Јапонија го подигна нивото на тревога кај погодената атомска централа од четврто на петто ниво, на меѓународната скала за атомски инциденти која има 7 степени. Кризата во атомската централа Фукушима „Даичи“ сега е само два степена под трагедијата која се случи во Чернобил во 1986 година. Шефот на програмата за нуклеарна енергија на ОН, Јукија Амано, го предупреди Токио дека битката да се стабилизира состојбата во централата е натпревар со времето: „Ова не е нешто со што само Јапонија треба да се справи, туку луѓето од цел свет треба да соработуваат со Јапонија и со населението во погодените области“, рече шефот на Агенцијата за атомска енергија при ОН, Јукија Амано, кој пристигна во Токио. Тој изјави дека додека престојува во Јапонија нема да ја посети погодената област. Сепак тимот од четворица експерти по нуклеарна енергија ќе го набљудуваат степенот на радијација во главниот град, пред да се префрлат во околината на оштетената ...
сите 8 | | | веќе видена

Леонов вака излезе во безвоздушниот простор Тајни Некогашните строго чувани детали излегуваат на видело дури сега: на пример „Восход 1“, бродот за тројца, бил толку тесен, што космонаутите не можеле да носат скафандри. Еден инженер го предупредил главниот дизајнер Сергеј Корољов дека најмал процеп може да доведе до катастрофа. Корољов пак токму него го назначил како еден од космонаутите во екипажот, сметајќи дека така ќе го мотивира да ја направи капсулата што е можно побезбедна. Сите тројца космонаути преживеаја. Денес... Денешните бродови „Сојуз“ не изгледаат многу поразлично од првите пионерски дизајни, а тие дури и се лансираат на ракета која како да припаѓа во 50-те. Но во „Ѕвездениот град“ постои центрифуга, најголема на светот, која се користи за обука на космонаутите. Пензионираниот полковник Бељаев кажува како учел многумина како да издржат гравитација и од 12Г и да функционираат во такви услови. Денес пак е поверојатно дека ...
| | веќе видена

Британскиот премиер Дејвид Камерон соопшти дека за неколку часа британски авиони ќе бидат префрлени во базите за да се подготват за акција над Либија. Камерон говореше во британскиот парламент околу чекорите кои ќе бидат преземени по синоќешната резолуција на Советот на безбедност на Обединетите нации со која се одобри акција за заштита на либиските цивили од силите на полковникот Гадафи. Претходно и Франција соопшти дека воздушни напади против владини цели во Либија може да почнат за неколку часа. Владин портпарол во Париз вели дека Франција ќе учествува во нападите по одобрувањето на сите неопходни мерки од резолуцијата која сепак исклучува употреба на странски копнени единици. Еден од синовите на полковникот Гадафи Саиф ал-Ислам, вели дека Триполи не се плаши од воена акција на ОН. Сношти, резолуцијата беше поздравена со извици и огномети во Бенгази, упориштето на опозицијата. Голема толпа луѓе вееше бунтовнички знамиња и пукаше во воздух кога веста беше ...
сите 100 | | | веќе видена

Италија ја одбележува 150 годишнината од своето обединување но додека се подготвува за празнувањето, се чини дека земјата е се’ освен обединета. Нацијата ја потресуваат скандали, политички пресметки и поделби па затоа и расположението не е на славеничко ниво. Италија се’ уште се гордее со изобилството убавини, уметноста, храната и архитектурата, но се Италијанците се притиснати од други проблеми. Нивниот премиер е на обвинителна клупа, антивладините демонстранти на улиците, а економијата не напредува. Исто така постоеше и дебата, дали Италија треба да ја одбележи оваа годишнина со национален празник. Покрај богатото античко наследство, Италија доста доцна го помина процесот на формирање нација. Дури во 1861 година поделените делови беа обединети во еден. Дотогаш, Италија беше поделена во некоја мешавина од сопернички кралства, градови-држави, папски енклави и колонии. На пример, Французите управуваа со поголем дел од северна Италија од 1796 до 1814 година. ...
| | веќе видена

Воденото бомбардирање се чини не е многу успешно Јапонија вели дека ги засилува обидите за ладење на атомската централа Фукушима „Даичи“, погодена од земјотресот и цунами бранот. Хеликоптери исфрлаат тони вода за да го спречат топењето на прачките-атомско гориво, но во медиумските извештаи се вели дека водените топови, кои беа планирани да се употребат, се повлечени поради високото ниво на радијација. По кризата, Кина ги откажа дозволите за градба на нови атомски централи. Потврдениот број жртви од петочниот земјотрес со силина од 9.0 степени, кој предизвика и цунами, се искачи на преку 5,000. Полицијата вели дека се потврдени 5,178 смртни случаи, а дека други 8,606 се водат како исчезнати. „Длабоко сочуство“ Јапонските воени хеликоптери од типот Чинук почнаа да распрскуваат тони вода врз реакторите 3 и 4 во Фукушима, 220 км северно од Токио, велат службени претставници. Леталата на четири пати исфрлија вода, пред да го напуштат местото, за да ...
сите 3 | | | веќе видена

Сили лојални на Гадафи Се чини дека бунтовниците во источна Либија го запреле напредувањето на владините сили кон нивното упориште Бенгази, но се јавува дека единиците на полковникот Гадафи веќе подготвуваат нов напад. Дописникот на БиБиСи од областа вели декаа герилците од стратегискиот град Аџабија разместиле тешки орудија и барем еден авион со цел да ги одвратат владините сили. Тој сепак додава оти бунтовниците се послабо вооружени и за некој час се очекува уште еден напад. Аџабија е последното упориште на истокот на патот кон Бенгази. Вчера, Црвениот крст соопшти дека се повлекува од Бенгази во страв од очекуваниот напад на силите лојални на Моамер Гадафи. Дипломатија Во меѓувреме, Соединетите држави соопштија дека ќе поддржат воведување „зона на забранети летови“ над Либија и го повикаа Советот за безбедност на Обединетите нации да разгледа и построги мерки. Американската амбасадорка во светската организација Сузан Рајс, изјави дека ваква зона ...
сите 27 | | | веќе видена

Безбедносните сили во Бахреин со тенкови, солзавец, шмркови и хеликоптери ги растеруваат стотиците анти-владини демонстранти од нивниот камп на Бисерниот плоштад во главниот град Манама. Лидер на опозицијата изјави за БиБиСИ дека има стотици повредени и најмалку петмина мртви но ова не може да се потврди од друг независен извор. Властите ги предупредија луѓето да останат дома а дописникот на БиБиСи од плоштадот вели дека улиците сега се мирни. Државната телевизија објави дека војската најавила полициски час во неколку квартови на престолнината, кој ќе трае од четири часот попладне до четири часот наутро. Претходно, лекари изјавија дека безбедносните сили ги спречуваат да им помогнат на повредените, а никој не може да влезе или излезе од главната болница на островот. Демонстрантите главно се од мнозинските Шиити и бараат политички реформи од сунитското кралско семејство. Либија Силите лојални на Моамер Гадафи тргнаа во напад врз ...
сите 30 | | | веќе видена

Оштетени се третиот и четвртиот реактор Јапонските власти се откажаа од обидите да фрлаат вода од хеликоптер за разладување на прегреаниот реактор во атомската електрана во Фукушима, која беше оштетена од петочниот земјотрес и бранот цунами. Јапонските извештаи велат дека обидите се напуштени поради страв од нивото на зрачење над централата. Претходно, операторот на електраната „Даичи“ ги евакуираше работниците поради зголемена радијација, но сега тие се вратени. Владиниот портпарол Јукио Едано вели дека нивото на озраченост сега опаднало но тој рече и дека можеби има оштетувања на обвивката за заштита на реакторот. Во ретко јавно обраќање, јапонскиот цар Акихито рече дека е длабоко загрижен од непредвидливата состојба во атомската централа. Нивото на зрачење во Токио, на околу 250 километри јужно од Фукушима, е зголемено сосема малку но дописникот на БиБиСи јавува дека луѓето се нервозни. Преживеаните од потресот и бранот сега се на удар на снежни ...
сите 6 | | | веќе видена

Кредитната агенција „Мудис“ го снижи должничкиот рејтинг на Португалија, велејќи дека тоа е резултат на потребата на земјата да го намали долгот како и на слабите изгледи за економски раст. Агенцијата го спушти рејтингот на Протугалија за две нивоа, од А1 на А3, а го задржа негативниот изглед, навестувајќи дека може да следат нови снижувања. Португалија има висок долг и се обидува да избегне меѓународен пакет за спас, сличен на оној што беше применет во Грција и Република Ирска. Во меѓувреме, главната партија на опозицијата во земјата објави дека ќе се противи на владините мерки за штедење. Минатиот петок, владата најави нови мерки, како резови во буџетот за здравство и социјална помош, со кои треба да се уверат инвеститорите и членките на Европската унија дека Лисабон може да одговори на своите должнички обврски без надворешна помош. Мерките наидоа на остро противење а премиерот Жозе Сократес предупреди дека ако тие не добијат поддршка, ...
| | веќе видена

Десетчасовните разговори на лидерите на двете најголеми политички партии, владејачката ВМРО – ДПМНЕ и опозициската СДСМ, Никола Груевски и Бранко Црвенковски, се чини не го постигнаа очекуваното. Опозицијата не се откажа од неколкумесечниот бојкот на Собранието, а владејачката партија е одлучна да оди на предвремени избори и без нејзино учество. По средбата, Груевски изјави дека ВМРО-ДПМНЕ прифатила повеќе од 30 барања на опозицијата и оти, како што рече, за време на разговорите постојано биле доставувани нови предлози од СДСМ. Според Црвенковски, не е постигнат договор за барањата за Изборниот законик. Во врска со Избирачкиот список, барањето на СДСМ било проверката да трае 30 дена, додека владеачката партија сметала дека тоа може да се заврши за 20 дена. Лидерот на опозицијата рече дека кај владеачката партија не постои интерес за деблокирање на сметките на медиумите од „Перо Наков“ бб. Нови средби? Тој сепак ...
сите 37 | | | веќе видена

Лидерите на власта и опозицијата, Никола Груевски и Бранко Црвенковски кои денеска прв пат директно се среќаваат по три години, се чини се блиску до договор кој ќе го прекине бојкотот на СДСМ и партнерите во Собранието. По едно и пол часовни разговори во тек е пауза за консултации. Досега е отворено само прашањето за Изборниот законик, при што СДСМ останал на истите барања, а предусловот за деблокирање на сметките на медиумите од „Перо Наков“ бб сега станува услов. Опозицискиот СДСМ побарал во Изборниот законик да се вметнат препораките на ОБСЕ и ОДИХР, во кои се опфатени загарантираните квоти за помалите етнички заедници и избирачките одбори да бидат составени од членови на партиите. Исто така, ги изнеле и своите барање во однос на гласањето на дијаспората. Како што информираат од СДСМ, тие ќе се вратат во Собранието само доколку се прочисти Избирачкиот список, се донесат измените на Изборниот законик и биде донесен закон или кодекс за ...
сите 99 | | | веќе видена

Националниот авио превозник на Индија, „Ер Индија“, назначи комисија која ќе ги проверува квалификациите на сите нејзини пилоти. Ова уследи откако излезе информација дека најмалку четворица од пилотите на компанијата управиувале со авиони користејќи лажни документи. Сега властите ќе мора да проверуваат илјадници пилотски дозволи. Се верува дека квалификациите на околу 4000 пилоти ќе треба да бидат проверени откако викендов беше уапсен пилот кој наводно си обезбедил документи фалсификувајќи ги резултатите на испитите. Тој беше откриен изворно пред единаесет години при една рутинска проверка во тест центар во Соединетите американски држави. Американските воздухопловни претставници ја откажале неговата дозвола, но тоа не го спречило да обезбеди комерцијална пилотска дозвола во Индија. Аналитичарите велат дека „Ер Индија“ добива огромен број апликации за работа на пилоти и велат дека поткупувањето може да игра голема ...
| | веќе видена

Германија привремено затвори седум свои атомски централи додека ја преиспитува својата нуклеарна стратегија. Канцеларката Ангела Меркел рече дека сите реактори кои биле оперативни пред 1980 ќе бидат исклучени, додека безбедносни проверки ќе се извршат на преостанатите електрани. Сите прашања во врска со безбедноста треба да се одговорат до 15 јуни, рече Меркел. Решението е донесено по загриженоста за протекување на радијацијата во јапонската електрана Фукушима, погодена од петочниот земјотрес. Минатата година, Германија реши да им го продолжи работниот век на 17 свои нуклеарки за 12 години, но тоа решение вчера беше привремено укинато за три месеци. Владата е соочена со се’ поголем притисок да ја укине продолжената работа на централите иако една четвртина од струјата во земјата се произведува во овој тип централи. Суспензија на решенијата за својата атомска програма воведе и владата на соседна Швајцарија.
сите 14 | | | веќе видена

Јапонските власти сакаат да го одвратат стравот кај населението по уште една експлозија и пожар кои се случија во атомската централа веќе оштетена по петочниот земјотрес и бранот цунами. Пожарот изби кај резервоар со потрошено гориво и гореше неколку часа, испуштајќи радијација директно во атмосферата. Високиот владин претставник Јукио Едано, рече дека огнот сега е изгаснат. Претходно владата предупреди дека истекувањето од реакторот во Фукушима достигнало степен доволно висок за да влијае врз човечкото здравје. Но Едано рече дека нивото опаѓа и би било опасно само ако луѓето бидат изложени продолжен период. Операторите на електраната „Даи-ичи“ се обидуваат да ги разладат прегреаните реактори откако системите за разладување беа оштетени во потресот. Едано вели дека температурите во двата преостанати реактори, петтиот и шестиот, исто така се покачиле и врз нив се внимава. Владата предупреди дека секој што се’ уште се наоѓа во зоната од 20 км. околу ...
сите 58 | | | веќе видена

Двајцата политички лидери на најголемите македонски партии на првата заедничка средба од враќањето на Црвенковски на чело на СДСМ ќе се обидат да го обновуват блокираниот политички дијалог. На средбата се очекува лидерите да се договорат за измените на Изборниот законик и останатите предуслови поставени од опозицијата за одржување на фер и демократски избори. Лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски во телевизиско интервју рече дека на оваа средба со Груевски сака да ги решат сите отворени прашања, а потоа договореното само да го изгласаат во Собранието. Сепак, за тоа што ќе го договорат, Црвенковски очекува поддршка и од останатите поважни политички партии во државата. Помалите партии веќе побараа одржување на нова лидерска срдба, која се очекува да биде договорена на утрешната средба. Груевски јавно го покани Црвенковски на средба со предупредување да не излегува со потези со кои и натаму ќе го одложува терминот за одржување на предвремени избори. ...
сите 138 | | | веќе видена

Дејвид и Викторија очекуваат девојче. Портпарол на семејството потврди дека двојката ја очекува својата прва ќерка во јули. Девојчето ќе биде четврто дете во семејството на Бекамови. Славната двојка се венча во 1999 година и досега има три синови, Бруклин, 11, Ромео, 8 и Круз, 5 години. Семејството во јануари објави дека Викторија е бремена. 35 годишниот фудбалер Дејвид, кој беше капитен на репрезентацијата на Англија од 200 до 2006, ја навести оваа новост, една недела пред портпаролот на семејството и официјално да објави. Бекам рече дека е возбуден како што се подготвува да стане татко по четврти пат. Запрашан за тоа како се чувствува Викторија, тој рече: „Таа е добра. Ние сме многу возбудени. Ова е возбудливо време за семејството“. Бекам се подготвува за нова сезона со американскиот тим ЛА Галакси. Семејството Бекамови планира да присуствува на кралската свадба на крајот од април по што ќе се вратат во својата американска база каде ќе биде ...
сите 3 | | | веќе видена

Либиски бунтовник на ЛПА топ Силите лојални на либискиот лидер Моамер Гадафи напредуваат во офанзивата против областите кои ги држат бунтовници. Експлозии се слушаат од градот Аџабија, најголем пред главното упориште на герилците Бенгази. Стотици километри на запад пак, тешка артилерија се слуша пред третиот град Мисрата, кој исто така е во рацете на опозицијата. Се појавија спротиставени извештаи за тоа кој го држи источниот град Брега по долгите бомбардирања и копнени напади од страна на владините сили. Нафта Во меѓувреме, Либија побара од руски, индиски и кинески нафтени компании да ги експлоатираат огромните резерви во земјата, откако полковникот Гадафи се закани дека ќе ги исфрли сите западни компании. Државната агенција јавува дека полковникот Гадафи се сретнал со амбасадорите на трите земји и ги разгледувал можностите нивни фирми да работат во Либија. Повеќето западни нафтени компании делумно или целосно го прекинаа производството од ...
сите 15 | | | веќе видена

Фотографии од првата експлозија Во оштетената јапонска атомска централа во Фукушима се случи и втора експлозија која во реакторот број три крена огромен облак. Повредени беа 11 лица, еден од нив сериозно. Службени лица велат дека другите два реактори имале проблеми со системот за разладување. Операторите во Фукушима велат дека е можно оти водата за разладување од еден од реакторите испарила. Компанијата вели дека не може да исклучи оти прачките атомско гориво во вториот реактор сега се соголени и може да се под опасност да дојде до топење на јадрото. Властите пак велат дека нема значително радиоактивно протекување од погонот во Фукушима. Дописникот на БиБиСи вели дека катастрофа можеби е избегната но дека кризата се’ уште не е завршена. Јапонската влада вели дека постои мал ризик оти експлозиите во Фукушима може да предизвикаат неконтролирано испуштање. Висок владин службеник вели дека степенот на озраченост околу погонот останува низок и се смета дека се слични на изложеност ...
сите 62 | | | веќе видена

Мур неодамна се појави во „Децата се добро“ Актерката Џулијан Мур ќе ја игра поранешната кандидатка за потпретседател на САД Сара Пејлин, во ТВ филм за изборите во 2008-та, објави каналот ХБО. „Game Change“ ќе се фокусира на претседателскиот кандидат на Републиканците, Џон МекКејн и неговиот избор на Пејлин, која тогаш беше гувернер на Аљаска, за потпретседателски кандидат. Филмот ќе го режира Џеј Роуч, кој стана славен со „Средба со родителите“, а како основа за сценариото е книгата на Џон Хејлман и Марк Халперин. Мур, која има 50 години, е четири пати номинирана за наградата „оскар“, на Американската филмска академија. Таа неодамна играше мајка-лезбијка „Децата се добро“, а во филмот „Буги ноќи“ од 1997 играше порно ѕвезда. Не е соопштен ниту еден друг член на филмската екипа и се’ уште не се знае кога ќе почне снимањето. Во текот на неуспешната претседателска кампања на Џон МекКејн, Пејлин беше наголемо имитарана од комичарката Тина Феј во емисијата ...
| | веќе видена

Бунтовниците се на удар на владините сили Лидерите на Европската унија на средбата во Брисел го повикаа либискиот лидер Моамер Гадафи да се повлече од власта. Германската канцеларка Ангела Меркел рече дека полковникот веќе не може да го претставува својот народ. Францускиот претседател Никола Саркози ги повика другите европски земји да го следат Париз и да го признаат самопрогласениот опозициски Национален совет како легитимен претставник на власта. Саркози повика и да се направат хуманитарни зони во северна Африка за да се заштитат бегалците. Сепак, други земји се претпазливи околу британско-француските повици да се подготви воведување „зона на забранет лет“, велејќи дека за тоа ќе биде потребна поддршка од ОН и арапскиот свет. Кетрин Ештон, шефицата на ЕУ за надворешна политика, рече дека арапскиот свет мора да предводи во барањето меѓународна акција. Вчера, ЕУ се согласи да ги зголеми економските санкции а НАТО да го зајакне своето поморско присуство. Во меѓувреме, ...
сите 16 | | | веќе видена

next