Беше објавено дека Грција би можела да продава острови Грчкиот министер за надворешни работи Димитрис Друцас замина од Лондон, каде што се сретна со британскиот министер за надворешни работи Вилијам Хејг. Покрај политичките теми тие разговараа и за грчката економска криза. Излегоа нови бројки кои покажуваат дека грчката економија се намалила за 1,4% во последниот квартал на 2010 гордина. И ова е трета година на рецесија за земјата. БиБиСи го праша Друцас, како владата мисли да го запре овој надолен тренд? „Споменувате бројки кои покажуваат дека на економијата не и оди добро, но да ја споменам и другата страна. Ако ги видите последните бројки, особено од последните три месеци - тука имаме и многу охрабрувачки позитивен тренд. Тие сугерираат и дека мерките и структурните реформи кои Грција ги презема веќе ги покажуваат првите резултати. Освен тоа грчкиот извоз се зголемува во споредба со 2009". БиБиСи: Но, ревизорите од ЕУ и ММФ велат дека ...
| | веќе видена

Со напластени проблеми и три години по независноста Косово денеска ја слави третата годишнина откако еднострано прогласи независност од Србија. Досега го признаа 75 од 192-те членки на ОН, што не е доволно за да стане дел од Организацијата. Косово сега се соочува со илјадници проблеми, уништена економија, постојани етнички тензии меѓу етничките Албанци и српската заедница, раширен криминал и корупција. Дописникот на БиБиСи на Балканот, Марк Лоуен потсетува на патот на косовската независност... Огномет во Приштина Недела, 17-ти февруари 2008. Со огномети над главниот град, Приштина се славеше крајот на децениската борба за независност од Србија. По борбите со Србите во војната во 90-тите и деветгодишна администрација на ОН, косовските етнички Албанци прогласија независност. Но, овој чекор ја немаше поддршката на Советот за безбедност на ОН бидејќи Русија и Кина ја поддржаа Србија во одбивањето на сецесијата. ...
| | веќе видена

Амбулантно возило со пораката на лекарите Чешките лекари се согласија да го откажат масовното заминување како протест против ниските плати откако членовите на синдикатот гласаа да ја прифатат понудата од владата. Околу четири илјади лекари, или повеќе од една четвртина од вкупниот број во болниците, ги дадоа оставките и требаше да си отидат на први март. Олеснување во последен миг за чешкиот здравствен систем откако лекарскиот синдикат гласаше да ја прифати конечната понуда. Засега ќе има само скромно покачување но и ветување дека платите ќе се зголемат и ќе изнесуваат еден и пол до три пати од државниот просек до 2013. Во замена, лекарите ќе ги повлечат отказите за три дена. Договорот се' уште треба да биде потпишан од двете страни, но кризата од невидени размери се чини е избегната. Тешки месеци Сепак немаше радост: ова беа тешки месеци за лекарскиот синдикат и министерот за здравство а спогодбата не содржи се' што бараа ...
сите 2 | | | веќе видена

Неделниот инцидент на скопската тврдина во кој учествуваа поддржувачи и противници на владиниот проект за изградба на црква-музеј и натаму е предмет на анализа и на реакции во Македонија. Но што навистина се случи и кои се луѓето што учествуваа во немирите? БиБиСи се обиде да организира со по еден преставник на двете спротиставени групи да се отиде кај објектот што се гради и да се поразговара отворено за нивните несогласувања. Но се покажа невозможно бидејќи тие одбија да се сретнат. Сепак на крајот разговаравме телефонски но и двајцата побараа да не го објавуваме нивниот идентитет. Ги прашавме дали имаат нешто против изградба на верски објекти - црква или џамија и ако имаат, која е причината за тоа?
| | веќе видена

Македонскиот премиер Никола Груевски токму во овие моменти, во Вашингтон, е на средба со американскиот државен секретар Хилари Клинтон, а подоцна ќе разговара и со потпретседателот Џо Бајден. На средбата и’ претходеа посети на американски претставници од понизок дипломатски ранг во Македонија, со основната порака дека Вашингтон не сака да се меша во преговорите за името што се водат со посредство на Обединетите нации, и дека изразува загриженост за степенот на демократија во однос на слободата на гласилата, судството и политичкиот дијалог во Македонија. За средбата на високо ниво вратите ги отворија македонските војници во Авганистан, јавува известувачот на БиБиСи Том Бариџ. На дневниот ред е долгодишниот спор меѓу Македонија и Грција околу името, прашање кои и' попречува на Македонија во нејзиното можно идно членство во НАТО и Европската унија. Соединетите држави претходно ја поддржаа Македонија за членство во НАТО но Грција е дел од истиот воен сојуз ...
сите 73 | | | веќе видена

„Западот во христијански раце“, гласеше слоганот на партијата Кога пред една деценија Партијата на слободата стана дел од австриската влада - во Европа одекна силно негодување. Нејзиниот лидер Јерг Хајдер се сметаше за неприфатлив поради неговата анти-доселеничка политика и наводни врски со старата крајна десница. Иако се чинеше дека партијата, по неколку години на власт, полека почна да исчезнува - сега изгледа доживува „камбек" со новиот лидер Хајнц Кристијан Страхе. Па што се крие зад ова оживување? Членовите на австриската Партија на слободата под водство на Страхе пејат патриотски песни на собир во Виена. Поранешениот забен техничар, во строг костум и насмевка за пред камери, Страхе го слави неодамнешниот успех на партијата. Но дали таа може да стане најголема партија за следните сојузни избори во 2013? -„Јас не можам да одговорам на тоа прашање, но тоа е она што ние го сакаме, и што е потребно за да се надмине стариот партиски ...
| | веќе видена

Костја во младите денови... Романтиката на Свети Валентин можеби помина но 87-годишниот Константин се навикна: по 67 пат мораше да издржи без неговата сакана од Шкотска. Во летото 1944 Константин и неговите советски морнари дојдоа до пристаништето Росит во Шкотска, близу Единбург, како дел од мисијата на сојузниците да ги заштитуваат таканаречените северни конвои. Во блискиот Данфермлајн, погоре на копното, Константин или Костја, како што месните жители го знаат, се сретнал со две млади девојки, Ненси и Џенет. Ненси му се допадна па иако беше кусо време таму, шетаа заедно со неговиот „другар“ Гриша кој ја придружуваше Џенет. Иако врската им беше платонска, Костја сака одново да се видат па и’ пиша на Руската редакција на БиБиСи. -„Можеби е малку доцна но сакам да им заблагодарам на Ненси и нејзиното семејство, па и на шкотскиот народ за искрениот и топол прием во 1944“, вели Костја. Во април 1944 флота од сојузнички бродови доби ...
| | веќе видена

„Обединетите нации не ни удираат печат на демаркацијата со Косово“, е насловот кој ДНЕВНИК го објавува на првата страница. „ОН не го регистрираа договорот за демаркација на границата меѓу Македонија и Косово, ратификуван во парламентите на двете земји во октомври 2009 година бидејќи компетентните органи на ОН не може да го дефинираат статусот на Косово“, пишува весникот. ВРЕМЕ објавува текст со наслов „Карпош со 'близнак' во Њујорк“ во кој скулптурата на Христијан Тодоровски Карпош која е поставена во близина на Камениот мост во Скопје многу наликува на скулптурата коњаник, позната како Мир, која може да се види пред зградата на Обединетите нации. Весникот на сугестија на читателка, која се сомнева дека скулптурата на Карпош е плагијат, објавува и фотографии од двајцата „коњаници“. Бојкот и проекти Во НОВА МАКЕДОНИЈА пак, може да се прочита и овој наслов - „Бојкотот заглави и 3,7 милиони евра во проекти за Собранието“. Странците што ...
| | веќе видена | слични

Ова е нашиот претседател, нашиот лидер, би сакал тој да се врати Ахмед, наставник Родниот град на Мубарак, се наоѓа на делтата на Нил, околу сто километри северно од Каиро, град како и секој друг во устието, но неговиот славен син, неодамна падна од власт. Срам? Сами Абдул Хафез пристигнува со мотор истовремено додека се доближуваме до неговиот семеен дом. -„Сите имаме истории, кои не’ величат или не’ засрамуваат. Тој се срамеше од местото од каде доаѓа. Затоа никогаш не призна од каде доаѓа и поради тоа населението тука не чувствува врска или сродство со него." На улицата на која порано се наоѓаше куќата на Мубарак порано имаше само една куќа, сега има две. Ашраф, наставник по физика е пресреќен поради настаните. Египќаните, вели тој, си го вратиле достоинството: -„Дефинитивно. Египет ќе биде се’ подобар и подобар, а доколку дојде некој кој ќе биде лош како Мубарак, ’Тахрир’ плоштадот секогаш ќе биде тука и ние ќе се ослободиме и од него."
| | веќе видена

На покана на американскиот потпретседател Џозеф Бајден денеска македонскиот премиер Никола Груевски во Вашингтон треба да се сретне со американскиот државен врв. Се знае дека премиерот Груевски, придружен од министерот за надворешни работи Антонио Милошоски и македонскиот амбасадор во САД Зоран Јолевски на пладне по американско време треба да се сретне прво со државниот секретар Хилари Клинтон. Веднаш потоа, македонската делегација треба да разговара и со американскиот потпретседател Џозеф Бајден. Американско-македонските односни, спорот за името со Грција и состојбите во Македонија ќе бидат главните теми на кои ќе се разговара. Христо Ивановски, уредник и новинар за надворешна политика во дневниот весник Дневник за БиБиСи вели дека во последните неколку години немало средби на толку високо ниво. Затоа во Македонија денешните средби се во центарот на вниманието. „Меѓу Македонија и САД имало средби на високо ниво, дури и на највисоко ниво, ...
сите 78 | | | веќе видена

ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС денеска ја анализира политичката ситуација во Италија. Политичката криза се интензивира вели весникот, откако судот реши да го отвори случајот против премиерот за сексуалните престепи и за злоупотреба на должноста. Додека трае судската постапка вели ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС, Берлускони располага со мала парламентарно мнозинство. ГАРДИЈАН на насловната пишува за ирачкиот дисидент кој американците ги лажел дека во Ирак имало оружје за масовно уништување. Ирачкиот бегалец кој ја убеди администрацијата на претходниот американски претседател Џорџ Буш дека Ирак има тајна програма за биолошко оружје, призна дека сето тоа било лага. Рафид Ахмед Алван ал-Џанаби рече дека приказната ја измислил бидејќи сакал да го собори Садам Хусеин. Соединетите држави, со силна британска поддршка, наведуваа дека ирачкиот режим има вакви оружја и дека тоа е причина за инвазијата во 2003. Денешен ТАЈМС пишува за информацијата за повлекувањето на ...
сите 17 | | | веќе видена

Извештаи велат дека во либискиот град Бенгази има насилни протести. Сведоците интервјуирани од БиБиСи велат дека протестите биле поттикнати од апсењето на еден адвокат кој е познат критичар на владата. Се вели дека адвокатот бил ослободен, но протестите на околу 2000 луѓе продолжиле. Нешто подоцна во центарот останале да протестираат само неколку стотини луѓе. Либиската влада не ги коментираше настаните, а националната телевизија прикажа снимки од неколку стотини про-владини демонстранти. Британски Либиец кој бил сведок на протестите во Бенгази вели дека тие почнале во предградието и потоа се придвижиле кон центарот на градот каде што се собрале околу 2000 луѓе. Тој вели дека луѓето почнале да скандираат анти владини слогани. Други сведоци тврдат дека демонстрантите фрлале камења кон полицијата. Британскиот Либиец кој не сакаше да биде именуван, за БиБиСи рече дека имало и судир со група владини поддржувачи и веднаш ...
сите 45 | | | веќе видена

Колин Фирт, во улогата на кралот Џорџ шести По се изгледа дека историската драма „Говорот на кралот" е филм кој последниве месеци е вистински успех, според критичарите но и според комерцијалните показатели. За наградата на американската академија или „оскарот" е предложен во 12 категории. А деновиве освои седум британски награди - од вкупно 14 номинации, меѓу нив и за сценарио, кое и самото има интересна историја. „Говорот на кралот" е вистинска приказна за британскиот крал Џорџ шести, кој го контролира своето пелтечење со помош на терапевтот Лајонел Лог. Дејствието се случува неколку години пред Втората светска војна а сценариото го напиша Дејвид Сајдлер, кој и самиот имал проблеми со говорот: -Сакав да напишам нешто за мојот херој Џорџ шести кој ми даде надеж како дете бидејќи родителите ми велеа: „слушај го, тој пелтечи полошо и од тебе, но сепак слушај какви говори држи". Тогаш не бев сосема свесен дека всушност пишував за себе, ...
| | веќе видена

Министерот за внатрешни работи на Италија Роберто Марони предупреди дека до сега невиден број на мигранти од Тунис влегуваат во земјата и дека тие може да имаат сериозни последици за сите европски држави. Од почетокот на востанието во Тунис, на италијнаскиот остров Лампедуса пристигнаа илјадници нови Тунизијци и повеќето од нив последнава недела. Тоа е феномен оти се работи за малечок остров. Населението обично му изнесува пет илјади луѓе, но во текот на викендот 4000 мигранти дојдоа од Тунис и речиси го удвоија бројот на жители. Половината од нив веќе се префрлени на Сицилија, која е поголема, но сепак, според градоначалникот, останаа околу две илјади мигранти. Одново го отворија поранешниот прифатен центар за да сместат барем 800 колку што му е капацитетот но неколку стотини останаа надвор. Властите имаат големи тешкотии само да ги сместат луѓето а уште и да ги нахранат. Околу две илјади луѓе се префрлени на Сицилија, ...
| | веќе видена

Британската инфлација порасна до 4% во јануари. Ова е зголемување на потрошувачкиот индекс (Consumer Prices Index- CPI)од стапката од 3.7% во декември и се должи на ефектите од зголемувањето на данокот на додедена вредност. Зголемувањето на цените на нафтата исто така значеше дека инфлацијата ќе се качи многу над таргетираните 2%. Индексот на малопродажните цени во кој влегуваат и каматните стапки за хипотеките се каќи на 5.1 од 4.8%. Бројката на CPI е највисоката од ноември 2008 година и тој ќе направи притисок врз Банката на Англија да ги покачи каматните стапки за да се справи со растечката инфлација. Истовремено инфлацијата и во Кина повторно порасна. Во јануари цените на потрошувачките добра беа за 4,9% повисоки споредено со минатата година, со што е премината владината цел од четири отсто. Цената на храната е зголемена за повеќе од десет проценти. Справувањето со инфлацијата е приоритет за Кина. Каматните стапки се зголемени три пати ...
сите 3 | | | веќе видена

Сепак ќе мора да се појави пред суд Италијанскиот премиер Силвио Берлускони е повикан да се појави пред суд поради обвиненијата за плаќања за секс со малолетна девојка и злоупотреба на моќта. Истражниот судија Кристина Ди Кенсо рече дека процесот ќе почне на 6-ти април, откако обвинителите во Милано побараа итно судење. Берлускони одбива дека плаќал за секс со Карима Ел Махруг кога таа имала 17 години. Тој ги отфрла и тврдењата дека ја злоупотребил својата моќ кога барал таа да биде ослободена од притвор за друг случај. Но Берлускони, сепак, призна дека се јавил во полиција додека Карима била приведена под сомневање за кражба. Италијанскиот премиер рече дека со повикот сакал да му направи услуга на египетскиот претседател Хосни Мубарак, затоа што во тоа време му било речено дека девојката била негова внука. Сега 18-годишната Карима Махруг, попозната како Руби, негира дека водела љубов со премиерот, но додаде дека од него примила 7000 евра ...
сите 35 | | | веќе видена

Социјалните медиуми се ефикасни онаму каде што има силно групирање или силен интерес, што веќе постои во физичкиот свет. Токму тоа се случи на Кале. Таква групација на луѓе постоела во физичкиот свет и овие социјални мрежа можат да дојдат како помош на она што сакале да го постигнат или што го организираат. Мите Кузевски „Се злоупотребува можноста преку ваков начин на комуникација меѓу граѓаните да се уриваат меѓуетничките односи преку повиците што содржат говор на омрза кои се спротивни на етичките начела на комуницирањето. Мислам дека во оваа сфера е многу тешко да се најде начин за контролирање, односно лимитирање на ваквиот говор на омраза. Но, тоа сепак зависи од културната средина, односно од комуникациската и политичката средина“, смета Тахири. Додека едни повикуваа на меѓусебна пресметка, а други поставуваа видеа од време на конфликтот во 2001-та, имаше и такви кои смируваа како овој: „Ова е наша земја на сите граѓани на ...
| | веќе видена

Од протестите во Техеран Американскиот државен секретар Хилари Клинтон изрази поддршка за анти-владините демонстранти кои беа дел од судирите со полицијата кои избија во главниот град на Иран, Техеран. Клинтон рече дека власта ги користи безбедносните сили за да го запре слободното изразување на луѓето. Таа рече дека протестите се доказ за храброста на иранскиот народ и казна за лицемерноста на режимот во Иран. Клинтон рече дека луѓето во Иран заслужуваат „исти права како оние за кои се изборија во Египет“, како и оти Иран мора да го отвори својот политички систем. Протестите се одржуваа на неколку рзлични локации низ градот и други делови на земјата. Иранската новинска агенција јави дека еден човек бил застрелан во протестите. Десетици луѓе беа притворени, а неколку лидери на опозицијата ставени во домашен протвор. БиБиСи добива избештаи кои велат дека е забрането одржувањето на демонстрации во неколку градови во Иран.
сите 10 | | | веќе видена

Од случувањата на скопското кале Случувањата на Калето се на насловната страница во сите Македонски весници. „Триста чуда ќе се градат на Кале“ наслов од НОВА МАКЕДОНИЈА со многу прашања за тоа колку тендери се распишани до сега за објектот во облик на црква што ќе биде археолошки музеј. Весникот пишува за тендерот што се уште трае за избор на идејно решение за ревитализација на скопската тврдина, но единственото објаснување е дека конкурсот е за тоа како треба да изгледа Кале. Според ДНЕВНИК „Калето накалеми нови проблеми“, УТРИНСКИ оценува дека инцидентот се оценува како сериозна закана за меѓуетничките односи, Последиците по соживотот од настаните на Кале ќе бидат тема на утрешните разговори на премиерот Никола Груевски со американскиот потпретседател Бајден и државниот секретар Клинтон во Вашингон. „Калето и медиумите на масата на Клинтон – спорот со името ќе падне во агендата на разговорите“, пишува ВРЕМЕ. Фотографија со ...
| | веќе видена | слични

Совети за Камерон да се погрижи за невработените млади Протестите во арапскиот свет, економските теми, но, и многу проблеми од британското општество се темите во лондонските весници. Фајненшал Тајмс пишува за пробивањето на Кина како втора економија во светот. Јапонија четири децении го држеше второто место после Соединетите држави, но јапонските лидери велат дека напредокот на Кина е позитивна работа која покажува на новите прилики кои им се нудат на соседните земји. Ова можеби не значи многу во практична смисла на зборот, но, како што вели весникот, може да предизвика загриженост околу долгорочните перспективи на Јапонија која се бори со најдлабоката рецесија по Втората светска војна, пишува Фајненшал тајмс. Индепендент на насловната пишува „Гладни, жедни и небањати" и пренесува делови од извештај за состојбата во здравството во Британија. Се вели дека на некои луѓе не им биле пружени ниту основните потреби во болниците. Во некои од случаите имало ...
сите 4 | | | веќе видена

next