Охридскиот амфитеатар Синоќа на Радио-3 на БиБиСи премиерно беше емитувана драмата „Масистонија" на сценаристот Колин Тиван . Тој раскажува како на почетокот од 2008 добил покана да ја режира неговата претстава „Алкмеон во Коринт", во Националниот театар во Битола. Но работите не се одвиваа сосема „мазно“ па Тиван за БиБиСи објаснува што се случуваше потоа и како ја добил идејата за оваа радио-драма: Тиван: „Тоа беше мошне престижна покана, да се работи со познат ансамбл од поранешниот источен блок. Возбудливо беше да се постави претстава во големите антички театри во Охрид и Хераклеа. Непотребно е да се рече дека јас и целата креативна екипа бевме возбудени што ќе имаме своевидна авантура во дел од свет кој е нов за нас. Но кога пристигнавме во летото, работите не одеа баш според планот. Се најдовме во средиште на национален политички скандал. Состојбата се заоструваше со дневни закани од политички фигури и од претставници ...
сите 7 | | | веќе видена

Кристина Агилера Кристина Агилера прескокна стих од државната химна на САД додека пееше своја верзија на отворањето на Супер Боул во Тексас. 30-годишната пејачка требаше да отпее „ Ооо, бедемите што ги гледавме толку галантно се редеа...“. Но наместо тоа, Агилера го повтори претходниот стих со мали измени, па извика. „Она што толку гордо го гледавме додека ѕиркаше самракот...“ Химната е само еден од настаните на блескавата церемонија при отворањето на Супер Боул, првенството во американски фудбал. Грешката на Агилера веднаш покрена бура на социјалните мрежи. Но нејзиниот претставник не беше веднаш достапен за коментар. Финалето од фудбалските натпревари, годинава одиграно меѓу Грин Беј Пекрс и Питсбург Стилрс е една од најгледаните програми на американската телевизија. Минатата година го следеа рекордни 106,5 милиони гледачи. Шоуто на полувремето од натпреварот на Супер Боул во 2004 година покрена контроверзи кога Џастин Тимберлејк откина парче од ...
сите 4 | | | веќе видена

Телевизијата во центарот на спорот Во Македонија не е ништо ново медиумите да бидат алатка за политичките битки меѓу главните партии во земјата, но во последно време се чини дека оваа спрега стана уште посилна. Всушност, парламентарната криза која настана откако главната опозициска партија Социјал демократскиот сојуз на Македонија реши да го бојкотира Собранието - дојде само еден ден по селењето на програмата на телевизијата „А1", често критична кон владата на премиерот Груевски, од своите студија пред владиното сеште во центарот на Скопје. СДСМ минатиот викенд како еден од главните услови за прекин на бојкотот го постави непреченото функционирање на „А1" и весниците кои произлегуваат од истиот деловен круг на бизнисменот Велија Рамковски, „Време", „Шпиц" и „Коха е ре". Па како се случи гласилата да станат главна тема во барањата на политичките партии во Македонија? Основачот на „Капитал медиа груп" - Љупчо Зиков, смета дека во последно ...
| | веќе видена

Познатиот блуз и рок гитарист Гери Мур ненадејно почина во Шпанија на 58 години. Роден во Белфаст, Северна Ирска, тој беше член на повеќе групи, меѓу кои и „Тин Лизи" но имаше и плодна соло-кариера а свиреше заедно и со БиБи Кинг, Грег Лејк и Алберт Колинс. Менаџерот на „Тин Лизи“ изјави дека Мур бил најден рано вчера во хотелската соба додека бил на одмор на Коста дел сол. „Се’ уште не можам да верувам, тој беше толку силен, не беше жртва на рокот, беше многу здрав“, рече колегата гитарист и сонародник Ерик Бел, кого тој го замени во „Тин Лизи“. Мур претходно беше член и на ирскиот бенд „Скид роу“ а беше донесен во групата од починатиот фронтмен Фил Лајнот но подоцна се прослави со соло-кариерата. Го сметаа за еден од најдобрите рок-гитаристи на неговата генерација а издаде 20 албуми.
сите 11 | | | веќе видена

Шумските пожари поттикнати од ветер, се оттргнаа од контрола во предградијата на Перт, главниот град на западна Австралија, каде уништија најмалку 59 домови а оштетија уште 30. Стотици лица се принудени да се преместат во привремени засолништа а се вели дека многумина се’ уште се во шок. Пожарникарите се борат со огнот на истокот и северот од градот, додека областа е прогласена за зона на природна непогода. Повеќе од 100 пожарникари се борат на теренот и од воздух за да го задржат неговото ширење. Пламенот висок и до 3 метри е засилен од ветришта од околу 70 км/ч. Огнот доаѓа точно две години откако 173 лица загинаа во пожарите кои ја опустошија јужната сојузна држава Викторија. Временската прогноза е дека ќе продолжат топлите и силни ветрови кои ќе ги направат пламените уште поопасни и непредвидливи.
сите 13 | | | веќе видена

Американскиот претседател Барак Обама изрази верување дека Египет не може да се враќа на она како што беше пред востанието против претседателот Мубарак, и дека сега е време за промена. Говорејќи во разговор за телевизијата „Фокс“, Обама рече дека е јасно оти народот бара слободни и чесни избори. Обама рече и дека главната група на опозицијата, „Муслиманското братство" е само една фракција и нема мнозинска поддршка. Од своја страна, „Братството" рече дека по средбата со владата, режимот не направил значителни отстапки. Дописникот на БиБиСи од Каиро вели дека демонстрантите на улиците не се расположени за компромис и дека бараат итна оставка на претседателот Мубарак.
сите 10 | | | веќе видена

Ова се вестите, прочитани на газиена ламба Еден од главните телевизиски канали во Непал почна да ги емитува своите вечерни вести во полутемнина, сакајќи да го истакне ефектот од честите исклучувања на струјата. Од почетокот на февруари, телевизијата Кантипур за да го осветлува своите вечерни вести во траење од 30 минути, користи само една газиена ламба. Уредникот на вестите на ТВ Кантипур рече дека целта на „помрачените вести“ е да се изврши притисок врз владата за таа да го реши проблемот. Во моментов во Непал има по 12-часовни прекини на струјата на ден. „Сакаме владата што побрзо да произведе повеќе електрична енергија“ - вели шефот на „Кантипур њуз“, Тирта Коирала, за БиБиСи. „Засега добиваме доста позитивни реакции од гледачите, но се’ уште ништо од владата.“ И покрај огромниот хидро-потенцијал во земјата, Непал произведува помалку од половина од своите потреби за електрична енергија. Десетгодишниот конфликт меѓу маоистичките бунтовници и државата, кој ...
сите 3 | | | веќе видена

Многу убаво не’ пречекаа, не’ испочитуваа, дури ни помогнаа да се снајдеме за сместување и за уписот на факултет Осман Читинај -„Ќе студирам на економскиот факултет, трета година, бидејќи првите две ги завршив во Турција, а потоа можеби ќе работам во Македонија или во Турција. Имам многу пријатели тука, бидејќи работев на аеродром во турската компанија ’Тав’“, вели Ѓурџан. -„Јас сум Онер, сега живеам во Штип. Учев три месеци македонски, почнувам сега да студирам на машински факултет.“ Во Штип на студии на својот втор факултет е запишан и директорот на затворот во Измир, Осман Читинај. Неговите две керќи студираат медицина. Осман е во своите доцни педесети, економист, но сака да го заврши и правниот факултет. Има амбиции еден ден да работи како адвокат во Македонија, каде се родени неговите родители. Кога дошол во Македонија, Осман Читинај, веднаш ги побарал своите роднини кои живеат во струмичко-радовишкиот крај. -„Многу убаво не’ пречекаа, не’ испочитуваа, дури ни помогнаа да се снајдеме ...
| | веќе видена

Демонстранти во Каиро Голем број Египќани повторно се собраа во центарот на Каиро за да побараат оставка од претседателот Хосни Мубарак. Демонстрантите скандираа, вееја знамиња и слушаа говори на плоштадот „Тахрир“. Известувачите велат дека атмосферата е релативно мирна и дека се очекува приклучување на илјадници други. Војниците формираа кордон околу плоштадот а таму беше и министерот за одбрана, кој зборуваше и со некои од демонстрантите. Мубарак вчера рече дека ќе настапи хаос доколку се повлече сега. Соединетите американски држави велат дека со египетски претставници разговараат околу мирното префрлање на власта. Во новинските извештаи се вели дека една од опциите е тој веднаш да поднесе оставка, а власта да му ја предаде на уставен совет од три члена. Американски претставници не го негираат ова, но додаваат дека секоја одлука мора да биде донесена од Египќаните. Генералниот секретар на египетската владеачка Национална демократска партија, Ибрахим Камел, ги обвини западните ...
сите 3 | | | веќе видена

Сент Фаганс е село без жители, но кое годишно го посетуваат повеќе од половина милион луѓе. Тоа е музеј на отворено во Велс и во него има 40-на куќи кои ја прикажуваат историјата на оваа земја. Маја Блажевска за БиБиСи пренесува што им значи Сент Фаганс на жителите на Велс. Пренесени споменици Лесно се стигнува до селото, кое се наоѓа на половина час возење од Кардиф, главниот град на Велс. Но, после она реалното - во кое се живее вообичаено, на 50-на хектари се пренесени 40 куќи од целиот Велс. Буквално расклопени и камен по камен - повторно составени на ова место. Музејот е отворен во 1947 и го претставува животот во Велс од предисторијата до сега... Дејвид Дејвис е водич во Музејот: -„Овој имот беше во најголем дел во шума и визијата на главниот куратор на музејот беше да ги доведе загрозените објекти од велшката култура, одново да ги изгради тука за да не бидат изгубени од историјата и културата на Велс." Меѓу куќите се наоѓа и традиционалната пекарница. Џејд работи тука: ...
| | веќе видена

Плоштад Македонија во Скопје Можните предвремени избори и политичката криза, одговорноста за губењето на бебето на притвореничката од случајот „Пајажина“, контролата на инфлацијата во Македонија - се главните теми на македонските весници. УТРИНСКИ ВЕСНИК со прашалник за предвремени избори во септември. ДНЕВНИК пак со наслов „Пописот може да биде жртва на кризата“ донесува детали од средбата Груевски – Ахмети. Се разговарало за варијанта ако има навестување за решение на проблемот со името во март, прво да се оди на референдум, па на избори во мај или јуни, пишува весникот. Весникот објавува и анкета за рејтингот на министрите. 70 отсто од испитаниците сакаат да си оди министерот за правда Михајло Маневски, 51 отсто се за останување на Гордана Јанкуловска, додека 83 отсто од Албанците се задоволни од работта на Бујар Османи, објавува ДНЕВНИК. ВРЕМЕ пишува дека јавноста е згрозена од односот на надлежните кон бремената притвореничка од ...
| | веќе видена | слични

Случувањата во Египет и фотографии од насилствата денеска и натаму ги полнат страниците на сите британски весници. ТАЈМС пишува дека демонстрантите во Каиро денеска ќе му достават нов ултиматум на претседателот Мубарак, на, како што е наречен, „денот на заминувањето“. Тие се надеваат дека ова барање ќе можат да му го предадат пред претседателската палата, но како што вели весникот, рутата на денешниот марш е под прашалник по хаосот кој не стивнува по уште еден ден крвопролевање. ИНДЕПЕНДЕНТ објавува дека доколку поддршката за претседателот Мубарак би била претставителна, тогаш би можело да се очекува да му се придружат десетици илјади луѓе во полна опрема. Но, владејачката партија не успеа да ги мобилизира луѓето, затоа што опозицијата е далеку побројна, а власта има поддршка од околу 10 проценти од популацијата, вели весникот. ГАРДИЈАН пишува дека овој дух на протести се шири во Јемен, Алжир и Сирија- особено што за денеска, по ...
| | веќе видена

Ваква вест шокантно делува. Не знам кои се причините, но знам дека требало многу подлабоко да се разгледуваат причините за одредување на крајна мерка – повторувам крајна мерка е притворот. Како и да е, жената е во многу незавидна положба, јас само би рекла дека не би пожелела на никој да се најде во ваква ситуација Маргарита Цаца Николовска Трудниците во истражниот затвор „Скопје“ не можат да имаат посебен третман како што предвидува законот. Дури, како што вели поранешниот директор на Управата за извршување санкции Виктор Цветановски, условите се полоши отколку оние во затвор: „Сместени се некаде 5-10 луѓе во една просторија. Законот за кривична постапка обезбедува нивно мимимално присуство надвор од максимум еден час. Тоа не е доволно свеж воздух на една бремена жена. Посебно што бременоста на една жена од 40 години гинекологот ја води како ризична. Овој случај е апсолутен преседан и не смее да се повтори“, рече Цветановски. ...
сите 2 | | | веќе видена

замокот во Кардиф Денес, кога администрацијата е цел на кратење, Конзервативците и натаму се непопуларни. Антонија тоа воопшто не го крие: -„Откако се на власт Конзервативците, работите се менуваат, не за подобро, цените одат нагоре, но, не и платите, многу надоместоци беа скратени, па најмногу страдаат луѓето кои не заработуваат доволно." Дваесеттина области се префрлени на одлучување на собранието во Велс - од земјоделството, културата, до економскиот развој или здравството... Сепак, за секој закон Кардиф го прашува Лондон што е различно за разлика од односите со Шкотска или Северна Ирска. Алед Ајруд, советник за уставни прашања на претседавачот на собранието очекува дека со референдумот, кој треба да се одржи на пролет, парламентот ќе може самостојно да ги носи законите: -„Интересно е што во последните 10 години парламентот на Велс освои доверба и поддршка низ земјата, па мнозинството од луѓето би сакале повеќе права. Ќе видиме дали ...
| | веќе видена

Според нашите проценки процентот на фалсификувани зелени картони што поминуваат преку граница надвор од земјата е значителен. Во однос на откриени зелени картони, просечно има околу триесет годишно Јонче Поповски Вработени во осигурителни компании коишто имале можност да ги видат фалсификуваните зелени картони велат дека документите личат на оригинали, но се разликуваат според квалитетот на хартијата. Како да се откријат? Зелениот картон е обврска за секое возило при патување во странство, а фалисификатот се открива кога ќе се случи сообраќајна несреќа надвор од границите на државата, објаснуваат во Националното осигурително биро кое дава овластување за осигурителните компании да издаваат зелени картони. За последиците зборува директорот Јонче Поповски: „Можат да бидат катастрофални и нашите граѓани, во најголем број случаи, не ќе можат да ги поднесат тие штети. Меѓутоа потоа во судската постапка ќе бидат подложни на малтретирање, на ...
| | веќе видена

Циклонот „Јаси" ја погоди сојузната австралиска држава Квинсленд на североистокот од земјата со ветрови кои достигнаа 300 километри на час и донесоа уништување. Премиерката на државата Ана Блај вели дека итните служби навестиле оти 90% од зградите во градот Тали се тешко оштетени. Таа додаде оти бурата сепак не била силна како што се очекувало а досега не се јавува за загинати или сериозно повредени. Сепак, помошта не стигнува до повеќе оддалечени места. Силата на „Јаси“ сега е намалена на бура од втора категорија. Квинсленд се’ уште се бори со последиците од поплавите од минатиот месец, во кои загинаа 35 луѓе.
сите 23 | | | веќе видена

Бесмислениот збор вака изгледа на „Гугл“... Двете најголеми интернет компании разменија навреди околу функционирањето на нивните пребарувачи. „Гугл" тврди дека „Мајкрософт" ги копира резултатите од пребарувањето преку „Гугл" и ги повторува при одговарањето на сличните барања внесени во „Бинг", соперничкиот пребарувач. Уште повеќе, „Гугл" вели дека може да докаже оти „Мајкрософт" мами. Се' почна со погрешно напишано барање за ретка хируршка интервенција врз очните капаци. Инженерите на „Гугл" забележале дека во извесен временски период, резултатите на „Бинг", пребарувачот на „Мајкрософт", за оваа непозната тема станале значително послични со резултатите од „Гугл". Тие поставиле стапица која ја нарекле „Бинг-стинг", за да видат дали „Мајкрософт" мами. Измамата во овој случај значи копирање на методите на соперникот при рангирањето на податоците, преправајќи се дека имаш оригинална и подобра формула. Персоналот на „Гугл" создаде лажни резултати од ...
сите 9 | | | веќе видена

На главниот плоштад во Каиро рано утрово одново одекнаа пукотници во кои загинаа неколку лица. Истрелите траеле два часа додека анти-владините демонстранти се обидуваа да ја задржат контролата врз плоштадот „Тахрир". Египетскиот министер за здравство вели дека пет лица загинале во битките меѓу демонстрантите и приврзаници на владата, кои почнаа сношти. Тој додаде оти во болница биле пренесени 839 луѓе, а најголем дел од нив биле повредени од фрлени камења. Претходно, со часови траеја пресметките меѓу двете страни, а луѓето фрлаа запалливи бомби и камења. Приврзаници на Мубарак се пробија на плоштадот обидувајќи се да ги истераат демонстрантите кои бараа претседателот да се повлече. Војската се’ уште не интервенираше но стрелаше во воздух во обид да ја растури толпата луѓе. Соединетите држави ги осудија насилствата а државниот секретара Хилари Клинтон му рече на новиот потпретседател Омар Сулејман дека мора да се понесе одговорност за она што Американците го сметаат за јасен обид ...
сите 44 | | | веќе видена

Некои имаат повеќе приходи, некои воопшто не, и тоа на крајот се одразува на вкупните биланси. Ристо Лазаров, „Телма“ Критиките се однесуваат на тоа дека со нив се купува наклонетост на уредувачката политика. Драган Антоновски е уредник на вести во телевизија „Сител“ која се смета за блиска до власта и на која често можат да се видат владини реклами. -„Тоа е само последица на нешто што не е средено на време. А лично дали тоа ми прави притисок, апсолутно не, заради тоа што мислам дека новинарите треба да имаат став, да знаат што е новинарство и треба да го бранат тој став.“ Првиот човек на телевизија „Телма“, Ристо Лазаров, вели дека Владата многу ретко се рекламира на ова гласило. За него проблемот е економски бидејќи, како што вели, со кампањите создаваат нелојална конкуренција: -„Некои имаат повеќе приходи, некои воопшто не, и тоа на крајот се одразува на вкупните биланси. Ако имате повеќе приходи можете повеќе серии да купувате, повеќе ...
| | веќе видена

Пред некој ден, точно во 11 навечер, измина рокот за купување фудбалери во Англија, па клубот Челси успеа да го осигури шпанскиот играч Фернандо Торес за зашеметувачки 50 милиони фунти. Но купувањето во паника не важи само при трансфер на фудбалери, туку многу луѓе купуваат под притисок? Без оглед дали се работи за купување божиќни подароци, пред продавниците да затворат или се избира друго на минута пред тргнување на возот, сигурно ви е познато чувството - како да сте во трка нешто да купите. Во ваква ситуација купувачите во голема мерка го прават она што го сакаат продавачите. А тие сакаат само повеќе пари, вели психологот Тим Денисон: -„Ако сте под притисок од времето, само гледате во редовите пред касата и барате покус пат. Затоа е поверојатно дека ќе ги погледнете токму оние производи кои продавачот ги поставил на дофатни места," вели Денисон. Според него, и кога ќе влезете во продавница по конзерва грав, поверојатно е дека ќе се решите ...
| | веќе видена

next