24 Вести

Поради визите за Кина, македонскиот туризам губи огромен девизен прилив. Стопанската комора бара земјава да ги укине визите или да го олесни нивното издавање, ...
сите 4 | | | веќе видена

Пет месеци професорите на Институтот за филм во Охрид се без плата,не доаѓаат на работа а студентите немаат настава. Ова го тврдат токму група студенти во ...
сите 8 | | | веќе видена

Штип доби два нови бунари од кои градот ќе се снабдува со вода за пиење. Нивниот капацитет е 35 литри вода во секунда, а чинеа 2.7 милиони денари. Новите ...
сите 6 | | | веќе видена

Компаниите да плаќаат поголем надоместок за добиена концесија за експлоатација на металични минерални суровини од сегашните 2 проценти. Ова е пораката што ја ...
сите 4 | | | веќе видена

Реорганизација на администрацијата почнува за половина година. Комплетниот процес би завршил во 2021. За претстојните активности ќе следи серија законски ...
сите 24 | | | веќе видена

На вонредна седница Управниот одбор на Стопанскта комора утре ќе ја разгледа даночната реформа што Владата ја презентираше викендот, но и ќе оцени какви ефекти ...
сите 104 | | | веќе видена

Како ќе продолжи да функционира Управата за безбедност и контраразузнавање? Во опција се три модели кои треба да исполнат една цел – препопраките на ...
сите 22 | | | веќе видена

Помирувањето меѓу пратениците во законодавниот дом за настаните од 27 април треба да почне следниот понеделник кога е најавено да се формира и Телото за ...
сите 116 | | | веќе видена

На три дена пред датумот предвиден за да влезе во затвор, неизвесно е дали Никола Груевски во четврток ќе ја помине капијата во Шуто Оризари. Рокот за жалба до ...
сите 279 | | | веќе видена

Одговорниот за надворешна политика во грчката опозициска партија Нова демократија, Јоргос Кумуцакос, смета дека предлогот на македонската Влада за уставни ...
сите 130 | | | веќе видена

Германската војска, Бундесверот, му подари денеска на Косово опрема и технологија во вредност од околу два милиони евра. Информацијата, преку својата страница ...
сите 135 | | | веќе видена

Со слушање на преостанатите „бомби“ на Специјалното јавно обвинителство, на 7 ноември продолжува рочиштето за предметот „Титаник“ на СЈО. Денеска во ...
сите 48 | | | веќе видена

Промените на Утавот што се потребни за промена на името, претставуваат момент на парламентаризам и потребни се храбри чекори. Разбирам дека ова не е едноставно ...
сите 29 | | | веќе видена

Пијанистката Дуња Иванова и тенорот Исмет Вејсели в четврток ќе одржат целовечерен концерт во концертната сала на Универзитетот за уметност во Тирана, во рамки ...
сите 6 | | | веќе видена

next