Фатос Лумани е избран за директор на Албанскиот државен ансамбл за народни песни и ора, кој и официјално почна со работа, информираат од Министерството за ...
| | веќе видена

Со изведба на македонската химна и химната на Фолклорниот фестивал „Велигденски средби“, дувачки оркестар од 30 свирачи од Пиринска Македонија започна 14–тото ...
сите 6 | | | веќе видена

Гран при за најдбора претстава во целина на 11-от Интернационален театарски фестивал „ Лица без маски “, доби „ Јами дистрикт “ од Србија во режија на Кокан ...
сите 6 | | | веќе видена

(Индекс - Загреб) Постојат бројни причини зошто луѓето одлучуваат да станат вегани, но една од најчестите се однесува на бруталноста кон животните. Голем дел ...
| | веќе видена

Режисерот и продуцент Јане Алтипармаков и фотографката и мултимедијална уметница Наташа Гелева изработија своевиден фотоесеј од ретроспективната изложба ...
сите 3 | | | веќе видена

next