Алфа ТВ

Шишенцето од завчера се испитува во лабораторијата Портон Даун, со цел да се утврди дали е тоа истиот отров со кој во март беа нападнати пребеганиот руски таен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка Британската полиција денеска соопшти дека го открила изворот на нервниот гас „Новичок“, од кој беа затруени двајца жители на градот Солсбери, од кои еден почина. Полицијата разговарала со 45-годишниот Чарлс Роули, кој го преживеа труењето со отровот, и утврдила дека во неговиот дом има мало шишенце во кое се содржани траги од „Новичок“. Неговата партнерка, Дон Стурџис (44) почина од труењето. Шишенцето од завчера се испитува во лабораторијата Портон Даун, со цел да се утврди дали е тоа истиот отров со кој во март беа нападнати пребеганиот руски таен агент Сергеј Скрипал и неговата ќерка.
сите 30 | | | веќе видена

Наваз Шариф е осуден на 10 години затвор поради купување на станови во Лондон за кои не можел да го покаже потеклото на имотот. Маријам е осудена на седум години затвор Поранешниот премиер на Пакистан Наваз Шариф и неговата ќерка Маријам денеска беа уапсени во Лахоре, откако се вратија во земјата во пресрет на парламентарните избори кои се одржуваат на 25 јули. Наваз Шариф е осуден на 10 години затвор поради купување на станови во Лондон за кои не можел да го покаже потеклото на имотот. Маријам е осудена на седум години затвор. Двајцата сепак се вратија во Пакистан од странство и ги повикаа нивните поддржувачи од Пакистанската муслиманска лига да излезат на улиците. Во Лахоре денеска беа собрани десетина илјади поддржувачи на поранешниот трикратен премиер и пакистанските власти набрзина ги префрлија Шариф и неговата ќерка надвор од градот по апсењето. Шариф вели дека судските одлуки донесени на 6 јули се политички мотивирани. Судот им изрече казни затвор и на сопругот на Маријам, а изрече и парични казни и ...
сите 7 | | | веќе видена

Словенечката Влада соопшти дека денеска пред Европскиот суд на правдата во Луксембург поднела тужба против Хрватска поради неспроведување на одлуката на арбитражата за нивната меѓусебна поморска граница во Пиранскиот Залив Словенечката Влада соопшти дека денеска пред Европскиот суд на правдата во Луксембург поднела тужба против Хрватска поради неспроведување на одлуката на арбитражата за нивната меѓусебна поморска граница во Пиранскиот Залив. Во соопштението се посочува дека тужбата е поднесена врз основа на член 256 од Лисабонскиот договор, според кој, земја членка на ЕУ може да поднесе тужба против друга членка поради прекршување на законите на Унијата. Љубљана е уверена дека со одбивањето да ја спроведе арбитражната одлука за границата од 29 јуни 2017 година, Хрватска ги прекршила принципите за владеење на правот, ги поткопува заложбите на Словенија за спроведување на законите на ЕУ и ги крши шенгенските правила, стои во соопштението. Хрватска не ја признава арбитражната одлука, сомневајќи се во ...
сите 25 | | | веќе видена

Хрватскиот селектор Златко Далиќ ќе има огромни проблеми да ја состави стартната постава за финалното соочување на Светското првенство во Русија. Шиме Врсаљко, Даниел Субашиќ, Иван Стриниќ, Иван Перишиќ и Дејан Ловрен денеска не тренираа со своите колеги и се шпекулира дека поголемиот дел од нив нема можат да настапат на неделниот натпревар против Франција. Руските медиуми пренесоа вест во која се вели дека Перишиќ дефинитивно нема да биде во составот бидејќи има повреда на бутниот мускул која не може да се санира за неколку дена. Дел од фудбалерите кои денеска не тренираа не се повредени туку едноставно исцрпени од напорните мечеви на патот до финалето.
сите 52 | | | веќе видена

ричината, како што информира Авто мото сојузот на Македонија, е прекин на системот за работа на царината Сообраќајот за товарни возила за влез и излез на граничниот премин Богородица е во прекин. Причината, како што информира Авто мото сојузот на Македонија, е прекин на системот за работа на царината.
сите 48 | | | веќе видена

Предводникот на Реал Мадрид, Пабло Ласо ја доби наградата "Александар Гомељски" што му се доделува на најдобриот тренер во Евролигата. Ласо по втор пат е добитник на престижното признание и се израмни со Еторе Месина, а му недостасува уште еден трофеј да го достигне Жељко Обрадовиќ. Кралскиот клуб сезонава триумфираше во Евролигата, а во домашното првенство успеа да го освои шампионскиот прстен. Прв пат Ласо за најдобар тренер беше прогласен во 2015-тата година.
сите 2 | | | веќе видена

Претходно, египетското Министерството за здравство информира дека при инцидентот биле повредени 34 лиџа, како и дека на местото на несреќата биле упатени 25 амбулантни возила Најмалку 55 лица се повредени денеска кога патнички воз излета од шините јужно од египетскиот главен град Каиро, соопшти Државната железница на Египет. Претходно, египетското Министерството за здравство информира дека при инцидентот биле повредени 34 лиџа, како и дека на местото на несреќата биле упатени 25 амбулантни возила. Несреќата се случила крај железничка станица во близина на археолошкиот локалитет Гиза, кога од шините излетале три вагони од воз што патувал кон јужната покраина Кена. Причините за несреќата засега не се познати. Според официјални податоци, лани во Египет се случиче 1.793 железнички инциденти, најчесто поради застарената инфраструктура и не придржување кон сообраќајните и безбедносните правила. При судир на патнички и товарен воз во Египет во март годинава загинаа 12 лица., а при колизија на два патнички воза ...
сите 13 | | | веќе видена

„Исцелител“ е прв долгометражен филм во македонско-грчка копродукција и е единствениот македонски филм добитник на награда на престижниот Солунски филмски фестивал Македонскиот игран филм „Исцелител“ на режисерот Ѓорче Ставрески од 19 јули ќе се прикажува во грчките кино сали. Својата кино премиера филмот ќе ја има во едно од најстарите кина во Атина – „Трианон“. „Исцелител“ е прв долгометражен филм во македонско-грчка копродукција и е единствениот македонски филм добитник на награда на престижниот Солунски филмски фестивал. Кино дистрибуцијата на „Исцелител“ во Грција следува по освоените девет меѓународни награди, учеството на 24 светски филмски фестивали низ Европа, САД, Кина и Азија, телевизиското и интернет емитување на ХБО и Синема Ворлд, како и успешното прикажување пред домашната публика во 17 градови низ Македонија. Главните улоги во „Исцелител“ ги толкуваат: Благој Веселинов и Анастас Тановски, а останатите улоги: Аксел Мехмет, Димe Илиев, Александар Микиќ, Мирослав Петковиќ, Симона Димковска и ...
сите 17 | | | веќе видена

Селекторот на англиската репрезентација Герет Саутгејт за утрешниот дуел против Белгија нема да може да смета на тројца фудбалери од стартната постава. Киеран Трипие, кој предвреме го напушти мечот со Хрватска нема да настапи поради повреда на препоните додека Џордан Хендерсон и Кајл Вокер исто така беа заменети во полуфиналето и нема да играат поради премор.
сите 23 | | | веќе видена

Половичен успех на нашите претставници во квалификациските кола за влез во европските клупски натпреварувања. По стартните победи на домашен терен на Шкендија и Работнички, двата тима кои вчера гостуваа на реваншите пред своите навивачи за пласман во следната фаза ќе мора да ја анулираат предноста на противниците. Шкупи на Ајброкс е поразен од Глазгов Ренџерс со 2:0 и во вторник на арената Филип Втори ќе се обиде да ја надополни негативата во соочувањето со фаворизираниот противник и да влезе во втората рунда. Вардар во Ереван на мечот против Пјуник загуби со 1:0 и се очекува дека "црвено црните" исто така ќе ја анулираат предноста на ерменскиот состав и го продолжи настапот во квалификациите за влез во Лига Европа.
сите 56 | | | веќе видена

Светската фудбалска федерација соопшти дека пред и за време на Светското првенство од фудбалерите земени се преку 3000 примероци за допинг тест и ниту еден до овој момент не е позитивен. Пред почетокот на првенството анализирани се точно 2761 примерок, а во текот на натпреварувањето направени се 626 што е рекорден број на тестирања за евентуално користење на стимулативни средства во историјата на Мундијалите. Во извештајот се потенцира дека во просек секој фудбалер бил тестиран четири пати, а има случаи кога од некои играчи се земени и осум примероци. Фудбалерите се тестирани за време на подготовките пред стартот на првенството, по завршувањето на натпреварите, но и за време на слободните денови кога националните селекции не настапувале. Сите земени примероци ќе се чуваат во следните 10 години и ќе бидат достапни за евентуални нови тестирања.
сите 34 | | | веќе видена

Потребно е да ја унапредиме работата на патот до конечната одлука за членство. Таа финална одлука секогаш се носи едногласно, нагласи еврокомесарот за проширување и соседска политика Еврокомесарот за проширување и соседска политика Јоханес Хан денеска побара од членките на ЕУ да не ги блокираат процесите на пристапните преговори на земјите кандидати за членство во Унијата од Западен Балкан. - Потребно е да ја унапредиме работата на патот до конечната одлука за членство. Таа финална одлука секогаш се носи едногласно, нагласи Хан. Тој истакна дека Европската комисија во својата Стратегија за проширување предложика да се вметне одредба дека земјите членки на ЕУ не ќе можат да стават вето и да ги блокираат пристапните преговори на државите од Западен Балкан. - Често се соочуваме една или две членки на ЕУ, а во прашање се разлини земји, да имаат поинакви ставови по некои прашања и потребно е време тие да бидат убедени и да се постигне договор околу тоа за кои веќе се согласиле 26 или 27 земји, додаде Хан. Според ...
сите 183 | | | веќе видена

Уште ден за одмор пред завршните два натпревари на Светскиот куп во Русија. Утре од 20 часот во Санк Петербург, Белгија и Англија по втор пат ќе се сретнат на шампионатот, но овој пат двете селекции наместо меч за првата позиција во групата ќе се борат бронзениот медал. В недела во истиот термин на Лужњики во Москва, селекциите на Франција и Хрватска ќе го одиграат финалниот меч на првенството. Познати се и арбитрите кои ќе ја делат правдата на последните два меча на шампионатот. Човекот што го судеше отворањето на првенството, Аргентинецот, Нестор Питана ќе ја има честа да биде главен судија и на завршниот дуел во кој Франција и Хрватска ќе се борат за трофејот. Натпреварот за третата позиција му е доделен на Иранецот, Алиреза Фагани.
сите 7 | | | веќе видена

Косовскиот претседател оцени дека ставовите на Русија по однос на косовското прашање се познати, но дека тие ќе се сменат доколку Косово и Србија постигнат договор и Москва ќе се прилагоди на него Косовскиот претседател Хашим Тачи оцени дека ставовите на Русија по однос на косовското прашање се познати, но дека тие ќе се сменат доколку Косово и Србија постигнат договор и Москва ќе се прилагоди на него. Тачи, како што јави дописникот на МИА од Приштина, изјави денеска дека тоа му го потврдил и премиерот на Русија Дмитри Медведев, при нивната средба во Анкара, каде што обајцата присуствуваа на инаугурацијата на турскиот претеседател Реџеп Тајип Ердоган. - Не е некоја новина, тоа е нешто што е познато и не мислам дека Русија ќе заземе уште посрпска позиција од онаа што ја има актуелен Белград. Ние, со постигнувањето на договор меѓу Косово и Србија за нормализација, помирување и меѓусебно признавање, им го избиваме секој адут на противниците на независноста., за да не можат да го спречат нашиот пат кон ...
сите 131 | | | веќе видена

Македонија на големо се подготвува за големата популистичка предреферендумска прослава која освен во Скопје, ќе се одржи и во 15 градови. Славењето ќе биде за поканата за покана за НАТО, под услов да го смениме името и уставот. Македонија на големо се подготвува за големата популистичка предреферендумска прослава која освен во Скопје, ќе се одржи и во 15 градови. Славењето ќе биде за поканата за покана за НАТО, под услов да го смениме името и уставот. Во главниот град бината веќе се монтира во Градскиот Парк кај Школка. До пладне речи се течеше како што треба, и работниците на скелиња ги финализираа последните подготовки. Полека се подготвува бината за утрешната прослава. Изведувачите токму овде, но и во останатите градови - треба да настапат на манифестацијата. Од Владата барем за сега, не знаат колку пари ќе бидат потрошени за прославата. Вакви слични бини веќе се поставуваат и во другите градови, каде ќе се организираат големи, гала прослави и концерти. Алфа ...
сите 150 | | | веќе видена

Се уште е тајна колку ќе чинат прославите што ги организира Владата во 15 градови ширум земјава под слоганот „Македонија во ЕУ и НАТО“. Премиерот потврди дека прославите ќе ги платат граѓаните, односно дека пари ќе се обезбедат од буџетот, но не ја с Се уште е тајна колку ќе чинат прославите што ги организира Владата во 15 градови ширум земјава под слоганот „Македонија во ЕУ и НАТО“. Премиерот потврди дека прославите ќе ги платат граѓаните, односно дека пари ќе се обезбедат од буџетот, но не ја соопшти сумата. Вели целата програма чинела колку две театарски претстави што ги финансирала Владата. Бројките, од друга страна, покажуваат нешто друго. Изнајмување на сценска бина со вклучено осветлување и озвучување и сета потребна опрема, зависно од големината на сцената чини од 3.000 до 6.000 евра. 15 такви бини би чинеле од 45.000 до 90.000 евра само за оваа ставка. 40-те изведувачи кои ќе настапат утре, пак се посебна приказна. Најпознатите поп пејачи во земјава пеат ...
сите 42 | | | веќе видена

Ќе се чујат ли овие стихови на прославата што власта ја организира после самитот на НАТО во Брисел? Брилијантните фронтмени на „Архангел“ денеска не одговараа на телефонските повици на Алфа. Глуви на повиците останаа и добар дел од останатите Ќе се чујат ли овие стихови на прославата што власта ја организира после самитот на НАТО во Брисел? Брилијантните фронтмени на „Архангел“ денеска не одговараа на телефонските повици на Алфа. Глуви на повиците останаа и добар дел од останатите. За некои социјалните мрежи се изборот за да се произнесат. На некои не им било ниту кажано дека ќе настапуваат на владина прослава, ами на културна манифестација. А на рекламниот плакат со агенда кој каде ќе настапува, стои: „Македонија во НАТО и ЕУ“ - што е уште една манипулација со повикот за прослава оти според условувањата и од Алијансата и од Унијата, влезот е возможен само како Република Северна Македонија. - „Ни кажаа дека е културен настан на кој ќе настапуваат повеќе артисти низ ...
сите 151 | | | веќе видена

Каде е поранешниот претседател на Македонија Бранко, Црвенковски? Зошто молчи во овие клучни моменти за државата? Каде е поранешниот претседател на Македонија Бранко, Црвенковски? Зошто молчи во овие клучни моменти за државата? Вака ни одговори неговото обезбедување изутрината, пред вратата на претседателската канцеларија, откако го чекавме Црвенковски да пристигне без малку два часа со намера да добиеме одговори: Зошто не зборува? Дали ги оправдува промената на името, манипулацијата со референдумот, и претходно контроверзниот преспански договор? Ќе го бојкотира ли референдумот? Пред вратата на влезот ги забрза чекорите и не ги слушна нашите прашања. По неколку минутното убедување со обезбедувањето, ни беше речено дека има протокол: писмено поставување прашања. Истите прашања ги поставивме електронски: не чувствува ли Црвенковски одговорност и должност како 13 години поддржуван од граѓаните, во период на транзицијата, како премиер и претседател, да им каже што ...
сите 30 | | | веќе видена

45 те возила ќе се купуваат на оперативен лизинг, во наредните три години,граѓаните овој луксуз ќе ги чини 1 милион 779 илјади евра, или 40.000 евра по возило. Власта ќе потроши над 1,7 милиони евра пари на граѓаните за да си купи нови возила, од најлуксузната верзија на германската марка фолксваген - пасат. Договорот е склучен мината недела, на 6 јули. Во име на Владата стои потписот на директорот на Службата за општи и заеднички работи, возилата ги пазариле од Порше, документите се објавени на страницата за јавни набавки. Тендерот е распишан во мај годинава, а на него се пријавила само една компанија која е и избрана за набавката. 45 те возила ќе се купуваат на оперативен лизинг, во наредните три години, граѓаните овој луксуз ќе ги чини 1 милион 779 илјади евра, или 40.000 евра по возило. Во договорот стои дека сите автомобили се луксузни, односно репрезентативни, што значи дека во нив ќе се возат ВИП личности. Во Службата за општи и заеднички работи прашавме за кого се купуваат нови луксузни пасати, од ...
сите 11 | | | веќе видена

Ципрас ќе разговара со коалиционерот Каменос откако Македонија ќе ги исполни обврските од Преспанскиот Договор Ципрас ќе разговара со коалиционерот Каменос откако Македонија ќе ги исполни обврските од Преспанскиот Договор. Грчкиот премиер вчера од Брисел изјави дека соседната земја прво морала да ги исполни обврските од Договорот па јануари или февруари ќе разговарал со коалицискиот партнер партијата Независни Грци за понатамошниот процес. - Сега чекаме да видиме дали соседната земја, владата на Скопје, ќе успее да ги исполни обврските што произлегуваат од Договорот од Преспа и посакуваме, јас лично посакувам да успее затоа што е историска интервенција што ги решава долгогодишните проблеми во нашата надворешна политика, а кога ќе успее, во некој момент во јануари, февруари, тогаш ќе разговараме со коалицискиот партнер за да видиме како ќе го придвижиме процесот, онака како што се предвидени обврските од самиот Договор,кажа Ципрас. Ставот на Анел ( Независни ...
сите 25 | | | веќе видена

next