„Судбината на земјата останува во рацете на сиријците. Само тие можат да изберат свој водич за во иднина, а не раздвоените политички и етнички сили, ние ќе помогнеме на сирискиот народ да го одбранат својот суверенитет. Веруваме во мирна иднина на оваа древна земја“, напишал Медведев на својот фејсбук профил. „Судбината на земјата останува во рацете на сиријците. Само тие можат да изберат свој водич за во иднина, а не раздвоените политички и етнички сили, ние ќе помогнеме на сирискиот народ да го одбранат својот суверенитет. Веруваме во мирна иднина на оваа древна земја“, напишал Медведев на својот фејсбук профил. Тој додал дека Русија никогаш не го променила ставот за Сирија и дека ја подржува само легитимната власт. Потсетил и на тоа дека Сирија сега е сосема различна земја, во однос на тоа кава била во 2010 година кога тој бил во посета на Дамаск. „Историскиот центар во Дамаск, кој го прошетав и луѓето со кои разговарав, даваа белег на градот во кој луѓе од различни вери и националности мирно живееле. ...
| | веќе видена

Најмалку 42 луѓе загинале во ридектен судир на камион и автобус на југоистокот од Франција во близина на Бордо. Бројот на жртвите може да порасне. Најмалку 42 луѓе загинале во ридектен судир на камион и автобус на југоистокот од Франција во близина на Бордо. Бројот на жртвите може да порасне. Како што се наведува, овие возила по судирот се запалиле, а локалните медиуми тврдат дека само пет луѓе преживеале. На лице место се наоѓаат околу 60 пожарникари, од каде што изјавуваат дека жртвите се во главно постари личности од автобусот. Животот го загубил и возачот на камионот. Луѓето во автобусот патувале на одмор. И понатаму нема податоци за тоа како дошло до несреќата. Францускиот претседател на Твитер објавил дека владата на Франција е потполно мобилизирана околу ужасната трагедија, а министерот за внатрешни работи е на пат кон местото на несреќата. Како што изјавуваат француските медиуми ова е најтешката сообраќајна несреќа во Франција од 1982 година, кога во еден судир животот го загубиле 52 луѓе, меѓу кои ...
сите 61 | | | веќе видена

Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, во Мадрид го изнел својот став за мигрантите: „70 проценти од мигрантите се млади кои изгледаат како армија“. Унгарскиот премиер, Виктор Орбан, во Мадрид го изнел својот став за мигрантите: „70 проценти од мигрантите се млади кои изгледаат како армија“. „Ова со што ние се соочуваме не е бегалска криза. Ова е иселенички проект составен од економски мигранти, бегалци и странски борци. Тоа е неконтролиран и нерегулиран процес“, рекол Орбан во обраќањето на Конгресот на Европската народна партија. Скоро 600.000 луѓе пристигнале во Европа од почетокот на оваа година, од кои најголемиот дел одат во Германија и Шведска. „Само за тоа што не ги сметаме за непријатели, не мораме да делуваме против себе. Наша морална одговорност е да ги вратиме тие луѓе во нивните домови“, рекол Орбан. Унгарската влада денес понудила да помогне во враќањето на мигрантите во Грција и Турција, на они кои биле одбиени за азил во Европските држави. „Ако е потребно, ние сме подготвени да помогнеме да се ...
сите 2 | | | веќе видена

Германската канцеларка Ангела Меркел, ја потврдила одговорноста на Германија за Холокаустот во Втората светска војна, откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху, потврдил дека големиот ерусалимски муфтија ги наговорил нацистите да ги убиваат европските евреи. Германската канцеларка Ангела Меркел, ја потврдила одговорноста на Германија за Холокаустот во Втората светска војна, откако израелскиот премиер Бенјамин Нетанијаху, потврдил дека големиот ерусалимски муфтија ги наговорил нацистите да ги убиваат европските евреи. Меркел по состанокот со Нетанијаху во Берлин, навела дека Германија се изјаснила дека нацистите се одоговорни. Нетанијаху обраќајки се на Светскиот еврејски конгрес во Ерусалим истакна дека Хитлер само сакал да ги протера евреите од Европа, но муфтијата Хаџ Амин ал Хусеини го советувал да ги убие. Оваа негова изјава наишла на остри критики од страна на израелските историчари и политичари, не само од опозицијата туку и од владината коалиција. Хусеини бил палестински националистички лидер, ...
сите 4 | | | веќе видена

Во специјалните операции на американските и ирачките воени сили на северот во Ирак во обид за спасување на 70 заложници, загина еден американски војник, соопштија од Пентагон. Во специјалните операции на американските и ирачките воени сили на северот во Ирак во обид за спасување на 70 заложници, загина еден американски војник, соопштија од Пентагон. Тоа е првиот американец кој загинал во борбата во Ирак откако САД ја покренала воената кампања против Исламска Држава во август 2014. Во операцијата се ослободени 70 заложници, моѓу кои 20 припадници на ирачките безбедносни сили. Секретарот на Пентагон, Питер Кук, изјавил дека мета на операцијата била затворот во близина на градот Хавиџа и дека акцијата е на барање на Курдската регионална управа, која полу автономна и која управува со курдскиот регион на северниот дел од Ирак. Американските воени сили ретко имале директни учества во борба против Исламска Држава на терен. Улогата на САД главно се ограничувала на обука и советување на ирачките и курдските воени ...
сите 19 | | | веќе видена

Виена (Австрија) е единствениот европски град помеѓу најдобрите пет во светот по квалитетот на живеење. Виена (Австрија) е единствениот европски град помеѓу најдобрите пет во светот по квалитетот на живеење. Според актуелната ранг листа на Economist Intelligence Unit (EIU), Виена е град каде најдобро се живее во Европа, а на светско ниво пред него е само Мелбурн (Австралија). Освен тоа Виена е единствениот европски град кој што се наоѓа меѓу првите пет во светот. Меѓу најдобрите десет се најде и уште еден европски град, Хелсинки (Финска) и тоа на осмото место. На третото место се наоѓа Ванкувер (Канада), додека на четвртото и петтото место припаѓа на Торонто (Канада и Аделаида (Австралија). Ранг листата која секоја година ја составува магазинот Economist, го мери квалитетот на живот во 130 градови на пет континенти во категориите стабилност, здравствена нега, култура, животна средина, образование и инфраструктура. Виена го заземала првото и второто место и на слични ранг листи на Mercer и Monocle, кои исто ...
сите 15 | | | веќе видена

Македонија го празнува 23 Октомври, на овој ден 1893 година во куќата на Иван Хаџи Николов во Солун, Христо Татарчев, Даме Груев, Петар Поп Арсов, Антон Димитров и Хрсто Ботанџиев го формираа Македонскиот револуционерен комитет од кој подоцна произлезе Внатрешно Македонската Револуцонерна Организација (ВМРО) или Внатрешно Македонско-Одринска Револуционерна Организација (ВМОРО). Организацијата се бореше за ослободување на Македонија со сопствени сили, без помош од надвор. Формирањето на МРО значеше почеток на организираното македонско револуционерно движење кое преку Илинден 1903 и Крушевската република, преку НОВ резултира со создавање модерна самостојна македонска држава.Се бореат за автономија на својата држава водени од паролата ,,Слобода или смрт". Се жртвуваат за своето место под Сонцето.
сите 111 | | | веќе видена

Ова е возило кое е прилогодено и на најпребирливите и најразгалените мултимилионер, а опремата која се наоѓа во неа и пркоси и на најскапите јахти на светските богаташи. Нејзината вредност се дивжи од 250 илјади па до еден милион евра. Ова е возило кое е прилогодено и на најпребирливите и најразгалените мултимилионер, а опремата која се наоѓа во неа и пркоси и на најскапите јахти на светските богаташи. Нејзината вредност се дивжи од 250 илјади па до еден милион евра.
сите 3 | | | веќе видена

Ова видео го покажува односот на постар човек и неговото куче миленик. Кучето и неговиот сопственик се неразделливи и секој ден го поминуваат заедно.Но една вечер на дедото му се слошило по што завршил во болница. Кучето ја следи амбулантната кола и останува да го чека својот пријател пред болницата. Ова видео го покажува односот на постар човек и неговото куче миленик. Кучето и неговиот сопственик се неразделливи и секој ден го поминуваат заедно.Но една вечер на дедото му се слошило по што завршил во болница. Кучето ја следи амбулантната кола и останува да го чека својот пријател пред болницата. Деновите проаѓаат а кучето и понатака е пред болницата. Неколку дена потоа од болницата излегува жена во инвалдиска количка. Кучето ја дига главата и трча кај неа. Пораката на ова видео е јасна, донирајте органи.
сите 3 | | | веќе видена

Станува збор за видео во кое еден сопственик на локал постојано брка бездомник кој спие пред неговата влезна врата. Тој постојано се кара со него, мислејќи дека бездомникот му нанесува само штета. Но, откако еден ден ќе исчезне, тој ќе ја прегледа сигурносната снимка и ќе открие нешто неверојатно. Станува збор за видео во кое еден сопственик на локал постојано брка бездомник кој спие пред неговата влезна врата. Тој постојано се кара со него, мислејќи дека бездомникот му нанесува само штета. Но, откако еден ден ќе исчезне, тој ќе ја прегледа сигурносната снимка и ќе открие нешто неверојатно.
| | веќе видена

Нијагарините водопади се низа на водопади кои се наоѓаат на реката Нијагара во источна Северна Америка, на границата помеѓу САД и Канада.Тие се една од најпопуларните туристички дестинации во светот. Имено, огромен број луѓе од целиот се собираат во овој крај, со цел да уживаат во убавината на природата. Нијагарините водопади се низа на водопади кои се наоѓаат на реката Нијагара во источна Северна Америка, на границата помеѓу САД и Канада.Тие се една од најпопуларните туристички дестинации во светот. Имено, огромен број луѓе од целиот се собираат во овој крај, со цел да уживаат во убавината на природата Германскиот фотограф Joerg Daiber создаде тајмлапс видео со наслов “Nano Niagara Falls“, посветено на комплексот водопади на реката Нијагара.
| | веќе видена

Општо е познато дека француските жени преферираат природни производи за убавина а токму тоа го покажале последните анкети. Според една од нив дури 60% од париските жени користат козметика направена дома, а ги заобиколуваат звучните козметички брендови. Општо е познато дека француските жени преферираат природни производи за убавина а токму тоа го покажале последните анкети. Според една од нив дури 60% од париските жени користат козметика направена дома, а ги заобиколуваат звучните козметички брендови. Во Париз, европската престолнина на убавината, љубовта и светлината каде што се родени Dior и Chanel жените не се љубители на тешка шминка. 11% од нив дури воопшто не се ни шминкаат, а за најупотребувани средства се сметаа маскарата и сјајот за усни. Имајќи го во предвид неоспорниот факт дека Французинките се вбројуваат меѓу најубавите жени на планетата можете да употребите некои од нивните домашни рецепти за нега на кожата на лицето! Еве некои од нив: Рецепт 1: Ситно исечканата свежа зелка варете ја во мало ...
сите 2 | | | веќе видена

Со завршувањето на летната сезона доаѓаат и нови промени во трендовите кај шминката, а тоа значи дека ведрите весели бои остануваат длабоко во козметичкиот несесер, а темните зелени, кафени и црвени нијанси доаѓаат во прв план. Со завршувањето на летната сезона доаѓаат и нови промени во трендовите кај шминката, а тоа значи дека ведрите весели бои остануваат длабоко во козметичкиот несесер, а темните зелени, кафени и црвени нијанси доаѓаат во прв план. Зелена сенка Зелената боја може да се види на ревиите на познатите дизајнери, како на ревијата на Џејсон Ву на која моделите беа нашминкани токму во оваа боја. Кога на капаците ќе ставите сенка со зелена боја, на трепките нанесете црна маскара и ќе постигнете одличен ефект. Црни мачкасти очи Четвртиот моден тренд во шминкање не е за срамежливите. Со црно моливче нацртајте го саканиот облик, а потоа контурите пополнете ги со црна сенка. За умерена верзија ќе ви послужи и црн туш. Златни детали Златната боја на очите или образите е вистински моден хит оваа ...
сите 2 | | | веќе видена

Доколку сте постојано уморни и имате проблеми со спиењето како и да пронајдете енергија за вежбање тогаш ви фали овој клучен минерал. Еден од најважните минерали е железото и тоа е од суштинска важност за енергијата, бидејќи е камен темелник за црвените крвни зрнца кои го транспортираат кислородот низ телото – што објаснува зошто чувствувате константен умор. Доколку сте постојано уморни и имате проблеми со спиењето како и да пронајдете енергија за вежбање тогаш ви фали овој клучен минерал. Еден од најважните минерали е железото и тоа е од суштинска важност за енергијата, бидејќи е камен темелник за црвените крвни зрнца кои го транспортираат кислородот низ телото – што објаснува зошто чувствувате константен умор. Доколку сте бледи, тоа е уште еден знак дека имате недостаток на железо, потоа чувствувате дека губите здив, поточно дека ви е краток и дека срцето ви „лупа“. Но, постојат уште многу начини кои покажуваат дека вашето тело ве предупредува на недостатокот од железо. Останатите симптоми се главоболка, ...
| | веќе видена

Без разлика дали сте само лесен алкохоличар, дали тука и таму сакате да се напиете по некоја чашка, алкохолот по правило прави хаос во вашиот организам. Еве што ќе се случи доколку се откажете од алкохолот. Без разлика дали сте само лесен алкохоличар, дали тука и таму сакате да се напиете по некоја чашка, алкохолот по правило прави хаос во вашиот организам. Еве што ќе се случи доколку се откажете од алкохолот. За почеток и без да ви кажеме знаете дека честото конзумирање на алкохол може да стане и психолошки и здравствен проблем. Затоа, малку апстиненција, па дури и од време на време, не е на одмет. Еве кои ефекти ќе ги почувствувате кога ќе престанете да пиете алкохол: Ќе имате поквалитетен сон Една студија покажала дека пиењето алкохол пред спиење го зголемува создавањето на алфа-бранови во мозокот, што всушност значи дека доаѓа до нарушување на сонот. Друга студија покажала дека алкохолот им помага на луѓето да заспијат, но дека го уништува квалитетот на сонот после почетниот дел од спиењето. Ако се ...
сите 2 | | | веќе видена

Доколку не сте во можност да набавите скара за вашето месо, еве еден интересен начин како со обичната конзерва да го спасете денот. Доколку не сте во можност да набавите скара за вашето месо, еве еден интересен начин како со обичната конзерва да го спасете денот
сите 2 | | | веќе видена

Доколку протокот на воздухот од кулерот на вашиот компјутер до излезот е блокиран поради насобрана прашина и нередовно чистење, истиот драстично загрева што доведува до проблеми при функционирањето на процесорот на уредот. Доколку протокот на воздухот од кулерот на вашиот компјутер до излезот е блокиран поради насобрана прашина и нередовно чистење, истиот драстично загрева што доведува до проблеми при функционирањето на процесорот на уредот. Во ваков случај на вашиот лаптоп му треба итна посета на овластен сервисер за да се избегнат евентуални оштетувања на матичната плоча или процесорот. Лаптопот во летото чувајте го и користете го во изладени и проветрени простории. Избегнувајте да оставате топли напитоци или пак да консумирате цигари во близина на вашата машина. Рутински во домашни услови исчистете ја прашината која се таложи во пределот на процесорот. За да го направите ова едноставно потребно ви е цевка, леплива трака и леб. Во видеото погледнете го овој метод практично.
сите 3 | | | веќе видена

Пет секунди без кислород и не звучи така страшно, но сепак тоа би имало погубни последици за сите нас. Иако е лесно да се каже дека можеме да го задржиме здивот на некое време и дека после тоа се ќе биде во ред, факт е дека кислородот прави многу повеќе за нашата целокупна околина. Пет секунди без кислород и не звучи така страшно, но сепак тоа би имало погубни последици за сите нас. Иако е лесно да се каже дека можеме да го задржиме здивот на некое време и дека после тоа се ќе биде во ред, факт е дека кислородот прави многу повеќе за нашата целокупна околина. За почеток, сите кои се надвор, особено необлечени во истиот момент би имале силни изгореници од сонцето. Имено, кислородот кој се наоѓа во воздухот ја штити нашата кожа од штетните УВ зраци и би било доволно за тие 5 секунди таа да биде премногу изложена на опасното зрачење. Исто така, би исчезнала водата, затоа што нејзина важна состојка е токму кислородот. Небото среде ден во целост од сино би станало црно. Сите необработени делови на метал би се ...
| | веќе видена

Кевин се искачи 1500 метри се со цел да поправи телевизиска кула. Погледот од кулата е неверојатен! Доколку сте љубители на височини па можеби ова е вашата идеална професија, погледнете! Кевин се искачи 1500 метри се со цел да поправи телевизиска кула. Погледот од кулата е неверојатен! Доколку сте љубители на височини па можеби ова е вашата идеална професија, погледнете!
сите 3 | | | веќе видена

Во наредните месец дена повеќе од 100. филмови ќе можат бесплатно да се гледаат на канал на Јутјуб каналот The Paramount Vault. Идејата е да се прикажат холивудските филмови што се снимени во студиото Парамаунт, а меѓу нив ќе има познати филмови, комедии, хорори и филмови од ерата на црно-белиот филм. Овој канал е отворен пред 6 месеци, но дури сега се популаризира во јавноста. Што има подобро отколку на врнежлив ден да гледате добар филм. Во наредните месец дена повеќе од 100. филмови ќе можат бесплатно да се гледаат на канал на Јутјуб каналот The Paramount Vault. Идејата е да се прикажат холивудските филмови што се снимени во студиото Парамаунт, а меѓу нив ќе има познати филмови, комедии, хорори и филмови од ерата на црно-белиот филм. Овој канал е отворен пред 6 месеци, но дури сега се популаризира во јавноста. Што има подобро отколку на врнежлив ден да гледате добар филм.
| | веќе видена

next