Во иднина дефинитивно ќе слушнеме многу повеќе за Li-Fi технологијата на безичен пренос на податоци со огромна брзина и тоа користеќи видлива светлоска комуникација (VLC). Научниците ја тестирале оваа технологија и успеале да остварат брзина од 224 гигабити по секунда, а потенцира дека оваа технологија ќе го промени се она што денес го знаеме за интернетот. Во Талин, Естонија е испробана Li-Fi технологијата и успеале да достигнат брзина на пренос на податоци е еден гигабајт по секунда, што е сто пати побрзо од просечната брзина на денешниот „ваерлес“. Li-Fi технологијата ја осмислил Харалд Хас од Универзитетот во Единбург во 2011…
сите 13 | | | веќе видена

Научници од Универзитетот Јеил и Универзитет од Сантијаго, по долги години истражување открија молекула која ги убива бактериите кои предизвикуваат кариес. Молекулата „keep32“ ги убива бактериите за само 60 секунди. Според истажувањето, кариесот не се појавува поради шеќер, туку поради бактеријата Streptococcus Mutanskoja, која шеќерот во нашата уста ја претвара во млеќна киселина која ги напаѓа забите. Според резултатите молекулата може да се стави во паста за заби, гума за џвакање, бомбона или во препарати за уста.
| | веќе видена

Веќе сте ја опремиле вашата кулјна со нови апарати и уреди, па време е да ги повикате пријателите на коктел и пријатна вечера. Меѓутоа, ако сакате да оставите голем впечаток на гостите, а себе си да си пружите задоволство, би било добро да направите некој коктел во кој ќе ви помогне Somabar, единствениот куќн уред кој ќе измеша коктел по ваша желба. Somabar е модерно дизајниран кујнски уред, кој го носи вашиот омилен коктел со еден клик на копчето. Процесот го управувате со смарт телефонот, па можете да бидете креатори на сопствен оригинален рецепт, а на располагање имате шест различни…
сите 43 | | | веќе видена

Flipagram ви овозможува креирање на различни колажи, комбинација од фотографии, текстови и аудио содржини, а се тоа во виде запис кој не може да биде подолг од 30 секунди. Тоа е најголемата разлика помеѓу Flipagram и моментално популарната апликација Instagram. Како што стојат работите, Flipagram би можел да го надмине Instagram. Пред две години Flipagram беше на дното на листата на фото апликациите, а само за две години забележан е раст од 30 милиони корисници месечно. На пример на Facebook му требале три години за такви бројки, а на Snapchat - две години. За само неколку месеци Flipagram изби на…
сите 6 | | | веќе видена

Со брзото темпо на живот во денешно време, кое е на некој начин ни е наметнато на сите, ниту пак сите мобилни телефони можат да бидат во чекор со него. Coolpad Big Boy е екстерна батерија со огромен капацитет од 10.400mAh, на која ефикасноста и автономијата и се поголеми од било која класична батерија. Coolpad Big Boy покрај големиот капацитет поседува и потребна заштита, но има и прифатлива цена. Coolpad Big Boy користи технологија на брзо полниење и потребни се околу 6 часа за да се наполни. Coolpad Big Boy дава можност да го наполните телефонот Coolpad Porto (1800mAh) -…
сите 2 | | | веќе видена

Овде ќе ви изнесеме некои статистики за потрошувачката на електрична енергија од страна на вашиот компјутер, како и совети како да ја намалите потрошувачката. Десктоп компјутер 60-250WЛаптоп 15-45WКога е вклучен Screen Saver 60-250WКога е вклучен Sleep/Standby mode 1-6W Монитори: Обичен CRT монитор 17", приближно 80W19" LCD, околу 17-31WКога е вклучен Screen Saver потрошувачката е иста (околу 80W)Sleepnig монитор 0-15WАко мониторот е исклучен на копчето 0-10W Watts + бројот на часови на користење--------------------------------------------------------------------- х цената за киловат/час = Вкупната цена 1000 Доколку сте еден од оние кои никогаш не го гасат компјутерот, а се случува и да не го користат повеќе…
сите 122 | | | веќе видена

Технологијата која ја направиле британски научници е голем напредок, земајќи го во предвид тоа што екранот е најголемиот потрошувач на батеријата на денешните телефони. Британските научници направиле материјал кој ќе го замени стаклото на екранот, а се разликува во тоа што воопшто нема да ја користи енергијата од батеријата. Откритието на британските научници би можело да доведе до полнење на телефоните еднаш во една недела. „Смарт часовниците е неопходно да ги полниме секојдневно, а доколку би биле заменети со овој нов изум, доволно би било полнење еднаш неделно“, истакнал доктор Пајман Хусеин, инжинер на Универзитетот Оксфорд. Новата технологија користи електрични…
сите 2 | | | веќе видена

Поранешниот шеф на Департманот за известувачки работи на Генералштабот на Турција, Исмаил Хаки Пекин во интервјуто за Спутник нагласи дека рускиот авион не покажал никакви непријателски намери кон Турција.Според неговите зборови, бројот на Туркмени кои во овој момент живеат во реонот Бајирбуџак не е голем. „Таму не живеат повеќе од 2% Туркмени.Основната маса на население во регионот ја сочинуваат ујгурски и чеченски терористи.Голема грешка беше рушењето на авионот кој изведуваше операција против овие терористички елементи.Авионот не претставуваше никаква закана за безбедноста на Турција, и не покажа непријателски намери.“ Исмаил Хаки Пекин наведе дека Русија може да ги искористи информациите за…
сите 3 | | | веќе видена

Покрај сите убави случувања што имавме да ги споделиме со вас, драги сограѓани, денес, за жал, немаме толку убава вест. Од денес градот Радовиш остана без бензиска пумпа. - пренесува Радовиш.мк Додека до одреден период имавме три, денес останавме без бензиска пумпа. Од овде следува фактот дека со бензин ќе мора да се снабдуваме од соседните градови. Две од нашите бензиски пумпи се реновираат, а третата ќе биде затворена 15 или повеќе дена. Со ова нашите сограѓани се чувствуваат оштетени и незадоволни.
сите 5 | | | веќе видена

Дали сте и вие едни од оние кои го мачат зглобовите?! Овој народен лек им помогнал на многумина да се ослободат од непријатните болки на реума... Реумата е болест која обично ги погодува постарите луѓе, но денес, почесто и младите луѓе патат од оваа хронична болест. Симптомите на реума се доста непријатни, болката особено е неподнослива, но може да се ублажи со помош на лек кој може да си го приготвите и сами. Авторот на овој рецепт е фитотеравпевтот др.Попов, кој во својата книга “Лековити билки во народната медицина“ уште во 1967 година го препорачува овој рецепт против реума, кој…
| | веќе видена

Добри вести за љубителите на мачиња - вашето милениче ве лекува, но буквално! Во последно време се повеќе се шират информации дека мачките се едни од најголемите предизвикувачи на болести.Всушност, се работи за паразитот toxoplasma gondii кој би можел да биде еден од прекинувачите за некои ментални пореметувања, па дури и за шизофренија.Меѓутоа, оваа теорија е нова и контроверзна и треба да ја прифатите со резерва. Истражувањето спроведено на Универзитетот во Минесота, открило дека луѓето кои имаат мачки исто така имаат и помал ризик за добивање на срцев удар.По 10 години истражување се покажало дека сопствениците на мачки имаат 30%…
сите 2 | | | веќе видена

Иако однадвор изгледаат недопирливо, мажите и те како умеат да тагуваат по раскинувањето.Мажи, еве што никако не смеете да правите, доколку сакате да ја заборавите поранешната девојка... Секое раскинување е тешко, но некои знаат да бидат навистина катастрофални.Мажите често после такви емотивни катастрофи не можат да се ослободат од црните мисли, особено ако врската била долга.Меѓутоа, овие пет работи би требало да ги избегнувате како и да се чувствувате, затоа што само себе си ќе си наштетите. Избегнувајте емотивни телефонски повици Емотивните повици до вашата поранешна девојка кои звучат како вашиот свет да се срушил, тешко дека вашата поранешна девојка…
сите 2 | | | веќе видена

Изворите на бунтовниците и активистите на слободната сириска војска тврдат дека едниот од двата пилоти на рускиот воен авион Су-24 е убиен, а дека неговиот колега се води како исчезнат, додека пак Турција уверува дека и двајцата пилоти се живи и дека се преговара за нивно ослободување. Пилотот од срушениот руски авион бил застрелан од припадниците на бунтовничките сириски групи додека тој со падобран се спуштал во воздухот. На снимките кои кружат низ социјалните мрежи се гледа тело за кое се тврди дека му припаѓа на пилотот, опкружено со бунтовници од различни сириски групи. Фахди Ахмед, говорникот на бунтовничката група…
сите 18 | | | веќе видена

Припадниците на Слободната сириска војска тврдат дека го срушиле рускиот хеликоптер кој летал кон планината Туркмен за да им помогне на пилотите откако Турција го сруши нивниот воен авион. Веста сеуште не е службено потврдена, но медиумите јавуваат дека рускиот хеликоптер кој тргнал во помош бил срушен со противтенковска ракета. “Прорежимските медиуми ја потврдија оваа информација наведувајќи дека едниот руски хеликоптер морал присилно да слета во градот Латакија, која е под контрола на власта на Башар Ал Асад“. Објавени се и снимки на кои се гледаат двата хеликоптера кои тргнале да ги спасат руските пилоти.Само еден се враќа во Латакија.
сите 28 | | | веќе видена

Во полициската стамница во Кочани вчера било пријавено дека во два наврати на 18.11.2015 година и 21.11.2015 година во барака, лоцирана на ул. „Македонска“ во Кочани, врз нејзиниот син Ј.Ј. (37), лице кое е со заостанат душевен развој „Даунов синдром“, било извршено второ полово дејствие од страна на Р.А. (57) од Кочани. Пријавениот го повикал Ј.Ј. да влезе во бараката, му рекол да се соблече и додека се соблекувал од половината надолу, Р.А. го извршил половиот напад. Над Ј.Ј. бил извршен лекарски преглед во ЈЗУ-Кочани. Извор: Денешен
сите 4 | | | веќе видена

Месечевата диета е добро познат метод за кој се вели дека врши детоксикација на организмот и постигнува намалување до 3 кг за 24 часа Принципи на месечевата диета Оваа диета се состои од пост во времетраење од 24 часа во периодот кога месечината е млада. Месечевата диета треба да започне во оној момент кога почнува младата Месечина (кога Месечината поминува во нова фаза). Во табелата подолу видете кога точно е млада Месечина во 2014/2015 год. Што е дозволено за време на диетата За време на месечевата диета дозволено е конзумирање само на течности, и тоа најдобро е да пиете обична…
сите 4 | | | веќе видена

Некогаш мислевте дека вашиот партнер секогаш е расположен за секс, а сега не можете да го натерате ни да помисли на тоа? Ако се чувствувате збунето и загрижено поради ова, прочитајте поради кои се можните причини поради кои мажите не сакаат да имаат секс и можеби ќе ви се разјаснат нештата. Машка менопауза Можеби ова ќе ви звучи зачудувачки, но и мажите имаат „менопауза“. Кај нив таа е наречена андропауза. Добрата работа е што андропаузата не е константна, туку се случува на периоди. Па затоа наместо да се чувствувате лошо бидејќи тој не сака ни да помисли на секс, сфатете…
сите 2 | | | веќе видена

Рускиот претседател Владимир Путин денес изјави дека нападите на руските авиони во Сирија ќе траат колку што тоа е неопходно за да се казнат одговорните за срушувањето на рускиот патнички авион во Египет на 31 октомври, кога загинаа 224 патници и членови на посадата. Путин на состанокот со претседателот на Туркменистан, Гурбангулиј Бердимухамед во Техеран, во прилика на разгледување на безбедноста на воздушниот простор над Каспиското езеро, изјави дека воената операција во Сирија има привремен карактер, и дека кризата таму мора да се реши најпрво со политички методи. “Овие операции нема да се спроведуваат вечно, порано говорев за тоа дека…
сите 4 | | | веќе видена

Госпоѓа Хајек добро знае кој е нејзиниот главен адут и не пропушта прилика да го истакне.Навикната е да изгледа гламурозно и секси, а овој пат се чини дека на сексапилот успеала да стави најголем акцент. Холивудската актерка Селма Хајек се појави на “Evening Standard Theatre Awards“ и со својот изглед направи останатите да изгледаат обично.Досега имаше доста провокативни изданија, но ова дефинитивно ја однесе победата. Актерката која е со мексиканско потекло, со тесниот фустан кој поради длабокиот израз ги откривал нејзините бујни гради, решила да ги импресионира сите.Карнерот на деколтето привлекол уште повеќе внимание, а градите на Селма и покрај…
сите 10 | | | веќе видена

Рускиот авион кој се сруши на 31 октомври над Синај, кога загинаа 224 луѓе, е срушен со експлозив кој бил сокриен под седиштето 21А, на кое седела 15 годишната Мариа Ивлева од Санкт Петерсбург, пренесува британски Гардијан.Мариа Ивлева патувала во Шарм ел Шеик со својата мајка Марина (44), која седела веднаш до неа. Форензичката анализа покажала дека експлозивот со сила еквивалентна на килограм ТНТ експлозив бил сокриен под седиштето на девојката.Со самото тоа, се наведува во извештајот, Мариа Ивлева била првата личност која загинала во рускиот авион. - Експертите наведоа дека од јачината на експлозијата, лицата кои седеле на седиштата…
сите 15 | | | веќе видена

next