Министрите за внатрешни работи на ЕУ денес одржаа состанок во Брисел каде постигнаа договор за размена на податоци за патниците во авио сообраќајот, а министерот за внатрешни работи на Франција Бернар Казнев изјави дека ќе бидат воведени и мерки за раскинување на ланци за шверц на оружје, особено на Балканот. Примената на договорот според најавите би можела да започне во наредните неколку недели. На состанокот се договорени и мерки за поостра контрола на границите, а Казнев по завршување на состанокот изјави и дека француската влада изразила задоволство поради решеноста на членките на ЕУ да делуваат одлучно по терористичките напади во…
сите 4 | | | веќе видена

Зависно од тоа каде и како се појавува главоболката, може да се работи за сериозен здравствен проблем.„Молњевитите“ главоболки се јавуваат ненадејно и без некоја посебна причина, а максималниот интензитет го достигнуваат за само неколку секунди. Тоа може да е показател за низа здравствени проблеми, вклучително и внатрешно крварење заради пукнат крвен сад во мозокот – што може да е опасно по живот. Ако главоболката се појавува рано наутро, тоа е добар знак дека треба да се проверите на доктор, бидејќи може да укажува на тумор на мозокот, апнеја или многу висок крвен притисок. Добра причина за посета на доктор е…
| | веќе видена

Со завршувањето на летната сезона се менуваат и трендовите кај шминката, а тоа значи дека ведрите весели бои остануваат длабоко во козметичкиот несесер, а темните зелени, кафени и црвени нијанси доаѓаат во прв план. Темно црвено руменило Есенва нанесувајте потемни нијанси на црвено руменило со што се постигнува романтичен драмски ефект. Единствено се препорачува кога користите црвено руменило, шминката на останатите делови од лицето да биде поумерена. Кафени зачадени очи Ваков изглед на очите може да добиете со придржување на следните чекори: долж внатрешните страни на трепките нанесете кафено моливче, потоа со четкичка со средна големина нанесете од трепките до…
| | веќе видена

Спротивно на сето она што нè учеа досега... Ова ќе им се допадне на мажите. Истражувачите им порачуваат на жените да заборават се што досега слушнале за искреноста, споделувањето на чувствата и тоа дека треба да ги натераат мажите да зборуваат за нив. Нивното решение е: помалку разговори, повеќе секс. Според експертите, мислењето дека зборувањето памага е најголемиот мит што се однесува на врските. Вистината е дека најчесто тоа ги прави работите полоши. Зборувањето за своите чувства кое го практикуваат жените, од друга страна, ги прави мажите да се чувствуваат физички нелагодно. Кога тие треба да зборуваат за своите чувства,…
сите 3 | | | веќе видена

Денес, се помалку и помалку диети (режими на исхрана) дозволуваат телото да “изгладнува” за добрите незаситени масти, т.е многу често може да забележиме дека мастите се вклучени во секоја диета. Здравите масти се сметаат дел од исхраната кој не смее да се изостави, а најдобар нивен “претставник” се јаткастите плодови. Секоја година се повеќе и повеќе истражувања ни докажуваат дека јаткастите плодови се најразноврсната, нутритивно балансирана храна. И сеуште некои ја сметаат како нездрава, многу масна храна. Бенефитот на овој вид на масти не застанува само со тоа што докажано е дека го намалува лошиот холестерол, туку докажано е дека…
сите 2 | | | веќе видена

Заборавете на огнените нијанси и слободно пробајте го овој тренд кој што ќе ги нагласува модниот вкус и автентичноста. Метално сивата, темно зелената како и бојата на темна слива се апсолутно најактуелни бои на маникирот кои завладеаа на ревиите на славните дизајнери, а модните критичари алудираат на тоа дека токму овие бои ќе бидат тренд за зимската сезона.
| | веќе видена

Се смета дека месецот во кој сте родени има удел во креирањето на вашата личност, а со тоа и на вашите преференци и квалитети во креветот. ЈануариЛуѓето родени во јануари се поконзервативни кога станува збор за делење на постелата со некој друг. Но, кога тој некој им се допаѓа, тие прават сé за да успее врската, вклучително и сé што треба да се прави во спалната соба. Родените во овој месец знаат да бидат меѓу „најнастраните“ учесници во сексуалната игра, иако тоа никогаш не би ви паднало на ум кога прв пат ќе ги видите. ФевруариРодените во февруари се авантуристи.…
сите 7 | | | веќе видена

Го набавивте вашиот капут?! Ако сеуште не сте, време е да одлучите во каков модел ќе и се заканите на зимата годинава.Новите колекции за студени денови мамат од излозите, а на вас останува само да го одберете моделот, материјалот и дезенот по вкус. Оваа сезона во тренд се огромните, предимензионирани капути, кои најдобро им стојат на манекенски градените девојки.Кратки, долги или миди кроеви во некоја од нежните, пастелни нијанси или силни бои, исто така се актуелни, а зависно од изборот на обувки, можат да делуваат елегантно или лежерно. Романтичен модел на преклоп, ноншалантно заврзан со каиш, дава нота на гламур…
сите 2 | | | веќе видена

Кучето Тафи преживеа морничава тортура само затоа што го изгризал телефонот на својот сопственик.Суровиот газда го ставил во врела вода, а потоа го фрлил од балкон од четврти спрат.Лежејќи беспомошно на улицата во Ченгдуу во Кина, Тафи имал среќа да го пронајде личност која ги сака животните. Кога имал само 6 месеци, Тафи бил на работ на смртта.На улицата, речиси спржен, го пронашла дизајнерката Јан Јингјинг (30) и веднаш го однела на ветеринар во “Анималс Азија“, каде др.Емили Драјтон се погрижила за него. - Многу луѓе сигурно го виделе Тафи на улицата, но поради страшната глетка продолжиле напред.Јан не продолжи.Го…
сите 2 | | | веќе видена

ЕУ ја разгледува суспензијата на Шенгенскиот договор во траење од две години поради мигрантската криза, пренесува Фајненшал Тајмс со потсетување дека министрите на ЕУ утре ќе разговараат за најдраматичната мерка која им е на располагање откако “на виделина излегоа сериозни проблеми на грчката граница“. Како што пренесува дневникот, можноста за активирање на член 26 од 20 години стариот договор за слободно движење во границите на ЕУ се предлага во припремниот документ за состанокот на министрите за внатрешни работи. “Тоа значи дека привремените контроли на границите, воведени ова лето, меѓу земјите како што се Германија и Австрија, станаа долготрајна мерка, која…
сите 60 | | | веќе видена

На македонско-грчката граница од следната недела ќе бидат распоредени 400 припадници на агенцијата Фронтекс за надзор на надворешните граници на ЕУ кои ќе помагаат во регистрирањето на бегалците и мигрантите. - Мигрантите кои доаѓаат на северната граница на Грција ќе бидат контролирани и адекватно регистрирани, изјави извршниот директор на Фронтекс, Фабрис Леџери. Фронтекс веќе распореди 195 војници низ грчките острови кои помагаат во прифаќањето на бегалците и мигрантите. Мигрантите на грчката страна го блокираа преминот за мигрантите.Денес имаше инцидент, откако поголем број на мигранти се соочија со бегалците, туркајќи се кон преминот. МВР во минатите 24 часа издаде 2.800 потврди…
сите 72 | | | веќе видена

Емилија Розман„Никогаш не сум посакувала да бидам светски позната манекенка, многу почесто се гледам во улога на некој познат филм во Холивуд, глумата е мојата скриена страст. Исто така, би сакала да отворам центар за социјална едукација и советување лица со пречки во развој и аутизам. Сепак, никогаш не знаеме каде нè води животот”, вели Емилија, која е ем дефектолог, ем убавица Кој е твојот најголем успех досега?Титулата Мис Словенија за Мис Глоуб интернешнел 2009., Мис боди на Мис Балкан, финалето на Мис Медитераниан 2011., успешноста на мојот проект во рамките на Црвен крст во акција - промоција на хумани…
сите 6 | | | веќе видена

Италијанката Ема Морано, влезе во својата 117-та година од животот, а тајната на нејзината долговечност е појадокот од три јајца секое утро. Родена на 29-ти ноември 1899 година, Ема Морано е втората жена во светот според староста. На листата најстари дами се наоа веднаш зад Американката, Сузан Машат, родена четири месеци претходно, се наведува во торинското списание „Стампа“ и се додават дека тоа се еднинствените две жени регистрирани како родени во 19 век, а кои се уште се живи. Листот наведува дека тајната во долговечноста на оваа Италијанка е исто така и во нејзините гени. Нејзината мјка живееле 91 година,…
сите 2 | | | веќе видена

Често слушаме за климатските промени и одржливоста, кога се зборува за глобланата криза. Но, тие само прават апстракна опасноста, додека во реалноста многу се посериозни отколку што нам може да ни изгледаат на прв поглед. Ова се петте работи кои научниците и економстите мислат дека до 2050 година би можеле да се случат, а ги пренесува „Бизнис Инсајдер“. Прогон Промените во нашето природно живеалиште би можеле да протераат милиони луѓе од своите домови во следните 35 години. Всушност, се предвидува дека растот на температурата за само три степени целзисуови би можел да натера 600 милиони луѓе да побараат нов дом.…
сите 2 | | | веќе видена

Уште од детството не уверувале дека Монт Еверест е највисоката планина во светот, дека не смееме да претеруваме со слатките затоа што ќе бидеме хиперактивни и дека би требало да носиме капа кога е студено. Но, научниците одлучиле да ги разоткријат највообичаените претпоставки и да состават листа на современи заблуди. Ако нешто го слушнеме доволно пати, често ќе го повторуваме тоа и самите ќе започнеме да си веруваме. Кафе Поголемиот дел од луѓето мислат дека кафето се прави од зрна, но научниците тврдат дека се состои од семенки кои ги нарекуваме зрна. Камелеони Обично сите мислат дека камелеоните ја менуваат…
| | веќе видена

Поради стравот од предрасуди, во Македонија ниту едно лице со ХИВ не го споделува јавно својот статус. Здружението за поддршка на лица со ХИВ, Заедно Посилни, одлучи да истражи колку од овој страв е основан. Не преку формално истражување, туку преку метода која би била видлива за целата јавност – социјален експеримент. Ги ставивме луѓето во Градски Парк во ситуација во која мислат дека имаат физички контакт со лице со ХИВ – млад дечко кој послужува кафе носеше маичка на која стои „Јас сум ХИВ позитивен“. Уште повеќе, вклучивме и учесничка која глуми дека е дел од редицата која чека…
| | веќе видена

Доктор Хамилтон, инаку познат педијатар од Санта Моника – Калифорнија, има решение за плачливи бебиња и тоа сака да го сподели со родителите кои често не знаат што да направат како бебето плаче колку што го држи глас. Целата техника се состои во држење на бебето, односно, кога ќе слушнете дека бебето плаче вознемирено, земете го така што првин ќе му ја свиткате кон градите десната, па левата рака и ќе го нишате исправено неколку минути. Обидете се…
сите 4 | | | веќе видена

Ксу Ксао Чун е кинески научник кој застапува една од најголемите фабрики за клонирање на светот и кој обелодени дека клонирањето на луѓе веќе е можно, но дека тоа, како што знаеме е забрането. Меѓутоа, објавување на овие вести ја вознемири јавноста, се уште никој не може со сигурност таквото клонирање да го потврди. Технологијата е веќе тука. Потребно е само да ни дозволат да клонираме и тоа ќе започне – вели научникот.Додека не дојде време кога клонирањето на луѓе ќе биде дозволено, во кинеското пристаниште Тианјин ќе биде изградена најголемата фабрика за клонирање на животни во светот.Ќе се клонираат…
сите 3 | | | веќе видена

Светот е преполн со чудни луѓе и тоа понекогаш може да биде навистина шокантно. Дејвид Чарлс (23) од Индијанаполис, украл човечки мозоци од поранешна ментална институција. Да, добро прочитавте, но тоа не е се. Тој се обидел и да ги продаде преку „Е-бај“ за Ноќта на вештерките. Чарлс како провалник влегол во Медицинскиот историски музеј во Индијана и украл тегли со човечки мозоци и други видови ткива. Музејот инаку некогаш бил психијатриска болница. Крвавиот отпечаток на прст на хартија во музејот помогнал на полицајците да го пронајдат Чарл. Полцијата кај него пронашла 80 тегли со човечки ткива според судските документи. …
| | веќе видена

Многу пати имаме слушнато дека белиот шеќер е лош за нашето здравје, но зошто е толку лош и колку тоа научно е докажано? За сега и конвенционалната и алтернативната медицина се сложуваат со тоа дека белиот шеќер е извор на празни калории, бидејќи не содржи минерали и витамини, но е богат со калории, го потикнува дебелеењето, предизвикува кариес, има висока гликемичка вредност односно нагло го подига нивото на шеќер во крвта. Меѓутоа, алтернативната медицина оди понатаму и ја поврзува конзумацијта на белиот шеќер со многу други болести и здравствени проблеми. Се верува дека белиот шеќер екстремно го ослабнува имунолошкиот систем,…
сите 2 | | | веќе видена

next