Советот на Европа го осуди изрекувањето на смртна казна на обвинетиот за тројно убиство во Белорусија. Кулеш во 2014 година заклал продавачка.„Длабоко жалиме што Белорусија денес изрече нова смртна казна.Советот на Европа од Белорусија очекува на осудениот да му гарантира право на жалба“, соопштија од СЕ. Советот на Европа воедно ги повикува властите во Белорусија без одлагање да стават мораториум на смртната казна, се наведува во соопштението. Белорускиот суд вчера ја изрече смртната казна на Иван Кулеш за убиство на три продавачки, обид за убиство, пљачкосување и кражба. Според пишувањето на медиумите, Кулеп прв пат е осуден за кражба кога…
сите 4 | | | веќе видена

Руски пензионер со нож убил познаник затоа што се сомневал дека е шпион на американскиот претседател Барак Обама, пренесува денес рускиот портал КП40.Како што се наведува, убиството се случило во Калушката област, која се граничи со московската. 70 годишниот жител од местото Људиново и неговиот познаник (47) разговарале и пиеле водка, по што почнале расправии. На крајот познаникот одлучил да си замине, но пред тоа рекол: “Да знаеш дека сум американски агент и работам за Обама!Ќе му пренесам се што вие работите овде“, пренесува порталот. По овие зборови, осомничениот ја допил чашата водка, го престигнал познаникот и неколку пати го…
сите 2 | | | веќе видена

Наоблачување со дожд, пад на температурите дури и за 10 до 15 степени целзиусови и засилен северозападен ветер, е времето кое не очекува во наредните денови. Со пролетните температури завршивме и сега настапува вистинска календарска зима. Ветерот најпрво ќе го зафати северот на Македонија, а во текот на денот ќе се прошири на целата земја.Во недела на планините се очекува снег, додека во пониските краеви постои можност да побелеат веќе следната недела. Во текот на следната недела температурите претежно ќе се движат од 7 до 12 степени, а потоа во наредните денови ќе се задржи претежно облачно и студено време,…
сите 228 | | | веќе видена

Според мислењата на многу научници, најголема закана за човештвото не претставуваат климатските промени, туку бактериите кои се отпорни на антибиотици. Пред 80 години, антибиотиците го промениле светот, но денес се се помалку ефикасни во борбата против бактериите. „Ако продолжиме со ова темпо до 2050 година ќе имаме 300 милиони смртни случаи поради отпорноста на бактериите на лекови“, порача експертот за инфективни болести, Санџај Сенанајк и додала дека во Америка повеќе од милион инфекции покажале отпорност на антибиотици, од кои 20.000 завршиле со смртен случај. Во Кина...
сите 2 | | | веќе видена

Skeye Pico е толку мал што може да стои на врвот од прстот и прецизно да лета во најтесните места. Во светот на дроновите Skeye Pico е најверојатно најинтересното освежување, но не поради своите перформанси туку поради неговите димензии кои го прават најмалиот дрон на пазарот. Неговите димензии се екстремно мали: 2,2 х 2,2cm, со тежина од само 7 грама. Дронот го покренуваат четири мали елиси и може да слета на врвот од вашиот прст. Исто така ова мало чудо овозможува да се користи и помеѓу четири ѕида, како што е прикажано на видеото. Популарноста на Skeye Pico дронот е…
| | веќе видена

На јужнокорејскиот интернационален аеродром поставени се двата најголеми OLED екрани во светот. На главниот терминал на висина од 13 метри стојат по 140 поврзани закривени OLED екрани со дијагонала од 55 инчи. Двете поставки емитуваат различни содржини за да го прикажат квалитетот на OLED технологијата. Земајќи во предвид дека секој пиксел на OLED екраните е самосветлечки, нема потреба од LED позадинско осветлување, што двата екрани ги прави многу лесни и флексибилни, овозможувајќи да бидат поставени на плафонот на аеродромот со минимална подршка. „Најголемиот OLED екран на светот, секако е нешто со кое треба да бидеме горди, но исто така сме…
| | веќе видена

Владата во Атина соопштила денес дека Грција ќе ја избегне рецесијата оваа година и дека ќе претрпи само мало успорување во 2016 година. Владата денес доставила до парламентот предлог за буџетот за 2016 година, предвидувајќи за оваа година нулта раст на бруто домашниот производ и пад од 0,7% за 2016 година. Официјална Атина претходно прогнозирала пад од 2,3% оваа година и 1,3% идната. Преговорите за третиот пакет помош за Атина ја доведоа земјата на работ на финансиски колапс пред неколку месеци, но владата сепак успеа да постигне договор со кредиторите, воведувајќи уште подобри мерки за штедење. Грчкиот парламент вчера ги…
сите 4 | | | веќе видена

Новиот светски хит кога маникирот е во прашање, е нешто понормален од досегашните.Заборавете на грбавите нокти и слични трендови.Направете маникир во стилот Клот-Фркет. Доколку истражувате на Инстаграм и барате идеја за нов маникир, пред очи сигурно ќе ви влезе новиот тренд - маникир кој одлично се совпаѓа со дезенот на вашиот топол џемпер. Тој е одлично решение за студените денови кои толку многу ги најавуваат! Овој маникир се прави со помош на 3D Гел, кој моментално е вистински хит во светот, иако, мајсторите за маникир велат дека ни малку не е лесно да се изведе ваков дезен на ноктите затоа…
сите 2 | | | веќе видена

Јеменскиот огранок на Исламска Држава ја превзеде одговорноста за денешните напади во Јемен во кои се убиени 15 војници и 19 џихадисти. Властите велат дека експлозијата одекнала кај еден контролен пункт во Шибам, познат како „Пустински Менхетен“. Исламска Држава тврди дека во нападите загинале скоро 50 војници. Во близина на населениот дел од градот бил изведен самоубиствен напад, а од експлозијата се оштетени многу куќи и неколку цивили се ранети. Најпрвин се мислело дека Ал Каеда е одговорна за нападите, но набргу потоа Исламска Држава ја превзела одговорноста.
сите 2 | | | веќе видена

Руски бродови во состав на касписката флота лансирале 18 ракети на некои локации на терористите во Сирија и во таа прилика убиени се 600 терористи, тврди министерот за одбрана Сергеј Шојгу. „Воени бродови кои припаѓаат на касписката флота гаѓале објекти и упоришта на Исламска Држава во провинциите Рака, Идлиб и Алеп. Сите мети се уништени“, се наведува во извештајот на министерот до претседателот Владимир Путин. Според извештајот, 10 бродови учествувале во оваа акција, а шест од нив се лоцирани во Средоземно море, пренесува Спутник. Военото воздухопловство на Русија уништиле 826 терористички мети во Сирија во претходните два дена, потсетува министерот.
сите 48 | | | веќе видена

Светската здравствена организација соопшти дека поново е потврден еден случај на ебола во Либерија, каде во септември беше соопштено официјално дека вирусот повеќе не е присутен. „Еден случај е потврден“, рекол портпаролот на СЗО, Тарик Јасаревиќ, не наведувајќи детали. Крајот на епидемијата во Либерија беше проглсен во мај оваа година, но вирусот кон крајот на јуни повторно се појави. Во септември СЗО соопштила дека во Либерија повеќе нема зарази, односно дека ни еден случај не бил пријавен во рок од 42 дена, што е двојно подолго од максималниот период за инкубација на овој вирус. Епидемијата на ебола ја зафатила западна…
сите 2 | | | веќе видена

Чувствува, и никој не може да го зафркне... Во прашање е Овен... Древните Маи Овнот го нарекле Чен.Негови симболи се Месечината, племенитоста, црната бура и западот. Тоа всушност значи, влегување во суштинската племенитост и мудрост.Луѓето родени во овој знак се мудри и чувствителни.Сака да држи се под контрола, но тоа често не му поаѓа од рака. Кон целта оди директно, па често во тоа може по малку да биде и непријатен.Амбицијата и успехот го мотивираат најмногу и благодарение на големата енергија, и во главно во тоа е успешен. Сака да изгради кариера и има добар друштвен статус, што најчесто го…
| | веќе видена

Во античката гробница близу градот Чингџоу на истокот на Кина е пронајдена необична друштвена игра... Гробницата со векови била пљачкосувана, но се чини дека никому не било во интерес да ја земе 14 страната “коцка“ на која се испишани броеви, 21 - правоаголната фигура, како ниту скршената табла која најверојатно била предвидена за игра. Археолозите успеале да ја реконструираат таблата - украсена е со две очи кои се опкружени со шари со облаци и громови, се наведува во магазинот Chinese Cultural Relics.Коцкичката е направена од животински заб, а на 12 од 14 страни се наоѓаат броеви од 1 до 6,…
сите 6 | | | веќе видена

Малата таблета од која за брзо време се станува зависник се произведува во Сирија и е достапна ширум Блискиот Исток.Неа ја користат припадниците на ИД како “стимуланс“ за убивање... Оние кои ја пробале велат дека дава “неверојатна сила“ и “го намалува чувството за болка“....Како што пишува Гардијан, од продажбата на таа дрога се добиваат финансии од црниот пазар, а тоа на џихадистите им дава можност да ја опремат својата армја и да имаат пристап до ново оружје, борци... Се работи за силна амфетаминска таблета, синтетичка дрога позната како фенетилин односно, кептагон која луѓето од сириското боиште ги држи будни со…
сите 32 | | | веќе видена

Припадниците на “Исламската држава“ објавија видео снимка во која се закануваат со бомбашки самоубиствени напади на Белата Куќа. На шестминутната снимка, која ја објавија џихадистите на ИД од Ирак, ги поздравуваат минатонеделните напади во Париз, пренесува Ројтерс.Најновата закана доаѓа ден откако Исламската држава се закани и со напади на Њујорк.Директорот на ФБИ, Џејмс Коми изјави дека не знае за постоење на било какви кредибилни закани во САД слични на оние во Париз.Портпаролот на Стејт Департментот џон Кирби за СиЕнЕн изјави дека е во тек проверката на најновото видео, во кое ИД се закануваат на Белата куќа за да ја испитаат…
сите 32 | | | веќе видена

Русија толку ја нафрли својата одмазда кон терористите што започна воен удар и кон нафтената индустрија и превозниците на нафта и гориво кои директно или индиректно се вклучени во потпомагање на терористите. На снимките се гледа како се бомбардирани цели како нафтени танкери и возила кои пренесуваат гориво.
сите 16 | | | веќе видена

На познатиот не-цензуриран канал LiveLeak се појави видео снимка од сообраќајна несреќа, акде автомобил на брутален нечен прегазува велосипедист кој си стоеше во својата лента на возење. Според очевидците на лице место пишуваат дека најпрвин велосипедистот бил удрен толку силно што при ударот прелетал десетина метри, за потоа да биде прегазен уште еднаш од автомобилот. Ова уште една докажува колку само пешаците и велосипедистите не се безбедни иако се наоѓаат во својата лената на движење.
сите 42 | | | веќе видена

На социјалните мрежи се појави снимка во која се гледа бебе, кое со само 19 месеци, знае да чита... Всушност, како што пренесува Телеграф, а како што и може да се види на снимката, на момченцето му се покажувани картички на кои ги пишува зборовите, а кои тој знае да ги прочита. Весникот пренесува и дека малиот знае околу 300 збора, како и дека знае да брои до 50. https://www.youtube.com/watch?v=x3KwBJNvdzM
сите 16 | | | веќе видена

Два од 19-ката на хотелот се градат под вода, а ќе бидат аквариум со стаклени ѕидови. Другите 17 ката ќе бидат изградени во пештера, во подножјето на планината Tianmenshan. Британската дизајн фирма зад плановите и тврдењето вели дека хотелот ќе биде само 15 метра над земја и длабочина на 100 метри. CAVE хотелот во округот Songjiang е дизајниран од страна на британската фирма Аткинс и ќе има 380 соби на 19 ката од кои два ќе бидат под вода. Остатокот на хотелот Интерконтинентал Shimao ќе биде изграден во планински пејзаж и гостите ќе бидат во можност да уживаат во спортови…
сите 2 | | | веќе видена

Зошто е важно детето да поседува висок степен на емоцонална интелигенција? Емоционалната интелигенција помага за здрав и оптимален развој. Детето кое поседува висок степен на емоционална интелигенција има вештина да ги контролира своите емоции, како и да ги разбира емоционалните состојби на другите луѓе. На тој начин, детето има подобри шанси за успех понатаму во животот, во работната средина, во градењето пријателства, емоционални врски и семејство. Кога децата умеат да ги препознаат своите емоции, тие полесно можат да ги изразат своите желби и потреби. Ова е добра вест за родителите, бидејќи тоа значи помалку испади на бес, помалку инаетење и…
| | веќе видена

next