Изборите се на насловните страници на некои од денешните весници во Македонија. „Терминот за избори во рацете на Бранко" е насловот во ДНЕВНИК под кој пишува дека Премиерот им рекол на коалициските партнери дека е подготвен да го прифати и терминот што ќе го каже опозицијата, за наводно да се избегне негативен извештај од Брисел. УТРИНСКИ ВЕСНИК коментира дека странските амбасадори во Македонија се чувствувале загрозени затоа што, според весникот, се шири списокот на личности кои се на удар на власта, по случаите со Фуере, Филипини. Најавувајќи го денешниот почеток на акцијата за легализација на дивоградбите, ДНЕВНИК излезе со наслов „ куќа од 100 квардати ќе се легализира за 200 евра" . Во УТРИНСКИ ВЕСНИК читаме за владиниот проект со кој граѓаните со пристискање копчиња на шалтерот ќе ги оценуваат државните службеници. Пренесувајќи експертски ставови, весникот пишува дека „психолошкиот и тестот за интегритет се само начин за ...
| | веќе видена | слични

Денешен ИНДИПЕНДЕНТ објавува репортажа од Либија и ги анализира зборовите на полковникот Гадафи кој рече дека во земјата ќе има борба до последниот човек. За Либија пишува и ГАРДИЈАН - Битката за градот Брега вели весникот би можела да го означи почетокот во една вистинска војна... ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС пренесува дека либиските бунтовници повикуваат Америка да бомбардира позиции на Гадафи. ТАЈМС објавува дека стотици илјади мигранти во Британија ќе может да бараат десетици милиони фунти за бенефиции од државата.
| | веќе видена

Почнаа да скокаат цените, а Заводот за статистика одлучи да го избрише податокот од редовното мерење на потрошувачката кошничка за исхрана и пијалоци, пишува ДНЕВНИК. Весникот тврди дека тоа е поради погрешното толкување во јавноста на овие податоци. Пописот почна и против вољата на Албанците, пишува ВРЕМЕ дека од пред два дена почна попишувањето во Армијата и по дипломатските претставништва низ светот. УТРИНСКИ ВЕСНИК пренесува изјава на потпретседателот на Пописната комисија Адбулменаф Беџети, според кого пописот секако ќе се одложи поради слабиот интерес на попишувачи Албанци и Турци. ДНЕВНИК пишува дека преку нов оглас че се бараат попишувачи. Весникот најавува предвремена замена на претседателот на Комисијата за спречување на корупцијата Илми Селами откако била донесена предлог одлука за нови места во Комисијата. Речиси сите весници пишуваат за откривањето на професор од скопско средно уичилиште кој преку Фејсбук ги повикуваше учениците ...
| | веќе видена | слични

Пред неколку месеци македонската јавност беше вџашена од веста дека две 14 годишни девојки станале жртва на синџир на малолетничка проституција. Судењата се во тек, а меѓу обвинетите се и шеесет годишни луѓе кои пред истрагата велеле дека тие „чесно платиле за услугите". Дали е овој случај симптом за подлабок општествен проблем? Неодамна БиБиСи разговараше со девојка која пред неколку години, на возраст од 14 години, како што сега вели „полусвесна" влегла во малолетничка проституција. „Дете како дете, ми се чинеше интересно, а џебовите ми беа полни со пари“, рече таа. Се согласи и беше снимимен разговор, но подоцна нејзиното семејство ја повлече согласноста. Девојката рече дека поминала пеколни години, особено што останале без поддршка, дури и од најблиските. Девојки како неа, во прво време добиваат помош од институции како организацијата „Отворена порта“, која е поддржана од државните институции. Маја Варошлија е задолжена за оваа ...
| | веќе видена

Луис Морено Окампо Главниот обвинител на Меѓународниот кривичен суд се очекува нешто подоцна да ги именува индивидуалците кои ќе бидат ставени под истрага за поврзасност со можните воени злосторства во Либија. Обвинителот Луис Морено Окампо вчера рече дека досегашните докази ја поткрепуваат потребата од истрага. Советот за безбедност на Обединетите нации претходно побара од судот да ги расветли случаите на употреба на сила против анти-владините демонстранти. Додека повеќе илјади бегалци - странски работници во Либија продолжуваат да брзаат надвор од земјата, се засилуваат спасувачките напори за луѓето кои се заглавени на границата со Тунис. Британски авиони почнаа да превезуваат луѓе надвор од Тунис. Се очекува тие да однесат и околу 6 илјади египетски мигрантски работници во Каиро во следните денови. Тунизиската влада рече дека ќе обезбеди 40 дополнителни летови за да транспортира 8 илјади луѓе, а Франција се надева дека ќе преземе уште пет ...
сите 10 | | | веќе видена

Во последниве неколку години, режисерот Дени Бојл беше зафатен снимајќи филмови како „Сиромашниот милионер" и најновиот „127 часа". Сега тој се враќа на своите театарски корени, режирајќи ја новата голема драма „Франкенштајн", која се изведува во Националниот театар во Лондон. Но има ли нешто ново да се каже за многу пати адаптираната приказна. Романот „Франкенштајн" беше објавен во 1818-та година, а првата драмска поставка следеше едвај три години подоцна. Сега Националниот театар во Лондон повторно го заживува Виктор Франкенштајн и неговото чудовиште. Приказната на Мери Шели има готски елементи и она што сега го нарекуваме научна фантастика. Во новата верзија, напишана од Ник Диар, суштеството ги минува првите дваесет минути на сцената гол, како дете излезено од матка. Двајцата актери во сцената се Џони Ли Милер и Бенедикт Камбербач, кој вели дека на Суштеството сега му треба повеќе. „Дени и Ник Диар имаат синови аутисти. Ние пак отидовме во ...
| | веќе видена

Пред три години млекото се истураше од протест Македонија ја зафати бран поскапувања: за една недела поскапеа и лебот и млекото, нова цена има и маслото за јадење, поскап е и шеќерот. Од друга страна, платите не се зголемуваат. Пресметката за потрошувачката кошничка на Сојузот на стопански комори од минатата недела покажа дека за да преживее едно четиричлено семејство, потребни му се речиси 30.000 денари месечно. Просечната плата во земјата, за декември 2010 година, според Заводот за статистика била 21.454 денари. Но некои млади луѓе од Македонија сметаат дека поради трендовите на поскапувања на храната, оваа дејност е добро поле на заработка, посебно на продукти кои во земјата не се произведуваат во големи количества, а на пазарот имаат висока цена. Бадеми Триесет и петгодишен електро-инженер од Скопје планира да купи нива и да одгледува бадеми. Вели дека тие во земјата се увезуваат од Америка и на пазарите држат цена од 500 денари за килограм па се решил ...
| | веќе видена

Бегалец на границата со Тунис Владата на Тунис вели дека барем 80 илјади бегалци од немирите во Либија ја преминале границата минатата недела а се очекува нов бран. Генералниот секретар на Обединетите нации Бан Ки Мун изјави дека илјадници животи се во опасност откако луѓето се обидуваат да побегнат од немирите во Либија. Тој побара итна акција на теренот за да се достави помош во храна, вода и засолништа за десетици илјади бегалци. Високиот комесар за бегалци Антонио Гутјерес пак рече дека состојбата се влошува од час во час и забрзано се претвора во хуманитарна катастрофа бидејќи добротворните меѓународни агенции не можат да го издржат притисокот. Претходно, Генералното собрание на Обединетите нации едногласно го суспендираше Триполи од Советот за човекови права откако остри осуди дојдоа и од Арапската лига и Африканската унија. Пред некој ден санкции против Триполи воведоа Советот за безбедност на ОН, САД и Европската унија. Во ...
сите 8 | | | веќе видена

И Портман и Галијано работат за Диор Британскиот моден креатор Џон Галијано, е отпуштен од модната куќа Диор, по неговите наводни анти-семитски коментари, минатата недела. Диор соопшти дека компанијата решила да го отпушти, откако ја видела видео снимката, на која дизајнерот наводно навредува една двојка во Париз. „Остро го осудувам она што Галијано го рече“, рече извршниот директор на Диор, Сидни Толедано. Адвокатот на 50 годишниот креатор рече дека тој ги негира обвинувањата. Толедано додаде дека наводните коментари на Галијано „се во целосна спротивност со вредностите кои од секогаш биле бранети од Кристијан Диор.“ Претходно, во вторникот, актерката Натали Портпан, рече дека и се згадило од наводните анти-семитски навреди од Џон Галијано. „Длабоко сум шокирана и згрозена од видеото на кои се слушаат коментарите на Галијано“, рече Портман, која во неделата доби Оскар за најдобра актерка. Најновата снимка ...
сите 9 | | | веќе видена

А дали и Иран би можел да тргне по патот на Тунис, Eгипет или Либија, бидејќи таму секако има сили кои притискаат за промена. За денеска има најави за уште еден анти-владин протест во Техеран но тука постои повторно ризик за уште еден удар врз гласовите на одметништво. Извештаите велат дека двајцата главни опозициски лидери Мир Хосеин Мусави и Мехди Каруби, кои се наоѓаа во домашен притвор, се префрлени во затвор во Техеран иако иранските власти го негираат ова, но не се знае каде се двајцата опозиционери. БиБиСи разговараше со Алекс Ветанка од Блискоисточниот институт во Вашингтон и го праша дали бил изненаден од веста дека двајцата луѓе се ставени зад решетки: -„Тоа доаѓа како изненадување кога последниве 20 месеци слушавме постојано од режимот дека тие ќе ги стават овие двајца опозициски лидери зад решетки, и сепак тие решија да не го направат тоа. Се прашувам какво значење има тајмингот оти властите можеа да го направат овва и порано а го ...
| | веќе видена

Поранешната холивудска актерка Џејн Расел вчера почина на 89-годишна возраст во својот дом во Калифорнија од болест поврзана со дишењето, потврди нејзината снаа. Некогашниот секс-симбол уште на 19 години беше откриена од ексцентричниот милијардер Хауард Хјуз кој ја вклучи во филмот „Одметник“ од 1943, со кого потпиша седумгодишен договор. Злобна, променлива и величествена, беше описот за неа во нејзиното деби во „Одметник“, а велат дека донесе ново значење за женското деколте. Филмот беше снимен уште во 1941 но цензорите не сакаа да го пуштат пред пошироката публика. Меѓу некои од најпознатите филмови на бринетата беа „Бледоликиот“ од 1948, каде играше покрај комичарот Боб Хоуп, „Негов тип жена“ од 1951 со Роберт Мичам и „Мажите претпочитаат русокоси“ од 1953, каде настапи со Мерилин Монро. Родена во Минесота, од татко воен офицер и мајка глумица, живееше заедно со четворица браќа и од рана возраст се интересираше за глума.
сите 5 | | | веќе видена

Дали медиумите мора да ги објавуваат? Нецели две години по последните избори во Македонија, деновиве одново почнуваат да се загреваат моторите за нова политичка трка. Можеби политичарите се навистина заинтереисрани да си ги одмерат силите, но некои луѓе во земјата во вакви околности буквално се плашат од преголемата доза партиски преписки, деманти, политички реклами и караници... Па зошто воопшто поголемиот број партиските соопштенија се емитуваат во медиумите? Дали публиката сака да ги слуша? Допсиникот на БиБиСи во Скопје, Душко Арсовски , изминатите месеци внимателно ги броеше партиските соопштенија што стигаат до медиумите и еве што заклучи: - „Изброив меѓу 10 и 20 соопштенија неделно. Ова го следев три седмици и заклучив дека кога има некој поголем настан, скандал или случување што засегаат поголем број луѓе, има и повеќе партиски реакции на владејачката ВМРО- ДПМНЕ и опозициската СДСМ. Такви примери се серијата протести во јануари, насилството ...
| | веќе видена

Градските власти во Москва денеска ќе ги разгледуваат предлозите за собирање на кучињата скитници и нивно префрлање во логор во регионот Јарослав, околу 250 километри северо-источно од градот. Се проценува дека низ главниот руски град талкаат 26 илјади кучиња скитници. Московските кучиња скитници се познати по нивниот препреден живот. Многу од нив имаат научено да спијат во подземните станици од градското метро, па дури и да влезат во возовите. Но додека некои се симпатични и мирољубиви, други знаат да бидат агресивни и да напаѓаат минувачи. Затоа градските власти решија да ги соберат и да ги сместат надвор од Москва - мерка на која се противат многумина, од актери до здруженија за правата на животните. Тие меѓу другото, велат дека кучешки логор може да биде место за ширење на болести, и дека наместо тоа - најдобро е кучињата да се стерилизираат. Идејата дури ја споредуваат со концентрационите логори. Московскиот заменик-градоначалник вети дека на ...
| | веќе видена

Дали ќе има воена акција против Либија? Весниците во Британија од различни агли ја анализираат ситуацијата во Либија. ДЕЈЛИ ТЕЛЕГРАФ пишува дека западните лидери се на работ од издавање наредба за воена акција против полковникот Гадафи. Ова, поради стравот дека тој може против својот народ да употреби хемиско оружје, бидејќи се смета дека посетува 14 тони хемикалии. „Ѕвецкаат сабјите“ Но ДЕЈЛИ МИРОР, кој како да насетува дека во Даунинг стрит се слуша „ѕвецкање на сабјите", вели дека тоа не го радува. Не смееме да напаѓаме, пишува весникот и предупредува дека распоредување трупи во Либија може да ризикува трагедија од типот на Ирак. ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС посочува кон објавата на премиерот Дејвид Камерон дека Британија разгледува планови за воведување зона за забранети летови во Либија. Весникот додава дека ова го свртува вниманието од претходните несмасни обиди на коалициската влада да организираат спасувачка операција за Британците во Либија. Чашките и ...
| | веќе видена

Весниците пишуваат за поскапувањето на храната Новиот ценовен удар за граѓаните, случувањата врзани за предвремените избори се меѓу темите кои доминираат во македонскиот печат. „Скапо, поскапо, најсакапо“ го насловува УТРИНСКИ ВЕСНИК текстот во кој се анализираат вчерашните поголеми цени на струјата, бензините и на лебот. Весникот пренесува став на Владата која најавува можност за интервенција од стоковите резерви. Во ВРЕМЕ читаме дека е „ загрозено работењето на 1500 комапнии од дрвната индустрија“. И покрај многуте нарачки, стопанствениците се соочуваат со недостиг од суровини и предлагаат платнтажно одгледување дрвја и увоз под исти улови од ЕУ и од другите земји, заклучува ВРЕМЕ. Неевидентирана дијаспора ВРЕМЕ пресенува предупредувања од експерти за можни злоупотреби со гласовите на дијаспората на евентуалните избори. Неевидентирањето на граѓаните што се на работа во странство, покрај неевидентираните починати лица, се проценуваат на ...
| | веќе видена

Груевски се изјаснил за предлогот на Нимиц Откако македонскиот премиер Никола Груевски вчера рече дека пред три години се согласил за промена на уставното име на земјата во Република Македонија( Скопје), преку референдум за некои аналитичари е создавање заблуда во јавноста, оти до скоро власта тврдеше дека нема да профати промена на името. Владиниот коалициски партнер ДУИ оценува дека ова е основа да се затвори проблемот со Грција. За само еден месец слушнавме дијаметрално спротивни позиции од високи претставници на власта. Вицепремиерот Васко Наумовски неодамна изјави дека името на државата е Република Македонија и никое друго. Премиерот Груевски со вчерашната изјава укажа дека е прифатлива промена на името. „Двојна политика“ Опозицијата во ова препознава двојна политика - една дома друга надвор. Потпретседателот на СДСМ, Гордан Георгиев. „Лошо е пет години да се губи време Груевски и фамилијата да не држат заробени во нивниот лажен патриотизам, да не' делат на ...
сите 13 | | | веќе видена

Од Либија се јавува за жестоки борби меѓу приврзаници на владата и опозицијата околу градот Мисурата, на околу 200 километри источно од престолнината Триполи. Вкупната слика е нејасна, но се јавува дека иако градот е под контрола на анти-владини демонстранти, околу него доминираат сили лојални на полковникот Гадафи. Локален лекар изјави дека демонстрантите одбиле обид за контра-напад од либиските владини единици а еден сведок вели дека демонстрантите собориле владин авион кој стрелал врз радио станицата во Мисурата. Во меѓувреме, Франција почнува со голема операција, како што вели, да го собори Гадафи од власта. Два авиони ќе достават хуманитарна помош за Бенгази, град на истокот под контрола на опозициските сили. Францускиот премиер Франсоа Фијон вели дека неговата влада ги испитува сите решенија, вклучувајќи ги и воените, за да го убеди либискиот лидер да замине, но дека секое решение ќе треба да се усогласи меѓународно и да добие поддршка ...
| | веќе видена

Скијачите од Словенија и Австрија и оваа година триумфираа во натпреварите на Шар Планина во Македонија, за време на 38-от „Шарпланинаски куп“ што се одржа во текот на викендот. Домашни скијачи имаше само тројца, а најдобриот од нив стигна до седмата позиција. Па зошто и покрај тврдењата дека Македонија располага со добри ски-терени, има услови за редовни тренинзи, а натпреварувачите поседуваат голема воља - никако не им успева да постигнат подобар резултат. Кои се причините? Македонија има многу планини, а го организира и еден од најстарите меѓународни ски натпревари на Балканот. Но никако да се пофали со врвни резултати и скијачи со поголем меѓународен успех. БиБиСи го праша македонскиот олимпиец, Антонио Ристевски, кои се причините? “Од година во година се повеќе се намалуваат деновите кога скијаме во Македонија. Овде сме вкупно само десетина дена. Средствата се најбитни во овој спорт, затоа што ние живееме далеку од глечерите и секогаш ...
| | веќе видена

Американската филмска академија ноќеска ги додели престижните филмски награди -Оскар. Британскиот филм „Говорот на кралот“ освои четири Оскари, меѓу нив и за најдобра машка улога за Колин Фирт, кој го портретира британскиот крал Џорџ Шести. Режисерот Том Хупер го освои Оскарот за најдобра режија. Актерката Натали Портман доби Оскар за нејзината улога на балерина во драмата Црниот лебед. Таа им се заблагодари на своите родители што и дозволиле на работи од рана возраст и на дело и покажале како да се биде добра личност. Мелиса Лео и Кристијан Бел освоија награди за најдобри споредни улоги. Данскиот филм „Подобар свет“ го освои Оскарот за најдобар странски филм.
сите 22 | | | веќе видена

Министрите за надворешни работи од светот денеска се среќаваат во швајцарскиот град Женева каде ќе се разговара за насилството во Либија. Во меѓувреме, продолжува масовниот егзодус на луѓето во земјата- повеќе авиони и бродови ги пренесуваат сезонските работници кон Тунис. Претставник на Агенцијата за бегалци на Он вели дека некои од бегалците изгледаат престрашено. Во Либија групи кои се противат на режимот на Гадафи велат дека имаат намера да направат организирано бунтовничко движење ширум земјата. Американскиот државен секретар Хилари Клинтон рече дека дека американската администрација е подготвена да и’ помогне на опозицијата во Либија. Нејзините забелешки доаѓаат пред денешниот состанок во Женева. Се чини дека коментарите на Клинтон го поздравуваат формирањето на новата национална, опозициска влада во Либија, но не навестува каков вид на помош и' е понудена. Таа вели дека се започнати разговорите за тоа што ќе следи по ...
сите 6 | | | веќе видена

next