На „Скопско лето“ ќе гостува театарот „Гавела“ од Загреб, кој вечер во Македонскиот народен театар ќе ја изведе претставата „Крал Ричард Трети“ од Шекспир, во ...
сите 37 | | | веќе видена

Оскаровецот Кевин Спејси се враќа на филмското платно со нова улога, во филмот „ Billionaire Boys Club ". Oва е негова прва улога по обвинувањата за сексуално ...
сите 5 | | | веќе видена

Џорџ и Амал Клуни отсекогаш биле великодушни ѕвезди кои се подготвени да дадат се за каузата во која веруваат и поддржуваат. Тие уште еднаш го докажаа тоа. ...
сите 11 | | | веќе видена

Меѓународната соработка на Националната галерија на Македонија со сродни институции од регионот ќе овозможи на 12 јуни (вторник) од 19 часот, на македонската ...
сите 6 | | | веќе видена

(Дејли Сабах) Анкара Односите на Турција со Балканот и Јужна Европа отсекогаш предизвикувале интерес за некои. Што сака Турција на Балканот? Кој е нејзиниот ...
сите 5 | | | веќе видена

Македонската филхармонија вечерва (четврток, 7 јуни) од 21 часот во Градскиот парк ќе одржи концерт со познатиот африкански џез-музичар Феми Кути , кој во ...
сите 31 | | | веќе видена

Зоолошката градина Скопје и Vivax Македонија креираат погодна клима за живот на животните кои ќе пристигнат... Зоолошката градина во Скопје уште од 1926-та ...
сите 2 | | | веќе видена

Ќе бидам министер за сите, без разлика на нивната етничка, партиска и верска припадност. Ќе се потрудам да креирам унитарен културен идентитет за сите и да ...
сите 20 | | | веќе видена

next