24 Вести

Владата денеска на седница го усвои текстот на нацрт амандманите на Уставот на РМ согласно договорот од Преспа и заклучоците на Собранието. На ...
сите 343 | | | веќе видена

Судечкиот совет во предметот „27 април“ одлучи да ја раздвои постапката за обвинетиот Сашо Марковски, кој заради нарушена здравствена состојба е на лекување ...
сите 83 | | | веќе видена

Високата претставничка на еу за надворешна политика и безбедност Федерика Могерини порача по повод 2 ноември – меѓународен ден за ставање крај на неказнивоста ...
сите 35 | | | веќе видена

По барање на ова Јавно обвинителство, судија на претходна постапка на Основен суд Скопје 1 – Скопје донесе решение со кое е изречена привремена мерка за ...
сите 61 | | | веќе видена

Истекува петнаесетдневниот рок на Владата за доставување на нацрт амандманите на Уставот до Собранието. На 19 октомври Собранието со двотретинско мнозинство ...
сите 364 | | | веќе видена

Американскит потпретседател Мајк Пенс ја обвини Венецуела дека учествувала во финансирање на „караванот мигранти“ кои минуваат низ Мексико и се движат кон САД. ...
сите 17 | | | веќе видена

Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Куманово донесе наредба за спроведување истражна постапка против две лица од деветмината кои се гонат ...
сите 76 | | | веќе видена

Земјотрес со јачина од 6,2 степени по Рихтеровата скала ги потресе областите на Арика и Паринаката во северниот дел на Чиле, на границата со Перу и Боливија. ...
сите 73 | | | веќе видена

Случувањата околу и во ВМРО-ДПМНЕ и понатаму актуелни. Министарката за правда Рената Дескоска вчера порача да нема амнестија за насилствата во Собранието од 27 ...
сите 92 | | | веќе видена

До утре треба да биде изготвен текстот на нацрт уставните амандмани во кои треба да бидат инкорпорирани поголемиот дел од предлозите на осумтемина пратеници ...
сите 417 | | | веќе видена

Врвните европски достигнувања со славни режисерки имиња и наградувани филмови на престижните фестивали во Кан, Венеција, Берлин, ќе го одбележат 17 то издание ...
сите 26 | | | веќе видена

next