Тие се поупорни, сакаат нови искуства и сакаат промени и подобар живот Софија Цали, ПСМ Фондација Софија Цали од ПСМ фондацијата која обучи над 300 жени претприемачи вели дека женските бизниси ја раздвижија и македонската економија: -„Точно е дека најголем број од бизнисите што ги водат жените во подолг период или засекогаш остануваат мали. Точно е тоа клучно и дека се поуспешни во време на криза, бидејќи со своите мали претпријатија успеале да ја поминат кризата, наспроти некои големи компании кои мораат да редуцираат на своите производни процеси за да можат да заштедат“, изјави Цали. Многу од жените се зафатиле со партнерска сметководствена фирма, други со различни услуги, трети почнале со производство на колачи или со мал ресторан. Во време на големата светска економска криза својот бизнис со интернет продавница го почна Билјана Радоњин и тоа во време кога и банките и граѓаните електронската трговија им беше непозната. Сега ...
| | веќе видена

Филмската верзија доживеа повеќе продолженија По обичај, театарските критичари не ги коментираат новите претстави се’ до официјалната вечер посветена на новинарите. Но во Њујорк, повеќе пати одложуваната пра-изведба на новиот театарски мјузикл „Човекот-пајак“, го потроши трпението на критичарите. Во последните 48 часа повеќето весници ги објавија своите критики и повеќето од нив се - негативни! Пробив Театарската критика во Њујорк можете да ја притисните само до одредена граница. Како кроткиот Питер Паркер кој се претвора во човек-пајак, соочени со изгледите за трето големо одложување на официјалната премиера на 65 милиони долари вредниот мјузикл „Човекот-пајак“, големите критичари се пробија за го видат шоуто уште оваа недела. Билетите за претставата добро се продаваат уште од ноември. Но се слушаа и бескрајни приказни во кои се велеше дека музиката, напишана од Боно и Еџ, е тенка и дека шоуто е преплавено со технички проблеми. Не ...
| | веќе видена

Почнуваме со ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС каде читаме дека „Планот А мора да успее во Грција". Весникот го пренесува ставот на Европската централна банка, според кој Грција ќе претрпи поголема штета доколку не го сервисира долгот, отколку да ги почитува плановите за економска и фискална реформа. На насловната страница на ГАРДИЈАН стои насловот дека египетската армија е вклучена во притворања и мачења на демонстрантите. Весникот потсетува дека војската оти е неутрална сила во судирот меѓу демонстрантите и владата. Околу случувањата во Египет - ТАЈМС пренесува дека Саудијците му рекле на американскиот претседател Барак Обама да не го понижува неговиот египетски колега Хосни Мубарак. Во текстот насловен како ексклузивен, стои и дека саудискиот крал се заканил со финансирање на египетскиот режим. Обама - непушач Во истиот весник уште нешто за Обама - првиот пушач конечно ги откажал цигарите, благодарејќи на жените во неговиот живот. ...
| | веќе видена

Бајден и Клинтон иднатата недела ќе го дочекаат Груевски во Вашингтон со барање името да се реши до 21-ви март, до кога е закажано сослушувањето во Меѓународниот суд на правдата во Хаг - пишува денешен ДНЕВНИК. Нимиц ќе го чека исходот од оваа посета, па потоа ќе излезе со став што понатаму, стои во весникот, кој најавува избори во април или јуни, што Груевски би го сопштил по враќањето од Вашингтон. „Струјата ќе го дотепа стандардот", е насловот од ВРЕМЕ, кој излегува со најава дека со новиот закон за енергетика, со кој се либерализира пазарот, во 2015 година граѓаните ќе плаќаат двојно поскапа струја. Колку се чека за снимање на медицинските апарати пресметува ШПИЦ - три месеци за магнетна резонанца и компјутерски томограф, за гастроскопија четири месеци, а за операција на кила и жолчка на Дигестивна хирургија три до седум месеци. УТРИНСКИ ВЕСНИК на насловната објавува фотографија од новиот „Мерцедес" на градоначалникот на Скопје. Додека ...
| | веќе видена | слични

Отец Федерико Ломбарди, службениот портпарол на папата Бенедикт, предупреди дека нова телефонска програма која има за цел да им помогне на католичките покајници во исповедањето, никогаш не може да го замени личниот дијалог со свештеник. Програмата за исповед почна да се продава на „Ај-тјунс" за долар и 99 центи. Иако високи претставници на католичката црква и во Британија и во Соединетите држави ја одобрија новата телефонска апликација, се чини дека Ватикан задржа покритички поглед. Светоста на исповедањето во католичката црква е во опаѓање. Милиони Католици денес никогаш не ги кажуваат своите гревови пред свештеник, иако Папата се' уште се обидува да ги охрабри да го прават тоа редовно. Отец Ломбарди, езуитски свештеник кој е шеф на ватиканската радио-телевизија а исто така и службен портпарол на Светиот отец, вели дека е важно да се потсети оти дигитална направа никогаш не може да го замени личниот дијалог меѓу католички свештеник и верник ...
сите 9 | | | веќе видена

Стрип рече дека Тачер била извонредна жена Љубителите на филмот можат за прв пат да ја видат холивудската актерка Мерил Стрип како Маргарет Тачер во филмот „Железната леди“. Снимањето на филмот туку што почна. Сценарист е Аби Морган, а режисер е Филида Лојд, која го режираше и „Мама миа“. Филмот ја следи баронесата Тачер како се пробива низ класните и полови пречки, пред да стане премиер. Нејзиниот сопруг, Денис Тачер, го игра Џим Бродбент. „Можноста да се истражуваат историските заплети околу оваа извонредна жена е смел и возбудлив предизвик“, рече Стрип. „Се обидувам да и' пријдам на улогата што е можно поревносно, со повеќе жар и внимателност кон деталите, што беа и каратеристики и на вистинската леди Тачер - можам само да се надевам дека мојата издржливост ќе се израмни со нејзината“, додаде таа. Филмот е продукција на „Пате“, „Филм-4“ и Филмскиот совет на Велика Британија. Ера на Тачер Ерата на Тачер, од 1979 до 1990, беше време на големи социјални и ...
сите 3 | | | веќе видена

Берлускони ги негира обвинувањата Италијанското обвинителство потврди дека сакаат да му се суди на премиерот Силвио Берлускони, заради злоупотреба на овластувањата и за сексуален однос со малолетна проститутка. Обвинителството ја поднесе тужбата во Милано, по долгата истрага околу приватниот живот на премиерот. Берлускони ги одрекува обвинувањата. Обвинителството вели дека на Берлускони треба веднаш да му се суди по две точки. Првата - дека платил за секс со 17 годишна проститутка, позната како Руби. Второто - за злоупотреба на овластувањата, така што и' телефонирал на полицијата да ја ослободи од притвор за друго обвинување. Документите на обвинителството се доставени до судијка во Милано. Во следните неколку дена таа ќе реши дали има доволно докази за поведување постапка. Берлускони одрекува дека и' платил на Руби за да има однос со неа. Тој додава дека неговиот телефонски повик до полицијата бил простодушен обид да и' се помогне.
сите 36 | | | веќе видена

Доматите се многу важни во исхраната на Италијанците Одгледувањето домати вообичаено не се врзува со организираниот криминал, но ова се чини се менува. Истражните органи во Италија ги испитуваат тврдењата дека мафијата доминира во дистрибуцијата на она што најголемиот дел од Италијанците го сметаат за најдобри домашни домати, особено слатките и сочни плодови од Сицилија. Овој чекор следи откако еден популарен телевизиски водител ги повика купувачите да ги бојкотираат овие домати. „Пакино" доматите од Сицилија нашироко се сметаат за највкусни. Затоа за многумина беше шок, особено во земја како Италија, каде храната се сваќа доста сериозно, кога еден од најпознатите ликови од телевизиските екрани ја обвини мафијата дека ја презела контролата околу нивната дистрибуција. Тој ги повика луѓето повеќе да не ги купуваат слатките домати. Популарниот водител Алесандро ди Пјетро, кој го следи купувањето, како и движењето на цените на пазарите, програма која е ...
| | веќе видена

Соединетите држави го продолжуваат притисокот врз претседателот на Египет Хосни Мубарак, за тој, што поскоро да замине од позицијата - додека не стивнуваат протестите во главниот град Каиро. Во телефонски разговор американскиот заменик претседател, Џо Бајден на својот египетски колега, Омар Сулејман му рекол дека е потребно олабавување на законите за вонредна состојба и оти мора да се запрат нападите врз демонстрантите и новинарите. Портпаролот на Белата куќа рече дека Сулејман одговорил оти Египет не е подготвен за демократија. Разговорот се случува по најголемиот анти- Мубарак протест во Каиро кој се одржа вчера. Во меѓувреме, генералниот секретар на ОН Бан Ки Мун порача дека египетските лидери мора да ги слушнат барањата на народот. Хејг на Блискиот Исток Британскиот министер за надворешни работи, Вилијам Хејг, предупреди дека мировниот процес меѓу Палестинците и Израелците може да стане несреќен случај поради протестите во Арапскиот свет. Хејг ...
сите 2 | | | веќе видена

Медијаторот во грчко -македонскиот спор за името на Македонија, Метју Нимиц денеска се среќава со преговарачите од двете страни. Нимиц, како што доцна синоќа соопшти прес службата на Обединетите Нации, вчера и денеска во Њујорк има одделни средби со преговарачите на Македонија и Грција, Јолевски и Василакис. Потоа е закажана заедничка неформална средба. Нимиц ги повикал двете страни во спорот да ги изложат позициите на своите влади за да се види дали има области за кои натаму треба да се разговара и да се определат следните чекори во процесот за брзо решавање на спорот со името. Средба се одржува по петмесечна пауза.
сите 74 | | | веќе видена

Нема големи очекувања од денешната средба во Њујорк на која македонскиот и грчкиот преговарач со посредство на Метју Нимиц ќе се обидат да го одблокираат преговарачкиот процес. Време пишува дека за жал ниту во Македонија ниту во Грција не постои атмосфера за затворање на спорот бидејќи премиерите на двете држави се преокупирани со внатрешни проблеми. “Сите се спремаат за избори“, пишува Дневник и како рокови, според партиите од власта се споменуваат мај или почетокот на јуни. ВМРО-ДПМНЕ и ДУИ тврдат дека се подготвени за избори и сметаат дека евентуалниот бојкот на изборите што го споменува опозицијата, ќе и направи долгорочни штети на државата. Надеж за излез од политичката криза е одлуката за деблокирање на сметката на А1 телевизија. Утрински весник пишува дека странските амбасадори го вклучија алармот и се погласно ја повикуваат опозицијата да се врати во парламентот по фијаското на средбата кај шефот на државата Иванов, по ...
| | веќе видена | слични

Британските весници пишуваат на повеќе домашни, но и меѓународни теми, случувањата во Египет се дел од нив. Тајмс пишува за посетата на британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг на Блискиот Исток и ги пренесува неговите стравувања дека поради состојбите во Тунис и Египет, постои легитимна страв дека блиско-источниот мировен процес ќе ја изгуби својата актуелност, ќе биде оставен само на едната страна, со многу жртви и насилство во регионот. Фајненшал Тајмс пишува за стравувањата на западните земји дека во пост-револуционерен Египет власта би можела да ја преземе исламистичкото, Муслиманско братство кое парадоксално зајакнува откога е забрането во 1954 година. Весникот објавува дека ова движење, играло на времето и вешто ги искористило репресиите на режимите - па така, како што вели, израсна во најголема и најорганизирана групација во Египет и оти најдобар начин за да се спречи ширењето е да се воспостават јасни демократски и ...
сите 6 | | | веќе видена

Македонскиот премиер Никола Груевска в среда ќе отпатува во Вашингтон, каде што треба да се сретне со американскиот потпретседател Џо Бајден и државниот секретар Хилари Клитон. Во врска со таа посета, во американската амбасада во Скопје зборуваше амбасадорот Филип Рикер. Таму беше Весна Коловска.
сите 69 | | | веќе видена

Научниците тврдат дека ја откриле причината зошто луѓето одат во сон преку испитување на големи семејства „месечари" и нивниот наследен ген. Да се има дури и една копија од погрешна ДНК е доволно за да се предизвика состојбата и стручњаците се надеваат дека откритието може да доведе до нов третман. Од одењето во сон се засегнати до 10% од децата и еден од 50 возрасни. За многумина, ова е мала непријатност, но поекстремните случаи можат да бидат опасни, предизвикувајќи несреќи па и повреди. Имаше случаи кога „месечарите" убиле луѓе. Сега, во списанието „Неврологија" американски стручњаци тврдат дека ја откриле генетската основа, откако проучиле четири генерации од едно семејство „месечари". ДНК анализата на 22 роднини, од прадедовците нагоре, го открила хромозомот во кој лежи грешката. Ејми Дилејни е член на семејството и зеде учество во испитувањето за да и' помогне на ќерка си Хана: -„Почнуваше речиси како навиена. Еден и пол до два часа ...
| | веќе видена

Доналд Рамсфелд, американски министер за одбрана во поголем дел времето кога Џорџ Буш беше американски претседател, го даде првото телевизиско интервју по 2006-та, кога поднесе оставка. Инвервјуто се совпаѓа со објавувањето на неговите мемоари, каде тој ги брани неговите одлуки, особено онаа во врска со војната во Ирак. Тој рече дека пред почетокот на војната, искрено се верувало дека Садам Хусеин поседува оружје за масовно уништување. „Секој кој беше вклучен во разузнавањето, знаеше дека информацијата не е погрешна. Мислам дека Колин Пауел беше околу разузнавањето подолго од било кој. Тој го изнесе случајот пред Обединетите Нации и не лажеше. Идејата дека тој лажел или мамел, е глупост. Тој и нашата војска веруваа во тоа. Војската имаше униформа за заштита од хемиски напади". Рамсфилд инсистираше дека претседателот Буш и тој самиот се обиделе да ја избегнат војната. „Морам да кажам и дека претседателот Буш и јас самиот го притискавме Садам да ја ...
сите 3 | | | веќе видена

„Дали Египетската револуција го губи здивот?“ - прашува весникот ИНДЕПЕНДЕНТ покрај сликата од подиспразнетиот плоштад Тахрир во центарот на Каиро. По три децении се чинеше дека на шармантната кариера на Мубарак и дојде крајот. Но вчера одново се врати познатиот каирски сообраќаен метеж, продавниците, банките и канцелариите отворија. А американскиот претседател Барак Обама зборуваше за „напредок“ што египетската влада го прави кон реформи. Слики од Студената војна Лондонски ГАРДИЈАН во денешното издание пишува за својот дописник во Москва кој е протеран од руските власти и вратен во Лондон со првиот авионски лет. Ова е прв ваков чекор по Студената војна, забележува весникот. Присилното заминување на новинарот Лук Хардинг доаѓа откако ГАРДИЈАН обемно пишуваше за телеграмите на Викиликс и за наводите дека Русија под водство на Владимир Путин стана „вистинска мафијашка држава". Помош за погодените ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС се навраќа на ...
сите 10 | | | веќе видена

„ Власта со закон ќе уредува вести“. Под овој наслов ВРЕМЕ ги најавува измените на Закнот за радиодифузија според кој, наводно, на медиумите ќе им се наметнат строгу ислови за пренесување информации, а Советот за радиодифузија со високи казни, според весникот, ќе ги дисциплинирал медиумите. УТРИНСКИ ВЕСНИК анализира „колку џокери има Груевски“ откако една анкета објавена деновиве покажа намалување на рејтингот на Премиерот. Владина реконструкција, нови реформи, продактивност кон Атина, се карти што можат да ја подобрат неговата позиција, пишува УТРИНСКИ. ДНЕВНИК пишува за проблеми на брачни двојки кои не успеале да добијат бесплатно инвитро оплодување. Тие реагираат на многу документи кои ја оддолжуваат постапката. ВРЕМЕ ја анализира поканата од американската админситрација до Премиерот Груевски. Стручњаци за весникот коментираат дека „ Клинтон подготвува опомена за Груевски“ зашто Вашинтон е вознемирен од затегнатата политичка ...
| | веќе видена | слични

Слики од центарот на Каиро Во Египет, две недели по почетокот на големите анти-владини протести, луѓе и натаму се собираат на плоштадот Тахрир во Каиро, со барање претстедателот Мубарак итно да си замине. Ова е клучно барање и на разговорите меѓу опозицијата и ново-именуваниот пот-претседател Омар Сулејман. Дописникот на БиБиСи вели дека војската го толерира заземањето на плоштадот, но демонстрантите ризикуваат да станат неважни, затоа што животот во градот полека се враќа во нормала. Доколку ги засилат своите активности - демонстрантите би се судриле со војската која е прилично почитувана во Египет. Ако пак се повлечат сега, ризикуваат одмазда од властите. Вчера новиот египетски владин кабинет најави покачување на платите за администрацијата. Лондонскиот весник „Индепендент“ во денешното издание прашува: Дали Египетската револуција ќе остане без сила? Весникот ова го илустрира со фотографија од подиспразнетиот плоштад во центарот на Каиро. „По три децении се чинеше дека на ...
сите 2 | | | веќе видена

Во Лондон има сослушување за екстрадиција против основачот на интернет станицата Викиликс, Џулијан Асанж. Шведските власти го бараат поради наводни сексулани прекршоци. Асанж се уште не е формално обвинет во Шведска, па неговите адвокати велат дека екстрадицијата би била грешка. Џулијан Асанж ги одрекува наводите. Тој ја налути американската влада со објавувањето на доверливи дипломатски документи. Одбраната тврди дека Асанж нема да добие фер судење доколку биде испратен во Шведска. Неговиот адвокат, Џефри Робертсон повика сведок, пензионирана шведска судијка, која рече дека медиумите во Шведска се, како што рече, непријателски расположени кон Асанж. Во нејзиното излагање таа рече дека обвинителот кој го издал барањето за притвор во овој случај бил „малку наклонет кон мажите". Одбраната, исто така, тврдеше дека не треба да биде дозволена екстрадиција се додека Асанж не биде формално обвинет. Но, адвокатот Клер Монтгомери, кој го застапува ...
сите 16 | | | веќе видена

Опозицискиот Социјал-демократски сојуз на Македонија не се враќа во Собранието и по денешната средба на партиските лидери со претседателот Ѓорге Иванов. Главното барање на лидерот на СДСМ Бранко Црвенковски било да се одблокираат сметките на А1 телевизија и на три дневни весници, што за владеачката ВМРО-ДПМНЕ претставува нелигитмно барање. Останатите опозициски партии кои учествувале на средбата побарале и предвремени избори за излез од политичка состојба во земјата. Тие побараа и измени на Уставот, според кои министерот за правда Михајло Маневски не смее да биде член на републичкиот судски совет. Измени на Изборниот законик, пречистување на избирачкиот список и посебен закон со кој би се овозможила рамноправна распределба на буџетските пари за емитување на владините кампањи, на сите медиуми беа останатите барања што ги поставија опозиционерите. Според претседателот на Собранието Трајко Вељановски, Парламентот е ...
сите 34 | | | веќе видена

next