24 Вести

Судскиот совет денеска донесе одлука да заврши кариерата на судијата Мустафа Шахини. Разрешен е од судиската функција во Управниот суд, велат извори од советот ...
сите 139 | | | веќе видена

„Зоки Поки“, „Белото циганче“, „Чичо Том“, „алиса“ - се дел од околу 200 илустрации за деца на доајенот на македонското сликарство Димитар Кондовски на второто ...
сите 19 | | | веќе видена

Едни се загубари, други немаат ниту работа, ниту плата, трети плата земаат, но не произведувале 11 години. Прилепски Еурокомпозит, велешка Колска и ...
сите 70 | | | веќе видена

Владата на синоќешната седница ја разгледа и усвои информацијата за воспоставување на бескаматна кредитна линија со грант компонента наменета за микро и мали ...
сите 224 | | | веќе видена

Економската криза поради ковид 19 не ги одбегна ниту слободните економски зони. Податоците покажуваат дека извозот е намален, но бројот на вработени во ...
сите 48 | | | веќе видена

ВМРО-ДПМНЕ и денеска бара оставка од Лидија Димова, директорка на Националната агенција за европско образование. Арсовски вели дека димова доделила 125 илајди ...
сите 305 | | | веќе видена

Македонија осамна како вест на високото престижното лондонско списание „Фејнешнл Тајмс“, но овој пат како земја која мора итно да направи попис на населението. ...
сите 123 | | | веќе видена

И по две недели од започнувањето на учебната година, хаосот во кој се најдоа дел од родителите и учениците, особено оние од помала возраст, не престанува. ...
сите 109 | | | веќе видена

Тврдењето на претседателот на ВМРО-ДПМНЕ дека Бугарија бара од Македонија договор сличен на преспанскиот за министерот за надворешни работи се шпекуалции кои ...
сите 689 | | | веќе видена

Уште 13 основни училишта во земјава добија согласност за настава со физичко присуство. Според извештајот, комисијата разгледала вкупно 39 барања од основни ...
сите 35 | | | веќе видена

Со комбе од Софија, бугарските историчари дојдоа со оптимизам дека ќе има решение за Гоце Делчев. После една година пауза во работата и средбите, се ...
сите 689 | | | веќе видена

Судскиот совет на денешната седница разрешил двајца судии, меѓу кои, според информациите на ТВ24, станува збор и за управниот судија, Мустафа Шахини. Против ...
сите 139 | | | веќе видена

Од отворањето на градинките на 9 септември до денеска во градинките биле регистрирани 15 деца и 44 вработени позитивни на коронавирус. Во моментов 44 вработени ...
сите 160 | | | веќе видена

Натпреварот од 1. коло од групната фаза од Лигата на шампионите Пари Сен-Жермен – Манчестер јунајтед ќе се одржи без публика. Средбата е закажана за вторник, ...
сите 162 | | | веќе видена

next