Македонскиот пијанист Арда Мустафаоглу го освои првото место на меѓународниот он-лајн музички натпревар „EMuse“ организиран од меѓународната асоцијација за ...
сите 6 | | | веќе видена

Официјални лица од францускиот музеј посветен на сликарот Етјен Теру откриле дека сликите за кои се мислело дека се негови, всушност се фалсификати. Музејот ...
сите 2 | | | веќе видена

Со современ танцов перформанс, кореографите Искра Шукарова од Македонија и Урсула Еагли од САД со студентите од катедрата за современ танц при Факултетот за ...
сите 3 | | | веќе видена

Интернационалниот фестивал на античка драма Стоби 2018, годинава по пауза од три години повторно се враќа на древната сцена воистоимениот антички амфитеатар, ...
сите 3 | | | веќе видена

Промовиран е првиот „Речник на синоними во македонскиот јазик“ на денешната трета меѓународна научна конференција „Филологија, култура, образование“ (ФИЛКО) на ...
сите 2 | | | веќе видена

Синоќа (среда, 25 април) во Македонската опера и балет се одржа хуманитарен концерт на ансамблите „Танец“ од Македонија и „Пирин“ од Благоевград, Бугарија, за ...
сите 6 | | | веќе видена

next