БиБиСи разговараше со евро-амбасадорот во Македонија Ерван Фуере. Која е неговата реакција на случувањата во А1... Фуере „Истрагата се разбира мора да продолжи, но од витално значење е едка ниту владата ниту пак бизнис интересот кои се поврзани со оваа контроверза во А1, не смеат ја искористат оваа судска истрага на начин на кој ќе ја опструираат нормалната работа на медумот. Оти независнота на медиумите е основен принцип на секоја демократија. Ако има обид да се злоупотреби овој судски процес за блокирање на нормалниот новинарски процес тогаш тоа е секако неприфатливо. БиБиСи Дали тоа значи дека сметате оти ова всушност е таков обид од една или повеќе страни - за опструкција на новинарската работа? Фуере „Немаме доволно информации за да можеме да процениме такво нешто. Но секако општата атмосфера што се однесува до почитувањето на нзезависноста на медиумите последниве месеци беше начната и ова секако се одрази врз извештајот на Европската комисија ...
сите 2 | | | веќе видена

Чапман наводно користела ирски пасош Москва го предупреди Даблин дека ќе се одмазди за, како што рече, неоснованите протерувања на еден дипломат, околу наводната кражба на идентитетот на шестмина ирски државјани. Се тврди дека нивните идентитети бил употребени за да се обезбедат документи за членовите на десет руски шпиони откриени минатата година во САД. Тие потоа брзо беа депортирани, како дел од најголемата руско-американска замена на шпиони по „студената војна“. Шпионката Ана Чапман наводно ги искористила деталите украдени од членка на детското добротворно здружение „За Русија со љубов“ во Даблин. Руското министерство за надворешни работи вети дека ќе реагира но засега не се знаат подробностите. Заменик на рускиот министер за надворешни работи рече дека „ова е неоснован и непријателски чин, кој, се разбира, нема да помине без соодветна реакција“. Протерувањата во стил „око за око“, обично не се објавуваат се’ додека првиот ...
| | веќе видена

За Јапонците, сумото е долга традиција Службени претставници на древните сумо-борби во Јапонија истражуваат за наводни местења на натпреварите. Тие велат дека се пронајдени текст-пораки кои укажуваат дека 13 врвни борачи биле вовлечени во скандалот. Во една од пораките е откриен целосен план како еден борач го напаѓа другиот за тој да падне, во замена за околу 1200 долари. Пораките ги откри полицијата откако минатата година заплени телефон во текот на истрагата за незаконското коцкање околу кошаркарски мечеви за кои облозите ги полагале борачите преку посредници-гангстери. Поради вакви скандали минатата година спонзорите се повлекоа од поддршка на спортот, а дури и националниот медиум НХК се откажа од емитување на дуелите. Сумо-борењето има основа во верските ритуали а од борачите се очекува да почитуваат строги правила на однесување. Сепак, со децении се вртат скандали за местење на мечевите, но секогаш биле цврсто негирани. Се смета дека јапонската полиција ...
| | веќе видена

Чистење снег во Колумбија, Мисури Соединетите американски држави се подготвуваат за уште еден зимски бран додека голема бура се собира на средниот запад. Се очекува виулицата да погоди третина од целата земја, почнувајќи од сојузната држава Колорадо во средишниот дел па до северо-источната држава Мејн. Околу шест илјади авионски летови беа откажани вчера, а нови откажувања се очекуваат денеска. Речиси 27 илјади домови во Тексас и 14 илјади во Охајо се без струја, додека тревога е дадена во 19 сојузни држави. Службени лица во Чикаго, кој очекува околу 60 цм. снег, велат дека училиштата ќе се затворат за првиот снег во 12 години. Во Мисури, повеќе од 30 цм. снег веќе падна, а се очекува уште. Метеоролози од Државната временска служба во Ајова тврдат дека снегот два дена ќе го наруши сообраќајот. Низата виулици кои ги погодија САД зимава, го нарушуваат и владиниот буџет бидејќи чистењето веќе врши притисок на тенките фондови. Оклахома сити и Талса во Оклахома се ...
сите 25 | | | веќе видена

Интересна насловна страница објавува ИНДИПЕНДЕНТ. Низ целата страница е прикажано бруењето на толпата демонстранти собрани вчера на плоштатдот Тахрир. Насловот вели „Милион луѓе бараат промена". Нивниот дописник во Каиро вели дека на теренот се гледа голема солидарност- секуларни и побожни, богати и сиромашни - сите тие маршираа со една цел се вели во текстот. Моќта за народот пишува ГАРДИЈАН. Весникот го цитира опозиционерот Мохамед Ел Барадеј кој на американскиот амбасадор вчера му рекол дека тие нема да отворат разговори се додека Мубарак конечно не си замине. Интересно, весникот му посветува внимание на погледот кој го претставуваат деновиве во Техеран. Клериците таму, вели ГАРДИЈАН тврдат дека отворените револти во арапскиот свет имаат корен во исламистичката политичка идеологија и иранската револуција од 1979 година. „Нацијата проговори", вели насловот на ТАЈМС. Весникот вели дека египетската нација си го најде гласот по 30 години страв. ...
| | веќе видена

Парфем на познатиот моден креатор Ив Сен Лорен е забранет во Британија бидејќи во него се појавува девојка која симулира употреба на дрога, вели Агенцијата за стандарди во рекламирањето. Телевизиската реклама за „Бел д опиум“ (Убавица на опиумот) покажува жена која лежи на подот и со прстот поминува по внатрешната страна од раката, додека гласот вели: „Јас сум твојата зависност, јас сум ’Бел д опиум’“. Спотот предизвика поплаки од 13 гледачи кои тврдеа дека тој симулира употреба на дрога. Модната куќа соопшти дека нејзиното истражување покажува оти потрошувачите не го протолкувале на таков начин и дека немала намера да користи такви слики. Агенцијата за стандарди рече дека е загрижена оти сликата на жената може да се протолкува како вшприцување на опијати во телото. Таа вели и дека нема проблем со тоа името да се поврзува со опиум, велејќи дека тоа е позната дизајнерска марка. „Иако повеќето гледачи не ја сметаат рекламата навредлива, сепак сметаме ...
сите 4 | | | веќе видена

Во момент кога од цел свет доаѓаат вести за високи стапки на младешка невработеност и незадоволство, официјалните бројки од Македонија се неспоредливо попоразни во споредба со остатокот од Европа. Ако во Европската унија во просек околу 20% млади биле без работа во 2010 - во Македонија оваа бројка изнесува рекордни 57%, според Министерството за труд и социјална политика. Главна причина секако е немоќта на економијата и застојот во инвестициите. Но постојат и други причини, кои произлегуваат од менталитетот. Наспроти оние млади кои молат за вработување и заработка, каква-таква за почеток, постои и еден слој млади, особено во Скопје, кои не покажуваат борбеност. Тие сметаат дека родителите треба да им обезбедат вработување, по можност на добро место и со добра плата. Тие одбиваат да почнат како келнери или продавачи, нешто што е многу вообичаено на пример овде во Британија, барем за кратко време. Во Бугарија и Романија, каде што ...
| | веќе видена

Првите наслови во три весника ДНЕВНИК УТРИНСКИ ВЕСНИК и ВЕСТ. Првиот вели Македонија ќе избегне улица, вториот предвремените избори пак на агендата на ВМРО-ДПМНЕ, а ВЕСТ вели ако запне Бранко избори ќе има! Всушност трите текста се анализи по последните политички затегнувања во земјава, напуштање на собранието на поголемиот дел на опозицијата, а сето тоа подгреано со случувањата околу функционирањето на телевизијата А1. Функционери и од опозицијата и од владејачката партија вчера категорично изјавија дека улично сценарио би било катастрофа за земјата, пишува ДНЕВНИК. ВЕСТ пак пренесува дека во владејачката партија сериозно се размислува да се прифати предизвикот од опозицијата за предвремени избори, а дека од ДУИ сметаат дека ако опозицијата не се врати во парламентот- избори се неминовни. УТРИНСКИ пишува дека вонредни избори бараат сите од опозицијата но, дека никој вистински не ги посакува- па прашува - навистина ли се ...
| | веќе видена | слични

Во центарот на Каиро избија судири меѓу приврзаниците на египетскиот претседател Хосни Мубарак, и толпите демонстранти кои бараат тој конечно да се повлече. Илјадници луѓе се вовлечени во тепачките а едни кон други фрлаат со камења и стапови. Сведоци велат дека некои носат ножови, а се јавува и за истрели. Анти-владините демонстранти ја обвинуваат војската дека им дозволила на приврзаниците на Мубарак да влезат на плоштадот, каде што тврдат дека има и прикриени полицајци. Дописникот на БиБиСи ситуацијата ја опишува како исклучително променлива. Се јавува за демонстрации и во Александрија и Суец. Египетската војска повика да се воспостави нормално секојдневие и им порача на демонстрантите кои бараат итна оставка од претседателот да си одат дома. Во блискиот регион илјадници приврзаници на Мубарак бараат претседателот да не замине од должноста во септември, како што вети. Во исто време, државната новинска агенција јави дека работата ...
сите 24 | | | веќе видена

Македонскиот премиер Никола Груевски синоќа на свое барање беше гостин во вестите на А1 телевизија која една недела емитува програма пред зградата на Владата. Таа ја обвинува власта дека сака да го затвори медиумот. Груевски многу ретко се појавува на медиуми кои не му се наклонети, а за таква се смета и оваа телевизија. Па како од комуникацијата на власта со медиумите? И наклонетите и оние кои се критични? БиБиСи праша неколкумина новинари. За власта во Македонија постои слика во јавноста дека се појавува само на медиумите кои ги бранат нејзините политики. Затоа и веројатно е преседан тоа што го направи премирот Никола Груевски во вестите на А1 телевизија која важи за блиска до опозицијата. Жанета Трајкоска, директорка на Школата за новинарство и односи со јавност, смета дека ова е добро од аспект на таканаречениот ПИ-АР, но не значи и отвореност. Оценува дека во Македонија не постои организиран систем за комуникација на институциите со ...
| | веќе видена

Улиштата имаат различни форми на обезбедување Еден професор беше прободен со нож, а неколку ученици се повредени во вчерашниот инцидент кога група млади луѓе насилно влезе во средното хемиско училиште „Марија Кири Склодовска"во Скопје. Полицијата приведе четворица на возраст од 15 до 18 години од скопското село Орланци. Директорот на просветниот инспекторат Ѓорѓе Арсов, објаснува дека дел од напаѓачите го замолиле вратарот да влезат, по што во зградата упаднале луѓе кои претходно биле скриени и дека тоа не можело да се спречи. „Јас верувам дека вакви случаи ќе има се’ поретко и поретко, меѓутоа не можам да гарантирам дека некогаш, некои болни умови, нездрави личности нема да преземат некои работи кои ќе го уриваат авторитетот на образованието и училиштата“, вели Арсов. Должно обезбедување Според законот, директорот и училишниот одбор се должни да обезбедат безбедното следење на настава. Едни училишта ангажирале фирми за обезбедување кои се ...
сите 51 | | | веќе видена

Во Каиро пристигнува и специјален американски пратеник Се очекуваат масовни протести во Каиро, откако демонстрантите ги засилија обидите за соборување на претседателот Хосни Мубарак. Организаторите велат дека се надеваат оти еден милион луѓе ќе излезат на улица, што би бил најголем собир до сега. Планиран е собир и во Александрија. Моќната египетска армија вети дека нема да употреби сила против демонстрантите. Во меѓувреме, новиот потпретседател Омар Сулејман вели дека ќе одржи меѓупартиски преговори за уставни промени. Мубарак вчера ја реконструираше владата, во обид да ги смири протестите, заменувајќи го нашироко презрениот министер за внатрешни раоти. Известувачите велат дека ставот на војската е голем удар за претседателот Мубарак и дека тоа ги охрабри демонстрантите. Чувството дека на Египет му претстојат промени се засилува, вели уредникот на БиБиСи за Блискиот исток Џереми Боуен. „Многу нешта се случија многу брзо за враќање на ...
сите 105 | | | веќе видена

Нашите истражувања покажаа дека кај младите со завршен факултет, невработеноста е само 3,3%, а нивната плата е скоро двојно поголема од просечните 600 лева во земјата Петар Живков, Институтот за социјални истражувања и маркетинг Студиото е на најгорниот кат од факултетеската зграда, а околу програмата се ангажирани и други студенти: -„Самата шанса да имаме свое сопствено он-лајн радио е можност за нас не само да вежбаме, туку и да ја збогатиме нашата биографија“. Дијана Иванова вели дека овој стаж ќе им ја збогати професионалната биографија и ќе им помогне да најдат платена работа. Таа нагласува дека работењето паралелно со студиите е нормало за сите нејзини пријатели: -„Немам ниту еден пријател без работа. Можеби не се во насоката која најмногу ја сакаат, но секој ден стануваат и одат на работа. Продаваат во трговијата, месат леб, пишуваат тетарски критики. Главно за да си помогнат финансиски, но и затоа што седењето дома создава ...
| | веќе видена

Случувањата во Египет се на сите насловни страници на лондонските весници. „Мубарак на работ откако армијата вети дека нема да пука на демонстрантите", е насловот во ГАРДИЈАН. Истиот весник јавува за „нервоза откако Египет ја крена цената на нафтата преку границата од 100 долари за барел." И ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС пишува за порастот на цената на нафтата преку 100 долари за барел. Сето тоа над фотографијата на капетан на египетската армија, кого демонстрантите го носат на раменици. ИНДИПЕНДЕНТ објавува фотографија на нобеловецот Мохамед ел Барадеј, како лице од толпата демонстранти. Насловот над фотографијата е „Од лице од толпата, до човек кој би бил претседател". На друга тема - ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС го пренесува обвинувањето на гувернерот на унгарската централна банка кон владата поради, како што го нарече, „натрапнички политички притисок", во обид да ја наруши независноста на институцијата. Андрас Симор, гувернер од 2007-та, рече дека постојаните критики од владата на премиерот Виктор ...
| | веќе видена

„22-ца Македонци не можат да се вратат", тврди ВЕСТ во текстот „Заглавени без пари во Египет". Откако од македонската амбасада во Каиро им било кажано дека ќе треба сами да си го платат патувањето, само 12 Македонци од вкупно 34-мина решиле да се вратат задутре, со авион преку Турција. Поради честите блокади во Грција, компаниите креваат раце од Солун, пишува ВРЕМЕ. Иако скромно, компаниите почнаа да ги користат услугите на пристаништата во Бар, Драч и Бургас, пишува весникот. ДНЕВНИК пренесува изјава на претседателот на Судскиот совет Васил Грчев, според кого судиите се под притисок на меѓунардоната заедница, а македонското судство е подобро од судствата во многу членки на Европската Унија. НОВА МАКЕДОНИЈА ги советува граѓаните како побрзо да ги земат од државата парите за лекување. Според весникот, постапките за враќање на парите некогаш траат со години, а во Управниот суд има пет илјади предмети за исплата на пари од пензиско или ...
| | веќе видена | слични

Џон Бери со „Бафта“ во 2005 Џон Бери беше талентиран и вреден автор на филмска музика - веројатно единствениот британски композитор - соперник на холивудските колеги, како Џон Вилијамс и Бернард Херман. Како што покажа „Полноќниот каубој" на Џон Шлезингер во 1969-та, тој можеше да пишува во различни стилови. Роден како Џон Бари Прендергаст, почна во доцните 50-ти, на поп и џез сцената во Лондон. Еден од продуцентите на Бонд филмовите го донесе да оркестрира композиција на Монти Норман кој како сценски композитор, рециклираше се' уште не произведен мјузикл. Џон Бери го претвори тоа во можеби најпознатата акциска тема. Кога многу години подоцна весникот „Сандеј тајмс“ сугерираше дека Џон Бари бил композитор на „Бонд“-темата, а не само дека ја оркестрирал, Монти Норман го тужеше весникот - и победи! Но кариерата на Бери беше нешто повеќе од Бонд филмовите - тој освои многу награди, вклучително и пет „оскари“, меѓу кои и за „Танц со волците" на ...
сите 6 | | | веќе видена

По излегувањето на пет опозициски парии од македонското Собрание, претседателот Трајко Вељаноски за утре закажа посебна седница за состојбите со приватната телевизија „А1“. Најголемата опозициска партија СДСМ одби да се врати во Собранието. Европската комисија ги повика партиите да го обноват дијалогот и да обезбедат нормално функционирање на инситуциите на системот. Македонското Собрание дури попладне успеа да ја продолжи редовната седница, но, без 32 –ца опозициски пратеници, чии партии одлучија да ја бојкотираат работата на законодавниот дом. СДСМ, Нова демократија, Нова алтернатива, НСДП, Либерална партија и од поодамна ДПА реагираа на недостаток на демократија во државата. Претседателот Трајко Вељаноски по втор пат ги повика партиите да се вратат во Собранието утре на посебна седница да разговараат за причините за нивниот бојкот. „Целосно сум подготовен да ги поставам сите прашања, кои од опозицијата се детектирани ...
сите 77 | | | веќе видена

Во Британија драстично се зголемува бројката на мажи кои прават пластични операции за намалување на градите. Според британската асоцијација за естетска пластичка хирургија, ваквите интервенции се зголемени за 28 проценти за разлика од минатата година. Операцијата за намалување на градите денес е втора по популарност меѓу мажите во Британија. На прво место и натаму остануваат корекциите на носот. Оваа асоцијација претставува една третина од индустријата на козметички интервенции во Британија. Се вели дека минатата година биле направени 741 операција за намалување на градите кај мажи, што е зголемување за разлика од 581 операција изведена лани. Вкупните козметички корекции пораснале за 5 проценти. Раџив Ровер, консултант за пластични корекции вели дека зголемувањето на процентот на операции се должи на зголемената свесност и недопаѓањето на машките гради. Тој вели дека 30 проценти од мажите кои се интересирале за корекции на градите, ...
| | веќе видена

Туристите си одат од Египет Илјадници странци се евакуираат, а неколку стотини се на аеродромот во Каиро. Првите Американци се префрлаат на Кипар, додека Кина, Јапонија и Австралија испратија авиони за своите државјани. Многу земји ги советуваат своите граѓани да не патуваат во Египет. Знакот „произведено во САД" според некои, ја симболизира хипокризијата на американската позиција кон Египет. „Американците треба да знаат како се трошат парите од нивните даноци" - викаше еден од демонстрантите, посочувајќи на годишната американска помош вредна една и пол милијарда долари - главно за египетската војска. Претстедателот Барак Обама и државниот секретар Хилари Клинтон повикаа на воздржаност и мирна транзиција кон вистинска демократија, како што рече Клинтон. Но многумина коментатори на Блискиот исток ги обвинуваат Соединетите Држави за поддржување на египетскиот водач. Портпарол на Стејт Департментот ја бранеше позицијата на ...
| | веќе видена

Мери Лу е првиот постдипломец Никој не би се изначудил на постдипломски студии околу животот и делото на Моцарт или Бетовен, па тогаш зошто магистерска теза околу „Битлси" покрена врева? Првиот постдипломец на овој курс во Ливерпул е Мери Лу Захалан Кенеди од Торонто, канадската сојузна држава Онтарио. Таа е професорка по популарна музика односно вокална изведба и канадското министерство побарало да има повисок степен на образование. Но останува прашањето дали курсот е вистински? -„Јас сум професорка по популарна музика, поточно комерцијална вокална изведба во еден колеџ во близината на Торонто, сојузната држава Онтарио, во Канада. Шеф сум на одделот и министерството за образование побара од сите шефови да имаат завршен степен на образование. Тоа значеше дека јас морав да запишам магистерски или повисоки студии а сакав истовремено тоа да биде и нешто поврзано со она што го предавам. ’Битлси’ се дефинитивно дел од популарната музика и случајно ...
сите 2 | | | веќе видена

next