Последната година често можe да се слушне дека Европскта унија е заморена од проширувањето, па дури и дека тој проект е завршен. Големо проширување од типот на последното кога одеднаш влегоа десет земји, се чини нема да се случи наскоро. Скпетицизмот е присутен кај разни европски тинк-тенк организации кои сметаат дека проширувањето е готово, но Европскиот парлемант постојано дава подршка на проектот. Ова го вели словачкиот евро-парламентарец и известувач за Македонија во сенка Едвард Кукан, кој оценува дека регионот не може да биде стабилен без влез во Унијата. -„И покрај проблемите со кои се соочуваат некои земји, би рекол дека регионот е иден резервоар на нови членки на Европската унија. Извесно е членството на Хрватска, во што не гледам некои пречки. Србија добро се снаоѓа со одговорноста што ја наметнува Брисел. Босна и Херцеговина се справува со политичка криза, наспроти нашите очекувања да добие кандидатски статус. И покрај ...
| | веќе видена

Советот за безбедност на Обединетите нации ја осуди употребата на сила против цивилите во Либија и повика одговорните да бидат осудени. Соопштението на организацијата повика на итен прекин на насилството и побара од властите да ги исполат барањата на либиската популација. Но, Советот не се произнесе за предлогот на либискиот заменик амбасадор во ОН Ибрахим Дабаш земјата да биде прогласена за зона забранета за летање за да се спречат воздушните напади над демонстрантите. Дабаш вели дека владините сили почнале да ги напаѓаат цивилите на западниот дел од земјата. Претходно полковникот Гадафи ги повика своите поддржувачи да ги нападнат, како што рече, стаорците кои демонстрираат против неговото владеење. Секој кој зема оружје против Либија ќе биде егзекутиран, рече Гадафи. Неговиот говор предизвика зголемена лутина меѓу населението. Министерот за внатрешни работи Абдел Фатах Јунес, поднесе оставка и ги повика ...
сите 15 | | | веќе видена

Се смета дека под урнатините има затрупани луѓе Во силниот земјотрес кој го погоди вториот по големина град во Нов Зеланд, Крајстчрч, загинааа најмалку 65 лица, а предизвикана е и голема штета. Се стравува бројот на жртвите ќе расте, бидејќи многумина преживеани можеби се затрупани во урнатините. Крајстчрч сега е сцена на хаос, по плиткиот земјотрес со силина од шест степени. За разлика го големиот потрес на 9 септември, овој го погоди центарот на градот, среде паузата за ручек. Големиот потрес предизвика и голема штета во средишната деловна област, каде се урнаа згради и деловни објекти. Изби и пожар и властите стравуваат дека во урнатините има луѓе. Многу повредени се извлечени од центарот на носила, додека други се видени како излегуваат од канцелариите со јажиња. Стотици се собраа во централниот парк, повеќето од нив во состојба на шок. Славната катедрала во градот е речиси уништена - се смета дека во неа има многу заглавени. Сведоштва Очевидци зборуваат за два автобуса ...
сите 57 | | | веќе видена

Изведбата на Фирт предизвика интерес за говорниот недостаток Идниот викенд, „Кралскиот говор", филм за британскиот монарх кој пелтечи, се очекува да освои нови награди, овој пат Оскари. Во времето на Џорџ 6-ти се сметаше дека пелтечењето било предизвикано од надворешни фактори, но многу научници сега велат дека голем удел имаат и гените. Нил Боудлер зборуваше со научникот кој смета дека пелтечењето е во нашите гени. Се чини дека светот ја засака кралската битка со говорот, портретирана од Колин Фирт. Но што го предизвика пелтечењето на кралот Џорџ 6-ти? Во филмот, прстот е вперен во строгата дадилка. Не е прв пат објаснувањето да се бара во траума од детството - или пак во слабите нерви. Но, дали е тоа фер? Професорот Денид Дрејна, од Националниот институт за здравство во Мериленд, смета дека нашол три гени кои би можеле да го објаснат пелтечењето. „Најпрвин утврдивме мутација на еден ген, но набрзо потоа најдовме мутација и кај два ...
| | веќе видена

Предвремени избори се на сите насловни страници на денешните весници. „Војна на нерви и докажување кој е поголем херој и кој повеќе сака избори се случува на политичката сцена“, заклучува Дневник. Претходно, премиерот Никола Груевски го повика лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски да се врати во парламентот за веднаш да се распишат избори. И двајцата велат дека се повеќе од подготвени да се соочат со народот, но конечната одлука со политички маневри си ја префрлаат еден на друг. Утрински весник анализира на што ќе влијаат предвремените избори. Весникот пишува дека одлуката за избори тоа може да го одложи поскапувањето на струјата планирано за април, затоа што партиите не сакаат да изгубат политички поени. Исто така останува отворено и прашањето дали воопшто ќе се случи изборот на нов гувернер на Народната банка, предвиден за два месеца, затоа што во случај на избори тогаш парламентот ќе биде распуштен. ...
| | веќе видена | слични

Либија се откажа од оружјето за масовно уништување На сите насловни страници во лондонските изданија е ликот на либискиот лидер, полковникот Гадафи. „Очајниот Гадафи виси" е насловот во ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС, „Крв насекаде" во ГАРДИЈАН, „Крвавиот полковник", пишува ТАЈМС, „Суров, суетен, зацапан во крв", во ИНДИПЕНДЕНТ. На истата тема, ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС додава дека западната политика остана откриена, како што „лудото куче" повторно каса. Весникот потсетува дека Либија беше ретка успешна приказна, на која Џорџ Буш и Тони Блер можеа да посочат по инвазијата врз Ирак. „Денеска, 'лудото куче' се враќа, како што непостојаниот полковник почна да го убива народот кој се крена против него". Поранешниот американски претседател Роналд Реган го имаше наречено Гадафи - лудото куче. „Тенкови, пушки, солзавец и трговија: уште еден ден на саемот за оружје во Абу Даби", е еден од насловите во ГАРДИЈАН. Весникот додава дека британски фирми се уште продаваат оружје за контрола на демонстрации ...
| | веќе видена

Црвенковски наведува три услови за вонредни избори Претседателот на опозициската Социјал демократскиот сојуз на Македонија, Бранко Црвенковски, прифати да се одржат предвремени парламентарни избори, но само ако се исполнат нивните барања што ги поставија како услов да го прекинат бојкотот на Парламентот. Сега се очекува одговор од ВМРО-ДПМНЕ. Додека траат овие надмудрувања меѓу двете најголеми партии, сите останати се изјаснија дека поддржуваат вонредни избори. Предвремените парламентарни избори се единствен излез од политичката криза за претседателот на опозициската СДСМ Бранко Црвенковски. Тој денеска се согласи тие да се одржат, но само ако Владата ги исполн условите што ги поставија за да се вратат во Парламентот. Тоа се: одмрзнување на сметките на телевизијата А1 и три дневни весници, потоа донесување на закон за рамномерна распределба на парите од буџетот за владини реклами и измени на изборниот законик. СДСМ се откажа само од ...
сите 110 | | | веќе видена

Почна кампањата за пописот, кој треба да се одржи за пет седмици, но изјаснувањето е критикувано поради прашањата околу религијата. Но колку е можно точно да се измери религиозноста на Велика Британија. Според Евангелието по Лука, римскиот попис беше причината поради која Марија и Јосиф заминаа во Витлеем, каде се роди Исус Христос. И 2,000 години подоцна, иста операција на пребројување ќе се искористи за да измери верската карта во Велика Британија. Според пописот од пред 10 години, повеќе од две третини од жителите на Британија се сметаат себе си за христијани - 72% во Англија и Велс, како и 65% во Шкотска. Повеќе од 1,5 во Англија и Велс, што е повеќе од 3% од населението, рекоа дека се муслимани и речиси осум милиони означиле „без религија“. Имаше и 390,000 самопрогласени Џедаи. Но, на пет седмици пред следниот попис, в неделна 27 март, некои групи прашуваат дали бројот на верниците е точен и дали некогаш може да биде точен. ...
сите 4 | | | веќе видена

Според податоците на меѓународните организации, Македонија има висок процент на неформална или „сива“ економија. Светска банка ги пренесува официјалните податоци од околу 20% од бруто домашниот производ, а цитира и неофицијални проценки со кои овој начин би се додала вредност од 30 – 40% во економијата. Во својот извештај организацијата предупредува дека „бавното темпо на растот на вработеноста и покрај релативно силната економска експанзија пред кризата предизвикува загриженост“. Загриженоста на оваа организација ја делат и македонските власти. Се изготвуваат повеќе документи со кои државата ќе го озаконува бизнисите како ракотворби, продажба на пазари, изработка на накит или украсни свеќи, собирање на суровини и слично. Луѓето кои се занимаваат со овие дејности остваруваат минимален приход или недоволен да се регистрираат и самовработат. Една од нив е Билјана Лолеска, која со членките на невладина организација „Гарут“ од Македонски брод ...
| | веќе видена

Денеска е Меѓународниот ден на мајчиниот јазик, прогласен во 1999 од агенцијата на Обединетите нации УНЕСКО. БиБиСи го искористи поводот да праша колку Македонците се грижат за афирмирање и зачувување на својот мајчин јазик? Ги прашавме младите „колку и дали во својот пишан или усмен говор го употребуваат литературниот мајчин јазик?" -„Македонскиот литературен јазик го употребуваме во училиштето, кога одговараме. Во секојдневната комуникација, мислам, малку е употребуван, најчесто го користиме нашиот дијалект или жаргони.“ -„Воопшто не се внимава помеѓу луѓето за користење на македонскиот литературен јазик. Се употребуваат англицизми, турцизми, србизми.“ -„Во зависност од приликата каде се наоѓаме и со кого зборуваме, така го употребуваме литературниот јазик. Латиницата ја користам и на компјутер и на телефон, навикнат сум на латиницата.“ Во налетот на интернетот, информатиката, странската музика, гласилата, денес многу малку се води грижа за афирмирање ...
| | веќе видена

Груевски и Црвенковски на лидерска средба Македонскиот премиер Никола Груевски синоќа во интервју за националната телевизија „Сител“ го повика лидерот на најголемата опозициска партија СДСМ да се врати во Собранието и да ги изгласаат измените на изборниот законик, по што веднаш би се распишале предвремени избори. СДСМ својот одговор го најави за денеска. Никола Груевски рече дека ја напуштил првичната идеја оваа година да биде посветена на реформите и евро – интеграциите, откако опозицијата го напушти Собранието и државата западна во парламентарна криза: -„Во услови кога имаме влошување на состојбата во смисла на правење штета од страна на опозицијата - отсуството од парламентот дефинитивно прави штета на државата, јас би го повикал Бранко Црвенковски и доколку сака избори да дојде во парламентот, да го изгласаме законот за избори и да одиме веднаш на избори“, изјави премиерот Груевски. СДСМ најави дека денеска ќе одговори на повикот, но ...
сите 156 | | | веќе видена

Синот на Гадафи предупреди на граѓански судир Се’ поголемите анти-владини протести во Либија за прв пат се проширија во центарот на главниот град Триполи. Неколку часа сношти улиците беа полни со толпи луѓе кои бараа соборување на владата на полковникот Гадафи. Постојано можеше да се чујат истрели а облаци од гас-солзавец лебдеа над градот. Неколку згради, меѓу нив и полициски станици, наводно се запалени. Како што зазори, централните делови се чинеа мирни, иако повремени пукотници се’ уште можеа да се слушнат. Нема информации за тоа каде е самиот Гадафи, кој во јавноста не е виден од петокот. Претходно се јавуваше дека демонстрантите презеле поголем дел од источниот град Бенгази, каде насилните протести се одвиваат неколку дена. Болниците се борат со жртвите, а еден лекар изјави дека само вчера попладне примил 50 тела. Вкупната состојба во Либија се’ уште не е јасна бидејќи властите и натаму не им дозволуваат движење на новинарите. Демонстрант во Аз-Завија рече дека ...
сите 104 | | | веќе видена

Германскиот министер за одбрана, Карл Теодор цу Гутенберг, вели дека времено ќе се откаже од докторатот, додека трае истрагата околу обвинувањата оти делови од неговата теза биле плагијат. Тој на репортерите им рече дека без сомневање имало грешки, но и дека не лажел свесно. Германскиот печат го нарече министерот „копи-пејст“, по обвинувањата дека големи делови на текстот биле препишани од делата на други луѓе, без да бидат цитирани. Канцеларката Ангела Меркел изрази целосна доверба во министерот. -„Привремено, повторувам, привремено ќе се откажам од докторската титула. Мојата дисертација не е плагијат и целосно ги отфрлам сите обвиненија“, изјави министерот на конференција за печатот во Берлин. Гутенберг рече дека активно ќе му помага на својот поранешен универзитет додека ги испитува тврдењата и настојуваше дека сака да биде третиран како и секој друг. Харизматичниот 39-годишен министер за одбрана со аристократско потекло го сметаат за можен ...
сите 2 | | | веќе видена

Американската манекенка и актерка Ана Никол Смит, почина пред четири години, на 39-годишна возраст. Таа стана славна благодарејќи на изгледот и на фактот дека се омажи за крајно богат човек, 62 години постар од неа, кој потоа почина. А синоќа во Кралската оперска куќа во Ковент гарден, беше премиерата на операта за нејзиниот живот. „Ана Никол" е невообичаена претстава на репертоарот на Кралската оперска куќа во Лондон - но поентата е токму во тоа. Операта се надева дека вложувајќи во ваква претстава, ќе може да ја привлече помладата и помодерна публика. Делото се фокусира на животот и смртта на Ана Никол Смит, славна по нејзината фигура, подобрена со силикони и бракот со 89-годишниот Џеј Хауард Маршал. Некои велеа дека таа се мажи само за пари. Но композиторот Марк Антони Тарниџ, вели дека делото не е исмејување: -„Луѓето би можеле да си помислат дека правиме пародија од нејзиниот живот. Но не го правиме тоа - таа го сакаше својот син, како самохрана ...
сите 3 | | | веќе видена

Писатели и публицисти од сите земји на поранешна Југославија се собраа во Скопје за да расправаат за состојбите во регионот две децении потоа. Повеќето мали, нови држави, сега бараат членство во Европската унија, но дома се борат со истите проблеми - сиромаштија, невработеност, и пад на културните и морални вредности. Повеќето интелектуалци имаат заедничка оценка дека регионот страдаше прво од налетот на војните, потоа од транзицијата и капитализмот. Вака вели хрватската писателка Даша Дрндиќ , која во време на војната го напуштила Белград, поминала години во егзил во Канада, а потоа се вратила во Хрватска: -„Според мене, време е за нова револуција. Како во Египет. Капитализмот и овие мултинационални компании тешко дека ќе се совладаат. Но ако ништо не се стори, нема да се мрднеме од место“, вели Дрндиќ. Според неа, интелектуалците не се снајдоа најдобро во овие 20 години: -„Интелектуалците затаија. Молчат и молчат и тоа е срам за ...
| | веќе видена

Претставата во проектот... Секоја година илјадници британски деца се испраќаат во специјални училишта кои се сметаат за последна шанса за оние кои биле исклучени од образованието од најразлични причини. Поголемиот дел од нив се таму поради насилно или бучно однесување на часови. Овие институции имаат репутација на опасни места, а младите таму имаат крајно ниски оценки. Но сега една театарска трупа реши да вклучи група ученици од југоисточен Лондон - со цел да им помогне. Пробата се случува во центарот во кој учат некои од најлошите ученици во Британија. Овие млади се истовремено и глумци и тема во една нова претстава која ја поставува „Грас маркет проџект“, театарска трупа која има уникатен пристап - користејќи вистински личности како сценски глумци. Џереми Велер е уметничкиот директор и мозокот зад проектот. Тој вели дека глумењето им доаѓа природно на овие ученици: -„Кај овие млади луѓе ќе ги видите сите клишеа: лошо однесување, пиштоли, ножеви, дрога. Меѓутоа кога ...
| | веќе видена

Најавена државничка посета на Лондон Британија се најде под оган поради продажбата на оружје на Бахреин и други арапски влади кои подлегнаа на про-демократските протести во последните недели, вели насловната на ИНДЕПЕНДЕНТ. Откако е дојдена на власт, сегашната коалиција одобрила продажба на оружје во неколку земји од Блискиот исток и северна Африка, меѓу другото и солзавец за Бахреин. Но сепак забранила продажба на муниција за контрола на толпи во Либија, борбени хеликоптери во Алжир и оклопни возила за Саудиска Арабија. Лондон против Стразбур Камерон доби зелено светло да и’ се спротивстави на Европа за човековите права - вели денешниот наслов во ТАЈМС, и додава: „Британија ќе одбегне сериозни санкции доколку премиерот се спротивстави на барањата од Европскиот суд за човекови права да им се овозможи на затворениците да гласаат.“ Ова го тврди доверлив владин правен советник - дознава ТАЈМС - кој сугерира дека Стразбур може да изврши главно ...
| | веќе видена

Кој што порача кому...? Што навистина му кажаа високите американски функционери на македонскиот премиер Груевски? - прашуваат речиси сите весници во Македонија денеска. За ДНЕВНИК тоа биле остри тонови, додека ШПИЦ повикувајќи се на провладините гласила пишува за рокот даден до пролет Македонија да го реши проблемот со името. Ова не можеа да го знаат десетте новинари кои беа на државен трошок во Вашингтон, објавува ВЕСТ, бидејќи во текот на посетата ниту еднаш не биле брифирани што се случува. Враќање на меѓуетничките прашања „Брзите избори ќе пролеат крв", наслов од ВРЕМЕ, каде експерти тврдат дека по тепачките на скопското Кале, ќе има не само меѓуетнички тензии, туку и меѓупартиски. НОВА МАКЕДОНИЈА, пишувајќи за пописот и проблемот со составувањето на мултиетничките тимови кои ќе одат на терен, излегува со наслов „Ниту Македонци ќе попишуваат во Липково, ниту Албанци во Ресен". Каде е добитникот? Никаде го нема ...
| | веќе видена | слични

Посетата на Груевски на Вашингтон завршува на денот кога грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Друцас се среќава со генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун во Њујорк. Во политичките кругови во Македонија се поставува прашањето дали Македонија и Грција се под притисок за побрзо решение за проблемот со името? Македонските и грчките интелектуалци имаат заедничко мислење за едно - велат можеби има засилен притисок врз двете земји, но решението е се’ уште далеку. Проблемот е во вкоренетиот национализмам од политичките елити, кои го засилуваа популизмот колку што минуваа годините. Со такви ставови, вели поранешниот грчки евро-пратеник Никос Георгијадис , прашање е и колку меѓународната заедница има интерес и енергија да влијае, во како што го нарече, овој глупав спор: -„Не е лесно да се смени јавното мислење во Грција, бидејќи политичарите ќе треба да излезат и и да кажат – она што го зборувавме со години беше многу ...
сите 28 | | | веќе видена

Протести на погребите во Бахреин Неколку илјади луѓе присуствуваат на погребот на тројцата демонстранти убиени кога полицијата вчера го расчистуваше продемократскиот камп во главниот град Манама. Како што луѓето доаѓаат, се бараат не само политички реформи туку и отстранување на сунитската династија која владее со островот повеќе од 200 години. Војската и полицијата стојат на страна од погребната церемонија во една сиромашна населба на муслимани-Шиити, но хеликоптери набљудуваат одозгора. На други места тенкови патролираат по улиците, а нашиот дописник јавува дека атмосферата е доста напната. Војската вчера ги забрани јавните собири но некои од анти-владините демонстранти велат дека ќе се вратат на улиците по петочните молитви. Министерот за надворешни работи шеик Калед Бин Ахмед ал-Калифа рече дека земјата била на работ од меѓуверска бездна, што довело до жртви.
сите 53 | | | веќе видена

next