24 Вести

Владата со воведување на прогресивниот данок е на пат да ја уништи македонската еконoмија - реагира опозициката ВМРО-ДПМНЕ. СДСМ го укинува концептот на ...
сите 141 | | | веќе видена

Седум илјади и петстотини деца ќе бидат вклучени во градинките во наредните четири години. Тоа ќе биде овозможено со проектот што го финансира Светска банка со ...
сите 47 | | | веќе видена

Под мотото „Сонувам за хумано утре“ повеќе здруженија за заштита на животните денеска напладне во Скопје ќе одржат протестен марш, со цел да упатат барања да ...
сите 116 | | | веќе видена

Претседателот на Украина Петро Порошенко и цариградскиот патријарх Вартоломеј го потпишаа договорот за создавање на самостојна украинска црква. Кон средината ...
сите 19 | | | веќе видена

Заради немање пари средношколци од втора и трета година училиштетото Јане Сандански од Струмица неможе да заминат на финалниот натпревар по англиски на ...
сите 2 | | | веќе видена

Дваесет отсто зголемување на платите во образованието бараа независниот синдикат за образование и наука. На ресорното министерство му порачаа дека потребно е ...
сите 3 | | | веќе видена

И годинава граѓаните во Македонија ќе продолжат да го дишаат отровниот воздух бидејќи повеќето мерки што се пеземаат ќе дадат резултати дури од наредната ...
сите 99 | | | веќе видена

Продолжуваат осцилациите во Охридското езеро.За околу 80см е смалено нивото од месец мај до сега,кога се искачи на точка од 694 м.н. в. Денешните мерења на ...
сите 27 | | | веќе видена

Инспекторите да излезат на терен и да казнуваат за секоја запалена нива. Општина Кочани бара инспекторите да пишуваат казни на оние кои палат стрништа бидејќи ...
сите 6 | | | веќе видена

Владините амандмани не се изненадување, вградувањето на охридскиот рамковен договор во преамбулата и барањата на новата пратеничка група од ВМРО ДПМНЕ се само ...
сите 293 | | | веќе видена

Со сет мерки ќе се реформира пензискиот систем. Старосната граница не се менува, пензиите нема за замрзанат, се воведува државна пензија. Ова се само дел од ...
сите 15 | | | веќе видена

Владата воведува прогресивен данок. Од наредната година граѓаните со месечен приход над 1.500 евра ќе плаќаат 18 проценти персоналец. Тие кои од плата, ...
сите 145 | | | веќе видена

А денеска од кабинетот на претседателот иванов реагираа по однос на направените трошоците за авионските летови што ги објави телевизија 24. Оттаму реагираат ...
| | веќе видена

Во рамки на нашите континуирани активности, а согласно примарната задача за подобрување на условите за работа на полициските службеници, поделивме нови ...
сите 63 | | | веќе видена

Даночна и пензиска реформа – ќе спроведува владата. Деталите попладнево се очекува да ги соопштат министрите за финансии, Драган Тевдовски и министерката за ...
сите 9 | | | веќе видена

next