Кога сте на прв состанок сигурно се прашувате што мисли вашиот симпатија бидејќи многу често момчињата не знаат да ги кажат своите мисли и чувства. Затоа ќе треба да научите да читате меѓу редови и да го препознаете неговиот говор на тело. После овие 7 потези кои ги прават момчињата на првиот состанок, никогаш повеќе нема да бидете во забуна што точно сакал да ви каже. Што значи кога вашиот симпатија ги става рацете на маса со дланките свртени нагоре? Едно од значењата на овој потег е дека тој сака вие да ги ставите вашите раце врз неговите. Второто и…
сите 2 | | | веќе видена

Воспалено грло може да биде првиот знак на настинка, последица од истегнати гласни жици или индикација за нешто посериозно како бактериска инфекција. Без оглед на причината, она што прво сакаме е да ја ублажиме болката. Може болката ќе направи да паднете во искушение веднаш да отидете кај вашиот доктор, но треба да знаете дека најдобриот третман се домашните лекови. Овие 10 лекови можете да ги употребите следниот пат кога ќе почувствувате гребење во грлото, засипнатост или едноставно кога ќе настинете. Антивоспалителни средства Едни од најефективните третмани за воспалено грло веројатно веќе ги имате дома. Тие се земаат без рецепт и…
сите 2 | | | веќе видена

Тешко е да се опише колку ѝ даде Коби Брајант на кошарката, но едно е сигурно, ѝ даде многу. Од доаѓањето на големата сцена во 1996 година како 13-ти пик на драфтот и трејдот во кој од Шарлот во замена за Владе Дивац замина во Лејкерси, Брајант го привлече вниманието кон себе и испиша историја. Еден од најдобрите кошаркари на сите времиња, легендарниот Коби Брајант преку емотивна порака ја инфомира јавноста дека е „подготвен да се повлече од кошарката", односно да престане да игра по крајот на оваа сезона. „Драга кошарко, Од моментот кога почнав од чорапите на татко ми…
сите 6 | | | веќе видена

Вртена или права коса, пуштена или подигната коса, романтика или опасен стил – кои трендови владеаат оваа есен и зима? Водечките експерти на познатиот бренд „Kevin Murphy“ одговори на овие прашања и на модна писта беа претставени водечките трендови во светот на фризурите. Во видео прилого дознајте што е популарно жените да носаат оваа есен или оваа зима.
сите 2 | | | веќе видена

Висока е 22 метри, а ја красат неверојатни 518.000 светилки. Елката на Дејвид Ричер благодарение на така големиот број светлечки украси влезе во Гинисовата книга на рекорди. За соборување на овој рекорд во украсувањето на елката се пгорижил адвокатот од австралискиот град Канбера, Дејвид Ричард, кој дровото го украсил со помош на волонтери. Ричардс секоја гдоина се труди да направи небични празнични креации за да собере средства за хуманитарната организација која се бори против синдром на изненадна смрт на новороденчиња. Елката била готова за месец дена, украсувана во неколку етапи, а на неа има поставено 518.838 ЛЕД светилки. Претходниот рекорд…
сите 2 | | | веќе видена

Иако на поротата изгледал како убиец, мажот кој 16 години поминал зад решетки поради оптужба за тројно убиство, всушност е невин. Луис Лоренцо Варгас од Лос Анџелес е осомничен за неколку кривични дела во 1998 година поради тетоважата на солза под неговото лево око. Од почетокот тврдел дека не е виновен, но некако неговиото барање за одбрана било одбиена. Се до денес кога преку ДНК анализа, спореведена дури оваа година е докажано дека тој ја говорел вистината. Полицијата цело време верувала дека тој е „силувачот со солзата“ поради тетоважата која поврзувала 39 обвинети за силување од 1995 година. Обвинет бил…
| | веќе видена

Нова студија објавена во магазинот „Social Psychological and Personality Science“ открива дека парите влијаат на човековата перцепција. Има вистина во познатата метафора која вели дека парите не прават „ладнокрвни“ личности – објаснува Леони Реутнер, автор на истражување и експерт од Универзитетот во Базел. Меѓутоа, истражувањето покажало дека парите буквално донесуваат „оладување“ во физичка смисла. До ваков заклучок дошле на основа на следното – испитаниците кои учествувале во експериментот имале за задача да проценат температура во собата во која се наоѓале додека рацете им биле во чинии наполнети со пари. Дел од испитаниците пред себе имале чинии со вистински пари, додека…
| | веќе видена

Пикси Фокс (25) отстранила шест ребра (по три од двете страни) за да ја истенчни половината чиј обем сега кога ќе облече корсет изнесува само 35 сантиметри. Желбата и била да наликува на Џесика Рабит од филмот „Кој му смести на Роџер Рабит“. Пикси инаку е поранешна електричарка, родена во Шведска, а денес живее во Јужна Каролина, САД. Здравиот живот за неа е многу важен па најчесто се храни со повратни сокови и влакна, а вежба четири пати дневно. Инаку има 70 илјади следбеници на социјалната мрежа Инстаграм, каде обајвува информации за себе, како и идните планови. На низата пластични…
| | веќе видена

Таен код за киднапирање, неуништива црна кутија, не пијде вода во авион – се само некои од работите кои поголемиот дел од луѓето кога патуваат не ги знаат.Можеби си мислите дека знаете се за патувањето со авион, но постојат работи кои ни прилично честите корисници на воздушните услуги не ги знаат. Пилотите јадат различна храна Додека вам ви послужиле чинија просечна храна, пилотот добива посебно направен оброк за да се обезбеди тој да не се разболи. Малата црна кутија не е неуништива И покрај се што ќе ве уверуваат во филмовите, црната кутија може да биде уништена во текот на…
сите 6 | | | веќе видена

Поради неодамнешните терористички напади кои ја задесија Франција и заканите по безбедноста во Брисел, многу туристи останаа во искушение да останат без патување. Меѓутоа, според индексот за глобален тероризам на Институтот за економија и мир, 97% од терористичките напади во последните 15 години се случиле во земји кои не му припаѓаат на Западот. При составуавњето на листата во рпедвид се земени и безбедноста во сопствениот дом, милитаризацијата, како и учеството во домашнит еи меѓународните конфилкти. Еве како изгледа листата на топ 15 најбезбедни држави во светот. ИсландДанскаАвстријаНов ЗеландШвајцаријаФинскаКанадаЈапонијаАвстралијаРепублика ЧешркаПортугалијаИрскаШведскаБелгијаСловенијаСоединетите Американски Држави имаат нешто поинакот став по оваа прашање. Имено, Државниот…
сите 2 | | | веќе видена

РЦ за ГР Север поднесе кривична пријава против албанскиот државјанин С.Е.(26) поради постоење основано сомнение дека сторил кривично дело „фалсификување исправа“, инфомирмираат од Министерството за внатрешни работи. Пријавениот, на 23.11.2015 година, околу 01.40 часот, на ГП „Табановце“ приложил фалсификувана албанска патна исправа, а од преземени мерки е утврдено дека во патната исправа извршил замена на четири страници, поради претходно издадена забрана за патување во земјите од ЕУ.
сите 32 | | | веќе видена

СВР Куманово поднесе кривична пријава против Р.М.(41) од Куманово, управител на ДПТУ „Линда 2002“ ДООЕЛ Куманово и против ДПТУ „Линда 2002“ ДООЕЛ Куманово, поради постоење основано сомнение за сторено кривично дело „повреда на правото од пријавен или заштитен пронајдок и топографија на интегрални кола“, информираат од Министерството за внатрешни работи. Пријавениот на девет компјутери поставени во деловниот објект на второпријавениот, лоцирано на ул. „Пролетерски Бригади“ неовластено употребувал нелиценциран заштитен софтвер „Микрософт Виндовс ХП“.
сите 38 | | | веќе видена

Француските известувачки служби веруваат дека осомничениот за нападите во Париз, Салах Абдеслам побегнал во Сирија, објави денес СиЕнЕн, повикувајќи се на извори блиски до истрагата. Полицијата верува и дека Абдеслам ги купил детонаторите во Франција пред нападот на 13 ноември, во кој загинаа 130 лица. Овие информации се објавени по пишувањето на весникот Паризијен дека Абдеслам ги купил детонаторите во продавница за пиротехника, северно од Париз. Менаџерот на продавницата за ова ги известил надлежните кога името на Абдеслам, како и неговата фотографија биле објавени јавно. Можноста дека Абдеслам им побегнал на надлежните била наговестена и минатата недела, кога адвокатот од…
сите 29 | | | веќе видена

МВР во последните 24 часа на граничниот премин Богородица со Грција регистрираше повеќе од 1.900 странски државјани од Блискиот Исток кои изразиле намера да побараат азил во Македонија, а една третина од регистрираните биле деца. Бројот на Авганистанци го надмина бројот на мигранти од Сирија.За разлика од летните месеци, кога најголем број од мигрантите доаѓаа од Сирија, во текот на вчерашниот ден најбројни беа државјаните на Авганистан - 1.267, од кои 567 деца. Од 18 ноември Република Македонија дозволува влез само на мигрантите од Сирија, Авганистан и Ирак, додека државјаните на останатите земји се сметаат за економски мигранти на кои…
сите 86 | | | веќе видена

Постои голема веројатност дека гробницата на египетскиот крал Тутанкамон содржи и премин во тајна просторија, каде најверојатно се наоѓа и гробницата на кралицата Нефертити, соопштија денес стручњаците, а овие податоци ќе бидат испратени во Јапонија на анализа. Нефертити, за која се верува дека била маќеа на Тутанкамон, починала во 14 век пред новата ера и пронаоѓањето на нејзината гробница би претставувало најголемо археолошко откритие во Египет во овој век. Британскиот египтолог Николас Ривс најави планови за понатамошна анализа на конференцијата за новинарит со египетскиот министер за антиквитети Мамудух ал Дамати, кој рекол дека постојат 90% шанса дека нешто се наоѓа…
сите 14 | | | веќе видена

Шерил Фернандез Версини најави тужби откако е објавена нејзината фотографија која сугерира дека пејачката користи кокаин. Британската убавица беше една од ѕвездите кои присуствуваа на неодамна одржаните Британски модни награди, а во тоалетот била фотографирана од еден новинар.На сликата објавена на социјалните мрежи, се гледа како Шерил стои пред лавабото додека ги мие рацете, а пред неа се гледаат три бели линии. “Тага во нејзините очи“, стоело до фотографијата, која потоа е отстранета од интернет. Веднаш се појавиле шпекулации за тоа за каков пел прав се работи, но подоцна произлегло дека белите линии се всушност отсјај. Шерил јавно говорела дека…
сите 3 | | | веќе видена

Мараја Кери е обвинета дека на големата парада по повод “Денот на Благодарноста“ пеела на плејбек. Дека познатата пејачка не пеела во живо открил нејзиниот колега, поранешниот натпреварувач на Американскиот Идол, Крис Дотри, кој на Твитер открил дека сите пееле на плејбек. На традиционалната парад покрај нив двајца настапиле и Џордин Спаркс, Шон Мендез, групата Panic at the Disco и многу други.Бил најавен и настапот на Џастин Бибер, но тој во последен момент откажал поради приватни причини. Вообичаено е ѕвездите да пејат на плејбек на вака големи и јавни настани кои се пренесуваат во живо на телевизија, но и покрај…
| | веќе видена

Откако турските авиони го срушија рускиот воен авион на сириска граница, страстите полека се смируваат.Русија и Турција од една страна разменуваат тешки зборови (воглавно Владимир Путин ии Ердоган Реџеп), додека премиерот Ахмет Давутоглу и рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров даваат умерени и смирени изјави.Но, иако и едните и другите внимаваат да не дојде до нови инциденти, сепак започна војната во “трговијата“. Русите на границата ги враќаат турските камиони или со часови детално ги прегледуваат, а од царината е вратена голема количина на стока која не одговара на руските стандарди и прописи. Инспекциите за данок и труд влетаа во…
сите 109 | | | веќе видена

Претседателот на адвокатската комора на јуоисточната провинција, Дијабакир Тахир Елчи убиен е додека даваше интервју на улица, при што дојде до жестока размена на оган помеѓу вооружените курдски бунтовници и полицијата. Борeцот за правата на Курдите, Тахир Елчи беше критикуван поради негирање на официјалниот став на Турција со која Курдистанската работничка партија (ПКК) се дефинише како терористичка организација. Елчи погина од погодок во главата при престрелката, потврдија извори од болницата. Тој беше притворен откако во октомври даваше коментари за ПКК на Си-Ен-ЕН Турк, но подоцна беше пупштен и ги чекаше судскиот процес. Убиството се случи додека Елчи даваше интервју за…
сите 17 | | | веќе видена

По 7 годишната врска со Никол Шерцингер, Луис Хамилтон (30) е фотографиран како ужива во друштвото на шведската актерка Нуми Рапас (35). Ѕвездата на филмскиот серијал “Милениум“, вториот делл на “Шерлок Холмс“ и филмот “Промотеј“, Нуми Рапас, е фотографирана со возачот на Формула 1 на доделувањето на Британските модни награди во Лондон. Со обзир на тоа дека во текот на церемонијата Хамилтон не се одвојувал од актерката, веднаш се појавиле шпекулации дека тие се во врска. Хамилтон неодамна ја раскина романсата со Никол Шерцингер, но и таа е заљубена. Медиумите пишуваат дека го освоила срцето на бугарскиот тенисер Григор Димитров,…
сите 2 | | | веќе видена

next