Многумина сакаат да раскажуваат вицеви за да воведат расположение меѓу присутните.Но, како да знаете кој виц е најдобар?Епа, научиниците од Универзитетот од Оксфорд направија листа на вицеви кои дефинитивно ќе ги наведе сите да се ’фатат за стомак’, а еве некои од нив... Полжав со став Додека момчето си седело дома, некој тропнал на врата.Ја отвора вратата и гледа полжав.Го зема полжавот и го фрла колку што може подалеку.По три години некој повторно тропнал на вратата.Ја отвора и повторно го гледа истиот полжав, а полжавот на сето ова рекол:“Кого бе ти ќе фрлаш, а?“ Дух и Идиот Три момчиња се…
сите 2 | | | веќе видена

Угледниот британски весник “Гардијан“ објави анализа на германскиот новинар Јирген Тоденхофер за борбата против Исламската држава и улогата на Западот во тоа.Тоденхофер дојде во центарот на вниманието откако минатата година направи интервју со неколку припадници на ИСИС. „Од терористичките напади во Париз, западните политичари директно влегуваат во замката на терористите, истите оние кои влегоа по 11 септември 2001 година.Западот им враќа со бомби, а не сфаќа дека тие бомби всушност се и клучната причина поради која денес се бориме против тероризмот.Бомбите убиваат недолжни луѓе, и со тоа на ИСИС им даваат алиби за регрутација на нови членови“, пишува Тоденхофер на…
сите 15 | | | веќе видена

Од утрово, официјално, македонските воени служби почнаа да ја поставуваат металната ограда на јужната граница со Грција, од каде мигрантите го продолжуваа своето патување кон Европа. Војниците почнаа да поставуваат метални столбови во земјата на кои ги намотуваат жиците, при што треба да се изгради коридор сличен на оној кој Унгарија го постави на јужната граница со Србија и Хрватска, за да се намали приливот на мигранти. Сиријците, Авганистанците и Ирачаните во главно несметано преминуваат преку Балканот, до кој повеќето доаѓаат со бродови и чамци од Турција, преку Грција. Поради одлуката за враќање на сите други државјани, настана голема гужва…
сите 251 | | | веќе видена

Потресен социјален експеримент е снимен деновиве во САД, кога група од три момчиња сакаат да го проверат однесувањето на луѓето кога едниот од нив преправен во бездомно момче ќе седне до воен ветеран кој исто така проси за парче леб за да видат кому попрво ќе помогнат случајните минувачи. Во еден момент, тоа што ќе прикажат камерите е како жена која работи во обезбедување ќе пријде до бездомниот ветеран, и наместо пари, ќе му удри шлаканица, велејќи му да оди и да бара работа. За кратко, друг случаен минувач, критикувајќи го дека тоа што е ветеран не е оправдување, ќе…
| | веќе видена

Горан Накевски, татко на едно од убиените деца кај Смилковско Езеро, во вчерашното интерјву за ТВ21 јавно говори за ттранскриптите од прислушуваните материјали, како и за тоа дека не е задоволен од пресудите во случајот ”Монструм”. – Не сме задоволни по изрекувањето на пресудите. Сакаме случајот да го преземе Специјалната обвинителка – изјави Накевски.
сите 44 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи го лиши од слобода С.Р. (21) од Скопје кој се бараше од август годинава кога против него во рамки на Оперативната обработка „Ќелија“ беше поднесена кривична пријава поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „учество во странска војска, полиција, паравоени и параполициски формации“ предвидено и казниво по член 322-а од Кривичниот законик на Р.Македонија. Според сознанијата, пријавениот бил припадник на ИД и првото заминување за Сирија го остварил во првата половина на 2013 година, а додека пак второто илегално заминување за Сирија го остварил во октомври минатата година. Пријавениот пред неколку недели илегално се…
сите 12 | | | веќе видена

По страшниот инцидент со рушењето на рускиот авион во Турција од страна на туркста армија и спасувањето на пилотот од рускиот воен авион СУ-24 кој беше соборен од Турција, руската авијација и сириската артилерија ги уништија сите терористички групи кои се наоѓаа во тој регион. Од министерството за одбрана ја потврдуваат информацијата. „ Сите терористи кои се наоѓаа во регионот каде падна рускиот авион се уништени” – вели портпаролот на министерството Игор Конашенков. Тој вели дека руската авијација во последните три дена извршила 134 воздушни напади и уништиле 450 терористи во Сирија.
сите 6 | | | веќе видена

Нема да ви се верува дека ова девојче има само 3 години, а веќе ги знае сите хемиски елементи од Периодниот систем, сите држави во САД, Европа и Африка, како и нивните претседатели. Малата Бриел гостуваше во шоуто на Елен Деџенерис со својата мајка Кери и ги одушеви присутните со своето знаење. Во видеото, Елен ѝ покажува карти на кои се претставени елементите и нивните симболи, а Бриел го кажува целосното име на хемиските елементи и нивните карактеристики и објаснува каде можат да се пронајдат. Најдобриот дел е кога Елен ќе ја праша Бриел како успева да запомни толку многу…
сите 2 | | | веќе видена

Иако повеќето луѓе прашуваат „Кога дете?“ за да покажат интерес за нечиј живот и немаат лоша намера, сè повеќе жени одлучуваат да зборуваат за негативната и болна страна на тоа прашање. Репортерка во моќен есеј го сподели сопственото искуство за претпразнично да ги потсети луѓето да не ги преплавуваат жените со прашања за раѓањето на деца. Празниците се период на семејни собири и дружења, кога Стејша Наквин најчесто била прашувана кога планира да има дете. За да ги избегне непријатните прашања оваа година и за да им одржи лекција на сите кои прашуваат „Кога дете?“, Стејша напиша искрен текст во…
сите 2 | | | веќе видена

Дамнешната тајна листа со податоци за два милиони масони во историјата, сега ќе биде објавена на интернет и ќе го открие влијанието на оваа организација врз општеството. Членови биле Оскар Вајлд, Радјард Киплинг, Војводата од Велингтон, а се зборуваше дека и пејачот за кого се сомневаше дека е Џек Трбосек (Мајкл Мејбрик) бил ослободен токму поради тоа што бил масон. Помеѓу слободните ѕидари биле и Винстон Черчил, Едвард VII, Едвард VIII, истражувачот Ернест Шеклтони капетанот Роберт Фалкон Скот, научниците Едвард Џенер и сер Александар Флеминг.Кога станува збор за нашите простори, познати масони биле Вук Стефановиќ Караџиќ, Михајло Пупин, Иво Андриќ,…
| | веќе видена

Дванаесет годишно девојче од Етиопија било киднапирано од група од седум мажи. Тие го тепале девојчето за да ја натераат да се прифати брак со еден од ниб. Ваквите сцени не се невообичаени во Етиопија, каде многу жени стапуваат во брак на сила. Сепак, оваа трагична проказна има среќен крај, бидејќи плачот на девојчето го чуле три лава, кои најпрво ги набркале киднаперите, а потоа ја чувале малечката оловина ден, се додека не дошла полицијата. Четири од киднаперите биле фатени и осудени, а девојчето кое поминало низ хорор е многу благодарно на кралот на животните. Дел од локалните експерти сметаат…
| | веќе видена

Американските здравствени власти ја одобрија новата револуционерна метода за лекување на ракот со инјектирање на вирус на херпес со двоен ефект, бидејќи тој ги напаѓа туморните а ги штити здравите клетки, и го поттикнува имунолошкиот систем да се бори против туморот. Американската агенција за храна и лекови (FDA) ја одобри минатата седмица оваа ткн интелигентна терапија којашто заболените ќе ги поштеди од болните нуспојави на сегашните методи, какви што се хемотерапијата и зрачењето кој умеат да бидат и брутални и со ужасни нуспојави, од опаѓање на косата и внатрешно крвавење до хронична мачнина, па дури и смрт. Терапијата T-VEC (talimogene…
сите 2 | | | веќе видена

Дефинитивно не е лесно да се биде мајка. Слоницата која копала во дупката дури 11 часа ги заинтригирала сите кои се нашле во нејзина близина со нејзината упорност, но кога виделе зошто не сакала да се откаже, сите се воодушевиле.Луѓето се насобрале околу неа за да дознаат што прави, но многумина се откажале пред да дознаат, бидејќи таа упорно копала 11 часа. После тоа конечно од дупката излегло нејзиното младенче кое во текот на прошетката случајно паднало во дупката. Среќни дека се се завршило добро, мајката и младенчето продолжиле по својот пат, не обрнувајќи им внимание на набљудувачите.
сите 2 | | | веќе видена

Претераната големина на нејзините гради довела до тоа да и се истенчи кожата, но предизвикала и симастија, што значи дека нејзините гради почнале да се спојуваат во една огромна дојка. Блонди Бенет (39) целиот свој живот го посветила на мисијата да стане жива барбика. Единствениот проблем е што оваа мисија сериозно започнала да и го загрозува здравјето. Од моментот кога сфатила дека сака да изгледа како нејзината омилена играчка, Блонди на својата идеја потрошила над 38 илјади долари и тоа за пет зафати за зголемување на градите. Фактот дека достигнала големија од 30ЈЈ, што во превод значи горда сопственичка на…
| | веќе видена

Кога ќе го погледнете тизерот за филмот „Love“ или „Љубов“, ќе сфатите дека во 2015 година иако многу популарност зеде филмот „50 нијанси на сиво“, сепак ова е многу поеротска верзија. Филмот е на англиски и француски јазик, со буџет од три милиони долари и многу голи секс сцени.
сите 2 | | | веќе видена

Минатата недела, а по нападите во Париз, Французин со муслиманска вероисповед излезе на улица преправен дека е слеп и побара од минувачите да го прегрнат во знак на доверба. Следејќи го неговиот пример, сега Британец со муслиманска вероисповед по име Нубаид Харун одлучи да ја обнови идејата така што излезе на улиците во Лондон, барајќи одговор од минувачите за тоа, дали тие би прегрнале лице со различна религија и по нападите во Париз.
| | веќе видена

Актерот Тони Михајловски од денеска е назначен за нов уметнички директор на Македонскиот народен театар. Тој доаѓа на оваа функција на местото на Дејан Пројковски, кој од пред еден месец стана директор на најголемата национална театарска институција во Македонија. Оваа е прва ваква висока раководна функција на Михајловски од неговото вработување во МНТ, во 1994 година. Тони Михајловски, инаку меѓу кумановчани познат како Шанац е по потекло од Куманово.
сите 5 | | | веќе видена

Министерот за транспорт и врски, Владо Мисајловски денес на прес конференција ги презентираше бесплатните планови и изгледот на типските куќи што ги најави премиерот Никола Груевски на почетокот на Ноември. Се работи за шест проекти на куќи од 60, 80, 100, 120, 150 и од 180 квадратни метри, а заинтересираните граѓани ќе можат да ги симнат од веб-страницата на Министерството за транспорт и врски. „Со овие планови граѓаните заштедуваат од 900 до 2.000 евра кои би ги дале на проектантите. Со самото тоа што ќе се подигаат готови проекти за градење куќи, побрзо ќе се издаваат и дозволи за градба,…
сите 5 | | | веќе видена

Во пресрет на утрешнaта шопинг еуфорија позната како ”Black Friday”, најпознатиот празник за сите љубители на големите попусти и купувањето, Техномаркет како еден од промоторите на овој светски познат шопинг ден за сите граѓани овозможи попусти и до 70% пониска цена на своите производи. Популарниот Black Friday првично се појавува во 1960 година во САД како дел од предновогодишните и божиќните прослави, но за брзо време се проширува и станува тренд движење на големи попусти и промоции низ сите продавници во светот. Во Македонија овој празник го воведе Техномаркет, бренд кој што веќе трета година по ред за овој празник…
сите 28 | | | веќе видена

Телевизиската станица Скај Њуз на Ју Тјуб објави видео снимка од влезот на курдските сили во подземните терор тунели на ИСИС во градот во кој неодамна го контролираа припадниците на терористичката организација.Курдските борци кои од неодамна го зазедоа Синџар останаа импресионирани со мрежата од подземни тунели и прибежишта кои биле изградени од Исламската држава. “Толку многу тунели што не стигнавме да ги изброиме“, изјави курдскиот воен командант Хусеин Куру Мурад. “Овој им овозможува да одат и од продавница на улица до местата каде што ги прават бомбите“, вели покажувајќи на влезот на градот. Мурад исто така изјави дека како што…
сите 6 | | | веќе видена

next