Во Скопје има повеќе графити на оваа тема Од дописникот на БиБиСи, Марк Лоуен Во огромните челични резервоари на винаријата „Сковин“, полека созреваат 17 милиони литри црно и бело вино. Винаријата е несоодветнажртва на спорот околу името меѓу Македонија и Грција, долгогодишен спор кој тековно се одвива пред меѓународни судии. Близу до Скопје, главниот град на Македонија, „Сковин“ е еден од најголемите произведувачи и кога ќе биде готово, виното се продава со едноставни етикети „македонско црно“ или „македонско бело“. Неодамна, продажбата опадна во најголемиот европски купувач - Германија. Грција, која има северна покраина наречена Македонија, изврши притисок врз германските увозници да престанат да го земаат виното, тврдејќи дека од 1989 авторски го заштитила терминот „Македонија“. -„Чувствуваме дека тоа се наши имиња ’македонско црно’ и ’македонско бело’, вели Миле Костов, комерцијалниот директор на „Сковин“. -„Горди сме на името, дека сме Македонци. ...
сите 2 | | | веќе видена

Либиски герилци на патот меѓу Рас Лануф и Сирта Делегатите од дузина земји се собираат во Лондон на конференција за иднината на Либија. Британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг рече дека сака полковникот Гадафи да се откаже од власта и да се соочи со Меѓународниот кривичен суд. Хејг настојуваше дека сепак она што ќе се случи со полковникот Гадафи зависи од самите Либијци. Тој рече дека арапските земји ќе бидат добро претставени на лондонската средба и дека поширокиот свет се здружува околу Либија, а не само западните сили. Хејг и американскиот државен секретар Хилари Клинтон се сретнаа со претставник на либиската опозиција во Лондон, иако бунтовниците нема да присуствуваат на самата конференција. Претходно, американскиот претседател Обама рече дека проширувањето на воената мисија во Либија преку заштитата на цивилите, кое би вклучило смена на режимот, би било грешка бидејќи би ја разделило коалицијата. Обама рече ...
сите 15 | | | веќе видена

Премиерот Силвио Берлускони се појави лично Италијанскиот премиер Силвио Берлускони се појави пред судот во Mилано поради обвиненијата за корупција. Ова е прв пат последнава деценија како Берлускони лично излегува на суд. Во моментов тој е обвинет во четири различни случаи. Сивата зграда на правдата денеска беше опколена од полиција и медиумски екипи кои ја чекаа лимузината со која пристигна Берлускони. Премиерот веднаш влезе во подземниот паркинг a potoa se упати кон судницата. Тој е обвинет за дело кое во италијанските закони се нарекува „фискална измама“. Обвинет е всушност дека наводно пред даночните служби прикажал напумпани цени по кои откупил телевизиски права за неговата медиумска компанија. Разликата на парите земени по основа на данок, според обвинението, ги употребил за да финансира политички проекти. Во телевизиско интервју Берлускони рече дека обвиненијата се смешни и неосновани. Три од посебните случаи приотив него вклучуваат корупвција, а ...
сите 6 | | | веќе видена

Операторите на атомската централа во Фукушима, оштетена од земјотресот во Јапонија и последувателниот бран „цунами“ велат дека високо радиоактивна вода за прв пат е откриена надвор од објектот. Водата во тунелот кој се отвора на капаците блиску до морето покажува степен на озраченост еднаква на највисоката откриена во водата внатре. Службени лица велат дека нема знаци оти таа дошла до океанот. Секретарот на кабинетот Јукио Едано изјави дека приоритет за Фукушима е да сопре озрачената вода да протече во почвата или морето. Претходно тој рече дека вчерашниот страв од радијација во истиот реактор бил предизвикан од делумно топење на прачките со гориво. Инаку, бројката на загинати во потресот и бранот цунами од пред две и пол недели се покачи на речиси 11 илјади а за исчезнати се сметаат повеќе од 17 илјади. Властите на општината Мијаги проценуваат дека ќе им бидат потребни три години за да расчистат. Дописникот на БиБиСи во ...
сите 11 | | | веќе видена

Гелдоф беше одликуван во 1986 Гневен и отворен, но секогаш со големо срце, Боб Гелдоф е еден од најпрепознатливите палавковци на музичката сцена. Но човекот некогаш наречен „Нелсон Мандела на попот“, веројатно е повеќе познат по своите напори да го нахрани светот, одошто по песни како „Не ги сакам понеделниците“ или „Стапица за стаорци“. Долгото отсуство од студијата исто така не му помогна. Последните десет години ги помина одгледувајќи ги децата и водејќи кампања за земјите западнати во долг, но конечно најде време да состави еден нов албум. „Како да се компонираат популарни песни кои ќе се продаваат“, инспириран од неговата љубов за блузот, „Лед цепелин“ и „Капетан Бифхарт“, излезе минатиот месец и наиде на позитивни критики. Но Гелдоф, роден како Роберт Фредерик Зенон Гелдоф, вели дека публиката не била заинтересирана. -„Албумот отпрво беше наречен ’58 и 1/2’, бидејќи тоа беа моите години кога го завршив. Но бев кај еден другар а тој имаше ...
| | веќе видена

Евро-комесарот за проширување Штефан Фуле бара да се реши спорот за името и во тоа Македонија не смее да штеди напори. Писмената изјава на Фуле по средбата со македонскиот премиер Никола Груевски во Брисел во Македонија различно се толкува се’ до мислењето дека се доведува во прашање препораката за отпочнување на пристапни преговори со Унијата. Евро-комесарот Фуле смета дека е клучен момент земјата да го одржи темпото на реформи, а европската агенда да се врати на вистинскиот колосек. Во однос на блокираниот политички дијалог Фуле на средбата побарал засилени напори од Груевски и Црвенковски да се најде заеднички договор за излез од сегашната тешка состојба. „Тоа е клучно во постигнувањето консензус за државните прашања, а исто така и основа подготовките за претстојните избори да бидат транспарентни, а изборниот процес спроведен по меѓународни стандарди“, стои во изјавата на Фуле. Тој побарал преиспитување на мерките што земјата ...
сите 6 | | | веќе видена

Аналитичарите велат дека Португалија не го признава проблемот Водачите на ЕУ договорија реконструкција на финансискиот фонд за спас, за кој се надеваат дека ќе ја реши должничката криза во блокот. Министрите од земјите членки на еврозоната потклекнаа пред барањата на Германија за нови преговори околу временската рамка за уплата на придонесите во огромниот фонд. Но договорот беше засенет со загриженоста околу Португалија и растечкиот спор околу тоа дали и Велика Британија да придонесе во финансискиот спас. Португалија вели дека не и' е потребна помош, но многу аналитичари велат дека Лисабон не ја прифаќа реалноста. Договорот околу долгот за еврозоната следи по неколку месечни преговори. „Договоривме сеопфатен пакет економски мерки... Денеска речиси сите жички се споија“, рече претседателот на Европскиот совет Херман Ван Ромпуј. Новиот план обезбедува нов фонд - Механизам за европска стабилност - кој предвидува помош за ...
сите 4 | | | веќе видена

Воениот сојуз НАТО се согласи да ја преземе од САД одговорноста за спроведување на „зоната за забранет лет“ над Либија. Префрлањето на одговорноста може да се случи и викендов. Генералниот секретар Андерс Фог Расмусен вели дека засега мандатот на Алијансата нема да се прошири. Тој сепак рече дека одлуката за преземање на зоната била едногласна а се приклучила дури и Турција која претходно изрази сомнеж за нападите врз Либија. Посебна операција, предводена од САД, Британија и Франција, ќе биде одговорна за заштита на цивилите. Во меѓувреме, американскиот државен секретар Хилари Клинтон изјави дека Обединетите арапски емирати ќе се вклучат во операцијата за спроведување на зоната. Вашингтон претходно се согласи да го води спроведувањето на резолуцијата на ОН, но стави јасно до знаење дека сака само ограничена улога и ќе ја префрли одговорноста што е можно побрзо. Резолуцијата ја овластува меѓународната заедница да ги употреби сите неопходни средства за ...
сите 11 | | | веќе видена

Планирано е Груевски да се сретне со Папандреу и Филе Груевски на средби со челниците на Европската унија Во Брисел македонскиот премиер по девети пат се среќава со грчкиот премиер Јоргос Папандреу околу спорот за името на државата, за што во тек е судски процес во Меѓународниот суд на правдата во Хаг. Македонскиот премиер Никола Груевски претпладнето во седиштето на Унијата се сретна со високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Кетрин Ештон. Детали од оваа средба не се соопштени. На прес конференција портопаролката во Европската комисија Наташа Батлер најави дека Груевски со еврокомесарот за проширување Штефан Фуле доцна попладне ќе разговара за текот на реформите, политичката состојба во земјата, за политичкиот дијалог на релација власт-опозиција, особено случувањата во Парламентот и слободата на медиумите. Според портпаролката Батлер, Филе како комесар за проширување ќе го интересира како се решаваат ...
сите 45 | | | веќе видена

Дете со вода во шише во Токио Властите во Јапонија велат дека опаднало нивото на радиоактивно зрачење од оштетената атомска централа во токискиот водовод. Тоа значи дека водата е безбедна да се пие, дури и од децата. Жителите на главниот град вчлера добија совет да не им даваат вода од мрежата на бебиња, откако беше откриено дека примероците за испитување содржат повеќе од двојно од дозволениот степен на радиоактивен јод. Небезбеден степен на зрачење е откриен во вода од мрежа во две општини на границата со Токио. Во меѓувреме, двајца работници од оштетената атомска електрана во Фукушима се однесени в болница откако беа изложени на опасно ниво на радијација. Тие се обидувале да го подобрат систем за разладување во третиот реактор, кој беше оштетен со земјотресот со 9 степени магнитуда, кој се случи на 11 март. Тие биле изложени на зрачење од 180 милисиверти, што е пониско од максимално дозволеното ниво од 250 милисиверти. Досега неколку работници се ...
сите 17 | | | веќе видена

Околу Аџбадија се водат остри борби Продолжуваат борбите за клучните градови во Либија, по петтата последователна ноќ воздушни напади а ноќеска беа слушнати неколку силни експлозии во Триполи. Во Мисрата, град во посед на бунтовниците, владините тенкови ја бомбардираа областа околу болницата. Има извештаи и за остри борби меѓу бунтовниците и про-Гадафи силите во стратегиската Аџбадија. Жителите кои го напуштаат градот сведочат за гранатирање, запалени куќи и истрели од огнено оружје. Во Мисрата, третиот најголем град во Либија, сведоци рекоа дека тенковите се повлекле од нивните позиции по вчерашните воздушни напади од меѓународните сили. Но жителите на Мисрата подоцна рекоа дека тенковите се вратиле во градот и го продолжиле гранатирањето. Мисрата е опседната неколку седмици - се јавува дека повеќе од десетина луѓе загинале во последните судири. Јавено е и за експлозија во воена база во регионот Таџура, источно од Триполи. Жителите на главниот град ...
сите 12 | | | веќе видена

Опозицијата смета дека се работи за политички прогон Сопственикот на телевизијата „А1" и 22 други лица се обвинети за злосторничко здружување, перење пари, даночно затајување, злоупотреба на службената положба и овластување, соопшти Основниот суд Скопје 1. Скопското јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, до судот го достави обвинението за учесниците во случајот познат на македонската јавност како „Пајажина". Во исто време на обвинетите им е продожен е притворот за нови триесет дена. Обвинителството треба да објасни кој учествувал во овој случај, како се вршеле кривичните дела за кои учесниците се обвинети и за колку е оштетена државата. Во обвинението се наведени 24 фирми, каде се менувани управителите, со што според наводите, е создадена мрежа како начин на раководење. Понатаму е наведено дека се исплаќале плати за вработените во електронскиот медиум кои потоа биле книжени на минимални износи за да се ...
сите 11 | | | веќе видена

Дамата Елизабет Тејлор беше родена во северен Лондон во 1932 Елизабет Тејлор, една од најголемите филмски ѕвезди на Холивуд, почина во Лос Анѓелес на 79-годшна возраст. Два пати добитничка на наградата „Оскар", долго време боледуваше, а беше лекувана од проблеми со срцето. Нејзини најпознати улоги беа во спектаклот „Клеопатра" на Џозеф Манкиевич и „Кој се плаши од Вирџинија Вулф" на Мајк Николс. Исто така беше позната и по нејзиниот „гламур" и филмското партнерство во Ричард Бартон, еден од нејзините седум мажи. Во нејзините најдобри години, таа без конкуренција беше една од најголемите актерки и една од најубавите жени во светот. Нејзиниот буен приватен живот, актерскиот успех и хуманитарната работа околу СИДА-та, и обезбеди место под рефлекторите уште од времето кога како 12-годишно девојче стана славна. На врвот од филмската кариера во 1950 и 1960 беше четири пати едно по друго кандидирана за „оскар“, во периодот од 1958 до 1961. Загуби во првите три ...
сите 54 | | | веќе видена

Португалските мерки за штедење предизвикаа широки протести Опозициските партии во Португалија ја повлекоа поддршката за политиката на штедење, што би можело да предизвика пад на владата во Лисабон. Очекуваниот пораз на владата при парламентарното гласање веројатно ќе предизвика меѓународна финансиска помош. Гласањето следи пред самитот на Европската унија, на кој се очекува лидерите да го финализираат планот околу должничката криза во евро-зоната. Кевин Данинг, аналитичар на истражувачкиот оддел на „Економист“, за БиБиСи рече дека ова е „решавачки момент“ за Португалија. „Ова би можело да биде недела кога ќе биде потребно активирање на фодовите за спас“, рече тој. Минатата година Грција и Република Ирска мораа да прифатат огромни спасувачки пакети, откако берзите ја загубија довербата во обидите на владите да се справат со должничкиот товар. Финансискиот колапс на Португалија би можел да предизвика нова рунда нервоза на финансиските ...
сите 33 | | | веќе видена

Небото над Триполи е прошарано со куршуми Американски авион принудно се спушти во Либија а двајцата членови на екипажот се спасени. Американски воен портпарол изјави дека нема знаци оти спуштањето било предизвикано од либиска акција. Битките во самата Либија продолжуваат меѓу бунтовниците и силите лојални на полковникот Гадафи. Лекар во западниот град Мисрата вели дека градот бил гранатиран и изложен на неселективен оган. Лекарот вели дека 22 лица загинале а повеќе од сто се повредени. За борби се јавува и од градот Зинта, југозападно од Триполи. Швајцарски новинар вели дека бутновниците заробиле неколку владини тенкови. Водачите на бунтовниците во источна Либија разговараа со претставници на Обединетите нации околу тамошната хуманитарна состојба. Храната се’ уште се внесува во областа од соседен Египет, но ако таа се изолира од остатокот на Либија подолго време, одржливоста на локалната економија е несигурна. Во западна Либија, фондот за деца на Обединетите нации УНИЦЕФ вели ...
| | веќе видена

Лампедуза е оддалечена само 113 километри од Тунис Повеќе северно-африкански мигранти пристигнуваат до малиот италијански остров Лампедуза, чие население е двојно зголемено по годинешниот бран мигранти. Денеска пристигнаа 127 нови мигранти, со што вкупната бројка се искачи до околу 5.500. Локални претставници побараа помош од италијанската влада. Повеќето од мигрантите се од Тунис, каде немирите продолжија и по револуцијата во јануари. Се очекува дел од мигрантите наскоро да бидат преместени од Лампедуза со италијански воен брод. Италијанските медиуми известуваат дека жителите на Лампедуза побарале од Рим да ги евакуира мигрантите до прифатните центри во Италија, бидејќи Лампедуза веќе не може да се справува со големиот број бегалци. Новинската агенција АНСА вели дека условите во прифатниот центар на Лампедуза се никакви - во објектот изграден за 800 мигранти, сега има речиси 3.000. Локалното население во неделата протестираше во ...
| | веќе видена

Песната на Ребека Блек видена 29 милиони пати на Јутјуб Песна на 13 годишна Американка стана заразна на интернет, откако нашироко беше опишана како најлоша песна што некогаш била снимена. Поп песната на Ребека Блек, наречена „Петок“, на Јутјуб беше видена повеќе од 29 милиони пати. Песната стана тренд и на Твитер, а е тема и на бројни интернет коментари и дискусии. Главната причина се исмејувањата од милиони луѓе за она што луѓето го сметаат за лоши стихови. Еден од нив гласи „вчера беше четврток, четврток, денеска е петок, петок“, „морам да одам до автобуска, да фатам автобус, да ги видам пријателите“ и „ние, ние, ние сме многу возбудени, многу возбудени“. Луѓето брзо ја искритикуваа песната, не само заради зборовите. Гласот на тинејџерката, наголемо поттикнат и поддржан од електронски уреди, како и видеото, се означени како страшни. Песната беше произведена од Арк мјузик фактори, со седиште во Лос Ангелес - куќата се опишува себе си како независна дискографска ...
сите 4 | | | веќе видена

Британската евро-пратеничка и потпретседателка на Европскиот Парламент Дајан Волш, изјави дека ќе инсистира случајот темелно да биде истражен. Австриецот Ернест Штрасер веднаш поднесе оставка, додека Романецот Адријан Северин се закани со тужба до „Сандеј Тајмс". Новинари на весникот осум месеци тајно работеле на истрагата, лажно претставувајќи се како финансиски лобисти. Им пристапиле на околу 60-тина европарламентарци, од кои Талер, Северин и Штрасер, според нивното тврдење, се согласиле за износ од 100.000 евра да поднесат амандмани за олеснување на работењето на европските банки. За поднесувањето на амандманот Талер побарал парите да му бидат исплатени на сметка во банка во Лондон, додека Северин испратил фактура на 12.000 евра. По објавувањето на случајот во јавноста, Талер и Северин изјавија дека од почеток знаеле дека разговараат со лажни лобисти, бидејќи утврдиле оти компанијата за која лобирале не постои. Европскиот ...
сите 25 | | | веќе видена

Укажавме дека по изборите сме расположени да отвориме поширока јавна дебата во која ќе се вклучат и медиумите бидејќи тие ќе бидат предмет на законот Опозиционерот Црвенковски рече дека СДСМ се откажала од барањето за загарантирани квоти за помалите етнички заедници: -„Постигната е и согласност за ревидирање на границите на шестата изборна единица, на барање на Селмани, поради поголемиот број избирачи од законски дозволениот, како и за контрола на избирачкиот список која треба да се направи за триесет дена откако СДСМ ќе се врати во Собранието“ , објасни Црвенковски. Останало неисполнето барањето на СДСМ за деблокирање на медиумите вклучени во случајот „Пајажина“: -„Укажавме дека по изборите сме расположени да отвориме поширока јавна дебата во која ќе се вклучат и медиумите бидејќи тие ќе бидат предмет на законот“, изјави Груевски и продолжи со обвинувања својствени за предизборна кампања: -„Очигледно е дека Црвенковски прави се’ што може за да не ...
сите 83 | | | веќе видена

Станбен и воен комплекс на либискиот лидер Моамер Гадафи е погоден во втората ноќ напади од западните сили. Новинарите кои беа однесени во комплексот Баб ал-Азизија во главниот град Триполи, велат дека четирикатната административна зграда е тешко оштетена. Дописникот на БиБиСи од градот вели дека нападот служи како потсетник за полковникот Гадафи дека тој не е безбеден од воздушни напади. Британија и Франција велат дека немаат намера да го гаѓаат полковникот Гадафи. Британскиот началник на генералштабот вели дека тоа не е дозволено според резолуцијата на ОН со која се дозволија напади. Француски портпарол истакна дека дури и ако се знае каде е Гадафи врз него нема да се пука. Тој додаде оти комплексот кој му припаѓаше на либискиот лидер заземал широка област. Претходно, Соединетите држави го отфрлија новото соопштение за прекин на огнот, издадено од либиската влада. Извештаите од Бенгази, град кој го држат бунтовниците, велат дека доцна сношти повторно имало ...
сите 13 | | | веќе видена

next