На 13 март 2006 година, во Скопје почина Димитрие Османли , македонски филмски, театарски и телевизиски режисер... На 14 март 1952 година Османли станал првиот македонски дипломиран режисер, а со реализацијата на филмот „Мирно лето“ (1961 година) станал и првиот македонски режисер на игран филм, а воедно и автор на првата македонска ТВ драма „Домот на мојот татко“ и на првиот ТВ филм „Враќање во рајот“. Османли бил прв декан на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Неговиот творечки опус е мошне богат и за тоа добил многубројни уметнички и општествени награди и признанија. Роден бил во Битола на 29 мај 1927 година.
сите 5 | | | веќе видена

„Made in Macedonia“ е насловот на претстојниот концерт на Македонската филхармонија, кој ќе се одржи овој четврток (15 март) во 20 часот. Како солист ќе се претстави еден од најдобрите македонски кларинетисти, Здравко Ангелов, прв кларинетист во Македонската филхармонија, кој ќе го изведе Концертот за кларинет и оркестар бр. 1 од Лудвиг Шпор. Диригент на концертот е нашиот маестро Борјан Цанев, а на програмата оваа вечер се и делото „Лет“ од австралискиот композитор со македонско потекло, Мајкл Бакрнчев, како и познатата Симфонија бр. 41 „Јупитер“ од музичкиот гениј Моцарт. __________________________________ Здравко Ангелов (1978, Струмица) е еден од најистакнатите македонски кларинетисти. Своето музичко образование го започнал на седумгодишна возраст, а средното образование го завршил во ДМБУЦ „Илија Николовски–Луј“ во Скопје, во класата на проф. Стојан Димов. Дипломирал во 2000 година во класата на проф. Иван Кочаров и магистрирал во 2012 година во класата на проф. Стојан Димов на Факултетот за музичка ...
сите 25 | | | веќе видена

Ова е листата на десетте најдобри документарци на сите времиња... Критичарите кои оценуваат филмови на интернет страницата „Ротен Томејтос“ составија листа од најдобри документарци на сите времиња. 10. „Убиствена топка“ - Murderball (2005) Приказната е за квадриплегичарите кои во ортопедски колички играат рагби и совладуваат неверојатни препреки, со цел да учествуваат на параолимписките игри во Атина. 9. „Црна риба“ - Blackfish (2013) Тука темата е ловот на китовите убијци и опасностите кои ги носи таквиот живот, како за китовите, така и за луѓето. 8. „Кула“ - Tower (2016) Анимација, сведоштва и архивски снимки раскажуваат за случувањата од 1 август 1966 година, кога вооружен маж отвори оган од кулата-часовник на Универзитетот во Тексас и уби 16 лица. 7. „Такси до темната страна“ - Taxi to the Dark Side (2007) Алекс Гибни открива застрашувачки детали за методите при сослушување и мачењето од страна на тајните служби на САД за време на војната во Авганистан. 6. Вајнер - Weiner (2016) Во овој документарец ...
сите 3 | | | веќе видена

Филмот „Црниот Пантер" во кино салите ширум светот заработи над една милијарда долари, и тоа за помалку од еден месец, односно за 26 дена. Станува збор за петтиот филм од серијата на Марвел суперхероите, кој ја надмна таа сума. Главната улога ја толкува Чедвик Бозман, кој го глуми кралот на Ваканда - замислена африканска нација која ја поседува најнапредната технологија на Земјата. Покрај Бозман, во другите улоги се појавуваат и оскаровката Лупита Њонго, Мајкл Б. Џордан и Даниел Калуја, додека пак Мартин Фриман го глуми агентот на ЦИА, Еверет Рос. Филмот доби високи оценки и се смета за пресвртница во филмската индустрија. Посебни пофалби доби од поранешната прва дама на САД, Мишел Обама, поради поголема застапеност на африкански и афроамерикански актерски екипи, вклучени во проектот, меѓу кои е и режисерот Рајан Куглер. - За мене тоа е како ѕид кој се урива. Ниту едно студио во иднина нема да може да каже „’Црните филмови‘ не ја минуваат границата, интересот преку океанот е минимален", изјави критичарот ...
сите 11 | | | веќе видена

На денешен ден, 12 март 2017, почина Вања Лазарова , вокален интерпретатор и музичка легенда... На 86-годишна возраст, во Скопје, почина доајенот на македонската народна песна Вања Лазарова Димитрова. „Параходот замина“, „Легнала Ѓурѓа на рамно гумно“, „Со маки сум се родила“, се само некои од многуте македонски изворни народни песни што ги испеа Лазарова. Најголемиот дел се снимени во продукција на МРТ. Извесно време работеше во Операта при МНТ, а била членка и на Државниот ансамбл на народни игри и песни „Танец“. Настапувала на голем број концерти на повеќе континенти, а пеела и во Алберт Хол во Лондон пред британската кралица Елизабета Втора и премиерот Винстон Черчил. Има голем придонес и во соработката со групата „Анастасија“ за музиката во филмот „Пред дождот“ кој во 1994 година освои „Златен лав“ во Венеција. Впечатливиот глас на Вања Лазарова ќе остане дел од македонското музичко наследство. Вања Лазарова беше родена на 27 април 1930 во село Страцин, Кратовско.
сите 5 | | | веќе видена

Македонската радио-телевизија ја промовираше песната со која групата Ај Кју ќе ја претставува Македонија на Евровизискиот фестивал на 8 мај во Португалија. Автор на музиката и на текстот на песната Lost and Found e Бојан Трајковски, а аранжанот и продукцијата се на Дарко Димитров. Истовремено беше промовиран и видео-спотот за песната на Eye Cue , чиј режисер е Јован Куциновски.
сите 19 | | | веќе видена

Вечерва во објектот Мала станица, при Националната галерија на Македонија ќе се одржи традинационалната групна изложба на учениците од скопската гимназија „Јосип Броз Тито“... Вечерва (12 март) ќе се одржи 21-та изложба на учениците од Меѓународна Матура при гимназијата „Јосип Броз Тито“. На истата ќе се претстават 19 ученици: Сандра Ангеловска Дафина Андонова Борјана Балова Теодор Граматниковси Данило Димитриевски Живко Дуев Бојана Ѓорѓиева Анастасија Јовановска Катја Кочишки Михаил Насковски Филип Наумовски Ерина Николова Марија Пољакова Дамјан Самарџиевски Сергеј Сарчевски Маргарита Ташулова Тијана Тројнко Јана Трбогазова Филип Цветков под менторство на професорката Ангелина Дамјаноска Наумоска. Отворањето на изложбата е на 12ти март, во 19:00 во „Мала Станица“, а ќе биде отворена за посетители до 15ти март.
сите 9 | | | веќе видена

Уметникот Велимир Жерновски со свои креации е претставен на изложба во Грац која е дел од проектот „Западниот Балкан повикува" (West Balkan Calling), во организација на Центарот за современа уметност „Ротор“ беше отворена на 9 март. Жерновски , кој подолго време соработува со центарот „Ротор“, се претстави со постери, фотографии и скулптура со кои го искажа своето уметничко видување на современите случувања во Македонија, соопшти Амбасадата на Република Македонија во Австрија. Центарот „Ротор“ се наоѓа во Грац, вториот по големина град во Австрија. Основан е во 1999 година и е специјализиран за современа визуелна уметност која третира исклучиво социјални, политички, еколошки и економски теми. Во рамки на проектот „Западниот Балкан повикува", „Ротор“ воспостави мрежа за соработка со голем број сродни институции во Централна и Југоисточна Европа, за иницирање и интензивирање на нивната соработка. Особено внимание притоа се придава на програмата „Размена и престој на уметници", во која уметници од земјите од ...
сите 6 | | | веќе видена

Саем за вработување и кариера Job fair ќе се одржи денеска во техничкиот факултетски кампус во Скопје. Целта на саемот е поврзување на студентите и компаниите кои во иднина можат да бидат нивни работодавачи. Најавени се најразлични обуки и презентации, можности за разговар со претставници на водечки компании во Македонија како и информации за студентски пракси, стипендии и за потребниот работен кадар. Саемот е во организација на БЕСТ Скопје , невладина организација на студенти.
сите 10 | | | веќе видена

Полицијата во Милвоки, најголемиот град вo американската сојузна држава Висконсин, понуди награда од пет илјади долари за информација која би довела до пронаоѓање на украдено дело на Пабло Пикасо. Станува збор за оргинална графика на Пикасо од 1949 година која лани била украдена од галерија во Милвоки. Нејзината вредност се проценува на 50 илјади долари. Пикасо има нацртано само 30 графики и секоја од нив е потпишана со зелена боја во десниот долен агол.
сите 2 | | | веќе видена

Кон крајот на април ќе биде промовирана постојаната поставка во Меморијалниот центар на холокаустот на Евреите од Македонија каде што од септември, откога е затворен за посетители, се работи на преуредување на просторот во кој ќе биде сместена сеопфатна приказна за Евреите. Од отворањето на Центарот пред седум години, ова ќе биде прва постојана изложба која мултимедијално ќе ја раскажува историјата и културата на сефардските Евреи, нивното населување на Балканот и страдањата во Втората светска војна. Сето тоа, како и најважните елементи од нивното духовно наследство, ќе биде доловено со експонати (автентични или реплики), текстуални прикази, фотографии и филмови, визуелни и звучни ефекти и сценографии. Околу 3,5 часа ќе трае обиколката за оние посетители кои ќе бидат подготвени за интегралната приказна т.е. да ги видат и слушнат сите содржини што ќе ги нуди поставката. Нејзин креатор е Мајкл Беренбаум од Berenbaum Jacobs Associates, прв програмски директор на Меморијалниот центар на холокаустот во ...
сите 164 | | | веќе видена

„Исцелител“ во натпреварувачка конкуренција на „Бергамо филм митинг“ во Италија... „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески избран e во официјалната конкуренција на 36-от меѓународен фестивал „Бергамо филм митинг“ во Италија, во која ќе се натпреварува заедно со шест други филмови. Фестивалот во Бергамо се одржува од 10 до 18 март. „Исцелител“ ќе биде прикажан на првата натпреварувачка вечер, а во наредните денови ќе има уште едно прикажување, соопштија од продукцијата Фрагмент филм. На годинашниот фестивал ќе бидат прикажани повеќе од 150 долгометражни, документарни и кратки филмови, а ќе има и работилници, филмски маратони и изложби. Оваа година ќе има ретроспектива и изложба на фотографии посветени на норвешката актерка Лив Улман која е специјален гостин на фестивалот. По повод педесетгодишнината на Прашката пролет во фокус ќе бидат „Бунтовнивниците од 1968“, програма која ќе прикаже седум филма од „Новиот бран“ на чешко-словачката кинематографија. Во официјалната програма заедно со „Исцелител“ се ...
сите 16 | | | веќе видена

Повеќе од 700 канадски лекари, меѓу кои 213 од општа пракса и 184 специјалисти, потпишаа отворено писмо во кое се противат на зголемувањето на нивните плати, што неодамна беше издејствувано од синдикатите. Тие бараат парите предвидени за зголемувањето на нивните плати да се вратат во здравствениот систем, оценувајќи дека така ќе бидат многу подобро искористени. „Желба ни е да се задоволат потребите на нашите пациенти и да се насочат за експлоатираните и недоволно платени колеги“, наведуваат лекарите во писмото. „Овие зголемувања се уште пошокантни, бидејќи нашите медицински сестри, службеници и други професионалци се соочуваат со многу тешки работни услови, додека нашите пациенти живеат со недостиг на пристап до потребните услуги поради драстични намалувања во последниве години и централизација на моќта во Министерството за здравје ", се вели во писмото. „Очигледно, единствено нешто што е имуно на кратење се нашите плати“, се жалат лекарите од Квебек во писмото кое беше потпишано минатата недела, но ...
сите 41 | | | веќе видена

Алкохолот најчесто е составен дел од работни ручеци, вечери, семејни собири по разни поводи (раѓање, роденден, прослава... ), нуди опуштање и добро расположение, но станува проблем кога со негова редовна консумација од три до пет години се развива зависност. Според докторите, алкохолизмот не е болест исклучиво на поединецот, туку е и социјална болест на семејството и на општеството. - Се смета дека во Македонија има 60.000 до 80.000 зависници од алкохол. За жал се лекуваат само еден отсто. Во последните години, зависнички од алкохол се најчесто жените интелектуалки, кои се со високо ниво на образование, се на високи позиции во претпријатијата, и со ценет статус во општеството. Одат на состаноци, ручеци, вечери..., а стресот кој го носи со себе модерното живеење прави да развијат алкохолна состојба, вели невропсихијатарот Павлина Васкова, раководител на одделението за третман на зависници од алкохол во ЈЗУ Психијатриска болница во Бардовци и член на Здружение на клубови на лекувани алколохоличари на ...
сите 14 | | | веќе видена

По повод меѓународниот ден на жената 8 Март денеска ќе биде презентирана првата вонмузејска поставка на артефакти, носии и инсталации за жената во Македонија. Ова експо, како што посочуваат организаторите, за прв пат, на едно место со голема синергија меѓусебе ќе ја прикажат жената во Македонија во вид на патување низ времето. За време на свеченото отворање, македонската жена ќе биде претставена преку осум археолошки експонати насловени како „Праисториските дами од Македонија”, шест историски инфотабли каде е претставена „Жената борец за државност и самостојност”, како и пет експонати кои ја отсликуваат Македонската жена низ фолклорот. Во рамките на отворањето, во живо Ансамблот Македонија ќе изведе музички перформанс. Организатори на настанот се Скопје Сити Мол во соработка со Археолошкиот Музеј, Музеј на македонската борба и Ансамбл Македонија.
сите 12 | | | веќе видена

Францускиот музеј Лувр вчера отвори изложба во Техеран, на која ќе бидат прикажани педесетина уметнички дела меѓу кои и египетска сфинга стара 2.400 години, биста на римскиот император Марко Аурелиј, цртеж-скица на Рембрант, како и пејзаж на францускиот сликар Жан Батист Коро. Ова е првпат некој од попознатите западни музеи да отвори своја изложба во Иран. Тоа е одраз на желбата на Франција да ги зајакне и онака силните историски врски со оваа азиска држава, и покрај тешкото минато во однос на политичките и безбедносни несогласувања меѓу Париз и Техеран, истакнуваат организаторите на изложбата . - Идејата е во одреден степен да се донесе Лувр кај Иранците, па се обидовме да направиме избор кои ќе го претставува целиот музеј, за сите осум оддели на Лувр - скулптури, антиквитети, слики и исклучително широка хронологија, бидејќи во последната сала претставуваме и современи дела, истакна Џудит Енон, една од организаторите. Изложбата е отворена вчера во Националниот музеј на Иран во Техеран, во присуство на ...
сите 15 | | | веќе видена

Свеченоста за доделување на наградата Оскар годинава привлекла рекордно низок број ТВ гледачи во САД - 26,5 милиони, за првпат под 30 милиони. Вообичаено, вечерта на Оскарите е најгледаното ТВ шоу по Супербоул натпреварот, но тоа не беше случај и годинава. Имено, Оскарите викендов го гледале помалку луѓе и од Зимската олимпијада минатиот месец, којашто ја следеле 27,8 милиони Американци. Телевизиската публика, воопшто, се намалува, а рејтингот на Оскарите е поврзана и со успехот на номинираните филмови - „Обликот на водата", којшто доби Оскар за најдобар филм, но по се, изгледа не е којзнае колку популарен, коментираат набљудувачите на филмската индустрија. Рејтинг агенцијата Нилсен соопштува дека годинешната телевизиска публика на Оскарите е за 20 отсто помала од 2017., кога водител беше Џими Кимел, исто како и оваа година. Нилсен го мери рејтингот на ТВ шоуата од 1974 година.
сите 12 | | | веќе видена

Растенијата во македонските народни умотворби - пословици и гатанки... Гатанки (Кромид) Осушен, досушен, тридевет кожушен. (Лешник) Малоо грненце, слатко варилце. (Тиква) Јаже до јаже, на крајот тиква. (Грозд на пењнушка) Кусо мече на чекорче клече. (Зелка кога растит) До гуша в земи закопан, дури е жив, си седи гологлав. (Капина) Да е ортома не јет ортома, да јет мачка не јет мачка и пак имат нокти. Печурка) Една куќа на еден дирек. Печурка) Една црква на една нога. (Лашниок) Малоо грненце, слатко варилце. Печурка) Малоо чоече, големо чалмиште. Тиква) Се смотала, се завила, на плот се обесила. Пословици Близната рж ја поблага од чејнца. Јрушата под круша опадинат. Ни лук јал, ни лук мирисал. Од трн трандафил, од трандафил трн. Секоја круша и шишка. Зер и од врба чекаш да ти роди јаболка. Зетоо погледиште врбоо огреиште. Валени јаготки, празни кошници. За едно јаболко отишол дури на Тетоо. Зер сум го канил со јаболко, да што ми дошол. И остаиле мечките да и вардат киселачките. Руно волна дала селанка за ...
| | веќе видена

Косовскиот режисер и сценарист Луан Криезиу, кој подготвува филм за командантот на Ослободителната војска на Косово (ОВК) Адем Јашари, меѓу предлозите за оваа улога го имал во вид и актерот Раде Шербеџија. Како што наведуваат косовските медиуми, Криезиу стапил во контакт со Шербеџија преку косовскиот актер Енвер Петровци. Шербеџија ја одбил улогата за Адем Јашари со образложение дека „ако ја прифати тогаш цел свет ќе го признае Адем Јашари“.
сите 16 | | | веќе видена

Првото субличувајне (преоблекување) обично трае еден ден – ако топлината е нормална, т.е. ако не се спушти пониско од 21 степен ниту да се качи над 25 степени. Гасениците за тоа време стојат неподвижно со главата и горниот дел од трупот нагоре. На црно (првно) лижајне. – Откако црвите се извеле и откако ќе ги разредат на пардии (леси), започнуваат со работа во првиот период. По секои два, два и пол часови од утро до мрак ги хранат. А бидејќи сега напредуваат и во растењето, просторот мора да се шири, а тоа го прават со солење (посипување) со дробени (ситнети) листови до три прста околу, по што бубите (гасениците) сами се распоредуваат. Во овој период се избегнува поголема топлина зашто поради тоа многу гасеници може да загинат. На бубите им се даваат млади листови и тие изрежени со нож како што се прави со тутунот. Кога ги берат листовите гледаат рацете да им се чисти, измиени со сапун, местото каде што ги стават лисјата и ножот со кој се ситнат листовите мора да се чисти. Ножот со кој се ситнат листовите ...
| | веќе видена

next