Кинески археолози пронашле чудна друштвена игра во голема гробница, која околу 15 векови била сокриена под земја. Изгледа дека ограбувачите на гробници не биле заинтересирани за играта, па успеала да остане скриена во гробницата 1500 години. Станува збор за фигура со броеви, а покрај неа е најдена и искршена плоча која очигледно служела за истата игра. Играта е најдена близу градот Кингжу, во источна Кина. Археолозите успеале да ја реконструираат плочата и откриено е дека била декорирана со две очи, заокружени со цртежи на облаци и молњи. Фигурата е направена од животински заб и има 14 страни, а е нумерирана со броеви од еден до шест напишани на древен стил на кинеска калиграфија. Секој број е испишан по два пати, а две страни се оставени празни. Научниците тврдат дека оваа древна кинеска игра се вика „бо“ или „лиубо“, која била популарна во династијата Хан. Смислена е кон средината на првиот милениум пред Исус, а основните правила на играта не се познати, бидејќи никој не ја играл веќе 1500 години. Тоа што ...
| | веќе видена

Не е дух, ниту пак видео монтажа. Како е тогаш можно овој човек навидум да исчезнува? Тоа е прашање кое заинтригира илјадници луѓе на социјалните мрежи, па доколку сакате загатки одвојте неколку минути сами да се обидете да одгатнете во што е тајната. Доколку не успеавте да дојдете до точниот одговор дочитајте го текстот. Дали некогаш сте слушнале за трикот познат по името „Духот на Џон Хенри Пепер“, но и на дното од статијата погледнете ја фотографијата која ќе ви открие каде се наоѓал човекот во моментот кога било снимано видеото.
сите 2 | | | веќе видена

Оваа женка скитничка по име Шави од Ростов била удрена со автомобил, поради што двете нозе и биле скршени. Двајца поминувачи ја пронашле неподвижна во снегот и ја однеле на ветеринар. Нина Брановскаја (26) тогаш и помогнала на Шави и ја однела во својот дом каде ја научила повторно да оди. Бидејќи и самата има неколку домашни миленици и мало дете, Нина и пронашла нов дом на Шави во Вороњеж, кај семејство кое многу сакало куче. Но после неколку дена Шави исчезнала, а новите сопственици панично и се јавиле на Нина да ја известат. Иако сите се надевале дека кучето ќе се врати дома, Нина била шокирана кога ја видела Шави на улиците од својот град. - Одев по улицата и одеднаш почувствував како нешто ми ја допира ногата. Се свртев и ја видов Шави. Не можев да поверувам, штом ја видов почнав да плачам - раскажува Нина. Ветеринарите тврдат дека на Шави и биле потребни недела дена за самата да пристигне до Ростов. Само поради посветеноста на кучето, Нина решила да најде поголем стан за Шави да може да остане со нив. ...
| | веќе видена

Зара Хартсон е девојка од Ротердам која страда од ретко генетско пореметување кое се нарекува Липодистрофија која прави нејзината кожа брзо да старее. Оваа болест ја неследила од својата мајка. По сослушување, врвен хрирург од САД и понудул бесплатна козметичка операција. Тоа се покажало како потполен успех. По што Зара била спрема да започне нов живот, си нашла момче се и се запишала на факултет. video видео
| | веќе видена

Миса Блу ги шокираше жирито и публиката, таа има талент кој ретко кој може да го издржи и изгледа до крајот !? Миса Блу има талент да ги шокира луѓето. Имено во францускиот Суперталент шоу оваа жена го покажа својот талент за танцување , Миса додека танцува се полева со жежок восок?! Талент или не, но едно е сигурно Миса знае како да ги шокира сите. видео забава
сите 2 | | | веќе видена

Модната дизајнерка и поранешна членка на групата „Спајс грлс“ е позната по тоа дека многу ретко се смее, а на своите фотографии не ги крие само забите, туку и - раката. Двете раце на славната дизајнерка можеме да и ги видиме на фотографиите на кои ја уловиле папараците, но фотографиите на кои позира секогаш се исти. Ако обрнете внимание на фотографиите на кои популарната Викторија позира, ќе забележите дека секогаш е свртена од профил, а нејзината десна рака е скриена - понекогаш Викторија едноставно ја држи раката во џеб, а понекогаш го свртува целото тело под агол кој ќе ја скрие раката. На тој начин успева да ја покаже својата тенка фигура и да ги акцентира своите колкови. шоубизнис магазин
сите 2 | | | веќе видена

Милан веќе неколку сезони никако не успева да го врати својот препознатлив сјај, да ги бележи посакуваните резултати, а легендата Паоло Малдини знае кој е виновен за неуспеисте. Според Малдини решението за проблемите на Милан е „елиминација“ на извршниот директор Адријано Галијани или во најмала рака до него да има човек кој многу подобро го разбира фудбалот. - Ако Милан сака повторно да се издигне потребни им се јасни, свежи идеи и инвестиции. Потребни им се луѓе кои го разбираат фудбалот. Галијани е одличен директор, но не ја разбира доволно оваа игра. Потребен му е човек кој ќе му помогне, кој знае подобро да оцени играчи и да носи правилни одлуки за тимот - тврди Малдини. Сезонава Милан не игра во европските купови, а во Серија А по 14 кола се наоѓа на седмата позиција на табелата. фудбал Спорт
| | веќе видена

Дали некогаш сте се запрашале што се случува во вашиот организам откако ќе испиете чаша од својот омилен газиран пијалок? Фармацевтот Нирај Наик предупредува дека една чаша газиран пијалок може да ви наштети многу помеќе од што мислиме и открива кои процеси се одвиваат во роганизмот од минута во минута откако ќе го испиете напитокот. Првите 10 минути Телото во првите 10 минути е изненадено со голема количина на шеќер, но вие не чувствувате промени во вашиот организам благодарение на фосфорните киселини. Истовремено, газираниот пијалок кои сте го испиле ги „одзема“ витамините и минералите на вашиот организам. По 20 минути 20 минути подоцна нивото на шеќерот во крв се зголемува и се предизвикува зголемено лачење на инсулин. Желудникот почнува да реагира и да го претвора шеќерот во залихи на масти. По 40 минути Во оваа време започнува апсорпцијата на кофеинот. Крвниот притисок расте, а желудникот реагира на тоа, па испраќа во крвото уште повеќе шеќер. Рецепторите за аднозин во мозокот сега се блокирани и ...
сите 3 | | | веќе видена

Толку многу работи до сега имаме слушнато за леваците, од тоа како и колку се разликуваат од деснаците. Меѓутоа, некои од тие теории и тврдења науката ги отфрла. Во продолжение прочитајте кои митови за леваците не се точни. Леворакоста е резултат на генетиката Научниците уште не се сосема сигурни зото некои луѓе се леваци, но знаат дека само во 25% од случаите причината за тоа е генетиката. Леворакоста често е семејнца црта, но во многу помала мера од останатите наследни особини како што е висината или интелигенцијата. Еднојајчаните близнаци кои делат иста генетика понекогаш можат да имаат различни доминантни раце. Постојат многу теории за тоа што влијае на доминантноста на една над друга рака, но многу експерти веруваат дека всушност се работи за чиста случајност. Леваците размислуваат со десната страна од мозокот Митот за тоа дека леваците исклучиво ја користат десната страна од мозокот е само мит. Имено, дури 70% од леваците користат лева хемисфера, а само 40% со десната или со двете. Леваците и деснаците ...
сите 2 | | | веќе видена

Областа во форма на триаголник се наоѓа во северниот дел од Атлантскиот океан, од Бермудските острови до Мајами. Стотици луѓе и бројни чамци, бродови и авиони исчезнале на оваа место. Причините за овие исчезнувања варираат од научните па се до оние митските, но ви ги пренесуваме деветте најшокантни податоци за Бермудскиот триаголник. Триаголникот не е фиксиран и неговите ефекти можат да се почувствуваат и надвор од самиот триаголник. Луѓето доживеале електронсла магла во триаголник, кој може да биде и тунел за патување низ времето. Пилотот Брус Гернон тврди дека изгубил 28 минути по летот низ облак-тунелот. Авионот исчезнал од радарот, само за да се појави во Мајами. Кога некој авион или брод исчезнат во триаголникот, неговите остатоци не се пронаоѓаат. Причината за тоа е сепак тоа што Голфската струја тече во близина на триаголникот и така бргу се решава од остатоците. Најмалку 1.000 живеоти се исчезнати во последните 100 години. Во просек, четири летала и 20 бродови исчезнуваат секоја година. Во самиот ...
сите 4 | | | веќе видена

Оваа 85-годишна старица од Тексас е уапсена откако била фатена како киднапира една од мачките на своите соседи, затоа што од неа сакала да направи бунда. Неодамнешните исчезнувања на животните во соседството започнале да предизвикуваат сомнежи кај локалното население кога започнале да забележуваат неколку бунди кај бабичката, а некои друи тврделе дека виделе крзно од своите мачки на неа. Фактот дека бабата остро ги демантирала овие работи откако била фатена на камерите од страна на приватен детектив кој бил ангажиран локално да ја прати сомнителната старица. Се верува дека таа во почетокот започнала да негува свои мачки, но на крајот сепак се одлучила да зема и од комшиите затоа што премногу се вржава за мачките, признала на судот. bunda-1449079148-796025 Се проценува дека користела над 30 мачки да направи една бунда, а кај неа дома при апсењето биле пронајдени дури 20. Пензионираната модна дизајнеркаги мамела мачките на соседите со храна за мачиња, а потоа ги дерела во подрумот каде ја сушела кожата. Исто ...
| | веќе видена

Научниците од Јапонија успеале да креираат нов вид на холограм кој може да се допира. Овие тродимензионални проекции или виртуелни објекти човековата рака може да ги почувствува. Јапонските научници развиле систем на посебно светло на кое му го дале името „Fairy Lights“. Тој систем при поголеми брзини испушта ласерски одблесоци со висока резолуција кои имаат екстремно кратко време на траење (милионити дел од милијардитиот дел од секунда?!). Тие одблесоци реагираат на допир на човековата рака. Кога раката ќе ја прекине проецијата таа може да манипулира со холограмските пиксели. Научниците веруваат дека оваа технологија би можела да има широка примена на пример во медицината, архитектурата, а посебно во забавната индустрија. Сегашната состојба на технологијата на светлото не овозможува на луѓето проактивно да имаат интеракција со светлината, ниту да ја почувствуваат како материјал, но допирниот холограм има потенцијал да промени се. Вие не можете да ги почувствувате видеата и фотографиите кои ги емитува ...
| | веќе видена

На каналот Јутјуб осамна видео со графички приказ за тоа како хирурзите од пенис прават вагина, и се работи за помалку вознемирувачка содржина. Оние пак кои што сепак ќе се решат да го променат својот пол, сепак се одлучуваат на ваков чекор, со претходно земање на големи дози на хормони и тоа станува нивен обврзувачки стил на живот до крајот, освен ако не сакаат повторно да станат мажи. Кој ќе се одлучи на такво нешто нека му е со среќа.
| | веќе видена

Новогодишните и божиќните празници се вистинска можност за декорирање на елката, украсување на просториите и празничен дух кој во тоа време не мами. Тоа е време кога семејството се собира, кога се разменуваат подароци и кога се прават планови за годината што претстои. Меѓутоа, она што најмногу ги радува малите е декорирањето на елката. Многумина од нас не знаат која е вистинската причина поради која ја декорираме елката. Но, се е убаво објаснето во една руска бајка. Имено, над пештерата во која Христос бил роден раснале дрве – бор, кедар и елка. Нив ги обсипала светлината на Христовото раѓање, па посакале и тие нешто да подарат. Кердарот ги затресол своите гранки и пред пештерата паднале игглички полни со убав мирис. Борот ги спуштил најубавите шишарки, додека елката горчливо плачела, поради тоа што немала мирис на игличките, ниту имала шишарки. Нејзините солзи ги видела ѕвезда па се сожалила. Испратила мала ѕвезда да се спушти на нејзиниот врв. Тогаш таа ја прекрила со ѕвездина светлост и длабоко започнала ...
сите 16 | | | веќе видена

Педесет и четиригодишниот Мајкл Родригез е обвинет за убиство на 23 жени и четири мажи, бувиајќи најмалкуе дна жртва месечно од декември 2013 година. Според информациите на полицијата обвинетиот редовно чувствувал потреба да убива и го напаѓал секој што го гледал како ранлив за да ја зодоволи својата жедност по крв. Изгледа како буквално да бил зависен од убивање. Вели дека слушал гласови кои му говореле да убива луѓе и дека некогаш биле неподносливи, додека на крајот не убил некого. Како и многу сериски убијци, тој наводно имал ментални проблеми – вели капетанот Џери Вудсон. Според неговата поранешна сопруга, која се развела од него во февруари 2015 година, датумот кога зпаочнале убиствата се поклопува со трансплантацијата на срцето која ја имал Родригез. Таа вели дека операцијата драматично го променила неговиот карактер и дека трансплантацијата е одговорна за неговит епостапки. Тој беше мирен и шармантен човек пред трансплантацијата, но откако доби ново срце, стана како темпирана бомба и изгледаше како ...
сите 2 | | | веќе видена

Главната рута по која илегалното оружје се транспортира кон земјите на Западна Европа и натаму останува Балканот. Оружјето кое се наоѓа на црниот пазар во Западна Европа главно доаѓа преку Балканот. Според податоците од безбедносните служби, ордредено ружје кое е кроистено во последните два терористички напади во париз оваа година е произведено на балканот. Напаѓачите во Париз надоводно користеле пушки Застава М70 кои се произведени во Крагуевац. Освен тоа, криминалната група чие дејствување пред неколку денови е спречено во италија и Косово имала огромни количини наоружување во едно косовско село. По воените конфликти на Балканот во 1990-те години останале големи количини оружје, а подоцна тоа е фрлено во илегалната трговија. Цената на оружјето исто така варира. Така во некоја балканска земја пушката АК47 може да чини зимеѓу 300 и 400 евра, додека во некои може да достигне цена и до 2.000 евра. На основа на студиите кои ги има спроведено Институто за мир од Брисел, поголемиот дел од илегалното оружје во ...
сите 10 | | | веќе видена

Kако што информира Министерството за внатрешни работи, во прифатниот бегалски центар Гевгелија, во последното деноноќие издадени се потврди на вкупно 4.396 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија – 2.314, Ирак -1.179 и Авганистан – 900. Во периодот од 19 јуни до 5 декември, издадени се потврди на вкупно 309.155 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија-181.378, потоа Авганистан-74.767, Ирак-31.569, Иран-6.231, Пакистан-5.416, Палестина-2.158, Сомалија-1.276, Бангладеш-1.253, Мароко-1.317, Конго-514, Алжир-453, Либан-434, Нигерија-279, додека останатите се во помал број. Во текот на последното деноноќие, до Секторот за азил не се поднесени барања за признавање на право на азил врз основа на претходно издадена потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил, инвормираат од МВР.
сите 87 | | | веќе видена

Во изминатите 24 часа тимовите на Итна медицинска помош не пружиле здравствена заштита на мигранти, соопштува Регионалниот центар за управување со кризи во дневниот извештај за транзитниот бегалски центар на Табановце. Екипите на Јавната Здравствена Установа ЦЈЗ – Куманово во текот на изминатите 24 часа, поточно од страна на ДДД служба извршиле дезинфекција на 6 вагони на површина од 1200 м2, како и дезинфекција на просторот и објектите во пунктот за помош на мигранти на површина од 1000 м2. Како што информира РЦУК Куманово, во ТЦ Табановце се работи на проширување на 600 квадрати и припрема за прифат на 14 контејнери наменети за мајки со деца. Се работи на надворешно и внатрешно таблирање на електрична енергија и приклучок до трафостаницата, во делот каде се поставени три шатори и полицискиот контејнер на излезот на кампот, и се очекува во попладневните часови објектите да добијат ел.енергија. Во моментот се работи на заградување со столбови и мрежа на тампонираниот пат од 620 метри до границата со Р.Србија.
сите 87 | | | веќе видена

Како што информира МВР, во изминатото деноноќие, во бегалскиот прифатен центар во Гевгелија, издадени се потврди на вкупно 4.501 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија – 2.121, Ирак – 1.642 и Авганистан– 738. Во периодот од 19 јуни заклучно со 6 декември, издадени се потврди на вкупно 313.656 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија – 183.499, потоа Авганистан – 75.505, Ирак – 33.211, Иран – 6.231, Пакистан – 5.416, Палестина – 2.158, Сомалија – 1.276, Бангладеш – 1.253, Мароко – 1.317, Конго – 514, Алжир – 453, Либан – 434, Нигерија – 279, додека останатите се во помал број. Во изминатото деноноќие, до Секторот за азил поднесено е едно барање за признавање на право на азил врз основа на претходно издадена потврда за искажана намера за поднесување на барање за признавање на право на азил на државјанин на Ирак. Од започнувањето на издавањето на потврдите до 06.12.2015 година до Секторот за азил се поднесени 83 барања за признавање на право на азил врз основа на ...
сите 87 | | | веќе видена

2 часот по полноќ e, а вие го гледате долго очекуваниот плеј – оф натпревар или омиленото телевисиско шоу. Вашите црева почнуваат да кркорат, ве фаќа глад. Во дилема сте дали да го отворите мегазачинетиот чипс или чоколадниот сладолед. Со ваквите оброци морате да бидете многу внимателни. Овој оброк доцна во ноќта, може да го поремети вашиот деноноќен ритам и да ги зголеми шансите за дебелеење. Да бидеме попрецизни, јадењето во ваквите термини од денот ги збунува органите и метаболизмот.Сепак, најдоброто нешто што можете да го направите е да го избегнете оброкот во доцните часови. Доколку сте премногу гладни, размислувајте…
сите 5 | | | веќе видена

next