Како да ги украсите прозорците, поточно стаклото, а подоцна да може брзо и лесно да ги отстраните украсите? Одговорот лежи во обичниот сапун. Со само два чекори совладајте ја оваа едноставна техника и уживајте во вистинската зимска идила. Доколку сакате да ги украсите стаклата од прозорците, не мора да купувате скапи бои и вештачки снег, решението се крие во вашата бања. Фантастична идеја која може да ја направи секој! 1 . Земете најобичен сапун и со помош на остар кујнски нож малку наострете го додека не добиете дебелина како масна боичка за цртање и започнете со цртање 2 . Оние кои имаат талент за цртање може да цртаат постручно, додека на оние на кои цтрањето потешко им оди, од другата страна на прозорот нека залепат скица и нека прецртуваат од внатрешната страна 3. Интересните цртежи на стаклото ќе му дадат на вашиот дом вистинска зимска атмосфера, а убавиот мирис од сапунот ќе го освежи домот!
| | веќе видена

Модерниот живот, технологијта и еволуцијата на човековиот вид, водат кон “модернизирање” на неговите фобии. Затоа во денешно врме старвот од затворен простор (клаустрофобија), отворен простор (агорафобија) или страв од непознати луѓе (социјална фобија) не се повеќе главни фобии. Еве топ 10 најбизарни модерни фобии, кои веќе имаат дури и стручни називи: 1. Страв дека луѓето зборувале за вас, но престанале во моментот кога вие сте влегле во просторијата (антефамафобија) 2. Страв од јавни тоалети ( форлатрифобија) 3. Страв од испитување на јавното мислење на улица (генвиафобија) 4. Страв од појава во облека што ја носат во исто време и други луѓе (идемофобија) 5. Страв дека секој има подобар мобилен апарат од вас (обсолетофобија) 6. Страв дека не сте го мемеорирале сработеното во компјутер (пердетофобија) 7. Страв од несакана пошта (квисквилиафобија) 8. Страв од разговори со такси шофери (умерсермофобија) 9. Страв дека сте заборавиле некој електричен апарат вклучен дома (вапорфобија) 10. Страв од зборување ...
| | веќе видена

И додека за очите се вели дека се огледало на душата, помалку е познато дека квалитетот, должината и бојата на косата ја отсликуваат состојбата на нашиот дух. Преку косата, која е еден вид на невербална комуникација, на околината и го откриваме својот карактер. Должината и квалитетот на косата, како и начинот на кој ја носиме, говори за нашата личност. Така барем тврдат американските научници со кои се сложуваат и многубројни фризери и познавачи на косата. Долгата коса секогаш ја нагласува сензуалноста на понежниот пол, но долгата коса укажува и на цврст карактер и енергичност. Жените со кратка фризура се своеглави и не бираат ниту начин ниту средства за да стигнат до својата цел. Но, ова драстично потстрижување на косата може да значи и желба за практичност. Боб фризурата ја носат елегантни, наметливи и силни жени. Таквата фризура е препорачлива за жени со истакнати коски на лицето о долг врат. Драматичните промени најчесто се врзуваат со животни успеси и падови, бидејќи преку новата фризура жените сакаат ...
| | веќе видена

Сепак изгледа дека парите можат да донесат среќа. Но и тоа не е така едноставно. Луѓето кои најчесто парите ги трошат на концерти, семејни прошетки и кратки патувања се посреќни од оние кои купуваат материјални работи како накит, гардероба или разни уреди. Тоа е резултат на истражувањата на докторката Џесика де Блум презениран на Берлинската конвенција. Одморот и патувањата за човекот носат чувство на среќа. Луѓето кои долги години не биле на одмор имаат и поголеми шанси да се разболат. Сепак, дали одморот ќе биде успешен зависи од многу работи, бидејќи и патувањето може да биде предизвикувач на стрес. “Пакувањето за враќање дома треба да се направи ден претходно, а последниот ден од одморот да се резервира за максимално уживање“, советува Др. Блум. Исто така, откриено е дека активниот одмор изгледа подолг одколку оној кога цел ден се излежуваат луѓето на плажа. патувања
| | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски на вчерашната прес конференција потенцираше дека постојат сериозни индиции за злоупотреба на одредби од подзаконски акти кои ги регулираат начинот на обезбедување и користење на службени возила на МВР. Како што истакна министерот, постојат докази дека службени возила и обезбедување на МВР користеле и личности кои не ги исполнуваат условите, како и личности на кои воопшто и не им следуваат возила и обезбедување со наведување на имиња на неколку личности кои користеле обезбедување и возила на министерството и рече дека издал наредба веднаш да бидат одземени. Според министерот, на поранешната министерка Гордана Јанкулоска и поранешниот директор на УБК Сашо Мијалков им следува обезбедување една година по престанок на мандатот и тие со решение се покриени. Тој, исто така, истакна дека целиот случај се уште се истражува, а од одговорните е побарано да бидат доставени службени белешки за тоа врз која основа се издадени усни наредби за користење на службено ...
сите 26 | | | веќе видена

Голем астероид со големина од 0,7 километри во обем, забележан како „СД220 2003“ би можел да се приближи кон Земјата не на тотално безбедна одалеќеност и тоа во текот на оваа работна недела, тврдат научниците. Астероидот „СД220 2003“ претставува потенцијална опасност за планетата Земја- велат од НАСА. По својата природна, директниот погодок на џиновскиот астероид би бил доволен да уништи цел континент. „СД220 2003“ може да биде дури и поголем отколку што е пресметано од астролозите, затоа што за овој астероид не се знае многу. Всушност, дел од него може да биде сокриен во темнината на космосот, пренесува „Спутник“. НАСА користи големи радио-телескопи и антени за снимање фотографии од вселената. За изработка на овие фотографии се користи антена во Калифорнија долга 230 метри. Антената емитува големи микробранови кои по судирот со карпите се враќаат на површината на Земјата, каде сигналите ги пренесуваат кон радио-телескопот во Западна Вирџинија. технологии
сите 30 | | | веќе видена

Неодговорните испораки на оружје наменети за Ирак се главниот извор од која се наоружува терористичката организација Исламска држава, вчеранавечер објави Организацијата за заштита на човековите права Amnesty International, повикувајќи се на испостава на директна контрола на оружјето. Големите количини оружје и различни видови кои ги користи оваа вооружена група покажуваат како неодговорната трговија со оружје помага во злочините од масовни размери – вели еден од истражувачите, Патрик Вилкен. Големите количини странско оружје до кои дошла Исламската држава кога во јуни 2014 година го освоила вториот град по големина во Ирак, Мосул, послужиле за освојување на другите делови на земјата и злочини против човештвото, се наведува во извештајот. Џихадистичката група дошла до големи количини оружје превземјаќи контрола над ирачките полициски и воени упоришта како Фалуџе, Саклавиј и Рамадиј на запад, Текрита на север, еднакво како и во Сирија. Само при операциите против владините сили во Рамадиј, седиштето на ...
сите 15 | | | веќе видена

Како што информира МВР, во текот на изминатото деноноќие, во ТЦ Гевгелија издадени се потврди на вкупно 3.851 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија –1.622, Авганистан – 1.148 и Ирак – 1.081. Во периодот од 19 јуни заклучно со вчера, издадени се потврди на вкупно 317.507 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија-185.121, потоа Авганистан-76.653, Ирак-34.292, Иран-6.231, Пакистан-5.416, Палестина-2.158, Сомалија-1.276, Бангладеш-1.253, Мароко-1.317, Конго-514, Алжир-453, Либан-434, Нигерија-279, додека останатите се во помал број. Во изминатото деноноќие до Секторот за азил не е поднесено барање за признавање на право на азил врз основа на претходно издадена потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил. македонија
сите 80 | | | веќе видена

Претседателот на анкетната комисија за случајот ”прислушување”, Петре Шилегов, вчера јавно го објави списокот на лица кои се предвидени за сослушување, потенцирајќи дека согласно деловникот, се работи за јавен повик со цел истите истите да дадат сопствена изјава. Во текот на денешниот ден како претседател на Анкетната комисија преку целиот ден се обидов да направам координација со пратеничката група на ВМРО ДПМНЕ за да можеме да го составиме редоследот на сведоците кои треба да се појават од среда па натаму на сведочење за анкетната комисија. За жал не успеавме. Сакам да ве известам дека се до овој момент, до давањето на изјавата до 17:00 часот, во архивата на Собранието на РМ ниту еден од прозваните сведоци за сослушување не се произнесе писмено за кога може да присуствува на сослушувањето, т.е. да биде сослушан како сведок пред анкетната комисијата и бидејќи немаме никаква писмена конфирмација како претседател на комисијата, на јавноста, но и на повиканите лица, согласно деловникот за работа им го ...
сите 194 | | | веќе видена

Челси игра катастрофално оваа сезона и сите критики за тоа одат на сметка на менаџерот Жозе Мурињо, кој постојано е под притисок и неговата иднина „виси“ постојано. Легендарниот менаџер на Манчестер јунајтед, Сер Алекс Фергусон смета дека управата не смее да го отпушти тренерот Мурињо, бидејќи според него, тој е еден од најдобрите менаџери во светот. „Абрамовиќ смени многу менаџери во изминатите неколку години, и се надевам дека истата судбина нема да му се случи на Мурињо. Тој е одличен менаџер, кој има освоено многу титули, и треба да имаат доверба во него. Ќе биде навистина глупав потег доколку го отпуштат, и тоа не е лидерство“ .-Изјави Ферги. cfc-macedonia.blogspot.mk
сите 4 | | | веќе видена

Успешен бизнисмен се откажал од својата кариера и луксузниот живот за да може целосно да ѝ се посвети на ќерката со Даунов синдром. Тој убедливо тврди дека никогаш не бил посреќен. Џон Силк бил сопственик на агенција за вработување, но сега работи како кондуктер во училиштен автобус за да може да ја гледа ќерка си Вики секој ден и да ја води во незаборавни авантури. 55-годишниот татко користи купони за попусти, води детален дневник за сè што купува и носи облека стара 15 години за да може да заштеди за патувањата на ќерка си. Досега, дуото татко-ќерка има посетено 15 земји за време на 24 патувања. „Сакав да ѝ го покажам светот на Вики. Сè што сакав беше да ја видам како се смее и како стои со подотворена уста од одушевување. Секоја пара која ја заработувам сега оди за патувања за неа“ – вели Џон. „Ако сте доволно мотивирани за да направите нешто, можете да поместите планини“ – додава тој. Вики не само што има Даунов синдром, туку и страда од синдром кој го засега нејзиното срце и белите дробови. Докторите ...
сите 2 | | | веќе видена

Племето Awa-Guaja спаѓа меѓу загрозените групи кои живеат во источниот дел од Амазонската шума во бразил. Оваа племе необично е по обичајот да усвојуваат диви животни како миленици, а нивните жени друи и ги дојат младенчињата животни. Доколку некоја жена од племето доела младенче, тоа животно подоцна никој не смее да го изеде. Хранат верверици и мајмуни како што ги хранат и своите деца, ги дојат. Толку се блиски со природата, всушност не се блиски, тие се дел од природата – вели фотограв Домико Пуглиесе. Во племето Awa-Guaja останале само 250 членови, а дури 100 од нив никогаш немале контакт со надворешниот свет. несекојдневно
| | веќе видена

За време на водење љубов во вашето тело се случуваат низа хемиски реакции. Одредени жлезди работат појачано, па хормоните дивеат. Поради тоа се потите, срцето ви работи забрзано и чувствувате удобност. Новинарот на „Вити Фид“, Сораб Сингха, задолжен за анализа на биолошките и другите занимливости, пренесува што всушност се случува во пет клучни фази од сексуалниот однос. Потребно е во просек од 10 до 30 секунди физичка стимулација за да се возбуди организмот, а телото да започне да реагира на надразнувањата. Тогаш крвта почнува зајакнато да оди низ гениталиите за да бидат подготвени за односнот, па мажите доживуваат ерекција, а кај жените вагината поради жлездите се навлажнува. Во втората фаза, тестисите на мажите се повлекуваат наназад. Стидните уста кај жените благо се зголемуваат и слузокожата лачи. Доколку сеуште не раѓала, нејзините гениталии ќе добијат и нешто посветла боја. Кога мажот ќе се приближи до оргазам, тестисите се подготвуваат за ејакулација па собираат сперма, а пенисто се згрчува за да ...
сите 2 | | | веќе видена

Министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски, на денешната одржана прес конференција информираше за одредени случувања коишто ги најави на седницата на Собранието на Република Македонија при поставувањето на пратенички прашања/ Спасовски зборуваше за наводната злоупотреба и непочитувањето на одредбите од подзаконските акти, нормативните акти, коишто го регулираат начинот на користењето на обезбедувањето и на возилата во Министерството за внатрешни работи. Тоа се и уредбата којашто е донесена од страна на Владата, како и наредбите коишто се донесени за тоа на кои личности им следува обезбедувањето, меѓутоа како и на кој начин се утврдени бројот на лица и возила, коишто го користат обезбедување и врз основа на безбедносните проценки. Второ, личности кои во моментот не исполнуваат услови, а користат обезбедување на трошок на министерството за внатрешни работи и навистина сериозни процедурални недостатоци, коишто се однесуваат на користење нa обезбедување и возило од одредени личности во Република Македонија ...
сите 88 | | | веќе видена

Ана Зигенхорн од Флорида во 2011 година од непознати причини почнала да ја покачува тежината, а нејзиниот живот набргу се претворил во пекол. Лекарите не биле во можност да ја откријат причината за болеста се додека не го отвориле нејзиниот граден кош и таму затекнале мувла. Зигенхорн, инаку здрава мајка на две деца, откако започнала ад добива на тежина, започнала да гог уби видот, да чувствува болка и да добива рани по целото тело. Осум месеци не можела да зборува, а наместо тоа пишувала пишувала на табла и испраќала пораки. Постите кај лекарите се нижеле, но ниту еден ескперт не можел да установи која е причината за нејзината болест.Лапус, артритис и проблеми со тироидната жлезда набргу станале опасни и се чинело дека нема решение, се додека лекарката Сузан Колб, авторка на книгата „The Naked Truth About Breast Implants“, не укажала на тоа дека здравствената состојба на пациентакта би можела да ја нарушува мувлата околу силиконските импалнти. Откако импантите биле отстранети, симптомите започнале да се ...
сите 3 | | | веќе видена

Лицата кои конзумираат пржена храна и пијалоци кои содржат шеќер, имаат поголем ризик да заболат од срцеви заболувања, наведуваат американските научници. Нивното истражување објавено во магазинот American Heart Association, траело повеќе од шест години и има опфатено повеќе од 17 000 испитаници ширум Америја. Научниците откриле дека луѓето кои исклучиво преферираат исхрана омилена за југот на Америка, која вклучува пржена храна, јајца, пржена шунка, сланина и пијалоци со шеќер, имаат 56 насто зголемен ризик од срцев удар во наредните шест години. Според лекарите, нужно е да се намали внесувањето пржена храна и таков вид оброк треба да се јаде најмногу трипати неделно, а печеното пилешко да се замени со зеленчук. Без разлика на вашиот пол, раса или место на живеење, ако сте поборник на пржена храна, тогаш мора да бидете и свесни за ризикот од срцеви заболувања, вели Џејмс Шикани, нутриционист од Универзитетот во Алабама. Истражувањето траело од 2003 до 2007 година, и во тој период, испитаниците биле ...
сите 2 | | | веќе видена

Како што информира СВР Куманово, денес во раните утрински часови, поточно во 03.45 часот од страна на полициски службеници од ПС за ГН – Сопот, во реонот на Обиколница Табановце, било запрено такси возило, управувано од А.А.(21) од Гевгелија. При извршена контрола констатирано е дека лицето вршело транспорт на шест лица мигранти од Гевгелија до ЖП„Табановце“. При преглед констатирано е дека лицата поседуваат потврда за искажана намера за право на азил, издадени на 04.12.2015 година во Гевгелија. Во документите издадени од грчката страна две лица се со ирачко државјанство, а четири со авганистанско државјанство, додека во потврдите издадени во Гевелија пишувало сириско државјанство. Поради основано сомнение дека се работи за фалсификувани документи лицата се задржани и во 06.00 часот се предадени во СВР-Куманово за понатамошна постапка. македонија
сите 47 | | | веќе видена

Девојка на каналот Јутјуб, презентираше видео кое во меѓувреме го посетија речиси 9 милиони корисници, а во прашање е идеја за тоа како од стар градник да направите градник кој ќе го носите на фустани со отворен грб. Идејата, мора да признаете е доста корисна, со оглед дека такви градници има по продавниците, но зошто да се фрлаат пари кога низ дома, жените сигурно имаат по некој градник кој е одамна заборавен во некоја фиока.
сите 2 | | | веќе видена

На врвот на листата на познати жени кои имаат интересен “стил“ е пејачката Рита Ора, но ниту оваа позната раперка не е далеку од неа... Раперката Ники Минаж облекла чипкан, сосема провиден фустан во кој настапила на еден помал концерт. Под фустанот облекла црна долна облека која дошла до израз, а во преден план, секако, се нашле нејзините големи гради. Фустанот го искомбинирала со високи потпетици во иста тиркизна боја. Во ред, навикнати сме на тоа оваа раперка да изгледа провокативно, но сега не ни е јасно дали е ова фустан или секси ноќница? мода и дизајн
сите 5 | | | веќе видена

Американскиот завод за патенти и производни марки, неодамна го одобрил патентот за хотелот "Planet Ocean", првиот подводен хотел во светот. Како потенцијални локации за изградба на првиот подводен хотел, "Planet Ocean", се споменуваат Бахамите, Хаваи, Египет и Малезија. Хотелот технички е класификуван како брод, бидејќи може да се движи во водата користејќи технологија на електромагнетен погон, што значи дека со помош на сопствената енергија може да се заштити од налет на ураган. Градбата од 12 простории ќе биде изградена осум и пол метри под површината на морето, а се проценува дека на овој објект ќе се потрошат 20 милиони евра. забава подводен хотел
сите 4 | | | веќе видена

next