Алфа ТВ

Основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, веќе е на третото место на најбогати луѓе во светот, според новата листа на „Идексот на милијардери“ на агенцијата „Блумберг“. Основачот на „Фејсбук“, Марк Цукерберг, веќе е на третото место на најбогати луѓе во светот, според новата листа на „Идексот на милијардери“ на агенцијата „Блумберг“. Цукерберг го надмина Ворен Бафет, кој досега беше на третото место, откако акциите на „Фејсбук“ се зголемија за 2,4 отсто. Првото место на листата на „Идексот на милијардери“ се уште го зазема Џеф Безос, основачот на „Амазон“, а второто Бил Гејтс, основачот на „Мајкрософт“.
сите 26 | | | веќе видена

Италијанската полиција кај Лече заплени моторен чамец натоварен со тон марихуана пристигната од Албанија. Италијанската полиција кај Лече заплени моторен чамец натоварен со тон марихуана пристигната од Албанија. Уапсени се три лица, од нив двајца албански државјани од приморскиот град Валона на возраст од 30 и 34 години, како и еден 65-годишен италијански државјанин. Според полицијата, дрогата, која била спакувана во 49 големи пакети, доколку стигнала на нарко пазарот би достигнала вредност од 10 милиони евра. Трговците со дрога овој пат избрале нов начин како да се „прошверцуваат“ на италијанскиот брег. Наместо како до сега тоа да го прават во текот на ноќта, овој пат се обиделе да се измешаат со туристичките пловни објекти, но не успеале да ја измамат крајбрежната стража. Ова е последователна успешна акција на италијанската полиција во сузбивањето на недозволената трговија марихуана пристигната од Албанија. Во претходната акција беа запленети 2,5 тони. Инаку, од почетокот на годинава италијанската ...
сите 35 | | | веќе видена

Индиски бизнисмен во текот на овој месец ќе престојува на одмор во Истанбул, каде со себе ќе поведе 3.500 свои вработени, за што ќе потроши над 10 милиони долари. Индиски бизнисмен во текот на овој месец ќе престојува на одмор во Истанбул, каде со себе ќе поведе 3.500 свои вработени, за што ќе потроши над 10 милиони долари. Како што јавија турските медиуми, за организирање на еднонеделниот одмор на милијардерот и неговите вработени во Истанбул, се ангажирани Сојузот на турските туристички агенции (ТУРСАБ), како и службеници од Министерството за култура и туризам на Турција. Најголемиот број од гостите потекнуваат од Индија, но има и околу 350 лица вработени во фирми на бизнисменот во 20 земји, а за нивно сместување се резервирани 10 луксузни хотели во Истанбул. Медиумите не го наведуваат името на бизнисменот, но посочуваат дека тој се наоѓа на листата на „Форбс“ на најбогатите луѓе во светот.
сите 7 | | | веќе видена

Поп и рок-пејачот Влатко Илиевски почина синоќа на 33 години од засега непознати причини. Илиевски е роден на 2 јули 1985 година во Скопје. Поп и рок-пејачот Влатко Илиевски почина синоќа на 33 години од засега непознати причини. Илиевски е роден на 2 јули 1985 година во Скопје. На музичката сцена беше активен од 2000 година. Свирел гитара во локални скопски бендови, членувал во бендот „Мејд ин Маседониа“, а потоа стана познат како вокал на групата „Морал“ која во 2005 година настапи како предгрупа на концертот на „Дип парпл“ во Скопје. Од 2007 година почна солистичка кариера и имаше два албума со вкупно 20 песни, меѓу кои: „Најбогат на свет“, „Уште си ми ти“, „Со други зборови“, „Гушни ме“, „Скитник“, „Среќа“, „Пред да те знам“, „Се што сакав по тебе“, „Пак на старо“... Во 2011 година ја претставуваше Република Македонија на Евровизија во Дизелдорф со песната „Русинка“. Илиевски беше дипломиран актер со завршени студии на Факултетот за драмски уметности во Скопје. Полицијата соопшти дека неговото ...
сите 181 | | | веќе видена

Јужните делови на американската сојузна држава Калифорнија се зафатени од жежок бран, поради што синоптичарите за денеска најавуваат температури од 40 степени Целзиусови. Јужните делови на американската сојузна држава Калифорнија се зафатени од жежок бран, поради што синоптичарите за денеска најавуваат температури од 40 степени Целзиусови. Според американската Национална метеоролошка служна, денеска се очекува температурите во Лос Анџелес и Сан Диего да достигант до 37 степени. Во текот на вчерашниот ден во еден момент на универзитетот УКЛА во Лос Анџелес се измерени 44 степени Целзиусови, со што е надминат досегашниот рекорд од 42,8 степени измерен во 1939 година на оваа локација. Таа температура сепак е пониска од апсолутниот рекорд од 47,2 степени за подрајето на Лос Анџелес, измерен вчера во квартот Удланд Хилс. Поради високите температури во повеќе градови во јужна Калифорнија климатизираните јавни објекти ќе бидат цело време достапни за граѓаните. Паралено со жештините, во реонот северно од Лос ...
сите 14 | | | веќе видена

Фејсбук и Гугл се две од највлијателните компании во светот и имаат пристап до огромно количество на информации за корисниците. Фејсбук и Гугл се две од највлијателните компании во светот и имаат пристап до огромно количество на информации за корисниците. Технолошките гиганти сега повторно испровоцираа внимание кон себе, бидејќи беа обвинети дека ги манипулирале европските граѓани. Независен извештај од 44 страници на Норвешкиот совет на корисниците (НЦЦ) тврди дека Фејсбук и Гугл користат тајни практики да ги измамат корисниците да споделуваат повеќе податоци за себе на Интернет. Ова се случува без оглед на оперативниот систем. Водечкиот начин на кој Фејсбук и Гугл не тераат да преземаме „непотребни активности“ за споделување на податоци е со различни прозорци и интерфејси кои не тераат да ги избереме фаворизираните од нив поставувања во профилите. На овој начин корисниците се „принудени“ да кликнат, регистрираат, купат или преземаат дејства, што инаку не би ги направиле, информира „Машабл“. Покрај тоа, ...
сите 15 | | | веќе видена

Новиот турски Парламент денеска ќе ја одржи својата конститутивна седница на која новоизбраните пратеници ќе положат свечена заклетва со што ќе почне да тече нивниот мандат. Новиот турски Парламент денеска ќе ја одржи својата конститутивна седница на која новоизбраните пратеници ќе положат свечена заклетва со што ќе почне да тече нивниот мандат. По церемонијата на полагање заклетва, парламентарна група на владејачката Партијата за правда и развој (АКП) на претседателот Реџеп Тајип Ердоган ќе одржи состанок во Парламентот, на кој пред пратениците ќе се обрати шефот на државата. На состанокот ќе биде донесена одлука, кој да биде кандидат на партијата за функцијата претседател на Парламентот. Се очекува, Ердоган за прв човек на Парламентот да го предложи актуелниот премиер Бинали Јилдирим. Новиот претседател на Парламентот се очекува да биде избран на 12 јули. Пред тоа, н а 9 јули, в понеделник, претседателот Ердоган ќе положи заклетва пред Парламентот, со што официјално ќе почне неговиот нов претседателски ...
сите 127 | | | веќе видена

Времето денеска претпладне во Македонија во северните и источните делови ќе биде облачно со врнежи од дожд проследени со ретки грмежи. Времето денеска претпладне во Македонија во северните и источните делови ќе биде облачно со врнежи од дожд проследени со ретки грмежи. Во текот на денот на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд и грмежи. Локално се можни поинтензивни процеси со пообилни врнежи од дожд и со услови за појава на град. Ќе дува умрен, повремено засилен ветер. Утринската температура ќе се движи од 14 до 20, а дневната од 22 до 33 степени. Во Скопје слично време, променливо облачно со врнежи од дожд проследени со ретки грмежи. Ќе дува умрен, повремено засилен ветер. Утринската температура ќе се спушти до 19, а дневната ќе се искачи до 29 степени. Во недела и во понеделник ќе има повремен локален дожд со ретки грмежи. Ќе дува умерен, повремено засилен северен ветер, кој ќе предизвика опаѓање на температурите за по неколку степени.
сите 228 | | | веќе видена

Според Нојерт, Помпео на средбите со неговите севернокорејски домаќини нагласил дека целта на САД е целосна денуклеаризација на Северна Кореја. САД и Северна Кореја постигнаа договор за формирање на работни групи за технички прашање, вклучително и за мерките што ќе треба да ги преземе Пјонгјанг за откажување од неговата нуклеарна програма, соопшти портпаролката на Стејт Департментот, Хедер Нојерт. Догворот е постигнат на вториот ден од посетата на американскиот државен секретар Мајк Помпео на Пјонгјанг. Според Нојерт, Помпео на средбите со неговите севернокорејски домаќини нагласил дека целта на САД е целосна денуклеаризација на Северна Кореја. Од најавта на средбата меѓу претседателот на САД, Доналд Трамп и севернокорејскиот лидер Ким Џонг-ун, што се одржа минатиот месец во Сингапур, Северна Кореја не изврши ниту еден ракетен или нуклеарен тест, но сателитските снимки на американското разузнавање укажуваат дека Пјонгјанг и натаму работи на модернизација на својот нуклеарен комплекс во Јонгбјон. Помпео вчера ...
сите 73 | | | веќе видена

Најмалку 18 лица загинаа при експлозија на автомобил бомба пред простории на бунтовничката коалиција Сириски демократски сили (СДФ) во местото Басира во провинцијата Дејр аз-Зур во источна Сирија, јави ДПА. Најмалку 18 лица загинаа при експлозија на автомобил бомба пред простории на бунтовничката коалиција Сириски демократски сили (СДФ) во местото Басира во провинцијата Дејр аз-Зур во источна Сирија, јави ДПА. Меѓу загинатите се еден локален командант на СДФ, десетмина бунтовнички борци, како и седуммина цивили, од кои три деца. Засега никој не презеде одговорност за нападот, но според претставници на СДФ, во која доминира групата Сили за заштита на народот на сириските Курди, тој е дело на џихадистичката Исламска држава (ИД). ИД е потисната од сите сириски градови, но нејзини борци и натаму контролираат неколку помали населени места, пред се во источните пустински делови на Сирија.
сите 47 | | | веќе видена

Меј нагласи дека со планот се предвидува создавање на нов царински модел, што ќе и овозможи на Велика Британија да склучува билатерални трговски договори со земји од целиот свет. Британската Влада го усвои планот за идните преговори со ЕУ околу истапувањето на Лондон од блокот, со кој се предлага создавање на зона на слободна трговија меѓу Велика Британија и Унијата по Брегзитот, соопшти синоќа британската премиерка Тереза Меј. - Владата ја усогласи заедничката позиција за нашите идни преговори со ЕУ. Нашиот предлог е да се создаде зона на слободна трговија меѓу Велика Британија и ЕУ со утврдени заеднички правила за размена на индустриски стоки и земјоделски производи, нагласи Меј по владината седница одржана во резиденцијата на британските премиери во Чекерс, на 70 километри северозападно од Лондон. Меј нагласи дека со планот се предвидува создавање на нов царински модел, што ќе и овозможи на Велика Британија да склучува билатерални трговски договори со земји од целиот свет. Таа најави и дека следната ...
сите 96 | | | веќе видена

Холандската Влада донесе одлука да дозволи експериментало легално одгледување на канабис во десет оштини во земјата. Холандската Влада донесе одлука да дозволи експериментало легално одгледување на канабис во десет оштини во земјата. - Владата реши да дозволи одгледување на канабис за да се процени влијанието врз криминалот, безбедноста, нарушувањето на јавниот ред и задравјето, се наведува во соопштението на холандскиот владин Кабинет. Согласно одлуката, во следните четири години во десет општини ќе биде овозможено легално и контролирано одгледување на канабис, кој ќе се продава во „кофи шоповите“ низ земјата. Холандија уште во 1976 година дозволи легална продажба на марихуана во количество до пет грама, а на секој граѓанин му беше овозможено одгледување до пет корени канабис за лична употреба. Продажбата и одгладувањето на канибис на големо и натаму е забрането, поради што сопствениците на „кофи шоповите“ на ретко се снабдуваа со марухана од криминалните групи, со цел да ги задоволат потребите на ...
сите 2 | | | веќе видена

Во моментов сите деца се добро. Спасувачите се грижат добро за нив. Ви благодарам за целата морална поддршка и ги молам сите родители за прошка, стои во писмото на 25-годишниот тренер Екапол Чантавон. Тајландските спасувачи кои се обидуваат да ги спасат 12-те деца и нивниот тренер заглавени во една пештера во Тајланд, денеска соопштија дека момчињата се уште не се подготвени за нуркање, па затоа не може да почне операцијата за нивно извлекување. Сепак, гувернерот на провинцијата Луанг Рај, Наронгсак Осатанаком, која раководи со спасувачката операција, на прес-конференција изјави дека доколку очекуваните обилни врнежи од дожд предизвикаат покачување на нивото на водата во пештерата, нуркачите ќе се обидат да ги извлечат децата. Децата, на возраст од 11 до 16 години, кои беа сместени во еден фудбалски камп, и нивниот тренер заминале на разгледување на пештерата на 23 јуни, меѓутоа обилните монсунски дождови предизвикаа поплавување на пештерата и тие останаа заглавени во неа. Во меѓу време, како што јави ДПА, ...
сите 435 | | | веќе видена

Поголемата сума од 10.000 евра при влез на граничен премин патникот треба задолжително да ја пријави на царинските органи. Изнесување на ефективни странски пари над 10.000 евра и 120.000 денари е забрането. Секој патник кој влегува во земјава има право да внесе до 10.000 евра во готовина без да ги пријави, додека секој што излегува треба да ја пријави сумата поголема од 2.000 евра при што приложува и потврда од овластена банка или менувачница. Поголемата сума од 10.000 евра при влез на граничен премин патникот треба задолжително да ја пријави на царинските органи. Изнесување на ефективни странски пари над 10.000 евра и 120.000 денари е забрането. Слободно да изнесат ефективни странски пари во износ до 10.000 по лице можат нерезидентите во РМ. Доколку изнесуваат ефективни странски пари над 10.000 евра задолжително се приложува на увид писмената потврда во која е евидентиран износот при влез од страна на царинскиот орган. Во насока на побрз проток на патниците на граничните премини е воведен зелен канал за ...
сите 7 | | | веќе видена

Претседателот на Полио Плус, Звонко Шаврески пак, смета дека државата никогаш не била транспарентна по тоа прашање, и тоа е повод за раздор меѓу самите организации. Ефективна, транспарентна и ефикасна распределба на приходите од игри на среќа и забавни игри кон организациите на лица со попреченост од страна на државата, како и еднаков пристап и можности за сите, бараат здруженијата на лица со попреченост. На дискусијатa „Игра на среќа врз несреќните“ што на оваа тема ја организира Здружението Полио Плус, во рамки на проектот „Маргина Обскура“, поддржан од ЕУ, присуствуваа претставници на повеќе такви организации од земјава и регионот, како и претставници од македонската Влада и од пратеничката група формирана заради поддршка на лицата со хендикеп. Извршниот директор на Македонскиот центар за меѓународна соработка, Александар Кржаловски смета дека е возможно таа бројка до 2020 година да достигне 20 до 30 милиони евра. Претседателот на Полио Плус, Звонко Шаврески пак, смета дека државата никогаш не била ...
сите 13 | | | веќе видена

Британската Влада вчера усвои план за идните преговори со ЕУ околу истапувањето на Лондон од блокот, со кој се предлага создавање на зона на слободна трговија меѓу Велика Британија и Унијата по Брегзитот. Британската премиерка Тереза Меј на средба со нејзини влијателни соработиници изјавила дека е подготвена да го разреши шефот на дипломатијата Борис Џоносн, доколку тој се обиде да ја поткопа нејзината преговарачка позиција за Брегзитот, тврди лондонски „Тајмс“. Британската Влада вчера усвои план за идните преговори со ЕУ околу истапувањето на Лондон од блокот, со кој се предлага создавање на зона на слободна трговија меѓу Велика Британија и Унијата по Брегзитот. Британските весници посочуваат дека пред седницата на Владата, Џонсон се сретнал со најмалку петмина владини министри со кои разговарал за тоа како да реагираат на предлог-планот на Меј. Џонсон во прсрет на референдумат за иднината на Велика Британија на ЕУ во 2016 година, беше еден до предводниците на кампањата за истапување на земјата од Унијата.
сите 97 | | | веќе видена

Детали од тестаментот на познатиот готвач Ентони Бордејн, кој се самоуби минатиот месец, станаа достапни за јавноста. Детали од тестаментот на познатиот готвач Ентони Бордејн, кој се самоуби минатиот месец, станаа достапни за јавноста. Од нив се гледа дека нема ништо верно во информациите дека неговото богатство изнесува 16 милиони долари. Износот е всушност значително помал - 1,21 милиони долари. Според документите, кои беа внесени во судот, Бордејн има 425.000 долари како кеш и заштеди во банките, како и приватна сопственост вредна 250.000 долари, средства од авторски права од 500.000 долари, како и акции во вредност од 35.000 долари. Неговата последна желба, според тестаментот од 2016 година е дека голем дел од богатството останува за единственото негово дете - 11-годишната ќерка Аријан.
сите 9 | | | веќе видена

Филипинскиот претседател Родриго Дутерте изјави дека ќе поднесе оставка на претседателската функција, доколку некој успее да му докаже дека постои Господ. Филипинскиот претседател Родриго Дутерте изјави дека ќе поднесе оставка на претседателската функција, доколку некој успее да му докаже дека постои Господ, јави ДПА. Дутерте на јавен собир изјави дека би сакал да се појави барем еден човек што ќе дојде и ќе му потврди дека бил во Рајот и разговарал со Господ. - Ми треба само еден човек да ми каже дека навистина постои Господ, Да каже: Имам фотографија, имам селфи со Господ. Од милијарди (луѓе), ми треба само еден. И дами и господа, доколку има таков, ќе објавам дека поднесувам неотповиклива оставка, изјави филипинскиот претседател. Дутерте пред две недели предизвика јавен бес во Филипините, каде околу 80 проценти од жителите се католици, откако изјави дека „Господ е глупав“, оспорувајќи ја логиката на неговата одлука, според Библијата, во врска со Адам и Ева. - Адам го изел (јаболкото на спознанието) и ...
сите 12 | | | веќе видена

Најмалку 27 лица загинаа, а 47 други се водат како исчезнати по невремето проследено со јак ветер и поројни дождови, што ги погоди западните и централните делови на Јапонија, предизвикувајќи поплави и лизгања на земјиштето. Најмалку 27 лица загинаа, а 47 други се водат како исчезнати по невремето проследено со јак ветер и поројни дождови, што ги погоди западните и централните делови на Јапонија, предизвикувајќи поплави и лизгања на земјиштето. Властите соопштија дека поголемиот дел од исчезнатите лица најверојатно ги однеле надојдените води, додека за околу 15-тина се претпоставува дека се наоѓаат под наносите од кал предизвикани од свлечиштата кои затрупа неколку куќи во префектурите Кјото и Хирошима. Поради поплавите и лизгањата на земјиштето сообраќајот е во прекин на повеќе патни правци, а околу 1,6 милиони лица биле принудени да ги напуштат своите домови. Јапонската метеоролошка агенција издаде предупредување за невреме во четири префектури во западниот дел на најголемиот јапонски остров Хоншу, ...
сите 90 | | | веќе видена

Шест лица од Пакистан кои илегално влегле во земјава открила полицијата ноќеска на полноќ кај автобуската станица во Струмица. Шест лица од Пакистан кои илегално влегле во земјава открила полицијата ноќеска на полноќ кај автобуската станица во Струмица. Како што информираат од МВР, мигрантите околу 24 часот ги пронашле полицајци од полициската станица за граничен наздзор и гранични проверки „Ново Село“. Лицата се однесени во Прифатниот центар во Гевгелија.
сите 23 | | | веќе видена

next