Со високи почести во Белата куќа, американскиот претседател Барак Обама го пречека неговиот кинески колега Ху Џинтао. Двајцата лидери зборуваа за топлите односи меѓу двете земји, но и укажаа на различните погледи за почитувањето на човековите права. Обама рече дека историјата покажала оти светот е поголем само кога се почитуваат правата на секој човек. Кинескиот претседател рече дека соработката и партнерството мора да бидат засновани на заемно почитување на различните патеки на развојот. Растечки тензии Посетата на Ху, која се опишува како најважна по 30 години, доаѓа во време на нараснати тензии околу трговски и монетарни прашања. Вашингтон сака Пекинг да стори повеќе за да се овозможи кинеската валута, јуанот, да расте во однос на доларот. Но некои од опозициските Републиканци го покренуваат и прашањето за човековите права во Кина. Стивен Смит, од Републиканците вели дека состојбата со човековите и верски права се влошува во Кина, само затоа што ...
сите 35 | | | веќе видена

Унгарскиот премиер се соочи со остри критики од членовите на Европскиот Парламент, во своето прво обраќање, откако Унгарија го презеде ротирачкото претседателство со Советот на ЕУ. Виктор Орбан беше осуден поради воведувањето на новиот закон со кој се регулираат медиумите во неговата земја. Орбан учествуваше на заседанието на Парламентот во Стразбур каде ги изложи приоритетите на Унгарија во шест месечното претседателство. Тоа секако беше тежок почеток за премиерот Виктор Орбан. Пред и да го започне говорот, некои парламентарци на своите усни залепија селотејп во знак на протест против новиот закон со кој се воведуваат огранучувања во медиумите. Орбан ги соопшти приоритетите на претседателството- нови работни места, економски развој и безбедност, но дебатата која следеше главно ги игнорираше овие прашања. Најголем дел од парламентарците, дури и разбеснето го нападнаа, дека тој е анти-европеец, недемократ, особено поради законот за ...
сите 7 | | | веќе видена

Повеќето православни христијани, како овој човек во руското село Великое, ги прославуваат Водици на 19 јануари бидејќи тие го следат јулијанскиот календар. Фотографираниот човек се бања во ледено студен вир, за да го одбележи крштевањето на Исус Христос За западните христијани, Водици го одбележуваат доаѓањето на тројцата мудреци за да го видат бебето Исус. Но за источните цркви, Водици се однесуваат на крштевањето на Исус Христос во реката Јордан Идејата е дека влегувањето во вода е симболично миење на гревовите, но некои тврдат и дека бањањето во студените води е добро. Верниците во Великое, како оваа млада жена, изгледа како да ужива. Но лекарите се сомневаат во корисноста на капењето на денешен ден Во извештај на рускиот весник Правда, се вели дека Водици во Русија е време кога лекарите и спасувачите се зафатени. Само здравите луѓе, се вели, ќе се чувствуваат подобро по капењето во ...
| | веќе видена

Продолжуваат протестите во главниот град на Тунис. Демонстрантите бараат од сојузнуиците на оспорениот претседател Зине Ал Абедин Бен Али да се повлечат од власт. Министрите од преодната влада разговараат како да ја надминат поделбата која настана поради нејзиниот состав. Претставниците на опозицијата се незадоволни што главните позиции во владата ги задржаа членови на поранешната влада на претседателот Бен Али. Во меѓувреме, владата на Швајцарија нареди замрзнување на средствата на соборениот претседател на Тунис. И пет дена откако поранешниот претседател Бен Али беше принуден да избега од земјата поради народното востание, се' уште е рано да се рече во кој правец оди земјата. Многумина овде сакаат нештата да се вратат во нормала и затоа има се' повеќе продавници и дуќани во главниот град се отворени. Но, од друга страна, стотици, ако не илјадници луѓе, се' уште протестираат, незадоволни од составот на преодната администрација ...
сите 35 | | | веќе видена

Свадбени очекувања Свадбата на Вилијам и Кејт по многу нешта ќе биде повеќе налик на свадбата која ја имаа неговите дедо и баба во 1947, отколку на неговите родители во 1981. Денес Британија спроведува остри мерки на штедење поради што младенците сакаат „поинтимна“ и секако поевтина веселба. Во поствоена Британија свадбата на тогашната принцеза Елизабета и Војводата од Единбург во 1947 година секако беше момент за национална прослава. Но, иако приликата беше голема таа беше организирана во атмосфера на општи мерки на штедење на земјата која се мачеше да излезе од разурнувачките ефекти на Втората Светска Војна. Спротивно на ова свадбата на Принцот од Велс и Леди Дајана Спенсер во 1981 година беше раскошна и беше организирана во катедралата Свети Павле за да можат што повеќе луѓе да застанат во нејзина близина и да присуствуваат на церемонијата. Слика која останува Со изборот на Вестминстер Аби, а не на ...
| | веќе видена

Холандската фудбалска супер-ѕвезда Руд Гулит почнува на своето ново работно место како менаџер на најголемиот фудбалски клуб во Чеченија. Терек Грозни на својата веб страничка објавија дека од Гулит било побарано следната сезона да го одведе клубот на европските натпреварувања. Како играч Гулит доби титула на Европското првенство со холандската фудбалска репрезентација во 1988 година. Со Милан два пати ја освојуваше Лигата на шампионите. Како менаџер тој работеше за Челси, Њукасл, Феенорд и Лос Анџелес Галакси. И сега тој е назначен да предводи еден од најмалите клубови кои играат во руската топ дивизија. Терек Грозни се базирани во главниот град на Чеченија кој последниве 20 години беше седиште на повеќе тешки војни. Претседателот на овој клуб е истовремено и претседател на Чеченската република, Рамзан Кадиров. Тој е поранешен бунтовник со неславен углед кога станува збор за човековите права. Но, тој сега е поддржан од Москва. Клубот вели дека Гулит ќе ...
сите 4 | | | веќе видена

Инфлацијата расте побрзо од платите - пишува ТАЈМС Британскиот печат во денешните изданија ги пренесува предупредувањата од економисти дека поради пораст на инфлацијата, можеби ќе скокнат и каматните стапки. „Цените вршат притисок врз Банката„, а инвеститорите се опкладуваат дека Банката на Англија ќе почне да ги покачува каматните стапки за неколку месеци по поскапувањето на горивата и храната - пишува ФАЈНЕНШЛ ТАЈМС. Сето ова ја турна инфлацијата и индексот на потрошувачка во Британија повисоко од очекувањата. Скокот уште повеќе ќе ги притисне домаќинствата и фирмите, кревајќи нова кочница на закрепнувањето. Во исто време кога почнуваат и мерките за штедење на британската влада - додава весникот. Отровна година Претстои „отровна година" додава ТАЈМС. Инфлацијата која не се исклучува да достигне 5 насто ќе значи и најсурово стегање на семејниот буџет во последните три децении. Инфлацијата расте многу повеќе отколку платите - ...
| | веќе видена

Торби се носат, и исто толку се изнесува... Додека Грција влегува во втората година од финансиските невољи, се повеќе луѓе тргуваат со добра и услуги - без да користат пари. Во земјата се појавија преку 100 мрежи кои прават не-парични трансакции. Еве како... Во ритамот на музиката, десетици жени се грабаат околу парчиња облека расфрлана низ една галерија во Атина. Овој лов по облека сосема наликува на лудилото од зимските расродажби. Рене Таласи е пресреќна: - Најдов фини парчиња, од луѓе кои се на моја возраст, со сличен вкус. Но новата облека на Рене не ја оптовари многу нејзината банкарска сметка, зато што ова е размена а не купување. Како и другите учесници и таа партиципираше со торба полна со облека, како влезница, со што доби право да си земе исто количество: - Криза е во Грција, а користа е што овде не се трошат пари... Дизајнерските марки во Грција се прилично на цена, но оваа трампа означува голема промена во пристапот. Организатор е Талија ...
| | веќе видена

Годинава во Кина се влееја 106 милијарди долари инвестиции Кинескиот претседател Ху Џинтао вечерва пристигнува во Соединетите Држави на три-дневна посета, при што ќе разговара со Барак Обама. Ова е прво патување на кинески лидер во Америка по речиси четири години. Некои го сметаат ова патување како можност за средба на еднакви. Но колку Кина е блиску до Америка како светска сила? Во кафетеријата Сентрал Перк во Пекинг, можете да вкусите малку од Соединетите Држави. Кафулето е копија на она од телевизиската серија Пријатели. Серијата тука постојано се повторува - гостите и вработените се нејзини големи љубители. „Серијата буквално ја имам гледано стотици пати. Тука работам скратено работно време. Само во Пекинг има десет до петнаесет илјади кафетерии и многу повеќе барови. Тоа е добар знак, бидејќи кога луѓето работат, заработуваат пари, а кога се слободни, имаат каде да ги трошат". Скапо кафе Кафето чини три или повеќе ...
сите 27 | | | веќе видена

Во Скопје денеска истовремено на неколку места протестираа неколку групи граѓани. Тутунарите од повеќе градови протестираа пред Собранието поради ниската откупна цена и лошата класификација на тутунот. Ним им се придружија стечајните работници и кооперантите на пропаднатата млекарница „Сведмилк". Протест имаше и пред седиштето на опозициската СДСМ поради мешањето на, како што беше речено, политиката во земјоделството. Тутунарите, кои протестираа пред Собранието, најавија дека ќе останат таму се до завршувањето на собраниската седница на која се расправа за нивниот проблем Душко Арсовски ја пренесува атмосферата од центарот на македонскиот главен град.
сите 2 | | | веќе видена

Раст е прв по подолго време Македонската берза по 1,5 година забележливо порасна. Денешното тргување заврши со раст од речиси 6%. Денешното придвижување на берзата, барем според она што може да се слушне од експертите, се случува поради позитивните движења на регионалните берзи и странските инвеститори кои на мала врата се враќаат на македонскиот пазар на капитал. Една од причините е и фактот што наскоро компаниите треба да објават дали и колкави дивиденди ќе им поделат на акционерите. Лазе Камчев, брокер во КД фондови вели дека растот на акциите е охрабрувачки старт на новата берзанска година. „Она што денеска се случува е фаќање позиција за идните трендови кои што се очекуваат на македонската берза. Цените на македонската берза од овој аспект се позитивна основа за инвестирање“, вели Камчев. За аналитичарот Андреј Пулејков од КБ Публикум, денешниот раст на македонскиот берзански индекс е очекуван, откако позитивни движења се случија на ...
сите 6 | | | веќе видена

Сите сме имале ситуации во кои веднаш сме привлечени кон некого на пријателска основа- едноставно знаеме дека таа личност ни се допаѓа Сетл БиБиСи: Постојат неколку гени кои ја поддржуваат вашата теорија може ли да ни објасните барем еден од нив? Сетл: „Да, ние анализиравме два гена. DRD2 на пример е ген кој е поврзан со многу различни социјални однесувања на оној кој го поседува. Едно од тие социјални елементи е односот кон алкохолот, отвореноста кон нови нешта или однесувањето во друштво. Тој покажува колку отворена личност сте вие. Откривме дека ако вие имате верзија на тој ген тогаш е веројатно дека и вашиот пријател го има тој ген. Во тој случај гледате хомофилија“, вели тој и додава: „Има и обратен случај на хетерофилија - кога чувствувате блискост кон оној кој има спротивна верзија на генот. Ова прави цврст аргумент во полза на тоа дека гените се побитни од заедничката средина во која се сретнувате со луѓето". БиБиСи: ...
| | веќе видена

Многу лесно се пешачи во длабок снег, не може да се лизнеш и никогаш не ти е студено. Ја допирам земјата само со врвот на прстите Ксенија Но, тие се во огромен контраст со далеку попопуларните „валенки“ кои ги носат забрадените бабушки облечени во долги јакни. Штикли во снег Градот е покриен со снег. Тој крцка под нозете на секој чекор, воздухот е доста остар, најлесно е да се дише со покриена уста и нос. 22-годишната Ксенија се шета низ главниот плоштад во Новосибирск, го поминува споменикот на Ленин и оди кон обновениот објект на операта. Како и многумина други тука таа воопшто не изгледа според арктичките стандарди, носи чизми на високи штикли, тенки фармерки и тенка шапка. Но, таа силно го брани својот избор на облека: „Штикли високи 15 сантиметри се идеални за зима и јас ги носат преку цела година“, вели таа. „Многу лесно се пешачи во длабок снег, не може да се лизнеш и никогаш не ти е студено. Ја допирам земјата само со врвот на ...
| | веќе видена

Хаџиманов работи во Белград Почесниот амбасадор во Белград Васил Хаџиманов, кој неодамна доби национална пензија во Србија, објаснува зошто токму тие деветмина се почесни амбасадори: -„Сме успеале во тие земји да бидеме некој и нешто, да се разбереме. Не затоа што сме биле добри во Македонија само, туку затоа што сме се наметнале како добри во својот дел од работата токму во земјата во која постоиме“, изјави Хаџиманов. Тенорот Благоја Нацоски, како амбасадор на културата во Италија се ангажираше во организирањето на концеротот за Мајка Тереза и концерт по повод 15 години од дипломатски односи со Ватикан. По негова сугестија се изведени дела од македонската православната црковна музика, што подоцна се внесени во официјалниот репертоар на хорот што ги изведе: -„Се потрудивме со тие пари што ги имаме да го направиме концертот на највисоко ниво. Министерството излезе во пресрет колку што можеше, а за целиот останат дел ги искористив ...
сите 2 | | | веќе видена

Посетителите на големиот плоштад Тјенанмен во Пекинг забележаа ново уметничко дело кое отсега ќе му прави друштво на претседателот Мао. Тоа е џиновска скулптура на две и пол илјади години стариот филозоф Конфучиј, а неговото поставување во срцето на кинеската престолнина е можеби најочигледен знак за рехабилитација кое го спроведоа комунистичките власти. „Учете од минатото ако ја обожувате иднината", велеше Конфучиј и се чини дека ова е порака што кинеските лидери ја послушаа. Како што земјата се модернизира со вртоглава брзина, древниот филозоф ужива во службеното рехабилитирање. Излеан во бронза и висок речиси десет метри, статуата на Конфучиј во наметка пред Забранетиот град, мирно гледа кон портретот на Мао Це Тунг. Токму Мао го растури конфучијанскиот етички кодекс кој ја обликуваше кинеската цивилизација. Во текот на таканаречената „културна револуција", Конфучиј стана симбол на феудализмот, неговите учења беа потиснувани, гробовите на ...
| | веќе видена

Гануши го објави новиот кабинет Преодната влада на Тунис го почна својот прв официјален ден на работа. Вчера премиерот Мохамед Гануши го објави составот на новиот кабинет откако беше соборен претседателот Зине ал-Абидин Бен Али. Три места им се дадени на лидерите на опозицијата, а дисидентскиот блогер Слим Амаму, кој беше приведен во немирите, е назначен за министер за млади и спорт. Сепак, клучните кабинети за финансии, одбрана, внатрешни и надворешни работи ги задржаа политичари лојални на Бен Али. Некои личности од опозицијата ги отфрлија промените како козметички и вие велат дека поранешната владејачка партија во Тунис мора целосно да се расформира. Дописникот на БиБиСи јавува дека продемократските активисти главно не излегуваат на улиците откако премиерот вети дека ќе ги попушти ограничувањата во медиумите и ќе ги ослободи политичките затвореници. Тој додава дека задачата сега ќе биде брзо да се спроведат уставни измени и подготовки за ...
сите 11 | | | веќе видена

Основачот на „Викиликс“ Џулијан Асанж, вели дека ќе објави доверливи детали за банкарските сметки на две илјади богати поединци и известувачи. Tие наводно ги користеле законите за тајност на сметките заради избегнување на даноците. Асанж, кој излезе од британски притвор со кауција пред сослушувањето за екстрадиција, рече дека податоците би можеле да бидат достапни за неколку седмици, откако ќе бидат проверени. Податоците ги достави поранешниот директор на една швајцарска банка, Рудолф Елмер. Тој на веб сајтот „Викиликс“ му предаде материјали на стотици имиња на осомничена висока мрежа на осомничени избегнувачи на даноци. Основачот Асанж е под судски ограничувања на движењето додека го очекува сослушувањето поврзано со обвинувања за сексуални престапи во Шведска. Тој во моментов е ослободен со кауција и ги негира обвинувањата. Асанж ги прими банкарските информации на еден настан во централен Лондон. Во просторија полна со стотици ...
сите 13 | | | веќе видена

Една од најголемите издавачки куќи во светот „Пингвин" со седиште во Њујорк, на аукција ги откупи правата за издавање на книгата „Сестрата на Зигмунд Фројд" од македонскиот писател Гоце Смилевски. Магазинот „Publishers Weekly" ова го објавува под наслов „Пингвин оди во Mакедонија“. Во разговорот за БиБиСи, Смилевски вели дека и самиот е изненаден:
сите 5 | | | веќе видена

Полицијата го обезбедува судот „Коридалос“ Девет осомничени членови на анархистичка група застанаа пред суд во Грција, обвинети за низа бомбашки напади во Атина. Вкупно 13 лица, на возраст меѓу 19 и 30 години, се обвинети дека припаѓаат на терористичка организација а на четворица им се суди во отсуство. Минатиот ноември, групата „Заговор на огновото јадро“ соопшти дека испратила пакет-бомби до странски амбасади во Атина, како и до тројца странски лидери во странство. Ако бидат прогласени за виновни, осомничните може да добијат казна затвор од 10 до 25 години. Судењето се одвива пред тројца судии во високо обезбедениот суд Коридалос, во Атина, каде претходно се судеа левичарските екстремисти „17 ноември“ и „Револуционерна народна борба“. Полицијата ја опколи зградата кога почна рочиштето, но тоа беше накусо прекинато кога еден од деветмината бранети се пожали дека на неговите роднини и пријатели не им било дозволено да влезат во судницата. ...
сите 6 | | | веќе видена

„Историскиот“ килим во Европскиот совет во Брисел Џиновски килим кој Унгарија го донесе во Брисел за да го одбележи почетокот на претседателството со Европската унија, поттикна обвинувања за националистичка носталгија во Будимпешта. Вклучени се историски симболи, меѓу други и мапа на Голема Унгарија од 1848, кога Будимпешта владееше со големи територии на своите соседи. Еден евро-пратеник рече дека мапата ги покажува намерите на Будимпешта да го надмине договорот од Тријанон од 1920, кога Австро-унгарија загуби две третини од својата територија. Унгарија ги одрекува овие обвинувања. Килимот од 202 квадратни метри беше постелен од унгарската влада во атриумот на зградата во која службеници на 27 членки ги одржуваат своите состаноци. Автор на килимот е уметничката Ливија Папај, но дизајнот со унгарски кралеви, композитори и научници беше одобрен од владата. Сепак, картата од 1848, кога Унгарија владееше со голем дел од денешна Словачка, ...
сите 3 | | | веќе видена

next