Втората по број пратеничка партија во Словенскиот парламент - Словенската Демократска Партија на чело со Јанез Јанша денес пред парламентот го предложи законот за забрана за носење бурка и никаба во јавноста. Јанша овој предлог го образложи со причините дека тој е од безбедносна и културолошка природа. СДП го предложи законот и за меѓународна заштита со која се бара заострување на условите за стекнување на азил. Партијата на пензионерите (Десус) денес го повтори својот став дека според уставот сите религии се рамноправни и дека предложеното решение им се чини како неисправно, како и дека носењето на сите видови облека, не…
сите 4 | | | веќе видена

Причината за несреќата на рускиот товарен број, кој удри во каменото крајбрежје на Шкотска е рум, покажала истрагата.Всушност, морнарот кој бил дежурен на пловилото, пред да ја започне својата смена испил повеќе од половина литар рум, поради што не бил во состојба да управува со бродот. Внесувајќи таква количина на алкохол, морнарот внел дури осум пати повеќе алкохол од дозволеното и така пијан успеал да го удри товарниот брод долг 129 метри и тежок 7.000 тони со полна брзина во каменото крајбрежје на Шкотска. Во несреќата бродот бил потполно уништен, а во морето истекле 25 тони гориво. Истрагата покажала дека…
сите 5 | | | веќе видена

Мезон Сере, 42 годишниот невработен човек од Зимбабве е прогласен за најгрдиот човек во таа држава на изборот кој се одржал во пабот во престолнината Харареу, а второпласираниот поради незадоволство бара повторување на натпреварот и реизбор. Победникот Сере, облечен во речиси распадната облека и без неколку предни заби, ја однел првата награда меѓу петте номинирани и со тоа ја освоил наградата од 500 долари како „Мистер Најгрд“.Оваа награда е прилично висока во државата во која владее огромна невработеност. „Сакам да му се заблагодарам на Бог за оваа награда, претходната година бев четврти“, изјавил Сере пред 200те набљудувачи. Второпласираниот Вилијам Масвину,…
сите 6 | | | веќе видена

Кој е вашиот синоним за најдобар пријател? Оној кој ве цени безусловно? Некој кој лесно простува, секогаш останува покрај вас, и е добар слушател? Повеќето во моментов го опишуваат нивното куче... Еве ги 11-те мали задоволства кои кучињата им ги пружаат на нивните сопственици: 1. Ви пружаат безусловна љубов... Прекрасно е чувството да бидете сакани безусловно. Кучињата не се грижат дали вие изгледате перфектно, дали ќе ги кажете вистинските зборови или ќе постапите правилно.Тие ве сакаат без оглед на се’. 2.Тие се верно друштво... Тие не се изморуваат од вас.Тие уживаат кога се во ваше друштво.Кога би можеле, тие би…
сите 2 | | | веќе видена

Живеел некогаш еден крал... Еден ден паднал во заробеништво на своите најголеми непријатели кои му поставиле необичен услов за да се спаси: – Има само еден начин да ја избегнеш смртта. Треба да го најдеш вистинскиот одговор на едно прашање. Но, бидејќи тоа е исклучително тешко, ќе ти дадеме една година да го пронајдеш одговорот. Сега ќе те пуштиме, но ако не се справиш со задачата, ќе бидеш погубен. И така, прашањето е: Што најмногу сакаат жените? Се вратил кралот во своето кралство, ги сослушал сите жени, но ниту една не успеала да му даде добар одговор. Веќе бил очаен…
сите 2 | | | веќе видена

Фиан Ајуб изгледа како малку да сака да се издвои на сјајните страници на Western Bridal магазинот - освен рушевините кои се наоѓаат зад неа. 22 годишната невеста носеше бел фустан со низа од бисери околу нејзиното деколте и половината, за на крајот слоевите од тул да оддадат одлична завршница. Нејзината фризура и шминка не беа упадливи - но таа сепак сјае, ако се земе во предвид фактот дека нивната венчавка се одржува во “hopeless place“ - воената зона Кобани во Сирија.
сите 2 | | | веќе видена

Популарната и дива Џенифер Лопез вчера ги отвори овогодинешните Американски Музички Награди 2015 (АМА), приредувајќи и на публиката неворјатно шоу, комплетирано од сите хитови во 2015... Па Џени, ни недостигаше! Таа успеа да ги изведе сите хитови кои ја одбележаа 2015 на музичката сцена, меѓу кои и: „Anaconda“, „Bad Blood“, „Bitch better have my money“, „Thinking out loud“, „Trap Queen“... Перформансот го започна со својата нумера која ја одбележа 1999 година - Waiting for tonight, и инсистираше публиката да не и ракоплеска.А тоа е дивата која сите ја познаваме и сакаме! Можеме само да кажеме...не остави без коментар!
сите 15 | | | веќе видена

Заеднички проект на Министерството за здравство и Јога сојузот на Македонија Во рамките на овој проект ќе се одржуваат бесплатни курсеви за бремени жени во: Скопје, Штип, Битола и Прилеп. Во Штип часовите ќе се одржуваат под водство на професорот по јога Томе БиновскиЛокација: Домот на културата „Ацо Шопов“ (репитициона сала)Термини: Понеделник и Петок од 18:30 часотПочеток: 23.11.2015 год. (пон.) 18:30 часот Пријавување на тел. ++ 389 70 368 972
сите 2 | | | веќе видена

Британскиот премиер Дејвид Камерон, изјави денес во Париз дека Британија би требало да се вклучи во воздушните напади во Сирија, кои се со цел уништување на Исламска Држава. „До крајот на неделева во парламентот ќе ја претставам оваа стратегија за борбата против ИД“, најави Камерон на конференција во Париз со претседателот на Франција, Франсоа Оланд. Тој му понудил на Оланд да ја користи британската воздухопловна база на Кипар. Додал и дека со Оланд договориле зајакнување на соработката и дека ќе ги интензивираат напорите за размена на податоци со Франција и други европски партнери. „Ќе ги интензивираме нападите, ќе ги одбираме…
сите 105 | | | веќе видена

Шефот на полицијата во Париз Мишел Кадо, во изјави дека во поширокиот регион на Париз разместени се 10.200 полицајци и 6.400 војници, на кои приоритетите им се станиците, аеродромите, големите јавни простори, владините згради, културни установи, медиумски компании и болници. Тој рекол дека од терористичкиот напад во Париз на 13 ноември, па до сега во регионот уапсени се скоро 300 осонмичени за некаква поврзаност со терористичките напади. „Вкупно 298 луѓе се наоѓаат во затвор, додека 71 се во домашен притвор“, прецизирал Кадо. Тој додал дека нивото на закани е зголемено, наведувајќи дека Исламска Држава објавува заканувачки пораки на интернет во…
сите 15 | | | веќе видена

Новопечениот славен балкански пар, Северина и Игор денес го кажаа судбоносното “да“.Од нивната семејна куќа излегле и се сместиле во накитениот автомобил “Застава 101“. Младоженецот и неговиот татко не го криеле возбудувањето и не штеделе пари за музиката, а невестата ко невеста, насмеана и весела. Северина и Игор најпрвин со блиндиран автомобил пристигнале до куќата на Игор, за потоа да излезат и да ја продолжат свадбената веселба во старо-новиот автомобил. Инаку Северина повеќе не е Вучковиќ, туку се одлучи да го промени своето презиме во Којиќ...
сите 125 | | | веќе видена

Се сеќавате како поминавме на претходните WAKE UP настани?! Задоволни, среќни, насмеани лица...Одлична атмосфера, оригинални битови во позадина и полн денс подиум... Неколку месеци подоцна, еве не пак! Не, не се работи за уште едно нумерирано продолжение на Wake Up фестивалот, туку овој пат ќе ве заинтригираме со едно лимитирано издание на WAKE UP - EDM Edition...Како што електронската музика зазема широки размери од година во година, истата се менува, надополнува со различни жанрови, но и стилови.Токму ова е и темата на декемвриското издание на WAKE UP - EDM Edition. Што е EDM ? EDM ( Electronic Dance Music) -…
| | веќе видена

На 21.11.2015 година околу 10,00 часот во Штип во куќата сопственост на Д.М.(61) дошол В.С.(49) со кого се познавале подолг период, а кој претходно изведувал градежни работи во нејзиниот дом за одреден паричен надомест. Во разговор тој и побарал 2.500 евра (кои наводно му биле потребни за да оди во Словенија), при што истата се согласила да му најде работа, односно му понудила да изврши одредени поправки во нејзиниот дом. По кратко време додека седела на стол, почувствувала силен удар во пределот на тилот, по што В.С. ја фатил и почнал да ја дави, велејќи и дека ќе ја убие…
сите 10 | | | веќе видена

Меѓународната хакерска група „Анонимуси“ дошле до податоци за планирани за денеска напади во САД, Индонезија, Италија, Либан и повторно во Париз, а цел на крвавите напади главно се места за масовни манифестации со очекувано присуство на илјадници учесници. Во Атланта, Џорџија, целта на џихадисти од ДАЕШ / Исламска држава / се светските демонстрации за борба во арената “Филипс”, тврдат Анонимните во соопштението. Масовните демонстрации на феминистките во Париз, салони за игри, Рим и други градови, кои се подготвуваат за Христовото раѓање, концертот на американската хеви-метал бенд “Five Finger Death Puch” во Индонезија, како и универзитетот Holy Spirit во Либан се…
сите 4 | | | веќе видена

Британски Гардија јавува дека во моментов во Лондон се развива вистинска драма каде се забележани вооружени полицајци во близина на метро станицата Стоутварк, јужно од реката Темза.Од Скотланд Јард соопштија дека три лица се уапсени. Полицијата затвори уште неколку улици во близина на метро станицата. Во 13:44 полицијата запрела возило на Блекферс патот на вклучување за Кембриџ циркузот.Тројца луѓе кои се наоѓале во возилото се уапсени.Блокадата на локалните патишта сеуште е во тек. Може да се забележи дека возило со марка БМВ од кое се уапсени три лица, носи белгиски регистарски таблички. Уредникот на Канал 4 на Твитер напишал дека…
сите 6 | | | веќе видена

Најголемата социјална мрежа одлучи да воведе опција „за полесно зараснување на рани“ и на тој начин да им помогне на лицата со скршени срца... Доколку ја вклучите оваа опција, името на вашиот поранешен партнер нема да се појавува во опциите на означени фотографии, статусите на вашиот поранешен партнер ќе бидат сокриени и само ограничен број на луѓе ќе можат да ги видат. - Ова го направивме за да им помогнеме на луѓето кои минуваат низ тешки периоди од својот живот, објасни Кели Винтерс, менаџерка во Фејсбук. Вашиот поранешен партнер нема да добие известување дека сте ја активирале оваа опција. До…
сите 5 | | | веќе видена

Економските мигранти од Пакистан и другите северноафрички земји ја блокираа железничката пруга од грчка страна за да може да добијат влез во Македонија. Меѓу 1.500 и 2.000 мигранти подигнаа шатори и лежат на пругата, се закануваат со штрајк со глад додека не им биде овозможено да влезат во Македонија. Грчката државна железница денес соопшти дека поради протестите се откажани 10 товарни возови за Македонија. На местото на случувањата пристигна и грчкиот министер за миграција Јанис Музалас. Мигрантите спијат на отворено, а хуманитарците предупредуваат дека ситуацијата е критична кога се работи за залихите на храна и облека.Музалас најави дека ќе бидат…
сите 19 | | | веќе видена

Една од карактеристиките на тибетанската култура е склоноста кон употребата на духовните моќи како би се дошло до појасна слика за иднината. Така индијските туристи сведочеле на неверојатни предвидувања во тибетските манастири кои се под управа на кинеската влада. Тибетските монаси во таа прилика тврделе дека светските сили се движат кон уништување, но дека сепак и покрај тоа, светот нема да биде уништен. Измеѓу сегашните големи сили кои владеат со светот ќе продолжат конфликтите и војувањата. Тероризмот и тајната војна ќе бидат главните проблеми. Тие предвидуваат дека во светот на политиката ќе се случи нешто баш околу 2015 година. Во…
сите 2 | | | веќе видена

Читателите на машкиот магазин „Аскмен“ секоја година ја бираат најсексапилната жена во светот, а овој пат, титулата и припадна на холивудската актерка Софија Вергара... Вергара со својот шарм ги воодушевува и мажите и жените. Иако во анкетата, како и секоја година учествуваат преку милион читатели, Вергара оваа година убедливо дојде до првото место. Второто место го зазеде манекенката со занесни облини - Кејт Аптон. Третото место и припадна на актерката Руни Мара. На четвротот место се наоѓа Миранда Кер, а на петтото ексцентричната рап пејачка Ники Минаж. Колумбиската убавица Софија Вергара (42) и нејзиниот вереник Џо Манганијело (38) многупати беа…
сите 11 | | | веќе видена

Во претходната гала емисија на македонското музичко шоу „На иста адреса“, Роберт Билбилов му се обрати на Боки 13 со зборови дека “ќе му го свирне“...Но, Боки 13 не остана рамнодушен па возврати со закани. Всушност, Боки 13 (Бојан Јовановски) на својот Фејсбук профил објави статус:„Епа така иде тоа…Ти мене свирнување, али затоа после ја тебе кашлање. П.С. Тек што го чека на следната гала вечер, никој да не му е во кожа на Билбилов“.
сите 29 | | | веќе видена

next