Главната курдска бунтовничка група во Турција, Курдската работничка партија ПКК негираше дека била вклучена во вчерашниот бомбашки напад во централен Истанбул. Во нападот беа повредени 32 луѓе од кои 15 беа полицикси офицери. Соопштението на политичкото крило на ПКК вели дека движењето е во период кога презема историски чекори - така што вклучуеноста во ваков тип на напад според него е неприфатлива. ПКК исто така понуди продолжување на рокот за прекин на огнот кој беше поставен пред два месеци, а кој истече вчера. Организацијата го услови продолжувањето на рокот- побара окончување на армиските операции против нејзините борци, повеќе уставни промени и разговори на високо ниво со владата во Анкара. Судејќи според јавното мислење за ПКК, кое отсекокаж е обележано со непријателство и став дека се работи за терористичка организација, не е многу веројатно дека која и да е влада би прифатила вакви услови. Но сегашната турска ...
сите 2 | | | веќе видена

Mарката автомобили Понтијак од вчера замина во историјата, откако една година претходно, компанијата мајка, Џенерал Моторс, го најави нејзиното повлекување. Имаше огромни осумвентилски мотори, дрзок стил, беше брз и достапен за обичните Американци. Понтијак ја погоди чувствителната точка на Американците, кои во шеесетитте и седумдесеттите најмногу го возеа. Од корените во градот Понтијак, Мичиген во 1920-тите, автомобилот Понтијак стана олицетворение за американските големи автомобили со славни модели како Бонвил, Џи Ти Оу, Фајрбрд ТрансАм и Каталина 2+2. И Холивуд ги сакаше овие модели. Но тие не беа многу добри, па во подоцнежните години компанијата стануваше се помалку влијателна. На крајот, во време на пазарни промени, опаѓачка продажба и брутално ре-структуирање, компанијата мајка - Џенерал Моторс - ја симна завесата на Понтијак. Џи Ем мораше самиот да се спасува од банкрот, па Понтијак мораше да замине.
сите 2 | | | веќе видена

Во Македонија повеќе од половина население користи интернет, а секој возрасен граѓанин има по неколку кредитни картички в џеб. Но, и покрај ова, електронската трговија не е многу развиена. Доколку се има електронска картичка, може да се купи од каде било од светот преку интернет. Вообичаено се организираат по неколку девојки, па нарачуваат облека од Америка, или пак чевли од Италија кога се попустите. Меѓутоа, од Македонија не може да се продаде преку интернет. Тоа е проблем за поголем дел од извозно ориентираните компании. Македонските банки се уште не ја гарантираат продажбата преку интернет. Ова е проблем и за бизнисот на Владо Голчев, кој преку интернет сајтот „Културна ризница“ на странските купачи им ја нуди на пример, репликата на познатата „Златна маска“. „Прометот до сега не ме радува многу. За прометот во другите бранши и другите производи не можам да кажам, иако има неколку продавници во Македонија кои продаваат преку ...
| | веќе видена

Монт Еверест некогаш се сметаше за едно од најосамените места на светот но денес е можно да се сурфа на интернет и да се зборува на мобилен телефон на врвот. Една непалска телекомуникациска компанија објави дека поставила 3-Ге технологија на хималајскиот венец. Кога Едмунд Хилари за првпат се искачи на Монт Еверест во 1953 година, тој користеше курири за да пренесе пораки од неговата експедиција до најблискиот телеграф. Во последно време, планинарите се потпираа на сателитски телефони за комуникација. Но сега на Монт Еверест е можно да се користи мобилен телефон за разговори но и за сурфање на интернет. Непалската телекомуникациска компанија „Енсел" објави дека поставила 3-Ге релеи долж маршрутата до базниот камп а највисоката станица е поставена на надморска височина од 5200 м. Компанијата се надева дека илјадниците туристи кои доаѓаат да планинарат ќе бидат меѓу корисниците на нивните услуги. Паси Коистинен е управник на „Енсел": -„Најголема ...
сите 6 | | | веќе видена

Гласачите во Бразил ја избраа Дилма Русеф, кандидат на владејачката Работничка партија за нов претседател. Таа ќе биде прва жена на чело на земјата а освои 56% од гласовите во вториот круг, лесно победувајќи го соперникот, социјал-демократот Жозе Сера кој освои 44%. 62-годишната Русеф вети дека ќе ја почитува довербата на народот и ќе настојува да ја искорени сиромаштијата во земјата која погаѓа околу 20 милиони луѓе. Таа ја имаше поддршката на мошне популарниот тековен претседател Да Силва, кој се повлекува по два мандати на должноста. Илјадници приврзаници на Работничката партија излегоа на улиците за да ја прослават победата. Иако гласањето во Бразил е задолжително, сепак имаше околу 21,5% луѓе што не излегоа. Вториот круг беше потребен откако Русеф во првиот круг на трети октомври доби само 47% гласови наспроти 33% за Сера.
сите 16 | | | веќе видена

Најмалку 37 луѓе загинаа а повеќе од 50 се ранети кога ирачки безбедносни единици навлегоа во една црква во Багдад каде христијански верници беа држени како заложници од вооружени милитанти. Ирачкиот министер за одбрана рече дека знаците се дека ова е дело на „Ал-Каеда". Ирачки службеници велат дека инцидентот почнал откако милитантите ја нападнале блиската берза по што полицијата започна да ги гони. Тие влегле во црквата, ги тепале и ги собрале верниците во еден агол. Во долгиот застој, тие барале ослободување на заробеници од Ал-Каеда, но откако преговорите пропаднале, безбедносните сили навлегле во црквата по што одекнале истрели и експлозии. Полицијата вели дека повеќе верници загинале кога еден од напаѓачите се разнел со експлозив.
сите 3 | | | веќе видена

Во карго авион на пат за Соединетите држави претсретнат во Дубаи е откриев експлозив кој ги имал сите одлики на дело на Ал Каеда, соопшти полицијата во Дубаи. Пратката содржела пентаеритриол тринитрат (ПЕТН)- истиот експлозив користен во несупешниот бомбашки напад во Детроит во декември 2009 година. Вчера, безбедносните претставници во Британија и во Дубаи пресретнале два товарни авиони на пат за Соединетите Американски Држави и Јемен. Разузнавачите веруваат дека пратките се поврзани со Ал каеда на арапскиот полуостров, со седиште во Јемен. Двете сомнителни пратки-кои претседателот Барак Обама ги опиша како „веродостојна терористичка закана“- биле адресирани до еврејски синагоги во областа на Чикаго. Пакетите се откриени во карго авионите на ФедЕкс и Ју Пи Ес (УПС), што предизвика аларм во Америка, Британија и Блискиот Исток. Прегледани се и други авиони во Соединетите држави, зашто се сметаше дека и тие имаат пратки за Јемен. ...
сите 8 | | | веќе видена

На пазарите во Бангкок... Тајландската кујна е меѓу најпопуларните на светот, па отворањето на таков ресторан обично не би било спорно, но ако готвачот е Австралиец а ресторанот е во Бангкок, е тогаш... Дејвид Томпсон, кој освои ѕвезда на „Мишлен“ за својот лондонски ресторан „Нам“, предизвика бес кај критичарите откако го цитираа дека тргнува во мисија да ја освежи тајландската кујна. Но тој не е единствениот странец што во Тајланд готви тајландска храна. На пазарот во Бангкок кокосот прво се ренда, па се притиска во машина за да се излачи млекото. Ако барате тајландски вкус, ова е добро место за почеток. Американецот Џерет Рајсли туку што отвори ресторан за тајландска храна во Бангкок. Сака да си игра со вкусовите, со билките и зачините карактеристични за оваа кујна, но ставени во поинаков контекст. Во Бангкок не останувате гладен - понудата е огромна. Предизвик Но на многумина им се крена косата на глава кога некои странци почнаа да отвораат „таи“ ...
| | веќе видена

Дури и американскиот презентер Џеј Лено создаде своја лажна верзија. Џорџ ги прегледувал статистите во едно ДВД издание на Чаплин и започнал да гледа еден исечок од холивудската премиера на филмот „Циркус“ од 1928 година. „Како што седнав да гледам, по околу 30 секунди забележав дека има една дама како шета преку екранот со раката потпрена на увото, нешто што изгледа сосема нормално во денешно време.“ „Ја премотав снимката и повторно ја прегледав, зумирав и ја пуштив на забавено. Прашав и други луѓе да ја погледнат.“ „Сите реагираа исто - изгледа како жената да зборува на мобилен телефон.“ Оттогаш, Џорџ ја има покажано снимката на поголем број на луѓе, вклучувајќи ја и публиката на филмскиот фестивал во Белфаст. Тој вели дека никој не можел да ја објасни појавата. Откако беше објавено на ЈуТјуб, снимката доби повеќе од 10.000 коментари. „Ваква мистерија, мислам дека на крајот на краиштата никогаш и нема да дознаеме за што станува збор,“ вели Џорџ. „Мојата првична реакција ...
сите 2 | | | веќе видена

Дебата На денешната дебата во Скопје за заштитата на човековите права, беше речено дека еден од најавените учесници откажал, зашто бил под психолошки притисок поради своите критички колумни против власта Поранешната судијка во Европскиот суд, Маргарита Цаца Николовска смета дека ова е пример оти во Македонија не се почитува тоа што е напишано во законите: „ Не може така да се одредува мерка притвор за сите од еднаш без да се дадат аргументи, за секој посебен основ за притвор треба да се даде посебен аргумент. Тоа ретко во кој предмет каде што е притворот вклучен можете да го најдете“. Лилјана Поповска, ретседателка на собраниската Комисија за еднакви можности на мажите и жените смета дека има прашање на кои се уште треба да се работи но сепак, според неа, Македонија има и со што да се пофали: „ Мултикултурата и односот меѓу различните групи во поглед на етничка и верска припадност некаде се учи како школски пример ...
сите 4 | | | веќе видена

И на северниот бел носорог му се заканува истребување Примероците од сончевата мечка се носат во Замрзнатата Арка, со седиште во универзитетот во Нотингам. Тука се замрзнуваат и се чуваат со примероци од другите загрозени видови низ светот, собрани од научници и ветеринари кои се во мисија да ги сочуваат од истребување. Целта на организацијата е да се има бек-ап план, ако сите напори за заштита на животните во природата пропаднат, да можат пак да се ре-креираат, па макар и во лабораторија. Нешто како паркот Јура. Можеби за некои ова е научна фантастика- да се вратат во живот истребените видови , но најновите постигнувања во науката и технологијата на клонирање ова го прават сосема реална можност. Во 2009 година, шпанските научници ја клонираа истребената пиринејска мечка. Животното умре набрзо откако се роди, но го означи почетокот на нова - и контроверзна- гранка во биологијата. Оваа технологија се смета дека ќе може да го спаси загрозениот носорог. ...
| | веќе видена

Дека пријавувањето на коруптивните дејанија ќе нема ефект, тоа доаѓа од недовербата на граѓанинот кон институциите, правосудството, полицијата Исмет Балажи Сепак, 82% од жителите на општините Прилеп, Долнени и Кичево, сметаат дека корупцијата е присутна во нивната локална власт. Значаен проблем „По невработеноста и сиромаштијата, корупцијата е третиот најголем проблем со кој се соочуваат граѓаните", тврди Марина Ѓорѓиоска Китаноска, од невладината „Центар за граѓанска иницијатива“ кој истражуваше на проектот „Некорумпирани општини се општини на добро владеење": -„24% од граѓаните сметаат дека најмногу корупција има во политичките партии, 60% сметаат дека државата нема ефикасно законодавство, а 49% тврдат дека е потребно поефикасно работење на судството во сузбивање на корупцијата во локалната власт", вели Китановска. Повеќе од 60% од граѓаните на трите општини сметаат дека во Македонија борбата против корупцијата е неефикасна „затоа што ...
| | веќе видена

Шехеразад мами воздишки и туристи Холивуд се рекламира како туристичка дестинација, во Лондон луѓето ги посетуваат локациите споменати во книгата и филмот „Кодот на Да Винчи". Македонски ученици пак ги следат трагите на сапунските серии. Една од најатрактивните дестинации е Истанбул, што се должи на големото влијание на турските сапуници кои се едни од најгледаните серии во земјата. Ова го потврдуваат и во неколку туристички агенции во Скопје. -„Кога на пример, некое средно училиште треба да избере помеѓу Истанбул, Солун или Бугарија, преовладува интересот за Истанбул кај средношколците бидејќи и тие се исто така гледачи на тие серии.“ Каде е Музејот? Затоа пак ретки се средношколците кои знаат дека во Скопје постои Природо-начуен музеј. БиБиСи: Дали си бил во Природно-научен музеј? -„Не“, одговара еден средношколец. БиБиСи: Знаеш каде е? -„Не“. БиБиСи: Знаеш што е Аја Софија? -„Не“, пак одговара средношколецот, а ...
| | веќе видена

Кинезите се конкурентни со цените „Произведено во Кина" порано беше еуфемизам за евтини и неквалитетни производи. Но сега Кина се натпреварува со западните производители и ги победува во нивната сопствена игра. Тоа особено е случај во Италија. На еден состанок група луѓе седат околу масата додека манекенка покажува кафена кожна јакна. Бојата, моделот, креативноста се италијански. Во срцето на Тоскана, купувачи од некои од најпознатите италијански модни продавници ги пробуваат најновите модели. Ништо тука не е чудно, се’ додека не забележите дека сопственикот на компанијата е Кинез, а купувачите се Италијанци. Зу Лин е еден од илјадници кинески претприемачи и работници кои дошле во Прато, за да ги искористат италијанските вештини за креирање на облека. Во една индустриска зона, секој знак е на кинески јазик. Во неа има околу 5 илјади кинески фабрики. Сите произведуваат италијански квалитет, но ги победуваат италијанските цени. Една од преостанатите ...
| | веќе видена

Меркел (д) бара и делумна промена на Лисабонската повелба Лидерите на ЕУ на самитот во Брисел синоќа договорија нови, поцврсти правила, чија цел е избегнување нова финансиска криза. Водачите договорија постојан фонд за поддршка на еврото во време на кризи и право на ЕУ да ги контролира националните буџети. Претставници на ЕУ рекоа дека еврозоната речиси пропадна минатата година, поради немање таков механизам. Прашање околу Повелбата Известувачот на БиБиСи од Брисел вели дека новите правила во еврозоната ќе ги принудат земјите да си ги средат сметките, долго пред економските проблеми да ја загрозат еврозоната. Херман Ван Ромпуј, претседателот на Советот на ЕУ, ги поздрави достигнувањата на самитот, велејќи: „Денеска донесовме важни одлуки за јакнење на еврозоната. „Препорачавме уверлив и постојан механизам за решавање на кризи, како заштита на финансиската стабилност на целата евро-зона.“ Според новите правила, претставници на ЕУ ќе ги ...
сите 7 | | | веќе видена

Под наслов „Сами се фиромизираме“, НОВА МАКЕДОНИЈА пишува дека Македонското министерство за надворешни работи не реагира што наместо уставното име, во покани за настани на кои присуствуваат министри стои привремената референца. „Владеат и предаваат“ објавува весникот. Под насловот се објаснува дека Државната комисија за спречување на корупцијата одлучува дали градоначалници, пратеници и други вршители на јавни функции незаконски им предаваат на студенти. Каде се? „Каде сте Македончиња?“, прашува УТРИНСКИ ВЕСНИК и објавува дека ниедна земја од Шенген–зоната до сега не реагирала за проблем со илегалната имиграција од Македонија. Бројката на македонски граѓани кои официјално се водат дека се надвор од земјава е 442,000. Македонските власти, според весникот, ги имаат бројките на фатени илегалци, додека реалната сосотојба ќе се добие откако овој број ќе се помножи со десет. Личности посочени во досието „Ибар“ се изненадени дека биле цел на ...
| | веќе видена

Борис Џонсон е познат по колоритниот речник ТАЈМС на насловната страница објавува дека градоначалникот на Лондон ја потресе владечката коалиција, на која и самиот и припаѓа, така што направи споредби со Косово. Борис Џонсон реагираше на плановите за смалување на помошта за домување за најсиромашните во британската престолнина - тој се спротивстави на она што го нарече - социјално чистење во косовски стил. И Економист пишува за Србија и одлуката на шефовите на дипломатиите на Европската Унија да го проследат српското барање на статус кандидат за членство во Унијата. „Иако звучи како сувопарен бирократски чин", вели весникот, „потегот е од големо значење." „Полските католици поделени околу џиновската статуа на Исус Христос", е еден од насловите во ГАРДИЈАН. Статуата крај градот Свибоџин, повисока од триесет метри, предизвика и обвинувања на црквата за мегаломанија.
| | веќе видена

Грчката должничка криза на почетокот од годинава претставуваше опасност за Европскат Унија во целост. Можната зараза им се закани на економиите на неколку други земји и исто така претставуваше ризик за основниот принцип на Унијата - единството. Постои речиси универзална спогодба дека ваква криза веќе не смее да се случи. Потребни се нови правила кои би ја обезбедиле стабилноста на европската валута, со санкции доколку владите не работат во согласност со правилата. Сега за сега - се е во ред. Но, вообичаено за Европската Унија, владите веќе не се согласуваат околу тоа што всушност треба да се стори и како да се одлучи. Отворена е лутината во некои кабинети со начинот на кој Германија и Франција заеднички зад сцена се залагаат за ревизија на Лисабонската повелба. Тоа би можело да предизвика големи политички проблеми во земјите членки на Унијата - референдум или понижувачко гласање во парламентите. Но Германците јасно ...
| | веќе видена

Сликата на рускиот премиер Владимир Путин со видлива модринка на лицето ги распламти гласините дека е болен или дека направил козметичка операција. Познат како мачо политичар, 58 годишниот Путон беше виден со дебел слој шминка околу едното око кога беше фотографиран за време на посетата на Украина. Некои велат дека Путин се повредил додека тренирал џудо.Тој инаку има црн појас во џудо. Но неговиот кабинет негираше дека Путин има модринка и рече дека тој бил уморен, а и светлото не било добро. "Украинските, руските и западните новинари...муабетите се само за едно- како рускиот премиер добил модринка под окото„, пишува Андреј Колесников, дописникот од Кремљ на дневниот весник Русија Комерсант. “Дали партнерот на Путин во џудо бил премногу агресивен? Окото беше покриено со шминка, ама се забележуваше. Дел од лицето му беше потечено исто така, и сите го забележаа“. Според новинската агенција Асошиетед прес, конференцијата за новинарите ...
сите 3 | | | веќе видена

Ромите во Франција пред депортација БиБиСи: Всушност тие нема каде да се вратат, а сепак ги депортираат? „Тие немаат каде да се вратат и ова е мнопгу проблематично. Луѓето не се враќаат на некој имот, туку во некој раселенички центар што сметам дека има безбедносна димензија.Голем дел од овие луѓе кои ќе се најдат во таква ситуација потоа бараат нелегален начин да се вратат во западна Европа, па има ризици и да влезат во некоја криминална мрежа. „Тука на Косово немаат никакви можности. Затоа сметаме дека ова не некорисна политика. Го споменавме отсуството на услови за домување, но има уште многу други проблеми со кои овиел луѓе се соочуваат- недостапноста на работни места, дискриминацијата.“ БиБиСи: Во извештајот велите дека од околу 200 илјади луѓе од заедницата Роми, Ахкали и Египќани на Косово сега има нешто помалку од 40 илјади и тие честопати се дел на насилни напади што сугерира етнички притисок. Што значи точно оваа проценка во ...
| | веќе видена

next