Роланд Бурк, БиБиСи, Токио Кога земјотресот удри, зградите во Токио се занишаа. Одењето беше како чекорење по бродска палуба среде брановито море. Луѓето излетаа од канцелариите на улица, зјапајќи нагоре. Се чини дека изби голем пожар во еден дел од градот, а од една станица беа извлечени повредени луѓе. Властите веднаш издадоа предупредување од „цунами“. Во Токио, јавниот транспорт е запрен, лифтовите во многу згради се исклучени, а илјадници луѓе се собраа на плоштадите и околу железничките станици. Пацифичкиот центар за предупредување од цунами соопшти дека бранот би можел да стигне дури и до Чиле. Цунами брановите ги погодија јапонските префектури Мијаги и Фукушима, предизвикувајќи штета во десетина локални заедници, соопштија официјални лица. Јапонската телевизија НХК го прикажа огромниот наплив како збришува згради, автомобили и бродови, стигнувајќи далеку на копното. Видени се возачи како се ...
сите 107 | | | веќе видена

Еден Русин беше обединет со своето семјество откако поминал повеќе од 20 години како роб во северен Кавказ. Валентин Јуровски беше пронајден од руските специјални сили кои се активни во планинските предели. Во 1980-тите, Јуровски се преселил од Астрахан на Каспиското езеро во руската република Ингушетија на северен Кавказ. По професија е заварувач, па таму тргнал барајќи работа и надевајќи се дека ќе има доволно пари да испраќа дома и да го прехранува своето семејство дома. Но пред 20 години, пред колапсот на Советскиот сојуз, Валентин исчезнал. Дома во Астрахан неговата сопруга ја контактирала полицијата, но не била најдена никаква трага од нејзиниот сопруг. Валентин беше прогласен за исчезнато лице. Но сега тој беше пронајден од руските специјални единици. Тие спроведувале анти-терористичка операција во кафкаските планини и случајно дошле до Русин кој бил држен како роб таму повеќе од две децении. Тој на војниците им рекол дека бил присилен да работи физичка работа ...
| | веќе видена

На грчката влада и' олесна по прекинот на штрајкот. Државата беше наголемо посрамена со сликите на мигранти како млитаво лежат во зграда во центарот на Атина, преживувајќи на засладена вода. Министрите беа преплашени од можноста еден или повеќе штрајкувачи да починат. Компромисот беше постигнат откако јавниот обвинител им даде инструкции на државните лекари да преземат се што е потребно за да се спречи некој од штрајкувачите да почине. Изгледите за присилна исхрана помогнаа во креирањето концентрирани мисли. Малколм Брабант, БиБиСи, Атина Жителството во Грција е неопходно за да се биде социјално осигуран, а бидејќи невработеноста се’ повеќе расте поради економската криза, се поголем е и бројот луѓе кои бараат социјални надоместоци. Крајот на штрајкот со глад малку ќе помогне во подобрувањето на грчкиот меѓународен углед во однос на третманот на азилантите, вели нашиот известувач - Атина одбила 99% ...
| | веќе видена

Британскиот рок- гитарист Ерик Клептон продаде повеќе од 70 свои инструменти на хуманитарна аукција во Њујорк. На продажбата, која се одржа во аукциската куќа Бонхамс, беа собрани над 2.15 милиони долари наменети за центарот за рехабилитација во Антигва. Клептон е еден од основачите на овој центар. Гитарата „Гипсон“ со шупливо тело од 1948 година достигна највисока цена- беше продадена за 83 илјади долари и ја надмина очекуваната цена од 30 илјади долари. На продажба беше изложен и костум, креација на Џани Версаче, кој Клептон го носеше на концерт во Ројал Алберт Хол во 1990 година. Една од продадените гитари беше и копија од познатата гитара Фендер Стратокастер, наречена уште и „Блеки“ која успеа да собере 30 илјади долари. Оргиналот беше продаден на аукција пред седум години за нешто под еден милион долари. Клептон го основа центарот за рехабилитација во 1998 откако ја победи сопствената битка со зависноста од алкохол и хероин. ...
сите 4 | | | веќе видена

Франција стана првата земја која формално го призна либискиот опозициски Нацонален совет, велејќи дека тој е единствениот легитимен претставник на либискиот народ. Чекорот беше потврден во соопштение, по разговорите во Париз меѓу францускиот претседател Никола Саркози и делегатите од Советот. Претходно, министерката за надворешни работи на ЕУ, баронесата Ештон, рече дека нема мандат сама да преземе таков чекор. Ова се поклопи со почетокот на средбата на членките на НАТО која треба да формулира единствен пристап за состојбата во оваа северно-африканска земја, но и можност за воведување „зона на забранет лет“. Близок советник на полковникот Гадафи пак допатува во Каиро каде наводно побарал средба со египетските воени лидери. Борбите продолжија блиску до источниот нафтен терминал Рас Лануф а владините авиони го бомбардираа и градот Брега, кои ги држат бунтовниците. Последниве денови, силите лојални на Гадафи се обида да повратат територии на истокот и ги ...
сите 24 | | | веќе видена

Британскиот пејач и тапанар Фил Колинс ги потврди извештаите дека се пензионира од музичкиот бизнис. „Застанувам овде за да можам да бидам татко со полно работно време на моите два сина“, напиша Колинс на неговата веб страничка. Тој додаде дека неговата одлука не се должи на никакви „лоши критики“ или „лош третман во гласилата“ или поради „тоа што не сум се чувствувал доволно сакан од нив“. Објавата на Фил беше одговор на серија искривоколчени написи во кои тој беше портретиран како „растревожен чудак“. „Нема потреба од виткање на рацете“, се шегуваше 60-годишниот Колинс, кои ги има снимено хитовите „In the Air Tonight“ и „Another Day in Paradise“. Поранешниот член на групата „Genesis“ се осамостои во обид да стигне до големиот успех со албумите како „No Jacket Required“ и „But Seriously“. Тој е добитник и на седум „Греми“ награди како и на награда од Академијата за саундтракот на анимираниот филм на Дизни „Тарзан“. ...
сите 2 | | | веќе видена

Валелонга вели дека обвинувањата се повреда за семејството Поранешен градоначалник на австралискиот град Стирлинг ги одрече италијанските извештаи во кои тој е поврзан со мафијата „Ндрангета". Италијанските медиуми јавија дека е издадена потерница по Тони Валелонга, кој беше градоначалник во градот крај Перт од 1997-2005. Италијанската полиција објави дека вчера извршила бран апсења. Адвокатот на Валелонга рече дека неговиот клиент не е притворен и дека нема издадено потерница. Австралиската Сојузна полиција потврди дека примила барање за помош од италијанските власти, но додаде дека на предметот се работи на владино ниво, објавиј австралиската телевизија АБЦ. Полицијата во италијанскиот регион Калабрија - каде се корените на „Ндрангета" - потврди дека Валелонга, е именуван во нивната истрага. Ренато Кортезе рече дека полицијата снимила неколку разговори кои Валелонга наводно ги имал со локален мафијаш и дека италијанската ...
| | веќе видена

По лидерот на ДУИ Али Ахмети, денеска и вице-премиерот Абдулаким Адеми изјави дека во време кога владее атмосфера на предвремени избори, пописот треба да се одложи. Адеми смета дека соодветно време за одржување на пописот е во ноември или во април следната година. Тој изјави дека до Собранието се’ уште нема доставено предлог за измена на законот. Одлагањето ќе биде легитимно откако владата ќе предложи, а Собранието ги усвои измените на Законот за попис. Лидерот на албанскиот владин коалиционер ДУИ, Али Ахмети вчера најави одлагање на пописот за што е постигнат договор со ВМРО ДПМНЕ: -„Поради климата која се создаде, мислам дека пописот на населението ќе се одложи. Мислам дека не е многу важно дали ќе биде во октомври или во ноември, важно е да се одржи по предвремените избори, “ изјави Ахмети. Владата и опозицијата се’ уште не постигнаа договор за одржување на предвремени избори. Владата ги усвои измените на Изборниот законик, со кој се предвидува ...
сите 4 | | | веќе видена

Државната либиска телевизија соопшти дека силите лојални на полковникот Гадафи го заробиле градот Завија, близу престолнината Триполи. Владата ги прекина сите комуникации а на новинарите не им е дозволено да ја посетат областа. Сепак доаѓаат извештаи дека се користи тешка артилерија а уште повеќе тенкови доаѓаат во областа. Еден сведок вели дека болниците се преполни. Моамер Гадафи претходно пркосно и’ се обрати на нацијата, обвинувајќи ги европските влади и мрежата „Ал-Каеда“ дека го поттикнуваат насилството во земјата. Либискиот лидер рече дека неговите луѓе со оружје ќе се спротистават на „зоната за забранет лет“ која евентуално би ја вовеле западните влади или Обединетите нации. Во разговор за турска телевизија, тој рече дека оваа зона би ја покажала вистинската намера, т.е. да се дојде до либиската нафта. САД се изјаснија дека секакво решение за ваква зона лежи кај ОН. Дописникот на БиБиСи од Триполи јавува дека полковникот ...
| | веќе видена

Актерот Чарли Шин беше отпуштен од американското телевизиско шоу „Двајца и пол мажи“, кое е продуцирано од Ворнер Брос. Компанијата соопшти дека ја одлуката ја донела по внимателно размислување за последиците и дека решила веднаш да ја прекине соработката. Вестите доаѓаат среде се погласните медиски критики за приватниот живот на ѕвездата. Портпарол на Ворнер, рече дека сеуште не донеле одлука за тоа дали шоуто ќе продолжи со друг актер во главната улога. Шин, кој е најскапо платен актер на кое и да е телевизиско шоу, има и улоги во филмови како „Вол Стрит“ и „Вод“, на Оливер Стоун. Продукцијата на „Двајца и пол мажи“ е одложена уште од јануари оваа година, откако Чарли отиде на рехабилитација поради зависност од дрога и алкохол. Телевизиската комедија е најпопуларната на телевизиската мрежа CBS. Откако беше прашан за тоа дали ќе покрене тужба против продукциската куќа, тој вратил текст порака на која рекол „голем“. Тој додал дека ...
сите 10 | | | веќе видена

Бунтовници во Рас Лануф Силите лојални на либискиот лидер Гадафи тргнаа во нови воздушни напади против нафтеното пристаниште Рас Лануф, кое сега е во рацете на бунтовниците. Очевидци велат дека воени авиони гаѓале со проектили станбени населби и упоришта на герилците во пустината. Се чини дека погодените домови биле евакуирани така што не се јавува за жртви. На западот, градот Завија како и Мисрата, кои ги држат бунтовници, се’ уште се под опсада од владините сили. Се јавува дека Завија е гранатирана со топовски оган. Во меѓувреме, портпарол на бунтовниците вели дека претставник на полковникот Гадафи понудил да се разговара за неговото заминување но понудата е одбиена. Член на бунтовничкиот Преоден национален совет изјави за БиБиСи: „Да се замине е едно, но да не биде обвинет некогаш во иднина, тоа не е прифатливо“. Засега нема коментари од владата на Гадафи за оваа изјава, но порано либискиот лидер одби да се повлече од власта тврдејќи ...
сите 6 | | | веќе видена

Србија и Косово треба да ги почнат првите разговори на високо ниво откако поранешната автономна покраина прогласи независност пред три години. Декларацијата за независност Србија ја отфрла, но обете страни се согласија на разговори под покровителство на Европската унија. Дводневната средба во Брисел треба да се фокусира на прашања кои се значајни за секојдневниот живот на Косово, како телекомуникациите и воздушниот простор. Косово сега нема свој телефонски код или не може да се вклучи во многу меѓународни економски тела поради српското противење. Главниот преговарач на Белград предупреди дека не треба да се очекува некаков драматичен напредок иако изрази надеж дека некои од клучните прашања може да се решат до крајот од годината. Дописниците велат дека напредок во преговорите ќе решава дали Белград и Приштина ќе може да се придвижат кон членство во ЕУ. Етничкото албанско мнозинство се бореше против српски сили во 90-те, а во борбите загинаа ...
сите 58 | | | веќе видена

И да биде осуден, не се очекува Ширак да замине в затвор Почна судењето на поранешниот претседател на Франција Жак Ширак - тој е обвинет за злоупотреба на јавни фондови, додека беше градоначалник на Париз, пред да стане претседател. Ширак е обвинет дека во периодот меѓу 1977 и 1995, на соработниците им давал плата за работни места кои воопшто не постоеле. 78-годишниот политичар отсекогаш ги одрекуваше обвинувањата. Тој е првиот поранешен шеф на државата кој се соочува со обвиненија за кривични дела, откако фелдмаршалот Филип Патен, по Втората светска војна беше обвинет за предавство. Гласини за слабо здравје Според францускиот закон, поранешен претседател не е обврзан да биде присутен во судот, но се очекува тој да се појави утре и покрај гласините за слабо здравје. Сопругата на Ширак ги отфрли тврдењата дека поранешниот претседател страда од Алцхајмерова болест. Нему му се суди за два одвоени случаја - и двата содржат тврдења дека луѓе ...
сите 16 | | | веќе видена

Грците демонстрираат против резовите Грција реагираше налутено на острото снижување на нејзиниот кредитен рејтинг. Министерството за финансии го нарече решението на кредитната агенција „Мудис“ неурамнотежено и неоправдано, и рече дека може да остави штетни последици. „Мудис“ го снижи рејтингот на Грција за три степени со што таа спадна на ниво на земји како Белорусија. Грчките владини записи паднаа од Ба1 на Б1 а Агенцијата наведе ендемско избегнување данок, мошне амбициозните планови за штедење и можноста дека Европската унија може да ја принуди на реструктуирање на долгот по 2013. Иако се признава дека земјата постигнала значителен напредок со цел да го намали дефицитот, „Moody's“ вели дека „задачата пред службениците и менаџерите и натаму е огромна“. Дописникот на БиБиСи од Атина вели дека агенцијата е загрижена оти и покрај огромниот финансиски пакет на Европската унија и Меѓународниот монетарен фонд со кој беше спасена, Грција ...
сите 7 | | | веќе видена

Обединетите нации велат дека Либија се согласила да и’ дозволи на нејзина екипа да ја процени хуманитарната состојба. Отпрво таа ќе оди во Триполи но координаторката на екипата на ОН вели дека сака на работниците да им се дозволи пристап до Мисурата, град источно од престолнината, каде имаше тешки битки меѓу провладините и силите на опозицијата. Валери Амос рече за БиБиСи дека итно се потребни медицински залихи и болничарки но на западот од земјата Црвениот крст рече дека не можел да се пробие со амбулантни возила и потребните лекови. ОН издадоа итен апел за помош за да им се помогне на Тунис, Либија и Египет да се справат со хуманитарната криза. Либискиот лидер Гадафи изјави дека Африканската унија исто така ќе испрати своја мисија во земјата. Дописникот на БиБиСи во Либија вели дека силите на опозицијата се соочени со се’ посериозен отпор од владините единици како што се движат на запад од нивното упориште Бенгази. Жителите бегаат од рафинеријата Рас ...
сите 15 | | | веќе видена

Пред четириесет години, во март 1971, една група млади се собра во Лондон со една скромна амбиција - да станат рок звезди. И „Квин“ стана многу повеќе од само тоа. Деновиве нова изложба во Лондон се фокусира на раните години на групата. Во еден изложбен простор во источен Лондон љубопитните можат да отпатуваат во времето кога виолетовите сатенски панталони и трајни фризури доминираа на фотографиите во магазините, телевизијата.... Тие никогаш не можеа лесно да се дефинираат: тежок рок измешан со чудни моменти. Како гитаристот Брајан Меј го дефинира она што го свиреа пред сите овие години? -„Мислам дека на времето би се опишале како многу тешки одоздола, но многу мелодични и хармонични одозгора. Нашите херои беа и од подалечното минато, на пример луѓе како Џорџ Формби и големите групи, секакви видови на чудни еклектични влијанија врз нас, некои работи од плочите на Дорис Деј, ние сето тоа го впивавме." Песните и албумите на „Квин“ се продаваа во огромни ...
| | веќе видена

Се вели и дека митрата на Вартоломеј е од манастирот Рајчица БиБиСи на македонски во изминативе 15 години, се обидуваше да емитува програма која би била поинаква од онаа на главните електронски гласила во Македонија. Нешто необично, што многумина веројатно воопшто и не го знаеле. На пример, дека шапката на вселенскиот патријарх Вартоломеј е направена во дебарскиот манастир Рајчица. Покрај монашкиот живот по долината на Радика, заживеал и еден необичен и редок занает. Игуменот на Бигорскиот манастир, архимандритот Партениј, занаетот го научил додека бил во искушеништво. Првин, сам изработил неколку, а потоа почнал да ги подучува неговите духовни чеда. Тишината во манастирските одаи во Св Ѓорѓија-Победоносец ја пара необичен звук. Покрај црковно пеење се слуша и звук од некаква машина. Домаќинот отец Доситеј, ја отвори вратата од одаја од каде доаѓаа звуците. Просторијата не се разликува многу од некоја кројачка работилница. Во неа ги има ...
| | веќе видена

Ендрју Таусиг, поранешен менаџер во Светскиот сервис на БиБиСи, беше еден од луѓето кои пред 16 години ја покренаа идејата за отворање на македонската редакција на БиБиСи. Тој сега е експерт за медиумски закони и политика во Центарот за социолошко-правни студии на универзитетот Оскфорд. Еве ги неговите сеќавања за настаните во 1995-та година. -„Група луѓе во БиБиСи дојдовме на идеја дека е важно нешто да се стори за македонските слушатели. Во контекст на тоа време, кога Југославија се распаѓаше, а сепак постоеше култура фокусирана кон Србија, која 40 години се криеше под името социјалистички централизам. Кога државата пропадна, тој српски централизмот беше неприфатлив за другите - за Словенците, Хрватите, Македонците, Албанците. БиБиСи: Луѓето и со отворањето и сега со затворањето на македонската редакција, се обидуваат да прочитаат политичка порака од Лондон кон Скопје. Дали на некој начин имавте поттик од политичките кругови? -„Јас не ...
| | веќе видена

Двете страни се движат кон воена пат позиција Бунтовниците во источна Либија велат дека нема да преговараат се додека полковникот Моамер Гадафи не се повлече и замине во прогонство. Либискиот националниот совет во градот Бенгази побара и странска интервенција за запирање на владините воздушни напади врз бунтовниците. Меѓународниот кривичен суд соопшти дека ќе поведе истрага против полковникот Гадафи и неговите синови за злосторства против човештвото. По утринските молитви, имаше повици за протести и во упориштето на полковникот Гадафи, Триполи. Во Бенгази, опозицискиот Национален совет рече дека нема место за преговори, по извештаите дека полковникот Гадафи му наредил на шефот на разузнавањето да преговара со бунтовниците. Советот е предводен од поранешниот министер за внатрешни работи Мустафа Абдел Џалил, кој пребега минатиот месец. „Доколку има преговори, ќе се водат околу едно нешто - како Гадафи да замине од земјата или да се ...
сите 7 | | | веќе видена

Весниците веќе зборуваат за граѓанска војна во Либија Повеќето весници во Лондон судирите во Лондон ги нарекуваат почеток на граѓанска војна. Од другите теми - германската полиција истражува дали убиството на двајца американски војници, извршено од 21 годишен Косовец на аеродромот во Франкфурт бил терористички напад. ГАРДИЈАН ги пренесува германските медиуми како велат дека истражните органи разгледуваат „значителни докази" дека напаѓачот, 21 годишниот Косовец, бил поврзан со исламистички групи во Германија. На истата тема, ИНДИПЕНДЕНТ ги пренесува германските истражни органи како велат дека напаѓачот речиси сигурно дејствувал самостојно, мотивиран со екстремни исламски верувања.) ГАРДИЈАН известува за целосната забрана на фереџиња во Франција од идниот месец. „Од саудиските туристи на Шампс Елизе, до муслиманките на аеродромот Шарл де Гол, или малкуте преобратени во муслиманство од социјалните згради во предградијата, секоја жена која од ...
| | веќе видена

next