Претседателот на Македонија Ѓорге Иванов одржа средба со лидерите на релевантните политички партии во земјата - опозициските СДСМ и „Нова демократија“ и ДУИ и ВМРО - ДПМНЕ од владејачката коалиција. Челникот на ДПА ја одби поканата со објаснување дека ваквите средби се фарса. Една од темите беше проблемот со Грција за името за којшто се’ уште не е изграден национален косензус. Домаќинот, претседателот Иванов тричасовниот разговор го оцени како корисен. Опозициските претставници сметаат дека единствено добро е што се среќаваат за важни прашања по подолг период - ЕУ и НАТО интеграцијата, пописот, годишнините од независноста и потпишувањето на Рамковниот договор и се чини за најглавното - проблемот со Грција за името. Шефот на државата немаше конкретен одговор која е македонската позиција во овој спор што се води во Обединетите нации: -„Секое излегување од таа рамка, посегнување по нашиот идентитет, отворањето на прашањето за името и за нашиот јазик, на некој ...
сите 20 | | | веќе видена

Италија очекува да види дали нивниот премиер Силвио Берлускони ќе застане пред суд, обвинет за сексуални односи со малолетна проститутка. Обвинителите го повикаа на распит, но засега нема официјален одговор од премиерот кој само вели дека судот има политички мотив и ги одрече наводите. На италијанско шоу главна ѕвезда е егзотичната мароканска танчерка чии ноќи со италијанскиот премиер Берлускони и' донесоа слава. Сценското име и' е „Срцекршачката Руби" и таа наголемо се расприкажа. Судиите велат дека имаат докази оти како на 17-годишна девојка, Берлускони и' платил за секс, но таа одрекува. Руби признава дека првата ноќ кај Берлускони примила седум илјади евра бидејќи тукушто дошла во Милано, и' било тешко, па тој и' помогнал. Но му рекла дека има 24, а не 17 години. Негира и Берлускони, но како да ужива во најсериозните обвинувања во неговата кариера. Тој сепак знае дека овој скандал е еден од повеќето, па затоа два пати ...
сите 4 | | | веќе видена

Суд во Белград осуди деветмина поранешни членови на бунтовничката група на косовскит Албанци, Oслободителна војска на Косово. Тие добија затвосрки казни од 8 до 15 години за злодела против Срби и припадници на други не-албански групи, непосредно по Косовскиот конфликт кон крајот на деведесеттите години. Белградскиот суд реши дека поранешните бунтовници имаат убиено околу 80 цивили - косовски Срби, и киднапирано преку 150, по кампањата на НАТО. Тогаш беа бомбардирани српските сили за да се повлечат од Косово и да ја предадат контролата врз регионот. Косово во 2008 прогласи независност.
| | веќе видена

Александар Лукашенко во главниот град Минск по четврти пат положи заклетва како претсадетел на Белорусија. Инаугурацијата течеше додека европски претставници размислуваат да наметнат остри санкции против Белорусија поради владиното потиснување на опозицијата. Европските претставници ги бојкотираа инаугуративните церемонии. Европскиот праламент изгласа резолуција која повикува да се одржат нови избори во земјата. Мандатот на Лукашенко треба да трае во следниве 5 години. НА 19 декември кога беше денот на изборите илјадници демонстранти се собраа да протестираат против неговиот повторен избор, тврдејќи дека изборите се наместени. Полицијата тогаш ја растера толпата во моментита кога таа се обиде да влета во главната владина зграда. Полицијата ги тепаше демонстрантите а уапси стотина од нив. Многумина, вклучувајќи ги тука и главните опозициски кандидати, сеуште се в затвор. Повеќе од триесетмина се соочуваат со долги ...
сите 7 | | | веќе видена

Поранешниот премиер Тони Блер денеска повторно се појави пред истрагата околу британската вклученост во војната во Ирак од 2003 година. Блер е повторно повикан да ги објасни нејаснотиите во неговото претходно сведочење и наводните несогласувања меѓу неговите искази и официјалните документи и сведоштва на другите сведоци. Беше ли потребна втора резолуција на ОН? Истражниот тим го праша околу ветувањата кои тој му ги дал на поранешниот претседател Џорџ Буш и неговиот однос кон советот околу легалноста на војната. Тој рече дека го игнорирал предупредувањето на Лорд Голдсмит, поранешниот јавен обвинител за Англија, Велс и Северна Ирска, дека нападот врз Ирак би бил нелегален доколку нема втора дополнителна поткрепа од Обединетите нации. Тој го направил тоа оти назнаката на Голдсмит била само начелна, како што рече. Поранешниот премиер вели дека верувал оти неговиот највисок правен претставник ќе ја смени позицијата околу тоа дали ќе биде ...
сите 12 | | | веќе видена

Апсењата се извршени на североистокот од САД Сојузните американски власти уапсија околу 127 осомничени припадници на организираниот криминал во Њујорк. Сојузното истражно биро ЕфБиАј соопшти дека меѓу приведените се и неколку познати членови на пет њујоршки семејства. Тие се обвинети за изнудување, уцена, убиство и трговија со дрога. Акцијата се опишува како најголема против мафијата во историјата на градот. Властите предупредија на раширеното мислење дека денешните гангстери се понежни или поблаги од славните мафијаши од 1920-тите. Мафијата не е нешто од минатото, велат тие. Нивните кривични дела се вистински, а некои од нив и многу брутални. Но моќта на петте њујоршки семејства е намалена во изминатите години. Овие апсења се најновиот удар против организацијата. Почнувајќи со пребегот на клучен мафијаш во 1991-та, бројот на информатори ја ослабна мафијашката мрежа во Њујорк и нивниот неславен код на молчење. Сведочењата на пребеганите доведоа до долги ...
сите 10 | | | веќе видена

Тие иснтитуции соодветно треба да се опремат со опрема, со подобра опрема Лили Чолакова, Здружение на приватни лекари Да се дојде до универзитетските болници ќе биде можно само откако најблиската болница ќе оцени дека не е во состојба да ја пружи услугата. Министерот за здравство Бујар Османи сликовито рече – „од лавиринт пацинетите ќе се движат по автопат“. „Новиот систем на упатување има за цел да го консолидира системот, да го направи поефективен и поефикасен, а се’ во служба на пацинетите и на граѓаните на Република Македонија. Доколку за секоја болест граѓаните од некој периферен град треба да патуваат во Скопје, тоа не само што го нарушува нивниот личен комодитет, туку го нарушува комодитетот на семејството, но дополнително финасиски ги оптоварува. Со тоа не само што стануваат болни, туку дополнително понатаму стануваат и сиромашни“, вели Османи. Сомневања Но, според некои оценки, ова само ќе ги наполни и онака полните, но скапи ...
| | веќе видена

Циркусот деновиве настапува во Италија Зборот Авганистан не го поврзувате често со зборот - забава. Но авганистанскиот мини детски циркус се обидува да го смени тоа. Циркусот моментно е крај Болоња, во Италија. Не сите циркуси почнуваат со молитва на мало момче среде сцената, кое бара помош за добар настап. И добриот настап е она што публиката го добива во следниот час во Големиот шатор. Авганистанскиот детски циркус го гледаат 200 Италијанци. Нема лав, кловн или трапез, туку само циркус со многу авганистански пресврти. Еден од најпопуларните точки е онаа на три девојчиња и нивното жонглирање. Тие се облечени во долги зелени наметки и фереџиња, со нишки во различни бои. По нив следи акробатскиот тим од пет члена. Облечени во златни комбинизони, се фрлаат низ сцената. Најмладиот има девет години, најстариот четиринатесет. Нивното финале е човечка пирамида - се тече без грешка. На пробата, тие велат дека тие се дел од 120-те деца од ...
| | веќе видена

Фаќањето на крстот носи награди и пари „Водици се претворија во масовни тепачки за крстот" пишува ДНЕВНИК за скандалот во Делчево, каде што повеќемина учесници десетина минути се тепаа за крстот, што вчера беше еден од најпосетвуаните клипови на „Јутјуб“. Слични инциденти имаше на уште неколку места каде се фрлаше крстот. Весниците коментираат дека наградите што следат и парите што се собираат по домовите, ги поттикнуваат младите луѓе да се фрлаат по крстот во ледените води на реките и базените. Чувства УТРИНСКИ ВЕСНИК пишува дека верските празници ги збунија сите, бидејќи нема начин државните институции да утврдат дали некој се чувствува православен, муслиман или атеист, поради што може да не оди на работа. УТРИНСКИ пишува за патувањето на шефот на македонската дипломатија Антонио Милошески со Изреал за Нова Година, што беше најавено како приватна посета, но билетот е платен со државни пари. ДНЕВНИК брои кој премир во минатото со ...
| | веќе видена | слични

При првото сослушување, Блер ја бранеше одлуката за војната ГАРДИЈАН пренесува извадоци од британската истрага околу војната во Ирак. Весникот јавува дека на тогашниот министер за надворешни работи Џек Стро, на само неколку дена пред војната му понудил на премиерот Тони Блер начин за избегнување на инвазијата. Во документите доставени до истражното тело се вели дека Блер ја одбил понудата. ИНДИПЕНДЕНТ низ слики објаснува како рецесијата ги убива главните улици во британските градови. „Каде некогаш цветаа пабови и продавници, сега живеат обложувалници и затворени дуќани. ТАЈМС јавува дека девојче украдено од американска болница како новороденче, си ја најде природната мајка по 23 години. „Се чувствувам како да сонувам. Си го гледам лицето кај двајцата родители", вели Карлина Вајт. Посетата на кинескиот претседател на Вашингтон е во сите весници. Политика и мода ГАРДИЈАН известува за тоа како минала државната вечера во чест на Ху Џинтао. Под насловот „Државна вечера на ...
| | веќе видена

Сакам да водам низ тешки времиња и да ја видам земјата напредна во иднина Премиерот Кауен Поддршката за владата остро падна по договорениот пакет помош од ЕУ и ММФ. „Пред парламентарните избори посветени сме на прифаќање клучни делови од законодавството за обезбедување на ирската економска иднина", рече премиерот. Тој инсистираше дека политиката на неговата влада ја врати Ирска на патот на закрепнување и економски раст. „Сакам да водам низ тешките времиња и да ја видам земјата напредна во иднина", додаде Кауен. Тој зборуваше во парламентот неколку часа по оставката на неговите петмина министри, чекор кој остро беше критикуван од опозицијата. Се очекуваше дека Кауен ќе доведе нови министри како замена за оние кои што поднесоа оставки во изминатите 24 часа.
| | веќе видена

Светската метеоролошка организација потврди дека 2010 била една од три најтопли години досега, а изминатата декада најтопла. Агенцијата на Обединетите нации изрази надеж дека најновите статистики треба конечно да ги отстранат сите сомневања околу постоењето на глобалното затоплување. Се вели дека се оствариле временските непогоди кои беа прогнозирани како последица на затоплувањето. Просечните температури минатата година биле на исто ниво како и во 1998 и 2005, а мразот окоу Северниот пол рекордно се намалил. Европската унија ја прекина својата програма за трговија со јаглероден диоксид. Оваа најголема шема на светот беше нападната од компјутерски хакери по што исчезнаа јаглеродни дозволи вредни милиони долари. Постојат стравувања дека тие се украдени. Европската Програма за тргување со јаглерод диоксид е водечка во светот за борба против климатските промени. Таа создаде пазар за дозволи вреден 100 милијарди долари годишно. Но сега, тргувањето ...
| | веќе видена

Јас не бев оптимист за тоа, зошто и награди се даваа и ние не дојдовме до никакви резултати дали се вршело трансплантација или не Бране Јакимовски, „Надеж“ „Доколку тоа биде барање кое што ќе биде поднесено како официјален заклучок на дебатата, се разбира дека ние ќе го подржиме. Единствено вистината до која ќе се стигне на објективна, меѓународна, зошто да не независна истрага, единствено таа може да послужи да се затвори таа контроверзна дебата околу тој контроверзен извештај", вели Мехмети - Деваја. Албанските партии во Македонија се обединија во револтот против сомневањата на швајцарскиот сенатор за вмешаност на косовскиот премиер Хашим Тачи. Отворено ја подржаа петицијата која со денови се потпишуваше во центарот на Скопје против овој извештај, што го оценија како напад врз албанскиот народ во целиот регион. За извештајот на Марти ќе се гласа во вторник, а ќе биде потребно просто мнозинство за да се усвои. Официјална ...
| | веќе видена

Имавме резервен, доколку оригиналот беше откриен Елизабет Емануел, креатор на венчалниот фустан на принцезата Дијана Но нивото на фасцинираност околу гардеробата е зголемено од славата на британската монархија. Внесете на Гугл „потрага по венчаниот фустан на Кејт Мидлтон“ и ќе добиете 300,000 резултати. Секогаш на штрек околу апетитите на јавноста, новинарите ги распоредуваат сите свои сили, за евентуално да откријат било што околу моделот и нејзиниот креатор. Неодамнешните папараци фотографии на мајката и сестрата на г-ца Мидлтон пред бутикот на Брус Олдфилд беа анализирани и земени како можни насоки, со длабоки анализи вообичаено резервирани за видео лентите на Осама бин Ладен. За републиканците и незаинтересираните за модата и кралското семејство, оваа сапунска опера е можеби целосно неразбирлива. Тие не можат да се изначудат како вака безначајна работа би можела да биде предмет на така голем интерес. Но ако се тргне од ...
| | веќе видена

ММФ не очекува Македонија да ги искористи овие средства Меѓународниот монетарен фонд вчера на Македонија и' ја одобри кредитната линија за претпазливост во износ од 475.6 милиони евра. ММФ предупрдува дека земјата е ранлива на ефектите од економската и финансиска нестабилност во регионот. ММФ додава дека не очекува властите да повлечат пари од овој Претпазливата кредитна линаја (ПКЛ)кредит. Фондовите ќе служат како „осигурување“, во случај на влошување на регионалните или светски услови. Фондот ја истакнува цврстата економска политика на земјата, која резултираше со низок јавен долг и инфлација, како и отпорниот банкарски систем. „ПКЛ ќе го ублажи ризикот од зараза“, се вели во соопштението на ММФ. „Во светло на македонските цврсти темели, моментното отсуство на притисок од неурамнотежени исплати и генерално позитивните економски изгледи, не се очекува Македонија да ги повлече средствата од ПКЛ“, вели ММФ. Македонија е прва членка на ММФ ...
сите 25 | | | веќе видена

ДНЕВНИК анализира дали и зошто се намалува рејтингот на власта. Постепеното губење на поддршката од граѓаните се должи на топењето на надежта дека состојбите ќе се сменат на подобро, што пак го качува рејтингот на опозицијата, пренесува ДНЕВНИК став на експерти. НОВА МАКЕДОНИЈА НА НАСЛОВНАТА пишува „Брисел ќе го трга Маневски од судскиот совет“. Во агендата за годинава е да се завршат уставните измени со тоа што министерот за правда ќе биде изземен од членството во Републичкиот судски совет, што е барање од Европската Комисија, пишува весникот. Во УТРИНСКИ ВЕСНИК читаме „Возовите уште долго ќе не клацкаат со 50 км на час“ зашто, според весникот ремонтот на пругите првично најавен за април е одложен за септември. Целата операција ќе треба да заврши до 2013 објаснуваат за УТРИНСКИ во Македонски железници. ДНЕВНИК објавува репортажа од селото Вруток каде извира Вардар. Македонците и Албанците сложно го градат во голем рибарски центар за ...
| | веќе видена | слични

Голдман Сакс исплати плати во износ од 10 милијарди фунти Британското министерство за одбрана се соочува со нова криза поради недостатокот на фондови, пишува денешен ФАЈНЕНШАЛ ТАЈМС. Весникот се повикува на високи извори во министерството кои тврдат дека поради кратењата на трошоците, не можат да бидат исполнети целите на министерството. Секоја година во следните пет години министерството треба да најде од каде ќе скрати по милијарда фунти. ГАРДИЈАН вели дека банкарите и го покажале средниот прст на штедливата Британија, откако беше објавено дека финансиската организација Голдман Сакс, на својот персонал му исплатила 10 милијарди фунти за плати. Во меѓувреме, вели весникот, невработеноста меѓу младите работоспособни се качи на највисокото ниво откако се мери таа бројка. ТАЈМС денеска внимание им посветува на катастрофалните поплави кои ја зафатија Австралија. Весникот пренесува неверојатна приказна за хероизмот на едно тринаесет годишно момче кое загина во ...
| | веќе видена

На универзитетите во Македонија годишно се запишуваат стотина странски студенти. За експертите ова е мала бројка зашто високото образование нема што многу да понуди и затоа не е атрактивно. Од друга страна се множат приватни универзитети и факултети кои инвестираат во просторни и сместувачки капацитети. Во земјата допрва ќе се прави ранг листа на најдобри високи школи, а најскапите студии се 2000 евра годишно. Од нив единствено Економскиот факултет во Скопје е рангиран меѓу 1000 најдобри деловни школи во светот. Зоран Поповски, поранешен државен секретар во Министерството за образование кој сега ги анализира состојбите во оваа област, за БиБиСи оценува дека македонските универзитети се конкурентни само во регионот. „Студиските програми, во најголем дел, се’ уште не се усогласени со тие на универзитетите од ЕУ. Второ условите за студирање се супстандардни во споредба со тие во ЕУ. Конечно условите за сместување во Македонија не се ништо подобри од она што би ...
| | веќе видена

На првиот ден од посетата на кинексиот претседател Ху Џинтао на Соединетите држви високо место добија човековите права. Вчера тој и неговиот домаќин Барак Обама зборуваа за глобалната економска состојба. Сепак ситуацијата со човековите права во Кина е темата која неминовно се наметна. Медиумите во Британија јавуваат дека додека двајцата лидери стоеја рамо до рамо, еден новинар постави прашање вредно милион долари. „Претседателе Обама, рече новинарот, би сакал да добијам коментар за човековите права. Можете ли да им објасните на американците, како Соединетите држави можат да бидат сојузници со земја за која се знае дека своите граѓани ги третира лошо, земја која користии цензорство и сила за да го потисне населението. Мислите ли дека ова ќе се смени со оваа посета? Претседателе Ху, би сакал вам да би дадам моженост да одговорите како ја оправдувате оваа состојба и дали мислите дека за тоа треба да бидат загрижени Американците"? Тоа е проблемот ...
сите 24 | | | веќе видена

Оние луѓе во Македонија кои чуваат белешки за идентитетот на своите предци тврдат дека сознанијата кои се добиваат од семејните стебла не се битни само за семејството кое ги забележува. Овие собирачи велат дека таа активност би можела да и помогне и на македонската историографија. Потрага Дали некогаш сте се запрашале кои се вашите претци? До која генерација наназад ги знаете или сте слушнале како и каде живееле? Со што се занимавале? Во Велика Британија традиција е луѓето да „копаат“ по семејното минато, а постои и интернет страница која нуди милиони податоци за предците на секој Британец. Но, како е во Македонија? БиБиСи праша неколку граѓани во Скопје. Тие велат дека едвај се сеќаваат на нивните прадедовци, а камоли за многу генерации наназад. Еве што велат некои случајни минувачи: „Податоци имам почетокот на 19-ти век“, вели еден граѓанин. „Податоците ги добив со разговор со постарите“, додава тој. Друг минувач вели: „Лично, имам ...
| | веќе видена

next