И овa е такво видео од тип социјални експерименти на кое целта е уствари да се види како луѓето ќе реагираат на ваква ситуација во која ќе ви пријде некој и ќе ве убедуе дека се познавате, а вие го гледате прв пат во живот. Реакцииите на „жртвите“ погледнете ги сами.
сите 4 | | | веќе видена

Во мултимедијалниот видео запис, Ројтерс го прикажува сето онаа што го задеси светот во текот на 2015 година, почнувајќи од судирите во Тунис, Сирија, до терористичките напади во Парис, бегалската криза во Европа и бекство на мексичкиот нарко картел од затвор. Се` на се`, 2015 година беше тешка година за човештовото и нажалост, и оваа година умираа невини луѓе, во водите на Средоземјето се удавија невини деца, а што е најбитно, лудилото и понатаму не престанува. Еве како беше одбележана 2015 низ објективот на ненадминливите фотографи на Ројтерс.
| | веќе видена

Како што информира МВР, во текот на изминатото деноноќие, во прифатниот бегалски центар на Гевгелија, издадени се потврди на вкупно 2.797 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија – 1.126, Авганистан – 880 и Ирак – 791 . Од 19 јуни заклучно со вчера, издадени се потврди на вкупно 300.420 странски државјани и поднесени се вкупно 80 барања за остварување право на азил. Инаку, економските мигранти кои секојдневно пристигнуваат на јужната граница и понатаму немаат дозвола за преминување на македонската државна граница и покрај протестите кај граничниот камен. Во текот на вчерашниот ден, повторно дојде до протести и…
сите 120 | | | веќе видена

На акушерското одделение во Општа Болница во Куманово во текот на вчерашниот ден е донесена триесетгодишна бегалка од Сирија која на свет донесе женско дете, тешко 2900 грама, информираат од одделението. Сиријката, инаку мајка на пет деца, во кумановската болница го роди шестото дете во кумановската болница и се чувствува добро. Таа била донесена од екипите на Црвен крст во 8:20 часот и веднаш била породена. Од болницата соопштуваат дека родилката и новороденчето ќе останат еден ден за понатамошно следење, иако таа изразила желба веднаш да си замине.
сите 6 | | | веќе видена

Тим од истражувачи од Медицинскиот факултет на Универзитетот Хардвард ги споредил ефектите од читањето на класична книга и е-читачите пред спиење и откриле дека корисниците на електронски уреди поради позадинското осветлување потешко успеваат да заспијат. Ако пред спиење уживате да читате, но сепак вашиот избор е електронското издание, наместо класична книга, тогаш треба да знаете дека и полошо ќе спиете, а можеби и дополнително ќе му наштетите на вашето здравје, предупредуваат научниците. Како што пренесува BBC, тим од истражувачи од Медицинскиот факултет на Универзитетот Харвард ги споредиле ефектите од читањето на класична книга и е-читач непосредно пред спиењето и откриле…
| | веќе видена

Денес ние златото го прифаќаме како “мерило” на благосостојба. Но тоа не е само тоа! Освен материјален показател, златото може да ни донесе многу среќа во животот. И поконкретно преку нашиот накит. Правиме едно важно појаснување дека накитот влијае врз нас само и единствено, ако нема камења по него. И колку и да не ви се верува, тоа може да менува судбини, па дури и да прави чуда! Како, видете сами! Како ни ја одредуваат судбината златните ланчиња и приврзоци? Златните ланчиња и приврзоци ги смируваат емоциите и не прават балансирани како личности. Луѓето кои ги носат потешко се оддаваат…
сите 4 | | | веќе видена

Нема да ви се верува за што се е корисен вазелинотВазелинот може да биде одлична замена за средство или хидрантна крема – производ кој би требало да имате крај себе. Оваа ефтина и едноставна формула може да се корсти за најразлични цели, а доволно е нежна да одговара на сите типови на кожа, дури и на најчувствителните. Вадење на шминка Вазелинот е многу ефикано отстранување на сите шминки, дури и најотпорните. Одличен е за вадење на маскарата и долгорајниот кармин на усните. Од лицето симнете ја снимката со тола вода. Лечење на испукани усни Ако се усните испукани од промена…
| | веќе видена

Како се пере волнена облека во машината за перење?Во студените месеци од годината омилен дел од облеката станува топлата волнена облека. За да успеете да ги задржите долго формата и видот, сепак, треба да ги перете правилно. Што ви е потребно? Машина за перење со функција за перење на волнени или деликатни ткаенини; Детергент без алкални и ензимски состојки; О мекнувач за волна. Пред перењето погледнете ги етикетите на облеката, можно е некои од нив да не можат да се перат автоматски. Испразнете ги џебовите од несакани предмети и прашина. Купете детергент за волнени производи. Тоа не смее да содржи…
сите 3 | | | веќе видена

Согласно последните измени на Општиот колективен договор за приватниот сектор од областа на стопанството од 31.12.2013 година, предвидено е Регрес за годишен одмор во висина од најмалку 40 отсто од основицата. Услов кој треба да се исполни за регресот за годишен одмор е работникот да работел најмалку 6 месеци во календарската година кај ист работодавач. Со колективен договор на ниво на дејност или колективен договор на ниво на работодавач може да се утврди регрес за годишен одмор во поголем износ од износот утврден со овој колективен договор. Регресот за годишен одмор се исплатува еднаш во текот на годината што значи…
сите 29 | | | веќе видена

Во Друштвото на писателите на Македонија, на 3 декември (четврток), во 12 часот, ќе биде прикажана претставата „Чекачот“ од Трајче Кацаров. Станува збор за пиеса работена според романот „Јад“ на Кацаров (издание на „Матица македонска“), а во интерпретација на Трајче Јованов. За романот „Јад“ ќе зборува писателот Христо Петрески, а програмата ќе ја води Александра Велинова. Трајче Кацаров (1959) е поет, раскажувач, романсиер, есеист и драмски автор. Работи како директор на Народниот театар во Штип. Уредник е на списанието „СУМ“. Член на ДПМ е од 1991 година. Автор е на дваесетина книги, меѓу кои: „Во подмишките на будилникот“, „Го следите…
сите 10 | | | веќе видена

Скоро секоја од нас жените сака да има крупни очи и „отворен“ поглед, еве еден туторијал кој ќе ви открие мал трик со помош на светол молив. Во следново видео ирската блогерка Синиди Кејди објаснува како да ги „зголемите“ очите со помош на светло розов, седефаст хајлајтер (Essence Bloomylicious) и објаснува каде и како да го нанесете. За изгледот користи и палета на сенки и црн молив од Essence и маскара.
| | веќе видена

Кејт Мидлтон, како и секоја мајка, ја фотографирала својата ќерка и се пофали на Твитер. Имено, палатата Кенсингтон има официјален Твитер профил, па војвотката и војводата се надеваат дека сите ќе уживаат во фотографиите...
сите 5 | | | веќе видена

Кога случајно од глава ја исфрливте “Гангам Стајл“, кога еве го назад.Стилот е сличен, мелодијата малку поинаква. Корејскиот поп пејач Псај се врати како бумеранг со спотот за синглот Daddy. Овој пат корејската ѕвезда ни претставува чист фетишизам, а како што одминува спотот, ликовите и изведбата стануваат се по-бизарни, па во едне момент ќе помислите дека ќе ве здробат Доријан Греј и Џим Џармуш, дека сте влегле во Кил Бил сценографијата за софт-порнографија...
сите 3 | | | веќе видена

Постојат бројни извештаи кои тврдат како Русија фрлала од смртоносниот бел фосфор на цивилите на северот на Русија, хемикалија забранета со Женевската Конвенција затоа што отровната хемикалија во допир со човековото тело го гори месото до коска, пишува Мирор. Белиот фосфор го користи војската за да ги осветли метите во текот на ноќта или како димна завеса во текот на денот. Шокантните фотографии кои се појавија на Твитер го прикажуваат небото полно со истото потенцијално смртоносно оружје кое паѓа на градот Рака, главното прибежиште на Исламската држава. Меѓутоа, иако во Рака повеќето се исламисти, активистите тврдат дека жртви на фосфорот…
сите 2 | | | веќе видена

Гласна експлозија денес одекнала на главната станица на метрото во Истанбул.Сите возови кои требало да започнат со патување од станицата Бајрампаша привремено се запрени.Во експлозијата загина едно лице.Турската НТВ пренесува дека се работи за бомба-експлозив. Сепак, други извори упатуваат на поинаква верзија.Според наводите на турската станица Хабертурк, експлозијата најверојатно ја предизвикал трансформаторот за струја.Агенцијата Доган пренесува дека експлозијата ја предизвикала рачно направена бомба.Раша Тудеј пренесува дека оваа информација сеуште официјално не е потврдена.Шест лица се повредени во експлозијата. Останатите патници се евакуирани и во делови од градот владее застој.Сообраќајот ќе се нормализира по полициската истрага.Инцидентот се случил во станбениот и…
сите 30 | | | веќе видена

Пејачката Сека Алексиќ која често ги шокира своите следбеници на Инстаграм објави фотографија каде што, за радост на фановите, позирала во кревет и црвен фустан кој повеќе открива отколку што покрива. Фановите забележале дека е најубава, а што се однесува до позата и стајлингот Сека изгледа - “да ви запре паметот“...
сите 3 | | | веќе видена

Најголемата фолк музичка ѕвезда на Балканот ги израдува своите фанови со новиот проект, кој не е врзан со музиката... Фолк дивата Светлана Цеца Ражнатовиќ во хотелот „Хајат“ го промовираше својот парфем кој го носи името “Illusion“.Музичката ѕвезда оваа прилика ја искористила за дружење со новинарите со шампањ и канапее. - Денес се е илузија, токму од таа причина и мојот парфем го носи тоа име.Веќе година дена работевме на него и не сакав да има некој пропуст.Се мораше да биде совршено.Од амбалажата до мирисните ноти, вели таа. Парфемот од утре ќе се најде во продажба, а Цеца откри и дека…
сите 7 | | | веќе видена

Премиерот на Русија Дмитриј Медведев го потпиша декретот со кој се забранува увоз на храна од Турција, како и чартер летовите меѓу овие две држави. Оваа мерка е еден од одговорите на рушењето на рускиот авион од страна на турските власти пред една недела. Руската влада ќе ги контролира редовните летови помеѓу овие две земји.„Забраната на чартер летовите важи за сите освен за специјалните летови со кои туристите кои сеуште се во Турција треба да се вратат во Русија.Исто така ќе бидат превземени дополнителни мерки заради безбедноста во авиосообраќајот на редовните летови за Турција“, пренесува денес Раша Тудеј. Споменатиот декрет…
сите 42 | | | веќе видена

next