Влада која меѓу црните мажи намерно шири полово преносливи болести без нивно знаење, полиција која лаже за смртта на луѓето кои заминале да гледаат натпрeвар и измамник кој помогнал да започне војната, звучаt како луди теории на заговор, но всушност се вистински приказни. Експеримент со сифилис во Таскиги Овој американски експеримент траел од 1932 до 1972 година и за време на неговото траење скоро 400 црнци се заразени со сифилис без нивно знаење или согласност. На мажите им било кажувано дека имаат лоша крв, наместо да им кажат дека имаат полово пренослива болест или да ги лекуваат од истите. Со истражувањето сакале да откријат дали сифилисот влијае на црните мажи повеќе отколку на белите, а до моментот на завршување на експериментот биле живи само 74 учесници во него. Проект МК – УЛТРА Во рамките на овој проект на ЦИА на луѓето без нивна дозвола им давале лекови со кои сакале да ги контролираат нивните мисли. Притоа агенцијата користела и електрошокови, хипноза, субиминални уверувања и техники на ...
| | веќе видена

Дека гледањето хорор филмови може да предизвикува необични појави во нашето тело, докажува и група холандски истражувачи. Научниците откриле дека при гледање на хорор филмовите се активира протеинсккиот фактор VIII, кој влијае на коагулацијата на крвта. Меѓутоа, напоменуваат дека фановите на овие остварувања немаат причини за паника и дека и натаму можат слободно да гледаат вампирски драми и страшни авантури. Како што пренесува „Гардијан“. Холандските истражувачи анализирале крв на 24 различни млади луѓе откако добиле за задача да гледаат филм со паранормални појави. Нивната цел била да воочат дали стравот како што се верува уште од средниот век, навистина ја „леди крвта во вените“. Тестовите покажале дека по гледањето на хорор филмот кај учесниците нагло пораснало нивото на протеинскиот фактор VIII, што не се случиле кај оние кои гледале патеписен документарец. Просечниот раст од над 11 IU/децилитри протеини во крвта кај престрашените гледачи можело да се протолкува како 17% поголеми шанси за добивање на ...
сите 3 | | | веќе видена

Новата реклама за вискито Џони Вокер ги растажи гледачите кои тврдат дека ова е најтажната реклама која некогаш се појавила во етерот. Рекламата ја следи приказната на двајца браќа кои шетајќи се по ридови и шуми, доаѓаат до куќа изгорена во пожар. Таму палат огин за да се одморат и да се напијат по чаша виски, а потоа продолжуваат со пешачењето. Погледнете го крајот на оваа, по многу што, тажна реклама.
сите 5 | | | веќе видена

Царинските службеници од Одделението за оперативни работи во соработка со Министерството за внатрешни работи, во текот на вчерашниот ден при контрола на патничко моторно возило со српски регистарски ознаки во специјално направен бункер пронајдоа 152.395 евра. Дента, околу 20:00 часот на граничниот премин Табановце на излез од Република Македонија беше запрено патничко моторно возило марка MERCEDES E220 со српски регистарски ознаки управувано од српски државјанин од Прешево. При детална царинска контрола на патничко моторно возило во долниот делот зад предната регистарска табличка, пронајден е специјално направен бункер од каде се извадени 152.395 евра. Согласно Законот за девизно работење, на лицето му се вратени 10.000 евра, износ кој нерезидент може слободно да ги изнесе од државата без да ги пријави, додека останатите 142.395 евра се привремено задржани и депонирани во Трезорот на Народна банка на Република Македонија. Против лицето ќе биде превземени соодветни мерки.
сите 38 | | | веќе видена

Министерството за внатрешни работи реализираше случај на недозвoлена трговија со марихуана при што на подрачјето на Скопје во изнајмен стан откриена е импровизирана лабораторија за нелегално производство на растението Canabis sativa – високо квалитетна марихуана – сканк. По спроведена истрага од страна на полициски службеници од Одделот за сузбивање на организиран и сериозен криминал, а врз основа на судска наредба извршен е претрес на две локации на подрачје на градот Скопје, како и врз М.Р.(32) од Скопје, при што на првата локација беа пронајдени чинија со непозната растителна материја, црна најлонска вреќа исполнета со гранки и листови од растителна материја, бела пластична цилиндрична кутија со остатоци од растителна материја, бело пластично кутивче во кое имало семки од непознато растение, една црна грутка од непозната материја, како и дигитална вага со траги од растителна материја. При извршен личен претрес кај лицето М.Р (32) пронајдена е зипер најлонска паковка исполнета со непозната растителна ...
сите 39 | | | веќе видена

Германската дизајнерска куќа Porsche design ви ја претставува својата визионерска маса за билјард. Наречена 24/7, оваа маса навистина може да биде гордост на секој дом, благодарение на нејзината естетика и минималистичка идеологија. Како контраст на здодевната структура на стандардните маси за билјард, 24/7 има единствен шарм, поради нејзината едноставна природа. Нејзините чисти линии им претат на надмоќните принципи на дизајнот и дефинираат нови стандарди на облици и функции. Изработена е од алуминиум и фино дрво, и е наменета за личности со високи естетски и функционални критериуми.
сите 2 | | | веќе видена

Креативните тимови во маркетинг агенциите низ светот доста напорно работат со цел нивните клиенти да добијат уникатна, невообичаена и впечатлива реклама. Рекламата треба да пренесе јасна порака и да ги привлече потенцијалните клиенти. Некои се подобри во тоа од другите. Како и да е, ние уживаме во разните интересни реклами кои не воодушевуваат и не ‚‚водат‚‚ кон производот. Овие одлични реклами не се производ на магија, туку се едноставно плод на напорна работа на имагинацијата. Ви презентираме 30 примери на вакви реклами, реклами кои нема да ги видите секој ден… Уживајте и споделете! Која ви се допаѓа најмногу?
сите 3 | | | веќе видена

Немам, што да правам, но морам да ти го кажам ова… Јас имав и сестра од 2 години која заедно со родителите загина во сообраќајна несреќа! Јас живеам со болна баба и брат од 5 години! Морам да готвам да перам немам време да излезам да си играм, мене никој не ми доаѓа на родителска, веќе немам кому да му ги кажувам своите тајни. Одев на Brake Dance но од несреќата повеќе не одам, тоа беше мој сон. Ти не знаеш како е тоа, цел живот го слушам тоа, сите се луѓе но ретко кој е човек, работам во кинеска продавница трчам цел ден, едвај стигам дома да научам но сепак ги имам сите петки. Морам да учам за кога ќе пораснам да имам што да работам за да го издржувам своето семејство. Јас и барат ми немаме што да јадеме, одиме до ѓубриштата за да најдеме парче леб чисто колку да го заситиме стомакот, морам да заработам пари за лекарствата на баба ми. Морам да го носам брат ми во градинка и да одам по него, морам да го облекувам сега јас сум му како мајка. Тој едвај преживеа во несреќата и имаше инфаркт, морам да го ...
сите 10 | | | веќе видена

Бегство од монументалноста - ,,Feel the difference” е вистинско музичко задоволство, кое DJ Vasile го сервира на носач на звук. По оригиналната музичка експресија ,,Feel the rain” , Vasile ја продолжува приказната воведувајќи не во нови deep house спектри. Префинето, но истовремено доволно едноставно, притаено се доближува до диференцираните вкусови, потенцирајќи ја вредноста на различноста која е водена од единственоста. Новиот микс ,,Feel the difference”, несомнено, е новиот дел од Вас, дел од вашето секојдневие, квалитетно одбрани минути музичко уживање во било кој дел од денот. Тимот на 1.мк како дел од подржувачите на DJ Vasile ја има честа на своите читатели да им подели бесплатно ЦД од новиот микс „Feel The Difference“. За сите оние кои не успеале да дојдат до новиот микс на Vasile слободно можат да го слушнат на официјалниот музички канал SoundCloud. vasile feel the difference mix dj house deep party free cd macedonia
| | веќе видена

Британецот Гери Макинон тврди дека во компјутерскиот систем на НАСА кој го хакирал во 2002 година пронашол информации поврзани со НЛО и вонземјанскиот живот. Макинон своите тврдења ги изнел во интервју за „Рич планет ТВ“. Овој ИТ експерт кој успеал да ги пробие безбедносните бариери на НАСА и амерканската воена мрежа меѓу февруари 2001 и март 2002 година, вели дека открил документ под називот „Вонземјански службеници“. Документот е напишан во Ексел и во него се наведени имињата и чиновите на непознати личности. Макинон вели дека една од тебелите содржела податоци под називот „материјален пренос измеѓу бродовите“. Кога се обидел да пронајде имиња на бродовите за десетици од нив не можел да дојде до податоци кои се достапни за јавноста, што го зголемило неговот сомневање дека тоа е дел од тајната. Тоа воопшто е стандардна работа во војската, затоа сметам дека имаат таен вселенски програм – вели хакерот, иако признава дека тоа е отворена интерпретација и дека би можел да биде друг израз на пример за ...
сите 2 | | | веќе видена

Хомоскексуалноста може да ја покренат еколошки фактори за време на детството, тврдат научниците од Универзитетот во Калифорнија кои откриле дека генетрските промени кои се случуваат по раѓањето можат да одредат дали чевекот ќе биде хетеро или хомосексуалец. Откритието веќе предизвикува контроверзии затоа што сугерире дека луѓето не се раѓаат како хомосексуалци, туку стануваат такви под влијание на околината. Исто така, зголемена е загриженоста меѓу поединците за тоа како оваа сексуалност сега ќе се третира. Новото истражување на Универзитетот во Калифорнија се уште официјално не е објавено, но било претставено на годишниот состанот на Американското општество за хумана генетика во балтимор. Научниците поручувале 37 различни машки близнаци, меѓу кои имало парови од кои еден е хомоскесуалец. Откриле дека е можно да се каже дали мажот бил хетеро или хомосексуалец со следење на ситните промени во начинот на фунцкионирање на неговата ДНК по раѓањето, инаку, подрачје познато како епигенетика. Епигенетиката е научна ...
| | веќе видена

Во периодот од 00,00 до 24,00 часот на 11.12.2015 издадени се потврди на вкупно 5.255 странски државјани, информираат од Министерството за внатрешни работи. Од нив 2.407 се од машки пол, 1.371 се од женски, 1.432 се деца кои го придружуваат носителот на потврдата, како и уште 45 деца кои патуваат без родител, на кои издадена е потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил. Според државјанството на лицата на кои им се издадени потврди, најбројни се државјаните на Сирија – 3.070, Ирак -1.280, Авганистан – 905. Во периодот од 19.06.2015 до 11.12.2015 година до 24:00 часот, издадени се потврди на вкупно 330.798 странски државјани, Во периодот од 00,00 до 24,00 часот на 11.12.2015 до Секторот за азил не е поднесено барање за признавање на право на азил врз основа на претходно издадена потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил. Од започнувањето на издавањето на потврдите до 11.12.2015 година до Секторот за азил се поднесени 83 барања за ...
сите 99 | | | веќе видена

Во текот на вчерашниот ден, а по претходно добиени оперативни сознанија и преземени оперативно-тактички мерки, уапсен е М.Ј (55) кој бил вработен во ЕВН Македонија како раководител на КЕЦ Куманово, информираат од Секторот за внатрешни работи Куманово. Во текот на денешниот ден М.Ј. е спроведен во Основното јавно обвинителство Куманово поради основи на сомнение дека сторил кривично дело „примање поткуп“. Имено, оштетениот кој е сопственик на приватно претпријатие од Куманово кое со ЕВН Македонија од 2014 година имало склучено Рамковна спогодба за сервисирање, реконструкции и монтажа на енергетскиот систем, во четврток (10.12.2015) бил повикан од страна на пријавениот, кој директно му побарал до крајот на годинава да му биде исплатена сума од 3.000 евра на име одобрување за наплата на доспеаните фактури како и заради понатамошно работно ангажирање на неговото приватно претпријатие. Од страна на оштетениот настанот е пријавен во СВР Куманово и по дадени насоки од страна на Јавниот обвинител од ОЈО Куманово, од ...
сите 31 | | | веќе видена

Во раните утрински часови во текот на вчерашниот ден, упасен е велешанец кој шверцувал мигранти, државјани на Авганистан и Ирак, информираат од Министерството за внатрешни работи. Имено вово 06.30 часот на магистралниот пат Куманово-Крива Паланка на м.в. „Нато клучка“ од страна на полициски службеници сопрено било патничко возило „БМВ“ сопственост на Ф.И. од Скопје, а управувано од Г.С.(44) од Велес. Од извршениот преглед на возилото пронајдени се двајца мигранти од Авганистан и Ирак. По целосно документирање на случајот ќе биде поднесена соодветна кривична пријава.
сите 77 | | | веќе видена

По преродбата на Џон Сноу, публиката на мега-хитот Игра на Тронови може да ужива во дополнителни објави во пресрет на Сезоната На официјалниот твитер акаунт на хит серијалот, уште еднаш ни беа откриени нови сцени од претстојната сезона. Постерот со миленикот на публиката, Џон Сноу, за кој сите стравуваа дека е мртов беше уште еден од доказите кој покажа дека HBO навистина знае како да и’ го задржи вниманието на својата загрижена публика. Освен тоа, екипата на Игра на тронови, редовно ги уредува и профилите на социјалните мрежи, подготвувајќи ги фановите за следната авантура, која се очекува да започне на почетокот на април, 2016 година. забава
сите 2 | | | веќе видена

Рекламата на Кока Кола, Мексико за овогодинешната Божиќна кампања „Отвори го срцето“, стана се’ освен тоа. Навредените национални групи изјавија дека кампањата промовира колонијализам, наместо единство и хармонија. Во рекламата се прикажани убави, млади луѓе со светла кожа кои го прославуваат празникот донесувајќи шишиња Кока Кола во старо село во Мексико и градат дрвено Божиќно дрво во неговиот центар. „Овој вид на публицитет е акт на дискриминација и расизам“, вели адвокатот Елвира Пабло. Таа дополнува: „Тоа е коментар на нашиот стил на живот и обид тој да се замени со култура на конзумеризам.“ Откако рекламата беше промовирана на Јутјуб, по една недела компанијата ја повлече, иако од неа можат да се пронајдат и други верзии онлајн. „Нашата намера никогаш не беше да бидеме нечувствителни или да понижиме одредени групи. Видеото сега е избришано и се извинуваме на секој оној кој се почувствувал навредено од него“, изјавува портпаролот на Кока Кола. Текстот во видеото тврди дека 81,6% од Мексиканците се ...
| | веќе видена

О`Нил го дефинираше првиот дел од кариерата на Коби, по неколку години доминација се мразеа, а пред се бидејќи О`нил беше премногу несериозен за Коби, без работна навика – пишува порталот supersport. Токму поради тоа О`Нил не е сигурен како ќе изгледа животот на Коби по повлекувањето од НБА. „Се надевам дека е среќен. Тој е многу интелигентен човек, сигурен сум дека има многу работи со кои може да се занимава. На некои луѓе играта им недостига, не можат да живеат без неа. НЕ знам точно кој ти е тој, но знам дека ќе биде кошарка, кошарка, кошарка, кошарка.“ О`Нил ги спореди Коби и Џордан, а предност му даде на најдобриот кошаркар на сите времиња. По неколку години без контакт, неодамна се „смирија“ преку медиумите, но никогаш нема да бидат пријатели. кошарка Спорт
сите 2 | | | веќе видена

Навивачки магазин кој важи за неофицијален гласник на оние кои го бодрат Манчестер Јунајтед, лансираше сензационална приказна дека отсуството на Вејн Руни се должи на една афера што менаџментот не сака да ја објави. Популарниот фан-зин „Црвен примерок“ кој воопшто не бира зборови за да ги нападне Ед Вудвард и Луи ван Гал околу стилот на играта за која што на големо се коментира, како од сериозните аналитичари, така и од поранешните играчи, во своето последно издание тврди дека тимот прави редовни контроли на крвта на своите фудбалери, а во последниот случај востановиле дека капитенот на Јунајтед консумирал алкохол. Во продолжение на сторијата, тие обвинуваат дека менаџментот намерно го пријавува Руни како повреден, а всушност тој бил казнет со два натпревари неиграње. Бидејќи во премиерлигашкиот дуел со Вест Хем немаше голови, останува да се сочека и „вториот казнен меч“ со Волфсбург за да се види расплетот на оваа афера, која што може и скапо да го чини тимот од „Олд Трафорд“. Во следното коло од Премиер ...
сите 10 | | | веќе видена

Изгледа втората бременост на Ким Кардашијан беше исто толку тешка како и првата. Додека Ким и Канје му посакаа добредојде на новородениот син Сеинт во саботата, извор на Е Тв потврдува дека 35-годишната реалити шоу ѕвезда се соочила со истите компликации како и при раѓањето на нејзината ќерка Норт во 2013 година. Кардашијан се соочила со placenta accreta, состојба во која плацентата останува приврзана за ѕидот на матката, наместо да излезе по раѓањето на бебето – објавува People. Според објавата која Кардашијан ја напиша на нејзината веб страница на почетокот на овој месец, истото се случило и при раѓањето на ќерката Норт. Таа откри дека докторот морал да ја „стави целата рака во мене, да ја скине плацентата со неговата рака и да ја изгребе од нејзината матка со своите прсти“. Поради ризикот од компликации, Кардашијан одлучи да ја помести датата за раѓање од Божиќ, кога според нејзините доктори требаше да се случи породувањето, на 5 – тти декември. Норт исто така беше родена на 34-та недела од бременоста, ...
сите 37 | | | веќе видена

Името на Кире Лазаров се најде во најдобрите седум ракометари кои се именувани во идеалната екипа на колото во ЛШ по неговото комплетирање – пишува порталот sporclub. Барселона по втор пат загуби оваа сезона во ЛШ, Кјелце победи со 33-31, но тоа не беше причина Кире Лазаров да не одигра добра партија и да постигне 11 голови. Иако Лазаров често знае да експлодира со повеќе голови, тој ретко се наоѓа во идеалните состави во ЛШ, но овој пат беше ставен во идеалната седморка. Во идеалниот состав уште се и голманот на ПСЖ, Тиери Омејер, левиот бек на ПСЖ, Даниел Нарсис, како десен бек е Кире Лазаров од Барселона, лево крило е Андре Линдбо од Елверум, десно крило е Ајмен Туми од Монпелје, среден бек е Деан Бомбач од Пик Сегед и Пикер е Растко Стојковиќ од Брест Мешков. ракомет
| | веќе видена

next