Застрашувако видео, напад на ресторан во Париз од страна на терористго покажува нивното немилосрдно убивање, но и огромната среќа на жената која успеала да го преживее овој страшен напад. На видеото се гледа како терористот кога застанува, на мета му доаѓа една жена, но во тој момент се случило чудо кога неговата пошка се закочила. Тоа и дало доволно време на жената да побегне внатре во ресторанот и да се сокрие од дождот од куршуми. Ова е прва снимка од нападите во Париз кои се случиле во петокот на шест одвоени координирани акции на терористите. Убиени беа 129 лица, додека…
сите 5 | | | веќе видена

Новот видео кое го објави Microsoft, детално покажува како ќе функционира опцијата Continuum, со помош на која мобилните ќе можеме да ги користиме на поголем екран како персонални компјутери. Новата Lumia ќе биде телефон за сите намени, а една од нај занимливите опции е Continuum, која ќе овозможи да ги поврземе со монитор или телевизор и да продолжиме со користењето исто како на персонален компјутер. За да мобилната верзија на Windows10 ја користи можноста Continuum, ќе ни треба еден мал додаток преку кој телефонот ќе може да се поврзе со другите уреди, а Microsoft сега објави и повеќе детали како…
сите 8 | | | веќе видена

На сите им стана позната по видеото во кое тверка на песната „Lean on“, а од тогаш до сега навистина се прослави со тоа што секој месец може да видиме ново видео од нејзината заводлива тверк акција. Таа навистина е предобра, па жените и завидуваат, а мажите хм…
сите 2 | | | веќе видена

Кога прв пат слушнавме за Google Glass, односно за проектот Aura, се чинеше дека смарт очилата многу бргу ќе го преплават пазарот. Но, почнало да се шпекулира околу кршењето на правото за приватност, затоа што со ќе биде можно само да се свртите и да го снимате светот околу себе без да знаат другите. Откако излегоа овие шпекулации, полека отиде во заборав идејата. Од Google не се откажале од овој проект, туку продолжиле со развивање на технологијата, но со некои модификации. Така, наредната генерација на смарт очила на Google нема да имаат толку сткла. Екипата на The Information порталот дознала…
сите 2 | | | веќе видена

Скафизам е метода на мачење која во суштина прави жртвите да бидат изедени живи од бубачки. Да, уштео полошо е отколку што навистина звучи. Скафизмот, алтернативно нарекуван „бродови“ била античка персиска метода на мачење и конечно извршување. Жртвата првобитно е ставана во чамец, а друг чамец е ставан одозгора. Незете, главата и рацете останувале изложени надвор. Жртвата тогаш била приморана да внесе во себе големи количини млеко и мед. Тоа би довело до брутално страшна дијареја која би привлекла огромен број инсекти.Уште мед бил додаван на надворешниот дел од телото за да ги привлече инсектите. Жртвата во суштина била изедена жива од инсектите. Тоа било, без сомневања екстремно болно и ужасувачки. Понекогаш методата траела и по неколку дена. Доколку жртвата би го преживеала првиот ден кога инесктите го јадат жив, истиот го враќале на брегот, само за да го мачат и следниот ден. Ужасно, нели?
сите 9 | | | веќе видена

Познато е дека смарт телефоните можеме да ги користиме за секакви цели, но дека можат да се користат и како вибратор, се уште не сме виделе. Меѓутоа, некој се досетил да направи футрола која телефонот го претвора во вибратор, а ја нарекле Izivibe. Повеќе информации на Izivibe. Izivibe футролата се прицврстува на телефонот со својот посебен облик ја зголемува јачината на вибрациите на смарт телефонот. Овој додаток изработен е од медицински одобрен силикон и хипоалерген, па не содржи никакви штетни материи. Творците на овој изум, создале и апликација која овозможува користење на вибраторот без користење на екранот. Оваа апликација исто…
сите 3 | | | веќе видена

Новиот канадски премиер Џастин Трудо порачал дека неговата земја ќе остане силен партнер во оквирот на меѓународните напори за борбата против Исламска Држава, но нагласи дека нема да ја промени одлуката за повлекување на канадските борберни авиони од Ирак и Сирија. Можеби неодамнешните терористички напади имале влијание врз донесувањето на оваа одлука. „Канада ќе биде и силен член на коалицијата“, рекол Трудо по состанокот со американскиот претседател Барак Обама, пренесуваат агенциите, напомнувајќи дека тоа е неговиот прв состанок окако ја превземал функцијата овој месец. Канадскиот премиер и претходно изјавувал дека канадските борбени авиони ќе се повлечат од Сирија.
сите 35 | | | веќе видена

Сирискиот претседател Башар ал Асад го обвини Западот дека е одговорен за раѓањето на Исламска Држава. „Можам да ви кажам дека Даеш (арапски акроним за Исламска Држава) нема природни и социјални инкубатори“, рекол Асад во интервјуто за италијанските медиуми. Според неговите зборови, џихадистите кои се тренирани во Сирија за извршување на атентатите во Париз, се потпомогнати од страна на Саудијци, Катарци и секако од западната политика која ги подржувала терористите на разни начини. „ИД не е создадена во Сирија, создадена е во Авганистан и Ирак“, рекол Асад цитирајќи го поранешниот британски премиер Тони Блер според кој за војната во Ирак…
сите 29 | | | веќе видена

Генералниот секретар на ОН, Бан ки Мун денес, 19 ноември, по повод Светскиот ден на тоалетот, изјави дека лошите санитарни услови и хигиената ги погодуваат скоро една третина од светската популација, оценувајќи дека на таа тема не се говори доволно, а има најголемо влијание врз здравјето. Според податоците на ОН, 2,4 милијарди луѓе немаат адекватни санитарни услови, а околу еден милион немаат тоалет и принудени се да физиолошките потреби ги извршуваат на отворен простор. Милениумските цели кои ОН ги дефинирале во 2000 година, предвидувале да до крајот на оваа година се намали на половина бројот на луѓе кои ги немаат…
сите 20 | | | веќе видена

Белгиските власти извршиле рација на шест различни локации во Брисел, како би влегле во трагата на Билал Хадфиј, кој минатата недела извршил самоубиствен бомбашки напад во Париз. Од канцеларијата на белгиското федерално обвинителство наведуваат дека рациите се изведуваат во Моленбек и други области во Брисел. Билал Хадфиј е идентификуван како еден од тројцата напаѓачи на стадионот во Париз. Белгискиот премиер Шарл Мишел изјави дека би сакал во парламентот да се изгласа амандман на уставот, кој би овозможил продолжување на времето за притвор за осомничените терористи.
сите 20 | | | веќе видена

Портпаролот на претседателот на Русија, Дмитриј Песков, во коментарите за Барак Обама и подршката на САД во напорите на Русија во борбата против Исламска Дражава, изјави дека станува збор повеќе за вербална подршка, отколку што тоа се применува. „Потреба за борба против ИД - тоа е нешто каде што интересите и ставовите на Москва и Вашингтон се потполно поклопуваат. Освен тактичките несогласувања, за се друго имаме потполно еднакви ставови“, рекол Дмитриј Песков за новинарите. Одговарајќи на прашањето дали Русија ја почувствувала подршката од САД, Песков рекол дека во тој случај се работи повеќе за вербална подршка. „Секако, претседателот Путин за…
сите 41 | | | веќе видена

Американскиот претседател Барак Обама, изјави дека терористичката организација Исламска Држава, не е можно да се победи без политичко решение на ситуацијата во Сирија, исто така не е можно да се реши се додека е на власт Башар ал Асад. „Не можам да ја предвидам ситуацијата во која можеме да го решиме проблемот со граѓанската војна во Сирија, се додека Асад е на власт“, рекол Обама во текот на состанокот со канадскиот премиер Џастин Трудом. Обам нагласи дека Русија и Иран морат да одлучат дали сакат да го подржат Асад или да ја спасат сириската држава со формирање на влада во…
сите 36 | | | веќе видена

Навивачите на српскиот фудбалски клуб „Партизан“ од источната трибина во текот на првото полувреме на мечот со кофа ладна вода го полиле помошниот судија Ненад Курчубиќ кој продолжил да си ја врши својата должност потполно наводенет. Дисциплинската комисија ФСС го казни фудбалскиот клуб Партизан со 200.000 динари поради незапаметен инцидент на 1 ноември, на натпреварот од 16 коло од Суперлигата во Горно Милановци. Црно-белите овој меч го изгубија со 1:0 и уште тогаш практично се простија од одбраната на шампионската титула.
сите 2 | | | веќе видена

„Имало некои идеи овој натпревар да го означи крајот на мојата репрезентативна кариера. Многу се зборуваше дека сум стар и слаб, но тоа не изгледаше така“, рекол капитенот на Шведската репрезентација. Најдобриот шведски фудбалер Златан Ибрахимович, по елиминацијата на Данска во бараж натпреварот за Европското првенство, изјавил дека соседите ги пратил во пензија. Ибрахимович во реванш натпреварот во Данска (2:2) постигна два гола за својот тим и беше најзаслужен за пласманот на шампионатот во Франција. Тоа беше неговиот одговор за данските медиуми кои го најавиле неговото одење во пензија. „Беше одлично да се игра во Данска. Имало шпекулации дека овој…
сите 4 | | | веќе видена

Науката докажа и дефинираше 6 типови на гојазност (дебелина), предизвикани од различни фактори.Проверете во која група спаѓате, но и како да се справите со проблемот: 1.Гојазност од храна Овој тип на гојазност е најзастапен во светот.Настанува поради прекумерен внес на храна и шеќери.За да се ослободите од вишокот килограми треба да ја редуцирате исхраната и да вежбате најмалку 30 минути дневно. 2.Гојазност - „Нервозен стомак“ Овој тип на гојазност е предизвикан од анксиозноста, стресот и депресијата.Луѓето кои го имаат практикуваат често внесување на слатки. Најважно е да ја контролирате вашата анксиозност со физички активности кои ќе ве ослободат од стресот.…
сите 2 | | | веќе видена

Нема да потклекнеме пред терористите и нема да се откажеме од нашите основни вредности и да го менуваме начинот на живот, порача министерот за надворешни работи на Австрија. Министерот за надворешни работи на Австрија, Себастијан Курц смета дека после терористичките напади во Париз, не е загрозено одржувањето на Европското првенство во фудбал, на кое домаќин треба да биде Франција. „Нема да потклекнеме пред тероризмот и нема да се откажеме од нашите основни вредности и нема да го менуваме начинот на живот“, порача Курц и додаде дека е одлучувачко спортската манифестација да биде одржана. „Сметам дека одржувањето на Европското првенство не…
сите 3 | | | веќе видена

Напаѓачот на Милан ги повреди препоните и мораше да замине “под нож“.Марио е успешно опериран во Минхен, а процесот на заздравување би требало да трае околу четири недели - се наведува на официјалниот сајт на клубот. Италијанскиот напаѓач се повреди кон крајот на септември на мечот против Џенова во Серија А, после што тренерот Синиша Михајловиќ не можеше да смета на него. - Марио денес е успешно опериран во Минхен и периодот на опоравување би требало да трае околу четири недели, доколку нема некои компликации, се наведува на сајтот Rosonera. Балотели летово се врати во Милан на позајмица од Ливерпул,…
сите 19 | | | веќе видена

Без разлика на тоа дали YouTube гледате на компјутерот дома или на работа, можете да уживате уште повеќе откако својот смарт телефон ќе го претворите во далечински управувач. Добра работа е тоа што не ви треба Chromecast ниту пак телевизор, доволни ви се компјутер и смарт телефон. Еве како својот мобилен да го претворите во далечински управувач за YouTube: Ова е процедура за Android уредите, но скоро идентично е и за iPhone. Прво што е потребно да направите е да го отворите YouTube на вашиот компјутер, но нема да ја користиме стандардната YouTube страница, наместо тоа потребна ќе ви биде…
сите 3 | | | веќе видена

Пејачката Никол Шерцингер (37) и Бугарскиот тенисер Григор Димитров (24) се новиот славен пар, пишуваат странските медиуми. Димитровм кој летово ја заврши својата врска со Марија Шарапова, убавата Русинка ја замени со пејачката Никол. Никол меѓу другото е позната и по романсите со бројни познати мажи, вклучувајќи го и возачот на Формула 1 Луис Хамилтон и пејачот Ед Шеран, а минатото лето беше забележана на Миконос со македонски фудбалер со кого разменува нежности. Во последно време пејачката и тенисерот се постојано во заедничко друштво, па така се појавиле и шпекулациите за нивната врска.Тоа на медиумите им го открил извор близок…
сите 10 | | | веќе видена

Погледнете ги Американците како без и на секунда да го вклучат мозоко, потпишуват петиција (инаку тест, да се види колку им работи мозокот) за поддршка на Обама, да изведе “превентивен нуклеарен напад врз Русија“, за да останат единствена супер-сила во светот“!
сите 23 | | | веќе видена

next