Британските весници пишуваат и за кратењата во Светскиот сервис, па така Тајмс пишува за плановите, во следните три години да бидат затворени 650 работни места- дел од владините планови за штедење. Тајмс пишува и за писмото на Националниот синдикат на новинари до парламентарните комитети во кое се бaрa преиспитување на кратењата кои ги опишуваат како „вандалски чин кој им нанесува штета на британските национални интереси". Гардијан пишува за протестите во Египет и пренесува изјава на еден од демонстрантите кој вели „Вака значи изгледа слободата." Весникот додава дека протестите го разнишале удобниот живот на претседателот Мубарак. Тајмс на оваа тема вели дека вчерашните маршови биле организирани за да се извлечат што повеќе луѓе на улиците на Каиро- кои најчесто се воздржуваат од политички активности од страв дека ќе бидат уапсени или чувството на немоќ. Фајненшал тајмс пишува дека неколку големи светски произведители на автомобили најавуваат ...
| | веќе видена

Весниците во Македонија се осврнуваат на кредитот кој Меѓународниот Монетарен Фонд и го одобри на Македонија. „Ќе плаќаме провизија и ако не ги потрошиме парите", пишува Нова Македонија во врска со кредитот што ММФ и го одобри на Македонија. Меѓу условите за кредитирење кои се дефинирани со предлог-законот што Владата веќе го испрати до Собранието, е и оној дека Македонија ќе треба да плаќа провизија ако не ги повлече парите од веќе одобрениот кредит. ММФ и одобри на Македонија кредитна картичка во износ од 480 милиони евра. УТРИНСКИ на насловната страница прашува: „Нема сини картони за невработени со стан?" Весникот вели дека Министерството за здравство предлага невработените што имаат некаков имот како куќа, стан, автомобил, да не можат да добијат сини картони за лекување на товар на државата. Неофицијални информации на весникот велат дека на тој начин државата ќе може да го намали бројот на невработени кои фиктивно се пријавуваат ...
| | веќе видена | слични

Светскиот сервис на БиБиСи се очекува денеска да објави значителни загуби на работни места, четвртина од работните места ќе бидат затворени во следните три години. Синоќа беше соопштено дека ќе бидат затворени пет јазични секции- на македонски, албански, српски, португалски за Африка и програмите на англиски јазик за Карибите. Сепак, овие сервиси нема веднаш да прекинат со емитување на своите програми. Ова е дел од кратењето на буџетот на Министерството за надворешни работи. Денеска ќе бидат објавени дополнителни кратења на програмите на другите јазици, како и бројката на работни места кои ќе бидат затворени. Директорот на „Глобалната информативна програма" на БиБиСи, Питер Хорокс, рече дека затворањата не се одраз на работата на одделните сервиси, туку дека се дел од потребните кратења од фондовите за надворешни работи. Се очекува тој ќе објави дека скоро 650 места ќе бидат затворени во следните три години, што е четвртина од ...
сите 28 | | | веќе видена

Фирт и Бонам Картер во филмот на Том Хупер Британскиот филм „Говорот на кралот“ води според добиените номинации за годинешниве награди на Американската академија за филм. Филмот е предложен во 12 категории, меѓу кои и за најдобар филм и најдобра главна машка улога, за Колин Фирт, кој го глуми британскиот крал Џорџ шести, кој инаку пелтечи. Покрај него, номинации добија и Хелена Бонам Картер и Џефри Раш за споредни улоги. Римејкот на вестернот „Вистинска решителност“ доби десет, додека „Друштвена мрежа“ и „Зачеток“ по осум. „Оскарите“ се доделуваат на 27 февруари. По номинациите, австралискиот актер Џефри Раш, кој доби „оскар“ за актер во 1996 за филмот „Сјај“, рече дека е возбуден што му е дадена ваква чест од колегите. „Говорот на кралот“ е соочен со остра конкуренција од „Друштвена мрежа“, „Вистинска решителност“, „Црниот лебед“, „Борец“, „Зачеток“, „Децата се добро“, „127 часа“, „Приказна за играчките 3“ и „Зимска коска“. За ...
сите 15 | | | веќе видена

Шпански научници тврдат дека композиторот Фредерик Шопен, кој во својот релативно кус живот имал халуцинации, веројатно бил болен од епилепсија. Полскиот пијанист почина во 1849 на возраст од 39 години како последица од болест на белите дробови, за која неодамна е утврдено дека била цистична фиброза. Но шпански лекари велат дека тој веројатно исто така страдал и од епилепсија на долниот дел на мозокот. Писма напишани од него самиот, како и сеќавањата на блиските, ги опишуваат визиите кои му се случувале во животот. Неговата љубовница Жорж Санд се потсетува на различни времиња кога композиторот имал визуелни халуцинации, меѓу нив и патување до еден манастир кој за него бил полн со ужас и духови. Во писмо упатено до ќерката на Жорж Санд, самиот Шопен пак опишува миг кога во Англија во 1848 во еден приватен салон ја свирел „Сонатата во Бе-мол“ и почнал да гледа суштества како излегуваа од неговото пијано по што бил принуден да излезе за да се ...
сите 4 | | | веќе видена

Дали ви се случило да не знаете што да правите со употребениот мобилен телефон? Дали е штетно за околината ако едноставно го фрлите како отпад? Овие дилеми во Македонија почнуваат да се решаваат. Прв пат почнува организирано рециклирање на употребувани мобилни телефони. Оваа проблематика е уредена со закон како обврска од европската агенда на земјата. Се чини дека е и неопходно во држава која има ист број на корисници на мобилни телефони колку и жители. Соња Лепиткова, заменик министер за животна средина одговара колкава е штетата што до сега немало ваква можност. -„Тие не се многу штетни, но е штетно што користа од нешто е фрлана на ѓубриште. Не се штетни како батериите, немаат количества на тешки метали. Добро е што во Македонија тие не се користат толку одамна, туку последните години. Во јуни ќе биде готов и Законот за електронска и електрична опрема во кои спаѓаат и мобилните телефони.“ БиБиСи: Дали со него ќе имаат обврска мобилите оператори да ги ...
сите 3 | | | веќе видена

Весниците најавуваат серија протести Печатот во Македонија најавува серија протести. ДНЕВНИК на насловната пишува за протест на универзитетските професори за, како што велат, зачувување на автономијата. Тие не се согласуваат некои законски измени кои се однесуваат на Одбор за акредитација, критериумите за резибор на редовните професори, наведува ДНЕВНИК. Во ВРЕМЕ читаме најава за протест на вработените во јавното здравство незадоволни од, според нив, лошите услови во кои работат и од владините проекти со кои им се намалуваат платите. УТРИНСКИ ВЕСНИК објавува дека власта ќе прави црна листа на газди кои не работат фер. Весникот го цитира министерот за економија кој вели дека целта е да се намали можноста за шпекулации на пазарот. Отако деновиве тешко беше повредена девојка која управувала со сноу борд ДНЕВНИК со наслов „ На Попова Шапка небезбедна секоја стапка“. Во репортажата од зимскиот центар весникот пишува дека не се одбележани ...
| | веќе видена | слични

Таблидите навестуваат „скорешен лек против рак“ ИНДЕПЕНДЕНТ на насловната пишува за „Масакрот во Москва“ и за раскажувања на сведоци за тоа како тела на патници летале на парчиња во експлозијата на Домодедово. „Ова е потсетник на војната која Москва речиси не ја регистрира“ - пишува натаму весникот. Во ТАЈМС пак насловот вели „Безбедносно фијаско со криумчар на оружје". Американец во својот куфер внесол 80 парчиња оружје во Британија. Случајот на виделина извади сериозни пропусти во обезбедувањето на трансатланските линии, по што Лондон и Вашингтон одржале кризни разговори, додават ТАЈМС. Таблоидот ДЕЈЛИ ЕКСПРЕС во денешното издание пишува: „Наскоро ќе има лек за поголемиот број канцерогени заболувања." Новиот лек кој весникот го нарекува „светиот граал" ќе биде способен да го сопре ширењето на малигните клетки. Се очква да биде достапен за неколку години, пишува весникот повикувајќи се на соопштение од британските научници.
| | веќе видена

Настава по компјутерска технологија -„Знаеме дека денес се многу тешки времиња. Така да и возрасните имаат многу мали шанси за работа, а камо ли ние децата - вели едно момче со призвук на незадоволство и големи очекувања уште пред вистински да го почне животот.“ Но ако поразговарате со возрасните или нивните професори ќе слушнете различни толкувања за ова незадоволство кај младите кои не ретко и самите претпочитаат наместо работа - мрзливи денови и ноќи исполнети со забава. Професорката Виолета Заринска предава англиски јазик во училиштето „Коле Нехтенин“ и е мајка на двајца тинејџери: -„Дојде до губење на правите вредности. Родителите се премногу зафатени. Оваа транзиција која траеше премногу долго се рефлектира и на децата и на родителите. Некои родители воопшто не ги гледаат децата...Вината е главно кај возрасните, затоа треба да најдеме некоја солуција да ги усмериме на прав пат. Многу ми е драго што последниве години ете со ослободување на ...
| | веќе видена

Хашим Тачи категорично ги негира обвинувањата Советот на Европа, тело кое ги надгледува човековите права, денеска треба да реши дали да се свика нова истрага околу наводното тргување со органи и други злодела на Ослободителната војска на Косовово, по тамошната војна. Владата во Приштина ги негира обвинувањата објавени во извештај на Советот на Европа. Косово и натаму е зашеметено по минатомесечниот извештај од Советот на Европа во кој известувачот Дик Марти наведува дека по војната, членови на Ослободителната војска на Косово носеле затвореници во една куќа во близина на Тирана, во Албанија, за да ги убијат, а потоа да ги продадат нивните органи. Марти вели дека поранешните борци на ОВК, меѓу кои и сегашниот косовски премиер Хашим Тачи, раководеле со организираниот криминален круг за шверц со органи, хероин, а дури и вршеле убиства. Во интервју за БиБиСи, Тачи категорично го негира ова, велејќи дека е српска пропаганда: - Можеби имало поединци кои ...
сите 62 | | | веќе видена

Се вели дека отстапките за Ерусалим ги предложил Куреи (д) Главните палестински фракции налутено реагираа на протечените документи кои навидум покажуваат дека палестинските преговарачи биле подготвени на големи територијални отстапки кон Израел. Исламистичкото движење „Хамас", кое го контролира појасот Газа, вели дека документите покажуваат оти палестинската власт се предава пред израелската окупација. Претседателот Махмуд Абас возврати дека палестинскиот став е претставен погрешно. Документите ги објави арапската телевизија „Ал-Џезира" и во нив се изнесува понуда без преседан и според која Палестинците може да се откажат од сите освен една еврејска населба во источен Ерусалим. БиБиСи анализира каква е средишната улога на Ерусалим во израелско-поалестинскиот мировен процес и зошто предлозите и договорите на оваа тема се покажаа спорни. Ерусалим е место, воедно и идеја. Тој е фокус на трите главни монотеистички религии а стана симбол и на ...
сите 10 | | | веќе видена

Она што се случува сега во Албанија генерално не е добро за концептот на проширување, но ќе нема ефекти врз Македонија Сабине Фрејзер, Меѓународна кризна група Сабине Фрејзер, аналитичар од влијателната невладина Меѓународна Кризна Група е децидна: „Натамошното проширување нема да оди во група туку според индивидуалните достигнувања на секоја земја одделно. Она што се случува сега во Албанија генерално не е добро за концептот на проширување, но ќе нема ефекти врз Македонија. " Тоа е едната теорија. Другата е пристапување на држави во група, вели Александра Штигелмаер, од Европската иницијатива за стабилност и ја објаснува суштината. „Ако една држава почне преговори, тие ќе траат толку долго што други држави би ја стигнале во текот на тој процес така што на крајот, во секој случај, би морале да ги исполнат стандардите на Европската Унија. Значи, асполутно е легитимно да се каже дека ова би го забавило процесот на проширување бидејќи нема доволно ...
| | веќе видена

Експлозијата се случила во одделот за земање багаж При експлозија во московскиот аеродром Домодедово - најпрометниот во рускиот главен град - загинаа 31 лице. Се смета дека се ранети повеќе од 100 други - се претпоставува дека се работи за бомбаш самоубиец. Главниот истражител во Русија рече дека експлозијата е дело на терористи. Аеродромот е 40 км југо-источно од центарот на градот и е популарен за странските работници и туристи. Полицијата ги засили безбедносните мерки во рускиот главен град, вели известувачот на БиБиСи од Москва. Во првичните локални извештаи се вели дека денешната експлозија се случила во делот за земање на багажот, до делот на аеродромот каде пристигнуваат авиони од странство. Десетици амбулатни возила брзаа да стигнат до аеродромот. Известувач на новинската агенција РИА од местото на настанот јави дека во областа може да се види многу чад и дека се шири мирис на палеж. Минатиот март руската подземна железница во Москва беше погодена ...
сите 148 | | | веќе видена

Глодарот се појави во живо на телевизиски вести Владата вели дека не планира да донесе мачка за да го лови стаорецот, кој е забележан како трча околу Даунинг Стрит 10. Портпарол на премиерот рече дека нема да има замена за мачорот Хамфри, кој имаше прекар „Главен ловец на глувци во владата“ и кој почина во 2006. Стаорецот истрча пред портата на резинденцијата на премиерот при два извештаи на телевизиски вести. Се проценува дека во Велика Британија живеат повеќе од 50 милиони од овие глодар. Стаорецот од Даунинг стрит беше забележат при јавување на репортер во вестите на БиБиСи. Глодарот мина крај железната ограда пред резиденцијата во текот на јавување во живо, минатата недела. Прашан за стаорецот на брифинг со новинарите, официјалниот портпарол на премиерот рече дека „нема планови“ за донесување мачка која би се справила со стаорецот. Присвојување и пензионирање Хамфри беше присвоен откако заталка во резиденцијата во 1989, кога премиер беше Маргарет ...
сите 3 | | | веќе видена

„Сиромаштијата вади бугарски пасоши“ на насловната УТРИНСКИ ВЕСНИК го пренесува пишувањето на францускиот весник „Фигаро“, според кого огромен број македонски државјани и околу 300.000 Турци што на крајот од минатиот век беа протерани од Бугарија, стојат во ред за добивање европско државјанство во Софија. Денешна главна тема во ДНЕВНИК е легализацијата на дивоградбите по едно евро од квадратен метар. Меѓу големите дивоградби во Нерези и Водно намводно се и пренаменетиот планинарски дом и две дивоградби на Велија Рамковски, како и ранчот на функционерот во МВР Љупчо Тодоровски на површина од 1.900 квадрати, објавува весникот. ВРЕМЕ прашува дали албанско сценарио и’ се пишува на Македонија, откако опозцијата и стручњаци прогнозираат немири како и во Албанија. Од владеачката ДУИ за весникот велат дека треба да се извлече поука од немирите во Албанија, додека премиерот Никола Груевски изјави дека „не очекува такво нешто“. Пред ...
| | веќе видена | слични

ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС пишува дека Ирската влада е првата која што е на пат да падне поради проблемите во еврозоната. Ова следи откако од коалицијата си заминаа Зелените. „Големото општество во криза додека економијата слабее“, на насловната страница објавува ТАЈМС. Концепцијата на новата влада за иницијативност на општеството може да е загрозена порди големите кратења кои ги спроведува оваа британска влада, велат советниците на премиерот Дејвид Камерон. Советници тврдат дека Лабористите и жедните за кеш хуманитарни организации го прикажуваат во негативно светло проектот „Големо општество“. ИНДИПЕНДЕНТ пишува дека еконосмкиот бум на Кина ја уништува животната средина. ГАРДИЈАН освен за протечените палестински документи пишува и за стапките на рак опаѓаат со намалувањето на бројот на пушачи во Британија.
| | веќе видена

Македонските власти не кријат дека стапката на невработеност меѓу младите во земјата изнесува високи 57%. Она што властите засега не успеваат да го решат - останува на младите и семејствата. А тие, во најголем број, не успеваат да најдат излез од маѓепсаниот круг на студирањето, парите, вработувањето, политиката и врските. Kолку се длабоки трагите од овој проблем? Да се најде вработување во Македонија, дури и во сеќавањата на луѓето кои сега се пред пензија - е нешто како добивка на лотарија. Економијата во земјата никогаш не цутела, а последните две децении е во голема транзициска криза. Затоа наоѓањето работа, за млад човек, во првата година-две по студиите најчесто се препознава како добра статусна поставеност во средината, контакти со влијателни лица и можност за возвратна услуга, доколку треба. Но, што е со големото мнозинство луѓе кои се најдоа на суровата страна од транзицијата? Билјана Манова, мајка на двајца 20-и нешто годишници, вели ...
| | веќе видена

Домашното насилство повеќе ги погодува земјите во развој, но во Србија која е се' уште во транзиција тоа е особено честа појава. Една третина од жените во земјата сега страда од физичко насилство. Но, жртви се и некои мажи. Правдина Наредени хронолошки, девет дебели тврди фасцикли содржат документација за физичката и психичка злоупотреба која за време на својот брак ја трпела Гордана Петровиќ. Таа пред судот ја се борела последниве седум години. Гордана вели дека се чувствува извисена од законите кои не се спроведуваат. „Кога на полицијата и ги покажав заканувачките пораки на мојот мобилен телефон, полицаецот рече - вашиот сопруг не ви откинал рака или нога и вие сте сеуште жива, затоа не мора да го пријавуваме ова". Гордана е само една од жртвите на овој распространет и растечки проблем. Една од три жени сега е жртва на физичко насилство. Пријавените случаи тројно се зголемија минативе години. Активизам Во срцето на Белград околу 200 ...
| | веќе видена

Протечени доверливи записи на разговори помеѓу Блискоисточни претставници открија дека палсетински преговарачи индивидуално прифатиле отцепување на сите освен на една нелегално изградена населба во Источен Ерусалим. Според документите исклучителната понуда била дадена од палестинските власти во 2008 година. Израелците наводно ја отфрлиле понудата и не понудиле ништо за возврат. Документите кои изгледа произлегуваат од палестинска страна беа објавени од арапската новинска мрежа Ал Џезира како и лондонскиот весник Гардијан. Тие се' уште не се верификувани од независен извор. Уредникот за блискиот исток на Гардијан вели дека документите се автентични. Сепак палестинскиот амбасадор во Британија Мануел Асасијан за БиБиСи изјави дека е скептичен околу документите. И високиот палестински преговарач Саеб Ерекат ја оспори валидноста на протечените документи. Тој за Ал Џезира објави дека палестинците немаат што да кријат и поголемиот дел од протекувањата ги нарече ...
сите 17 | | | веќе видена

Од болниците во главниот град на Албанија велат деа тројца луѓе се убиени во судирите меѓу полицијата и илјадници анти-владини демонстрантни пред седиштето на премиерот. Сведоци велат дека некои луѓе фрлале камења врз полицајците, запалија неколку автомобили, а полицијата одговори со солзавец. Престрелките се’ уште траат. Се проценува дека 20 илјади луѓе се собраа пред владините згради барајќи оставка на конзервативната влада. Опозициската Социјалистичка партија повика на предвремени избори, обвинувајќи ја владината коалиција за злоупотреба на позицијата, корупција и изборни измами. Лидерот на партијата Еди Рама ги повика демонстрантите да протестираат мирно. Албанија е во политички ќорсокак откако опозицијата одби да ги признае резултатите од минатогодишните избори на кои тесно победи Демократската партија на Сали Бериша. Напнатоста се покачи откако Илир Мета, клучниот сојузник на Бериша, даде оставка минатата седмица откако беше обвинет за ...
сите 47 | | | веќе видена

next