Се предвидува застој и во преговорите со Грција Какви последици следат од политичкиот мраз во Македонија? Речиси сите весници во Македонија на насловните страници пишуваат за можна политичка криза во Македонија откако поголемиот дел од опозицијата ја напушти работата на Парламентот. „Политичката криза ќе ја блокира државата“ е насловот во ДНЕВНИК под кој се анализира дека Македонија без политички дијалог тешко ќе може да ги продолжи процесите на интеграција во ЕУ и НАТО, а малку е веројатно да продолжат и преговорите за името. На иста тема ВРЕМЕ со наслов „ Груевски не’ турка кон дестабилизација“ . Во овој весник може да се прочита и за тоа дека стопанството било затворено за нови вработувања. Работа може да се најде во некоја продавница или кафеана, а среќата може да ги послужи и софтверските работници, пишува ВРЕМЕ и заклучува дека речиси никој не инвестира во производство. НОВА МАКЕДОНИЈА пишува дека инвалидите на трудот не ги уживаат ...
| | веќе видена | слични

Што понатаму во Египет? Весниците во Британија на насловните страници имаат слики и наслови од Египет и тамошните немири. Лицето на Мубарак зафатено во пламен е сликата за која се решиле и ТАЈМС и весникот ИНДЕПЕНДЕНТ. Првиот, го цитира својот дописник кој вели „ Војникот ми впери бајонетот и ми се насмеа, по што ми рече - добредојде во Египет". Вториот весник прашува „До кога ќе држи Мубарак?“ Одговорот се чини го насетува денешен ГАРДИЈАН кој на првата страница пишува: „Промената доаѓа, вели Ел Барадеи, додека Американците повикуваат на „мирна транзиција". Но дали војската е пријател или не - на египетскиот народ му останува само да нагаѓа додава ГАРДИЈАН потсетувајќи на двата воени авиони што вчера ниско летаа над демонстрантите среде Каиро. Големата бучава ги натера да ги наведнат главите, а очигледниот обид за заплашување го наметна прашањето - на чија страна стои египетската војска? ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС пишува дека според ...
| | веќе видена

Младите во Софија велат дека користа од ЕУ е голема Што е тоа што се случи во Бугарија во последните години што почна да ги задржува младите во татковината, а нивото на младешка невработеност го држи на ниво слично или пониско од европското? Аналитичарите велат - големите странски инвестиции и образовното и лично искуство што тие го стекнуваат како рамноправни граѓани на Европската Унија. Билјана Георгиевска неодамна во Софија разговараше со неколкумина аналитичари и владини претставници... Видлив напредок Ако ја знаете Софија од пред децении, како сив источно-европски град со угледно јадро и бетонски населби наоколу, полупразни продавници и запоставен возен парк - сега барем низ центарот ќе се почувствувате како на друго место. Една по една се обновуваат старите фасади, на прсти се бројат светло-зелените шкоди, а на улиците доминираат нови и скапи автомобили, и модни брендови за кои Бугарите порано сонуваа или тргуваа „под рака".
| | веќе видена

Снежното студио на А1 Најголемата опозициска партија во Македонија, Социјалдемократскиот сојуз објави дека ја напушта работата на македонското собрание. Нејзиниот претседател, Бранко Црвенковски рече дека партијата оди на другата страна, меѓу народот и против, како што истакна „недемократскот, авторитарен и ненароден режим." „Ние од СДСМ повеќе немаме намера да даваме легитимитет на оваа недемократска и ненародна власт. Од денес СДСМ нема да учествува во собранието на Република Македонија. Јас никогаш не сум поддржувал бојкот на институциите. Секогаш сум верувал дека во една демократска земја, во една парламентарна демократија, тоа не е вистинскиот начин за водење на политичка битка. Но Македонија, со оваа власт, веќе одамна не е дмократија. Ете му го на Груевски парламентот таков каков што одамна го посакува, без опозиција“ - изјави Црвенковски. Напуштањето на парламентот се случува откако првата приватна телевизија А1 објави дека власта сака ...
сите 15 | | | веќе видена

Луѓето во Романија веруваат дека се во Европа, но себе си попрво сакаат да се видат некаде во западна Европа - таму да живеат и работат Сузана Добре, аналитичар Аделина инсистира дека желба и е да се вработи во некоја од медицинските лаборатории, а не да има директен контакт со пациентите. Зад оваа желба, како што заклучив од разговорот со неа, се крие стравот од раширената корупција во романскиот здравствен систем, проблем за кој многу се зборува во земјата но стигнуваат и критики од Европската Унија. Ова веднаш покрена динамична расправа меѓу жителите на студентската соба кои почнаа да раскажуваат примери за тоа што се пациентите во Романија треба да „дадат“ за да добијат квалитетна здравствена нега. Подалечни амбиции Но за разлика од Аделина Бирџана, амбициите на многу млади Романци одат поодалеку, во светот. Аналитичарите тврдат дека „одливот на мозоци" од земјата е процес кон не е ниту забавен, а камо ли запрен: -„Луѓето ...
| | веќе видена

Програмата тече од пред зградата на Владата Од синоќа на платото пред владата на Македонија има необична слика: се реализира телевизиска програма во живо. Повторно е актуелен случајот „А1 телевизија“ откако судот од вчера ја блокираше сметката на оваа приватна телевизија и на другите фирми на бизнисменот Велија Рамковски на износ од 5 и пол милиони евра за колку што обвинителството смета дека тој ја оштетил државата. Во најголем дел е блокирана сметката на А1 за 4 и пол милиони бидејќи Обвинителството тврди дека преку неа најмногу бил затајуван данок. Во знак на протест, телевизијата, која главно има критички став кон власта, почна програма во живо од пред зградата на Владата. Главниот уредник Младен Чадиковски смета дека ова е притисок врз медиумот: -„Нам ни се прекинати сите нормални елементи на функционирање. Ќе биде многу тешко да се извлечат пари, да се поделат плати, да се набави бензин, ленти. Во такви услови немаме друг избор освен да ...
сите 47 | | | веќе видена

Демонстрациите продолжуваат и покрај напорите на владата да ги смири, но досега тие не се од таков обем за да му се заканат на претседателот Хосни Мубарак. И покрај тоа што вчера тие беа прогласени за незаконски а полицијата се обиде да ги растури, демонстрантите не се разидуваат но и не можат да соберат голема толпа луѓе. И покрај жртвите, нормалниот живот продолжува во поголем дел од земјата а огромното мнозинство Египќани се презафатени во напорите да си обезбедат добар живот што не се приклучуваат. Постои раширен гнев и губење на илузиите во владата но веројатно нема повеќе од неколку илјади кои тоа и го изразуваат, што веројатно ќе и’ годи на владата. Имаше повици за нови собири по петочните молитви, но забранетото „Муслиманско братство“ досега не упати повик за протести. Тоа е едно движење кое може да собере навистина голем број луѓе, но се чини дека досега собирите главно беа без лидер, со пораки преку „Фејсбук“ и ...
| | веќе видена

Раководството на Светскиот сервис на БиБиСи вчера ги објави големите кратења на работни мeста и на цели редакции во куќата поради мерките на штедење кои ги спроведува британската влада. Освен тоа што ќе бидат затворени пет редакции вклучуваќи ги и трите балкански - ќе замрат и радио програмите на руски, украински, кинески и турски јазик со загуба на вкупно 650 работни места. Британскиот парламентарец од опозицијата, Денис Мек Шејн , ја обвини владата дека го замолчува гласот на демократијата: -„Јас мислам дека ова всушност повеќе е една збрка отколку некоја намерна политика против Светскиот сервис на БиБиСи. Мислам дека министерот за надворешни рабвоти вчера беше посрамен во Долниот дом. Да наведам еден пример - ги кратат албанската и српската редакција во време кога Србија и Косово се наоѓаат во неверојатно соочување кое ја уништува секоја надеж за стабилност на Балканот“, вели МекШејн и додава: -„И не се работи само за емитувањето. ...
| | веќе видена

Табличките од Велес опфаќаат повеќе градови Во Македонија се' уште има градови каде возилата имаат регистарски таблички под други општини. Како еден град може да се стекне со сопствени регистарски таблички? Автомобилите од Гевгелија отсекогаш имале велешки регистарски таблички. Гевгеличани со години бараат сопствени таблички бидејќи како што велат, грчките туристи често прашувале да не залутале во Велес: -„Во секојдневната комуникација со такси возачи и со обични возачи, а со оние што доаѓаат како туристи се чудат зошто и после 20 години Гевгелија да нема своја регистарска табличка. Како што имаме грб на општината, знаме на општината, треба да имаме и таблички“, коментира Љупчо Алексовски, портпарол на општина Гевгелија. Кичево има регистарски таблички под Охрид и заради тоа, често се случувало кичевци да ги помешаат со охриѓани: -„Во овој регион живеат околу 60.000 луѓе. Многу поедноставно ќе биде ако се знае дека тоа возило е кичевско. Инаку, со охридски ...
| | веќе видена

Македонската публика сака да гледа домашни филмови, вели Владимир Ангелов, филмолог во Кинотеката на Македонија: -„Секогаш кога прикажуваме македонски филмови кино салата е полна, без разлика дали се работи за стари филмови, кратки, документарни, долги, играни филмови. Секогаш македонските филмови предизвикуваат особен интерес кај македонската публика." Инфраструктурата на кинематографијата, која што се состои од филмски работници, продуценти и дистрибутери, филмски фонд, кинотека и кино-мрежа, во Македонија не е комплетирана, смета Стефан Сидовски, професор по историја и теорија на филм на Универзитетот за аудио-визуелни уметности ЕСРА во Скопје: -„Најпрвин треба да се обнови целокупната кино мрежа во државата. Продуценти имаме, но тие не можат самостојно да снимаат филмови, мора да соработуваат со ко-продуценти и да добијат поддршка од Филмскиот фонд на Македонија." Роберт Насков филмски продуцент, сопственик на продукцијата „Кино око“ вели ...
| | веќе видена

Група од десетина македонски државјани неодамна неславно се врати од Дубаи, откако човекот со кој склучиле договор за работа, ниту им го платил патот, ниту пак им дал плата како што се обврзал со договорот. На какви замки наидуваат македонски печалбари во арапските земји? Четворица штипјани, кои од пријатели слушале за агенција која посредува при вработување во Дубаи, градот на трите палми и највисокиот хотел на светот, го напуштиле по неполни три месеци, со авионски билети што им ги обезбедиле родителите. Благој Стојанов платил околу 200 евра на таа агенција, која за возврат му дала договор за работа и виза од 50 дена: -„Кога тргнавме од овде, тој требаше да ни плати авионски карти. Ние си ги плативме и отидовме таму. Потоа тој дојде таму, ние си ги побаравме парите за картите, бидејќи ни снемуваа пари. Не сакаше да ни даде. Ни рече ’не стои така во договорот’, а во договорот сосема друго пишуваше“, вели Стојанов. Македонските граѓани биле ...
| | веќе видена

Актерот ветеран Доналд Сатерленд доби своја ѕвезда на холивудската Патека на славните во Лос Анѓелес. Честа на 75-годишниот актер му е приредена пред хотелот „Рузвелт“, до ѕвездата на неговиот син Кифер. Тој се пошегува дека да се има ѕвезда е подобро од надгробна плоча бидејќи може да дојде и да ја посети. Актерот роден во Канада, чија кариера се протега пет децении, се појави и во такви легендарни филмови како „Валканата дузина“, „Клут“, МЕШ, и „Вселенските каубои“. Улоги имаше и во „Не гледај сега“, ЏФК, „Инвазија на крадците на тела“, „Обични луѓе“ а вкупно има настапено во некои 130 филмови. -„Можам да си најдам стол и да седам тука, или да земам кофа и метла и да ја исчистам, за луѓето да не газат по неа“, се шегуваше Сатерленд. Неговиот син Кифер, кој не можеше да присуствува бидејќи снима, испрати порака која ја прочита актерот Колин Фарел.
сите 10 | | | веќе видена

Беше соопштено дека ќе бидат затворени пет јазични редакции - на македонски, албански, српски, португалски за Африка и програмите на англиски јазик за Карибите. По повод одлуката за затворање на македонската редакција на Светскиот Сервис на БиБиСи побаравме реакции од дел од оние кои учествуваа во нашите програми. Министерот за надворешни работи Антонио Милошоски посочи на значењето на странските куќи кои емитуваат програма на македонски јазик и додаде: „Работата на македонската програма на БиБиСи беше навистина додадена вредност за македонскиот развој на медиумите. Сметам дека остави добар печат, ќе бидат запаметени по доброто работење, сигурен сум дека и самиот БиБиСи позитивно ги оценува досегашните ангажмани на македонскиот дел на БиБиСи. Добар капитал за работата на оваа медиумска куќа од Британија вложи и македонската редакција на БиБиСи". „Некогаш намалувањето на интересот за внатрешната и надворешната политика на ...
сите 2 | | | веќе видена

Американците ја гледаат Дијана како личност од бајките Ако се прашувате каде е венчалниот фустан на Дијана, принцезата од Велс - тој е на другата страна од Атлантикот, каде привлекува многу луѓе во американскиот Среден запад. Патувачката изложба од семејниот дом на Спенсерови сега е во Гранд рапидс, сојузната држава Мичиген. Ренди Ван Антверп од музејот Гранд рапидс, гордо го покажува венчалниот фустан на Дијана, принцезата од Велс. А зошто нејзиниот фустан е овде? Бидејќи Памела Роуланд, креаторка и обожавателка на Дијана од Гранд рапидс, лобираше изложбата да дојде тука. На нејзино воодушевување, принцот Вилијам и Кејт Мидлтон се верија еден ден по отворањето на изложбата. Американците се туркаат за да дојдат на изложбата. Па зошто толкава фасцинираност со кралското семејство? На крајот од краиштата, ова е република. Во 18-от век Американците изведоа револуција против кралот Џорџ трети. Мередит Херман тука дојде со прабабата, мајка и и ќерката. -„Ние немаме кралица, така што ова ...
| | веќе видена

Луѓето беа среќни кога бевме примени во Европската унија, но јас не почувствував премногу промени Кристијан Варга, студент „Јагуар“, „Ауди“, „Париба“, „Ситроен“, „Икеа“... и уште многу други меѓународни компании ставиле нога во предградието на главниот романски град, што на земјата до пред две години и’ донесе големи инвестиции и многу работни места. Издишан балон? Но минатата година „балонот се издиша, зафатен од глобалните кризни ветришта", а инвестициите значително се намалија и покрај тоа што Романија веќе четири години е членка на Европската унија. Ова ги разочара посебно младите, кои немаат многу живи спомени од времето на комунизмот и режимот на Чаушеску кога земјата беше во вистинска беда. Аурелиан е вработен правник, на дваесет и некоја година, но неговата сопруга е без работа: -„Европската унија е ’ѓубре’. И покрај тоа што сме член, ги немаме истите права со другите. Само даваме пари во европскиот буџет, а ништо не се враќа. Можеби ...
| | веќе видена

Дик Марти вели дека работи во согласност со својата совест Парламентарното собрание на Советот на Европа вчера усвои три резолуции за западниот Балкан: за заштита на сведоците, соработката во казнувањето на воените злосторници и регионалното помирувањево. Известителот Жан Шарл Гардето рече дека мора да се обезбеди постојана заштита на сведоците, што е, вели тој, единствен начин за изнаоѓање на вистината за судирите во поранешна Југославија. Претходно, Собранието го усвои извештајот на Дик Марти за нехуманиот однос и трговијата со органи на Косово, со кој се бара истрага за неговите наводи. Но сега се поставува прашањето кој треба да ја води истрагата. Опасности Во интервју за БиБиСи на српски, Дик Марти предупреди на опасноста неговиот извештај, и покрај огромната поддршка, да остане само на хартија: -„Доколку се погледаат националните но и меѓународното правосудство во регионот - тие структури не беа способни да ги заштитат ...
сите 22 | | | веќе видена

„По Тунис - египетски предизвик", е насловот на водечкиот коментар во ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС. Весникот препорачува дека на Египет му треба мирна замена на Мубарак - и тоа брзо. „Наследувањето мора да биде придружено со искрено отворање на политичкиот натпревар, пред да експлодира египетското општество." Од ГАРДИЈАН ја извлекуваме вест дека претседателот на Венецуела Уго Чавез се справува со кризата во домувањето така што им вели на сиромашите да влезат во богатите делови на Каракас. Весникот јавува дека повикот ја шокираше средната класа. „Зборува Лондон" е насловот на еден од коментарите во ТАЈМС, посветен на затворањето на кратењата во Светскиот сервис. „Гласот на Светскиот сервис на БиБиСи се уште треба јасно да биде чуен низ светот", смета ТАЈМС. На истата тема ИНДИПЕНДЕНТ вели дека Светскиот сервис помага во одржувањето на демократијата и политичката одговорност низ светот. За повторното отворање на полициската истрага околу прислушкувањето на телефони од News of the ...
| | веќе видена

„Ноќна смена на 'Илинденска" е централниот наслов во УТРИНСКИ ВЕСНИК за маратонската владина седница, која траела околу 15 часа, односно до 5 часот наутро. Весникот прашува дали државните службеници со така долг работен ден можат да бидат продуктивни. Истиот весник јавува за затворањето на македонската секција на БиБиСи и констастира дека сервисот беше репер за стнадардите на новинарството во Македонија. Анализа на последните граѓански протести донесува ДНЕВНИК. „Студентите и професорите на различна страна, стоматолозите против мобингот, уличен театар пред Карпош" - весникот ги набројува случувањата. ДНЕВНИК цитира експерти според кои секој протест има и контрапротест, што предизвикува спирала на заемни обвинувања. Македонскиот премиер, според НОВА МАКЕДОНИЈА, планира посета на Египет, но засега нема најави за откажување на патувањето поради насилствата во Каиро. Весникот јавува и дека Македонец отвори хотел во Танзанија - ...
| | веќе видена | слични

Многу наши постари и помлади истражувачки кадри коишто биле надвор обично таму се покажуваат како најдобри Оливера Стојчева, Медицински факултет Пензонираниот професор Борис Англеков е активен во Македонското научно друштво и работи со тим на примената на ХАСАП системот во индустријата. Тој има поинакво искуство од соработката со стропанствто. „Немаат баш високо мислење за нас од универзитетите затоа што мислат дека тие знаења што ние ќе им ги 'сервираме' се стари. Не сакаат да соработуваат зашто го сметаат за изгубено време и пари." Министерството за образование по неколку години пауза годинава за првпат распиша конкурс на кој ги повика комапниите да конкурираат со проекти каде би вклучиле универзитетски професори. На факултетите, велат професорите, нема простор за научно истражувачка работа, на што ќе ги обврзат новите законски измени. На Медицинскиот факултет наместо лабараториски, според продеканот за научна дејност Оливера ...
| | веќе видена

Димитар Кромидаров, зад шанк на „Ленинова“ И покрај тоа што официјалните податоци ја ставаат Македонија на самото дно од Европа според степенот на невработени млади луѓе, со рекордни 57% - сепак меѓу помалата половина од младите кои заработуваат, има успешни приказни за дваесет-и-нешто годишници кои самите го пробиваат сосптвениот пат. Билјана Георгиевска разговараше со повеќемина млади во Скопје, од кои за БиБиСи ги издвои приказните на двајца скромни, ведри и амбиционзи млади луѓе. Димитар Кромидаров , 23-годишен коктел-мајстор и Стефанија Маџоска , 25-годишен конференциски толкувач, имаат поминато долг пат до сопствената заработувачка: -„Овде ми е пултот за работа, позади стојат сите пијалаци од кои правиме коктели. Правиме чуда. Отприлика, зад шанкот има 200 различни пијалаци, околу 100 и нешто коктели ...’ Димитар раскажува дека првата работа ја почнал кога имал само 15 години: - „Требаше да одам на одмор, ама бидејќи моите ...
| | веќе видена

next