Роналдо Луиш Назарио де Лима, попознат само како Роналдо, денеска објави дека се пензионира. Меѓу другите тимови играше за Барселона, Реал Мадрид, Интер, Милан и се разбира блескаше со бразилската фудбалска репрезентација. Три пати беше избран за играч на годината од ФИФА. БиБиСи разговараше со Тим Викери , спортски новинар кој работи во Рио. Дали во Бразил е изненадување пензионирањето на Роналдо? Викери: -„Воопшто не. А оваа година тој не го оствари својот последен фудбалски сон - сакаше да ги одведе во победа Коријантес во јужноамериканскиот куп. Коријантес беа елиминирани на почетокот од квалификациите. И во мигот кога беа елиминирани мислам дека знаевме оти деновите на Роналдо се одброени." БиБиСи: Беше голем фудбалер, но последниве години не беше во форма? Викери: -„Јас од сигурни извори сум информиран дека дел од причините зошто тој имаше зголемена телесна тежина се лековите кои му ги даваа поради проблемот со ...
сите 26 | | | веќе видена

Во реалноста, но и историски, прославата на Свети Валентин води до порочни активности. Исламот ќе одбие се', па дури и што доаѓа од источните култури, но што е спротивно со учењата на религијата Шеик Абдул Азис Владиниот оддел за развој на исламот, кој ги поддржува религиските проекти објави јавна кампања насловена „Внимавајте од Валентин стапицата". Шефот на одделот, Ван Мухамед Шеик Абдул Азис, за државните медиуми изјави: „Во реалноста, но и историски, прославата на Свети Валентин води до порочни активности. Исламот ќе одбие се', па дури и што доаѓа од источните култури, но што е спротивно со учењата на религијата." Тој рече дека никогаш не ги одбивал позитивните работи од западот, Денот на мајката или Денот на таткото. Не сите Малезијци се согласуваат со кампањата. Некои од нив велат дека празнувањето на Свети Валентин е безопасно. Верниците од другите религии не се засегнати од бојкотот на празникот Свети Валентин, во земја каде муслиманите се скоро две ...
| | веќе видена

Пукањето е многу популарен спорт во Швајцарија На вчерашниот референдум Швајцарците го отфрлија предлогот за поостра контрола врз држењето оружје. Дваесет од 26-те кантони и нешто преку 56% од гласачите го отфрлија планот. Со тоа останува во сила постојниот систем, со кој армијата ги задолжува регрутите и резервистите да чуваат пушки дома. Зошто референдум? По заршувањето на основната обука, регрути на швајцарската армија ќе ги земат полуавтоматските јуришни пушки и ќе ги чуваат дома. Некои Швајцарци велат - тука почнуваат проблемите. Шантел Галад е пратеничка која ја предводи кампањата за чување на оружјето во воени магацини, а не во домовите: „Имав 11 години кога татко ми се застрела со армиската пушка. Тоа е реалност во Швајцарија, често се случува, но е големо табу." Taa e поддржана од швајцарската медицинска асоцијација, која посочува на стапката на самоубиства, која е највисока во Европа. Претседател на Асоцијацијата е Жак ...
сите 2 | | | веќе видена

Јас сметам дека со воведувањето на студенските лигитимации би требало да имаме попусти во бутици, во книжарници, супермаркети за одредени производи како и во културни манифестиации, кино, театар и слично, се надеваме дека во брзо време тие ќе бидат реализирани студент Портпаролот на Универзитетот Гоце Делчев Кирил Барбареев се надева дека со овие погодности значително ќе се подобри студенскиoт стандард: -„Студенскиот стандард со оваа значително ќе се подобри имајќи во предвид дека во првиот и вториот циклус студираат близу 13 000 илјади студенти работат приближно 500 вработени значи огромен број на објекти ќе почуствуваат дека одлуката која што ја носи универзитетот е навистина од интерес и за фирмите и за студентите." И студентите од Универзитетот Гоце Делчев се надеваат дека со овие поволности нивниот студенски живот значително ќе се подобри: -„Јас како студент секој ден патувам до факултетот и назад со такси каде немаме фиксна ...
| | веќе видена

Кина постојано расте, додека Јапонија мина загубена деценија Кинеската економија ја престигна јапонската и стана втора по големина во светот. Пресвртот го истакнува прашањето дали може да се очекува дека Кина ќе ги надрасне и Соединетите Држави и да стане најголемо стопанство на планетава. Кина има имресивен економиски пораст. Стопанството сега е за 17 пати поголемо од она пред 30 години, со просечна годишна стапка на раст од 10%. Се бележи остар пораст и на животниот стандард. Еден, претежно основен показател за тоа се личните приходи - тие се за 13 пати поголеми споредено со истиот период. Но тоа ниво се уште е далеку зад она на развиените земји, меѓу кои и Јапонија. Најголем дел од растечката тежина на Кина во меѓународната економија се должи на нејзиниот раст, но и на нејзиното бројно население. Сепак, во рамките на едноставната економска скала, Кина е на пат да стане најголема во светот, преминувајќи ги и Соединетите Држави. ...
сите 8 | | | веќе видена

„Крвав судир на Кале - ни се случува ли реприза на 2001?“, прашува УТРИНСКИ ВЕСНИК. ДНЕВНИК излезе со наслов „Крв пад на Кале“, а ВРЕМЕ со „ Власта со крв го запали фитилот“. Под насловот „Не ми пречи да коалицирам со Црвенковски“, УТРИНСКИ ВЕСНИК пренесува делови од интервјуто на Али Ахмети за грчкиот весник „Катеминерини“. Имиња Во врска со спорот за името Ахмети изјавил дека ДУИ ќе се согласи со предлози како „Северна Македонија“, „ Горна Македонија“ или „Република Вардарска Македонија“. Во ВРЕМЕ читаме предупредување од словенечки експерти дека рафинаријата ОКТА изпушта сулфур и покрај модернизацијата. „Големи количества сулфур диоксид се испуштаат во воздухот, водата е органски загадена, а сериозно е контаминирана и почвата кај селото Бујковци“, покажала студијата на која се повикува ВРЕМЕ. Во ДНЕВНИК читаме дека ЕВН и Владата биле пред спогодбено решение за најголемиот стопански спор вреден 200 милиони евра. Толку пари побарува државната ЕЛЕМ ...
| | веќе видена | слични

ГАРДИЈАН, во текстот означен како ексклузивен, јавува дека џихадист, кој помогнал во обуката на бомбашите во лондонското метро пред 5,5 години, е ослободен од американски затвор по само пет години. Весникот ги пренесува тврдења дека Мохамед Џунаид Бабар бил американски информатор во времето кога ги подучувал напаѓачите како да направат бомба. Се додава дека тој се спогодил со обвинителството за драстично намалување на казната. ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС јавува дека Грција се обидува да ги поправи односите со Меѓународниот монетарен фонд и Европската Унија, откако ги обвини дека се мешаат во нејзините внатрешни работи. Спорот околу шемата за намалување на јавниот долг преку продажба на државен имот, го истакна растечкото противење на структурните реформи во владеачката Социјалистичка партија. ТАЈМС пак дознава дека Даунинг Стрит се подготвува да инсталира нова безбедна жешка телефонска линија со Кремљ, во најновиот чекор напред во односите ...
| | веќе видена

Демонстрантите го поздрави распуштањето на парламентот Илјадниците демонстранти го напуштија каирскиот плоштат Тахрир, откако египетската воена влада соопшти дека ќе го распушти парламентот и ќе го суспендира уставот. Високиот воен совет исто така додаде и дека ќе остане на власт шест месеци или до одржувањето на изборите. Соопштението беше поздравено од многумина демонстранти како јасен дистанцирање од стариот режим. Египетскиот претседател Хосни Мубарак поднесе оставка во петокот, по 18-те дневни големи протести. Војската побара од луѓето да се вратат на работа, за земјата да се врати во нормална состојба, но банките останаа затворени и денеска, поради штрајк, додека утре ќе биде државен празник. Се јавува и дека војската може да ги забрани состаноците на работничките синдикати или професионалните организации, со што всушнот ќе ги забрани штрајковите. Известувачите велат дека некои вработени, охрабрени со успехот на демонстраиите, сега бараат ...
сите 12 | | | веќе видена

Уверуваме дека институциите имаат капацитет да го решат ова чуствително прашање во корист на демократската иднина на оваа заедничка држава Заедничко соопштение на ВМРО-ДМНЕ и ДУИ БиБиСи: Како го оценувате појавувањето на заменик министерот за полиција и неговиот потег да ослободи веќе приведен демонстрант? „Тоа е противзаконска наредба. Полицијата го спроведува законите и Уставот на земјата. Службеното лице и не смее да изврши наредба која претставува кривично дело, а видовме дека се изврши таква наредба. Тоа е вториот загрижувачки факт во нефункционирањето на институциите во Македонија." БиБиСи: Има дилеми во јавноста за тоа што натаму со однесувањето на заменик - министерот Бучи? МВР излезе со став дека одговорноста за негово разрешување е кај Собранието кое и го избрало на таа функија, а од друга страна негов претпоставен е министерката Јанкулоска. „Најосновното што треба од морални причини тој функционер да си поднесе ...
сите 12 | | | веќе видена

Ја знаеме ситуацијата во нашите домови и овде дечињата поминуваат така еден доста тешок период во кој треба сами да учат основни работи. Пред се’ тоа почнува себе да не се прифаќа, а потоа и средината околу него, и обично се многу гневни на светот што ги заобиколува Ана Чучкова „Одеднаш излезе многу, многу посложена бирократска процедура за жал, и се одлучивме за Белорусија од каде процесот беше најбрз“. БиБиСи: Ви беше ли криво кога ви кажаа дека нема да можете да посвоите дете од Македонија? „Да, сепак ме влече за Македонија, но така требало да биде. Се надевам дека во иднина ќе ги забрзат процесите бидејќи има многу деца што треба да се згрижат“, вели соговорникот на БиБиСи кој сакаше да остане анонимен. Официјално 33 деца, неофицијално над 100 чекаат за посвојување во Македонија. Локалните медиуми објавија дека во Домот за донечиња од Битола, каде децата живеат до три години, магацин е пренаменет за да се стават дополнителни ...
сите 5 | | | веќе видена

Сулејман ја објави оставката на Мубарак Заменик претседателот на Египет, Омар Сулејман објави дека претседателот Хосни Мубарак решил да се повлече од функцијата неговите овластувања ќе бидат преземени од армискиот совет. Потпретседателот Сулејман го објави ова со кусо соопштение на државната телевизија. Ова следи откако илјадници луѓе се собраа во Каиро и други египетски градови, на 18-тиот ден од протестите, на кои се бараше оставка од Мубарак. Демонстрантите одговорија со извици, веејќи знамиња, прегрнувајќи се и свирејќи со автомобилските сирени. „Народот го собори режимот", извикуваа тие. Неколку часа пред веста за повлекувањето на Мубарак дојде информација дека се повлекува и Хосам Бадрави, генералниот секретар на египетската владеачка партија. Тој на оваа позиција беше само една недела, но рекол дека ја преразгледал ситуацијата и направил нови оценки. Пред вчерашното обраќање на Мубарак преку телевизија, Бадрави за БиБиСи изјави дека најдобро ...
сите 41 | | | веќе видена

Извршниот директо Стивен Елоп рече дека играта е сменета Нокиа се здружи во Мајкрософт во обид да го поврати влијанието, кое го загуби во однос на ајФон и уредите со Андроид основа. Според спогодбата, Нокиа ќе го користи оперативниот систем на Виндоуз за своите умни телефони, соопшти компанијата. Тоа значи дека постоечките оперативни системи на Нокиа ќе бидат тргнати настрана. Отпуштања Говорејќи на промоцијата на партнерството, извршниот директор на Нокиа Стивен Елоп, обелодени дека ќе има „значителни" отпуштања, како последица на спојувањето. Нокиа ќе остане „прва и најнапредна финска компанија. Финска е нашиот дом и ќе остане наш дом", рече тој. Но отпуштањата низ светот, вклучително и во Финска, ќе бидат неизбежни, додаде тој. Говорејќи дека новото партнерство со Мајкрософт, Елоп рече дека „играта е сменета од битка на уреди во битка со екосистеми". „Екосистемот со Мајкрософт и Нокиа е ненадминат низ светот", рече тој. Извршниот директор на ...
сите 3 | | | веќе видена

Во Бугарија беа објавени некои од резултатите од првиот електронски попис во државата. Според државниот институт за статистика кој што ја спроведува операцијата преку интернет се изјасниле над 3 милиони граѓани што е 42% од популацијата. Освен на овој начин од вчера почна и класичниот попис на терен кој ќе трае до 1 март. Македонците во Бугарија веќе најавија дека нема да ги признаат резултатите незадоволни што државата на различни начини им врши притисок и ги заплашува луѓето да не се изјаснуваат како Македонци. Со тоа, според Стојко Стојков од организацијата ОМО ИЛИНДЕН ПИРИН, властите во Софија сакаат да покажат дека нема македонско малцинство. „Имаше реакции во медиумите дека ќе не’ дадат на Обвинителството затоа што сме делеле летоци. Потоа имаше конфискација на едел македонски билтен од страна на Службата за државна безбедност што е апсолутно незаконски и забележавме агитација на Бугарската национална телевизија дека нема ...
сите 2 | | | веќе видена

„Гревски го даде Маневски, но не го врати Црвенковски“ е насловот во ДНЕВНИК по последната собраниска седница на која владеачката ВМРО- ДПМНЕ предложи уставни измени во делот на Судскиот совет. Ова е еден од условите на опозициската СДСМ за да се врати во Парламентот. Во УТРИНСКИ ВЕСНИК читаме дека А1 телевизија и фирмите на Рамковски наводно експресно ги испразниле сметките откако им беа деблокирани сметките. Адвокатите на одбраната тврдат дека тоа е сторено за да им се поделат плати на вработените. ВРЕМЕ пишува за реакции на граѓани откако Владата ги промени условите за откуп на дворно место. Експерти за весникот коментираат дека честата промена на законите создава правна несигурнсот. ДНЕВНИК ја анализира зголемената неликвидност на граѓаните при што се запленети станови, деловни простории, магацини, фабрики, машини. Во последните три години неплатениот цех за земени кредити достигнал 235 милиони евра пишува ДНЕВНИК илустрирајќи ...
| | веќе видена | слични

Британските весници се замнимаваат со Египет... Египетската надеж се претвори во бес додека Мубарак се крапи на власт пишува ГАРДИЈАН. ИНДИПЕНДЕНТ прашува „Што сега за Египет“? Весникот анализира дека бесот е голем меѓу демонстрантите кои дојдоа да го посведочат крајот но нивните лидери имале поинакви идеи. Динамични фотографии денеска во ТАЈМС. Ликовите на демонстрантите на нив полни со презир додека го слушаат говорот на претседателот. ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС пишва за фракциите кои се засилуваат во владеачката партија.
| | веќе видена

Египетскиот претседател Хосни Мубарак обраќајќи и се на нацијата рече дека нема да се повлече од функцијата и покрај масовните демонстарции против неговото владеење. Тој нагласи дека ќе остане во канцеларијата се до моментот кога во септември ќе биде избран неговиот наследник. Неговата објава е во спротивност со извештаите дека е подготвен да се повлече веднаш. Мубарак додаде дека дел од неговите надлежности ќе му ги предаде на заменик претседателот, досегашниот шеф на разузнавањето Омар Сулејман. Сепак не се знае што точно подразбира тој аранжман. Египетската амбасада во Вашингтон објави дека овие промени значат дека Сулејман сега фактички има претседателски надлежности. Големата толпа на плоштадот Тахрир во Каиро бесно реагираше на говорот на претседателот. Демонстрантите скандираа Долу Мубарак и мафтаа со чевлите во рацете. Претходно атмосферата беше славеничка оти сите веруваа дека претседателот ќе си оди откако еден армиски командант им рече дека нивните ...
сите 80 | | | веќе видена

Во Скопје допатува американскиот заменик помошник државен секретар за Европа, Томас Кантримен. По средбата со премиерот Никола Груевски тој рече дека разговарале за загриженоста на Вашингтон за судството и слободата на јавните гласила во земјата. Од владата засега нема коментар. Американскиот функционер не кажа која е конкретната порака што ја донел од Вашингтон. Претходно некои гласила во Македонија информираа дека неговата посета е наменска и е врзана за актуелната политичка состојба со бојкотот на дел од опозицијата во Собранието и случувањата околу А1 телевизија. Томас Кантримен рече дека овие контакти биле планирани од порано: -„Не предупредувам премиери. Разговаравме искрено за нашата загриженост, прашањата кои се одразуваат на владеење на правото, медиумската слобода зашто ги напишавме јасно во нашиот извештај за човековите права, а исто така и Европската унија го напиша во нејзиниот извештај.“ Во врска со шпекулациите во ...
сите 33 | | | веќе видена

Комисијата за надворешни работи на Европскиот парламент денеска расправаше за предлог-резолуцијата за Македонија поднесена од евро-пратеникот Зоран Талер. И покрај тоа што изразува загриженост околу недостигот на политички дијалог, независноста на судството и слободата на гласилата - како што се вели во изјавата, Талер сепак препорачува веднаш да почнат преговори за членство. Според Талер, Македонија одамна ги има исполнето политичките услови за пристапни преговори со Европската унија. Но и покрај напредокот постигнат минатата година, особено, како што тој забележува - околу примената на Охридскиот договор, клучен за меѓуетничките односи во земјата, Талер сепак изразува загриженост за случувањата во неколку области. Ги наброи: недостигот на политички дијалог, независноста на судството и слободата на медиумите - поле каде што проблемите ескалираа. Словенечкиот евро-пратеник го спомна случајот со телевизијата А1, истакнувајќи дека оваа недела ...
сите 12 | | | веќе видена

Дали претседателот ќе поднесе оставка? Египетскиот премиер Ахмед Шафик во интервју за Арапската редакција на БиБиСи рече дека се разговара за можноста за заминување на претседателот Мубарак. Шафик изјави дека ситуацијата наскоро ќе биде разјаснета. Во истовреме, египетската државна телевизија потврди дека Мубарак вечерва ќе и’ се обрати на нацијата од својата палата во Каиро. Генералниот секретар на владејачката партија изрази надеж оти Мубарак ќе му ја пренесе власта на заменик-претседателот Омар Сулејман. Државната телевизија пренесе снимки од состанокот на највисокиот совет на Армијата кој расправаше како да се заштити безбедноста на луѓето кои протестираат. Во меѓувреме, на главниот плоштад во Каиро, кој беше центарот на протестите во Египет, армиски командант им соопшти на демонстрантите дека ќе бидат исполнети сите нивни барања. Oгромна толпа луѓе блокираше голем дел од центарот на Каиро, главниот град на Египет, а ...
сите 130 | | | веќе видена

Владината коалиција се потпира на ДНП Данска е позната по почитувањето на човековите права - во земјата, но и меѓународно. Но неодамна беа донесени неколку закони со кои се заострува борбата против нелегалната миграција и договарањето бракови. Сега има такви кои велат дека Данска не ги крши само човековите права на странците, туки и на самите Данци. Музиката на „Аба“ е симбол за скандинавска забава но во една позната песна, ако слушате внимателно, „Мама миа“ стана „Мама Пиа“. Пиа, која тука се слави во неавторизирана верзија, всушност е Пиа Кјерсгард, поранешен социјален работник, а сега водач на Данската народна партија или ДНП. Таа ја предводи дебатата околу имиграцијата и интеграцијата, предизвикувајќи ги и европските норми. „Аба“ се ужаснати со споредбата и инсистираат партијата да престане да ја употребува нивната песна. Но Пиа, останува сигурна во себе: -„Знам која сум, јас сум Пиа Кјерсгард, многу горда жена, но исто сум и домаќинка и ...
| | веќе видена

next