Случувањата во и околу Либија се' уште се на насловните страници на британските весници. Во ТАЈМС може да се прочита интервју со поранешниот британски премиер Тони Блер. Под наслов „Враќањето на посредникот Блер", тој вели дека во петокот два пати се слушнал со полковникот Гадафи, кој ја повторил својата јавна закана дека ќе остане во земјата и ќе умре. Блер, кој претходно разговарал и со американскиот државен секретар Клинтон, бил ангажиран „зад сцената" да се запре насилството во Либија, но Гадафи ја одбил неговата молба, вели весникот. ИНДЕПЕНДЕНТ пишува дека Либија ги прави првите чекори кон новата иднина, по четирите децении диктатура. Се вели дека на половина од територијата на земјата која е надвор од контрола на Гадафи, се формира нова администрација. Националниот совет е формиран во Бенгази, како што се нарекува, „главниот град на слободна Либија" и од меѓународната заедница ќе бара признавање, додека Советот ги избере своите претставници во светот, ...
| | веќе видена

Од Самитот на НАТО во Букурешт Весниците во Македонија пишуваат на политички, но и на некои комунални теми. Утрински весник ги пренесува изјавите на премиерот Никола Груевски и министерот Милошоски во кои признаваат дека пред Самитот на Нато во 2008 го прифатиле предлогот Република Македонија (Скопје), но објаснуваат дека имале намера да го дадат на референдум. Милошоски ова го напиша и во писмото до генералниот секретар на Обединетите Нации, Бан Ки Мун како одговор на писмото на грчкиот министер Друцас во ноември во кое тој ја нападна Македонија за несоработка во преговорите и за антиквизација. Сопственици на дивоизградени куќи, викендички и приватни апартмани изградени на атрактивни локации на езерските крајбрежја и во националните паркови ќе имаат најмногу корист од новиот Закон за легализација на дивоградбите, објавува Дневник. Законот им овозможува до март да поднесат барање за легализација на своите објекти по цена од едно евро за ...
| | веќе видена | слични

Идејата за предвремени избори во Македонија се чини нема да им остави време на експертите да ги подготват законските измени со кои движењето на партиските пари ќе биде повидливо. Дали и овој пат кампањата ќе се одвива со донациите на симпатизери и членови на партиите, што остава простор за многу соменвања? Меѓу десет и петнаесет милиони евра трошат партиите во период од два месеци додека трае предизборната кампања. Всушност, никој не може да каже колку точно се троши, бидејќи нема вистински контролен механизам што ќе ги потврди партиските извештаи. Медиуми- донатори Ако им се верува на извештаите, најголем донатор во тек на кампања, вели политикологот Суад Мисини, се гласилата, кои дваат попусти вредни милион евра: „Ако се споредат извештаите на Државната изборна комисија, ќе се види дека грото од овие донации дадени во форма на попусти владејачката партија води најмалку пет пати во однос на која било друга партија. Исто така ако ...
| | веќе видена

Кинескиот град Шангај, каде веќе се применува политиката на едно дете, објави нови мерки за домаќинствата. Имено, од први мај се воведува политиката на еден пес со која повеќе од 600 илјади кучиња ќе бидат прогласени за незаконски. Новите правила беа подложени на долга и жешка дебата од градските татковци. Минатата година повеќе од 140 илјади луѓе и' се пожалија на полицијата дека ги каснал нерегистриран пес. Во Шангај има четири пати повеќе кучиња без соодветни документи одошто со нив па од мај, сопствениците чии кучиња немаат документи, ќе мора да го предадат домашното галениче. Оние што имаа две регистрирани кучиња ќе може да ги задржат но нови молби ќе се прифаќаат само од домаќинства без кучиња. Сепак, бидејќи ова е Кина, луѓето ќе најдат начин да измрдаат. Кога беа воведени ограничувања за бројот на куќи по семејство, во обид да се намали покачувањето на цените на недвижниот имот, се јавуваше дека брачни двојки се разведуваа за да може да купат куќа но се' уште ...
| | веќе видена

Последниве седмици западните лидери доста говореа за правата на обичните Арапи. Но се' до неодамна, тие исти лидери без проблем разговараа со силните автократи против кои луѓето сега се бунтуваат. Џејмс Зогби е автор на книгата „Арапски глас" и основач на Арапско-американскиот институт во Вашингтон: -Мислам дека тие не ги слушаа ниту арапските лидери, ниту народот, а резултатот е дека посветија многу малку внимание за потребите, аспирациите и чувствата на народот. Понекогаш ги туркаа некои од најлошите арапски лидери да дадат поддршка за агенди кои само создаваа дистанца меѓу нив и народот. Примерот со Египет, каде што нам ни требаше поддршка за Ирак, за Газа, за префрлањето осомничени за тероризам, кога ние не ги измачувавме туку ги праќавме во Египет за тие да ги мачат место нас. Мислам дека египетското раководство немаше да ги направи овие работи само, без Америка да му речеше. А тие го правеа затоа што сакаа американска поддршка. Дејвид ...
| | веќе видена

Британскиот печат пишува за состојбите во Либија. ИНДИПЕНДЕНТ на насловната вели Либија- пламенот се шири. Во меѓувреме, забележува весникот, се шири и светската паника поради недостатокот на нафта. Последиците се несогледливи, додава ИНДЕПЕНДЕНТ и вели дека сега ќе им биде потешко на креаторите на политики и на компаните да се справат со нив, особено кога е во тек кратење на буџетите, замрзнување на животниот стандард и растечката инфлација. Гардијан се задржува на пораките кои ги испраќа американскиот претадетел Обама за кризата. Весникот пишува за објавата на Белата Куќа дека претседателот Обама планира да ги побара британскиот премиер Дејвид Камерон, францускиот претседател Николас Саркози за да разговараат за можните санкции кои би и биле одредени на Либија. Швајцарија веќе објави дека ги замрзува сметките на Гадафи, додава весникот. Но ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС пишува дека Саудијците се обидуваат да ја смират нафтената паника со обидите за зголемување на производството. ...
| | веќе видена

Анализи ,,математики,, предвидувања кој ќе предложи нов претседател на Државната изборна комисија (ДИК) по оставката на досегашниот претседател Александар Новаковски токму во жарот на дебатата кога ќе се одржат предвремени избори во Македонија е главната тема на која пишуваат македонските весници во денешните изданија. „Власта ќе избира претседател на ДИК и без опозицијата, само да има избори“ пишува НОВА МАКЕДОНИЈА. Владејачката коалиција најверојатно ќе ја искористи втората опција во Изборниот законик според која доколку три дена по спроведениот конкурс за претседател на ДИК, опозицијата не предложи свој кандидат, надлежноста да даде предлог ја има комисијата за прашања на избори и именувања, објавува овој дневен весник. ДНЕВНИК пак на оваа тема вниманието го врти кон албанските партии и пишува под наслов „Клучот за брзи избори е кај ДУИ“. Од партијата на Али Ахмети не се изјаснија дали ќе гласаат за предлог за нов претседател на ДИК ако тој не ...
| | веќе видена | слични

Синоќа заврши Лондонската модна недела, на која најпознатите британски дизајнери ги претставија своите колекции за сезната есен зима 2011. На модните писти прошетаа парчиња од колекциите на Бети Џексон, Хенри Холанд, Малбери, Темперли. Најзабележана обично е облеката за луѓето од естрадата која голем број обични смртници сакаат барем да ја видат. Модните писти беа распоредени на различни локации низ централен Лондон. Ексентричната кралица на британската панк мода, дејм Вивиен Вествуд, на пример, својата колекција ја прикажа низ ходниците на Кралскиот суд. Британскиот Музеј, кој е дом на дузина мумии и антички скулптури заживеа со колекцијата на Темперли , за која Алис Бурнфилд, студентка по мода, вели дека ја одушеви. Меѓу плејадата дизајнерски имиња, синоќа своја ревија имаше и Марјан Пејоски, моден креатор по потекло од Македонија. Тој во соработка со Коџи Марујама ја претстави колекцијата под името КејТиЗет, и по шоуто за БиБиСи изјави дека е ...
сите 3 | | | веќе видена

Македонскиот премиер Никола Груевски не се сретна со евроамбасадорот во Македонија на заминување Ерван Фуере. Причина за тоа била презафатеност била причината за тоа. Со Фуере се немаат поздравено ниту други функционери од владејачката ВМРО-ДПМНЕ. Никој од партијата не се појавил ниту на прошталниот коктел кој беше организиран завчеравечер во Скопје. Со евроамбасадорот изминативе денови се сретнаа само претседателот на државата Ѓорѓе Иванов, министерот за надворешни работи Антонио Милошоски, вице-премиерот Васко Наумовски кој дури му подари и карикатура на која Фуере излегува од фрижидер. Во повеќето македонски медиуми имаше критики кон таквото однесување на политичкиот врв кон евроамбасадорот во заминување. Дел од упатените во дипломатските протоколи велат дека доволно е што Фуере се сретнал со претседателот Иванов, други пак коментираат оти таквиот однос е преседан. Поранешниот амбасадор на Република Македонија во НАТО Нано Ружин ...
сите 21 | | | веќе видена

Додека во земјата траат немири, либискиот лидер Моамер Гадафи повторно одржа говор иако лицето не му беше покажано на телевизијата. Тој го обвини Осама бин Ладен, лидерот на Ал-Каеда за насилствата, настаните ги опиша како меѓународен тероризам а рече дека неодредени луѓе ги дрогираат младите Либијци. Гадафи ги повика семејствата да ги контролираат нивните синови и да ги вратат дома. Тој постојано се осврнуваше на немирите во западниот град Завија од каде еден сведок вели дека провладини сили напаѓале демонстранти во една џамија со против-авионски ракети и автоматски оружја. Еден лекар тврди дека видел десет тела и околу 150 ранети. Очевидци од Триполи пак велат дека во главниот град владее страв а има големо присуство на војници и паравојници лојални на Гадафи. Воен портпарол вети награда за сите што ќе предадат вооружени млади луѓе кои се борат против владата. Употребата на сила против демонстрантите во Либија нашироко беше критикувана од светските ...
сите 11 | | | веќе видена

Во Русија има загриженост дека терористи може да планираат напади за време на Зимската Олимпијада 2014, која ќе се одржи во Сочи. Висок руски претставник за БиБиСи вели дека очекува "терористичките активности" да се засилат во пресрет на Игрите. По неодамнешниот напад на бомбаш самоубиец на аеродромот во Москва, претседателот Дмитри Медведев нареди построго обезбедување на Олимпијадата. Речиси е составен хокејскиот стадион, има и патека за лизгање, а понатаму е карлинг-центарот. За Олимпијадата во Сочи 2014 навистина треба уште многу да се гради, но за Русија во моментов поголема грижа од спортските терени е обезбедувањето . Низ контролната скан-машина поголема од пералница за автомобили, поминува камион натоварен со градежен материјал. Се бараат траги од оружје или експлозиви. Руските власти веќе предупредија дека терористи целат кон Олимпијадата, особено по бомбашкиот напад во московскиот аеродром минатиот месец. Бомбашот тогаш ...
| | веќе видена

Адвокатите на Асанж велат дека ќе поднесат жалба Британски судија пресуди дека основачот на интернет страницата Џулијан Асанж би требало да биде испорачан во Шведска, каде е обвинет за сексуални престапи. Мади Савиџ известува. Судија рече дека е задоволен што шведските власти сакаат да го судат Асанж околу тврдењата дека сексуално нападнал две жени. Тој рече дека го почитува и му верува на шведскиот судски систем. Адвокатите на Асанж тврдеа дека Шведска сака да го испорача во Соединетите Држави од политички причини, за таму да биде испрашуван околу неговата контроверзна интернет страница Викиликс. Судијата инсистираше дека Шведска не може да го стори тоа без дозвола од британските власти. Тој додаде и дека е свесен оти полициски документи протекле до медиумите и дека верува оти шведскиот премиер е виновен за несоодветна интервенција. Но судијата тврди и дека тоа не би требало да влијае врз идние судски постапки, како и ...
сите 12 | | | веќе видена

Ерван Фуере, амбасадорот на ЕУ во Македонија, во заминување „Избори ќе има, СДСМ купи време“, „Избори на Велигден или на 1 Мај?“, „Граѓаните скептични дека изборите многу ќе сменат“....Ова се насловите од насловите во денешниот македонски печат. ДНЕВНИК објавува интервју со амбасадорот на Европската унија во заминување, Ерван Фуере во кое тој вели дека Избори не се решение за проблемите. „Се враќате назад на старите навики за бојкот на парламентот што не се очекува од земја кандидат за ЕУ, вели Фуере, кој додава дека меѓуетничките односи не се во криза, но се затегнати. Без големи очекувања НОВА МАКЕДОНИЈА вели дека 41 отсто од граѓаните се против одржување предвремени избори, а 40 насто од нив мислат дека дури и да дојде до промена на власта на изборите, општата состојба во земјата ќе остане иста. Ова се резултатите од ад-хок анкетата што за потребите на весникот ја направи агенцијата Рејтинг. Загубена дипломатија „Нашата дипломатија ...
| | веќе видена | слични

Аеродромот во Триполи е опседнат од луѓе што бегаат ГАРДИЈАН на насловната објавува извештај од Бенгази, првиот слободен град во Либија, како што вели насловот. Во срцето на градот во кој Гадафи го почна својот подем, се случи неговото понижување. По само тридневен бунт, востаниците во вториот град по големина во Либија го вратија часовникот 42 години наназад - кон животот без диктаторот кого го презираат. Жителите кои не се ни осмелуваа да и се приближат до воената база во градот, без специјална покана, сега возат победнички кругови околу неа, каде што се е запалено и украдено. Хаос на аеродромот ИНДЕПЕНДЕНТ пак ја опишува ситуацијата во Триполи, нарекувајќи го град во сенка на смртта. До 15 илјади луѓе , жени и деца синоќа го запоседнаа меѓународниот аердором, врескајќи да добијат есто во неколкуте авиони кои се подготвуваа да полетаат од од она што остана од земјата на полковникот Гадафи. Постојано им плаќаа на полицајците поткуп, само ...
| | веќе видена

Властимир Ѓорѓевиќ Поранешниот српски заменик министер за внатрешни работи, Властимир Ѓорѓевиќ, е прогласен за виновен за воени злодела сторени за време на косовскиот конфликт на крајот од 90-те години. Судот за воени злосторства на Обединетите Нации, во Хаг, му изрече казна затвор во траење од 27 години. Ѓорѓевиќ беше под обвинение за четири кривични дела против човечноста, меѓу кои убиства, депортација, прогонување и насилен трансфер на луѓе, како и за прекршување на правилата за војување. Сите се однесуваат на судирот во Косово, тогашната српска јужна покраина населена главно со етнички Албанци кои водеа сепаратистичка битка против српските сили. Судот утврди дека Ѓорѓевиќ, како заменик министер за внатрешни работи и шеф на одделот за јавна безбедност за време на војната - одиграл клучна улога во она што се нарекува „здруженото криминално претпријатие" - или заеднички план за убивање на околу 700 етнички Албанци од Косово и прогонување ...
сите 4 | | | веќе видена

Европската унија утре ќе ги преразгледува условите за визните олеснувања за пет земји од западниот Балкан, воведени за три во 2009 и уште две во 2010. Унијата ги критикуваше земјите, меѓу нив и Македонија, откако неколку стотини луѓе го искористија безвизниот режим да побараат азил во некои членки од западна Европа. Ѓергеј Полнар, портпарол на унгарското претседателство во Советот на Европската унија објаснува што ќе се случува на утрешната седница. -„Утре ќе се сретнат министрите за внатрешни работи на 27 земји членки плус комесарката Сесилија Малстром. Комисијата ги дава предлозите според кои решаваат членките, кога се работи за законско прашање. Сега имаме пет земји од западниот Балкан со визно олеснување за визи на кус рок. Комисијата, значи госпоѓа Малстром, утре ќе ги објави наодите за состојбата, што се случува на терен, до кој степен земјите ги почитуваат барањата за визната либерализација и како можеме да им помогнеме. ...
сите 15 | | | веќе видена

Силвана Бонева од владејачката ВМРО-ДПМНЕ во разговор за БиБиСи вели дека Новакоски поднел оставка под притисок на лидерот на опозициската СДСМ бидејќи тој кажал дека избирачкиот список е пречистен и оти може да се оди на предвремени избори според тој список. Новакоски за член на Комисијата беше предложен токму од опозицискиот СДСМ. Емилијан Станковиќ, портпарол на СДСМ вели дека партијата не ги знае во целост причините за оставката на Новакоски. Но потенцираше дека од партијата го разбираат таквиот чекор на Новакоски бидејќи премиерот Никола Груевски на два пати ја злоупотребил изјавата на досегашниот претседател на Државната изборна комисија. На прес-конференција на почетокот на февруари, која ја пренесоа македонските гласила, министрите за внатрешни работи и за правда Гордана Јанкуловска и Михајло Маневски кажаа дека избирачкиот список е пречистен. Новакоски тогаш изјави дека според овој список може да се оди на избори. Пречистување на ...
сите 125 | | | веќе видена

Генерален штрајк поради мерките за штедење Грчката полиција се судри со демонстранти близу парламентот во Атина. Околу 30 илјади луѓе учествуваат во општиот 24-часовен штрајк против владините мерки за штедење за да се намали буџетскиот дефицит. Полицијата испука солзавец додека демонстрантите фрлаа камења и запалливи бомби. Јавниот сообраќај во Атина е нарушен, многу меѓународни летови се откажани, повеќе училишта се затворени, а болниците работат ограничено. Малите бизниси се вклучија во штрајкот, затворајќи многу продавници. Ова е прв поголем рабпотнички протест во Грција од почетокот на оваа година. Владата се придржува до мерките за штедење побарани во условите за финансиска помош што земјата ја добива од меѓународни кредитори. Владата на Социјалистите на премиерет Јоргос Папандреу ги намалува трошоците и ги зголемува даноците за да спречи зголемување на грчкиот долг. Минатата година Грција обезбеди исплата од 110 милијарди евра од Европската Унија ...
сите 12 | | | веќе видена

Моамер Гадафи Британските весници денеска главно пишуваат за кризата во Либија и можните последици. Во опширните извештаи се анализира вчерашниот говор на либискиот лидер Моамер Гадафи и се оценува дека тој ја има изгубено врската со реалноста. „Гадафи се заколна за битка до смрт", вели ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС. Веднаш до извештајот за кризата во земјата има финансиска анализа во која се вели дека растат повиците за близок поглед кон финансиите на диктаторот. Неговото семјество вели FT има изградено моќна бизнис империја во разни сектори- од нафта до хотелиерство. ГАРДИЈАН на насловната објавува неколку фотографии на движењата на Гадафи додека тој го одржуваше говорот на националната телевизија. „Ќе умрам како маченик" рече Гадафи со што ја постави сцената за насилна и конечна пресметка вели весникот. Тајни сметки Во текстовите се вели дека семејството Гадафи најверојатно има скриено неколку милијарди долари на тајни сметки во банка во Дубаи, во ...
| | веќе видена

Македонските весници пишуваа за парите што се трошат за избори, за можните коалиции, ќе си оди ли Фуере без зборување со владата, дали Европа ќе ги врати визите за Западен Балкан – тоа е само дел од темите. Советот за правда и внатрешни работи утре ќе се изјаснува за предлогот на Европската комисија за воведување брз механизам со кој одделна членка на унијата ќе може за кратко да ги врати визите во случај на бран азиланти на пример. УТРИНСКИ ВЕСНИК пишува дека предлогот е на Франција и Холандија бараат овој механизам да не се применува само на граѓаните од Западен Балкан, особено по неколкуте револуции во арапскиот свет. За избори се трошат меѓу 10 и 15 милиони евра, а на списоците на донатори најчесто се јавуваат физички лица, но нема имиња на компании, стои во НОВА МАКЕДОНИЈА. Весникот цитира извори од владеачката коалиција дека на предвремените избори Груевски сака да оди само со партиите на Борис Стојменов и Љубисав Иванов - ...
| | веќе видена | слични

next