…Или зошто војната на мајки со мајки е бесмислена? Знаете ли која тема може да донесе стотици кликови онлајн и бран коментари во американскиот печат? Проблемите околу буџетот? Дисфункционалноста на Конгресот? Контролата на оружјето? Сирија и бегалците? Верувале или не, на најпопуларните онлајн медиуми како The Daily Beast и дури класични предводници како NY Times, „најкрваво“ дискутираната тема е војната меѓу мајките кариеристки и мајките домаќинки. Секој пат кога имаат можност, овие изданија објавуваат содржини за темата на насловните страни и реакциите не доцнат ни час по објавувањето. Викендов NY Times објави статија на тема како доењето е скриена дискриминација…
| | веќе видена

Пица направена во форма на мафини, сигурно ви звучи чудно, но ве уверуваме дека ова чудесно мезе е соодветно за секакви прилики. Да не зборуваме колку лесно и брзо се подготвува. Потребни производи за 12 пица-мафини: – ⅓ чаша маслиново масло;– Готово тесто од ролни оставени да се стегнат во фрижидер;– ½ чаши рендана моцарела;– ½ чаша пармезан;– 2 лажици италијански зачин кој можете да го замените со сушен босилек, мајчина душица и ( или) оригано.– 50 г салама “феферонки”, сецкана на четвртинки. Можете да ја замените со друга зачинета салама. По желба може да додадете печурки и (или) зелена…
сите 2 | | | веќе видена

Правилото го осмисли британскиот фризер Џон Фред, од компанијата Color Wow. Тој тврди дека неговата мера игра основна улога во тоа дали на одредена глава подобро стои кратка или долга коса. Тестот е едноставен и дефинитивно вреди да се испроба. Не ви требаат консултации со пријатели или професионалци, не ви требаат компјутерски програми што ќе ве проектираат со ваква или онаква фризура. Сé што ви треба се линијар и молив. Линијарот положете го паралелно со вратот, под увото, а под брадата, во хоризонтала, поставете го моливот. Ако растојанието од долниот крај на увото до дното на брадата е поголемо од…
| | веќе видена

Светски познатиот либански дизајнер Зухаир Мурад веќе ја претстави својата колекција невестински фустани за пролет 2016 година. Зад објектовот на најновата црно-бела фотосесија стои познатиот моден фотограф Раби Јонес, а пред камерата е топ моделот Тако Натсвлишвили. Фотосесијата може да се опише како борба меѓу „белиот и црниот лебед“ – невиноста наспроти нејзината спротивност. Фотографиите презентираат многу мистичност и совршен контраст на белата венчаница со мрачната природа и убиствениот поглед.
сите 2 | | | веќе видена

Ова се 5-те женски хороскопски знаци кои можат да овозможат најжежок секс: Лав Таа е доминантна господарка на која не смее да и се спротивставите. Страствена е и жестока во кревет, бара да биде освоена само до најдобриот. Често доведува двајца мажи до кавга заради неа. Инстинктивна е и знае да ги открие сите ерогени зони на партнерот. Театрална е и оригинална. Иако сака да доминира, фантазира за мажи кои се строги и доминантни во кревет. Овен Нејзиното либидо е секогаш незадоволено, но затоа секогаш знае точно што сака и бара. Недвосмислено иницира секс ако и е до тоа, а…
| | веќе видена

Уште еден лековит марифет кој проверено делува против кашлица и бронхитис е кремата од банана. Особено делотворна е кај децата, но помага и за возрасни. Вкусна е, здрава и многу хранлива. Згора на тоа, благотворно делува и на желудникот. Состојки:– 2 средно големи, зрели банани (најдобри се оние со кафени дамки)– 2 лажици шеќер или мед– 400 милилитри вода што врие Подготовката е многу едноставна:Излупете ги бананите и добро изгмечете ги со вилушка. Додајте шеќер и добро промешајте. Прелијте ја смесата со водата што врие, поклопете го садот и оставете ја да отстои 30-тина минути. Ако користите мед, додајте го…
сите 8 | | | веќе видена

Анатолиј Земљанка (28), познат и како “Џихади Влад“, го убил својот сограѓанин, Русинот Магомед Касијев и и објавил војна на Москва.Неговиот поранешен учител тврди дека ова момче било лош ученик и спортист, но дека никогаш не бил хулиган, ниту правел проблеми на училиште. - Овде, денес, на оваа света земја, почнува борбата против Русија.Ние ќе ги убиваме вашите деца за секое дете кое вие ќе го убиете овде, му порачал “Џихади Влад“ на рускиот претседател Владимир Путин. Анатолиј е роден во Нојабрск во Сибир како син на Светлана Земљанка, жена со православна вероисповест која цел живот имала продавница за кујнски…
сите 4 | | | веќе видена

Замислете си, се враќате од патување едно утро, и влегувајќи во вашата градина ве дочекува необична глетка - Џиновски Гуштер.Токму ова му се случи на Австралиецот Ерик Холанд. Овој човек го затекнал гуштерот долг 1,5 метри како се качува по ѕидот од неговата куќа во местото Тургона во Нов Јужен Велс.Овој тип на влекачи припаѓа на родот Варана и се типични за подрачјето на Австралија. Сепак, тие не се забележани во густо населени подрачја, туку живеат во дивите делови од континентот.Нивната должина може да варира и по неколку метри, а тежината може да им достигне и до 20 килограми. Оваа…
сите 7 | | | веќе видена

Ким Кардашијан и нејзиниот сопруг Канје Вест станаа родители на момчето кое дојде на свет пред неколку часа.Три недели пред терминот, најпознатата старлета на светот роди момче. Норт доби братче! Ким се породи на елитната клиника во Лос Анџелес и на свет го донесе своето второ дете.Иако породувањето се очекувало околу католички Божиќ, се течело како што треба, а оваа вест е потврдена и на официјалната веб страница kimkardashianwest.com. - Ким Кардашијан Вест и нејзиниот сопруг Канје Вест утрово му посакаа добредојде на својот син.Мајката и бебето се добро, е објавено на сајтот. Мама како да претчувствувала дека денес ќе…
сите 60 | | | веќе видена

Искра Лоренс (25), која неверојатно потсетува на манекенката Џиџи Хадид, стана еден од најпопуларните плус сајз модели во светот... - Не користа фотошоп за да ги намалам своите облини, ниту ги бришам стриите, ниту целулитот.Убава сум токму ваква, вели таа. Кариера во градење, а самодоверба има сосема доволно, како и амбиција да го освои светот...засега е на одличен пат тоа и да го оствари. Се фотографирала за Elle кога имала само 13 години.Денес не сака да биде слаба која се вклопува во популарните стандарди на убавината.Напротив, Искра има за цел да ги едуцира младите жени и девојки како да го…
сите 3 | | | веќе видена

Неодамна со промена на кривичниот законик определено беше дека работодавач кој ќе побара од вработен да му врати одреден износ од плата или други надоместоци исплатени од работодавецот, дека ќе се казни со затвoр од три месеци до три години. Ова новина дојде откако лани многу фирми каде се исплаќаше К15 бараше од своите вработени да вратат дел од парите во фирмата, или пак да ги вратат на рака на управителот. Дури, излегоа и снимки каде ова беше констатирано, иако не видовме епилог од било кој случај. Сега к 15 имаат обврска да платат сите профитабилни фирми во земјата. Оние…
сите 12 | | | веќе видена

Човековото тело е како машина за произведување на бескраен спектар на различни звучни ефекти. Некои лесно се разбираат како што е свиркањето и кивањето, меѓутоа, некои се крајно мистериозни, како што е пукањето на зглобовите на прстите. Експертите никогаш не успеале до крај да го објаснат феноменот на звукот на пуцкањето на една единствена коска – освен тоа што навистина не пука. Најприфалтивата теорија тврди дека овој звук предизвикува повторно наместување на зглобовит еили поместување на тетивата. Најдоброто објаснување можеби е дека пуцкањето на коските е поврзано со меурчињата на јаглен диоксид кои се или создаваат, или пукаат во течноста…
сите 2 | | | веќе видена

Во шестата емисија на серијалот ”Алхемија на Балканот – Македонија”, Ал Џезира ја покажува спомен – куќата на најголемата македонска пејачка ѕвезда Тоше Проески. На патот од Прилеп кон Крушево, сопираат кај местото Маркови кули каде наводно бил устоличен средновековниот јунак Крале Марко. Денес таму нема некои видливи обележја, но околу Марковите кули, видливи се сточари со крави и кози и екстремни алпинисти, се вели во шестото издание на документарецот на Ал Џезира. Во емисијата е прикажан и Музејот на Ататурк во Битола, но и останати обележја на Македонија.
| | веќе видена

Ова е многу лесен и ефикасен рецепт за чистење на лицето од шминката. Па тогаш зошто да трошите пари во парфимериите, кога за многу кратко време можете самите да си го направите во секое време. Се што ви треба е бебешки шампон и маслиново масло. Земете едно мало чисто шишенце или пак мала тегла. Во него ставете ½ супена лажица бебешки шампон, 1 кафена лажичка маслиново масло и додадете онолку вода колку што е потребно за да се наполни садот. Пред секоја употреба добро протресете го шишенцето за да се измешаат состојките.
сите 6 | | | веќе видена

Оваа есен, направете го вашиот дом удобно и топло место за живеење со романтична, блага светлина и пријатен мирис со свеќите кои сами ќе ги направиле. Мирисот на ванила и кафе веднаш ќе му дадат топлина и убав мирис на вашиот дом. Се што ви е потребно за да направите вакви свеќи Мал сад кои можете да го пронајдете во вашата кујна Стари недогорени свеќи Фитиљ за свеќи Зрна кафе Зрна ванила исечкани на ситни парчиња Начин на подготовка Во микробранова печка стопете го восокот. На дното на малечкиот сад залепете го фитиљот и држете го исправен. Ставете малку од…
сите 2 | | | веќе видена

Во последно време, потпетиците со метален врв се постојано присутни во колекциите на водечките модни куќи како Кристијан Луботин и Луј Витон. Ако имате слободно време, земете еден стар пар на чевли и трансформирајте ги во ултра модерни потпетици. Трансформацијата е лесна и забавна, а резултатот е повеќе од впечатлив – секси потпетици, кои идеално ќе го надополнуваат секојдневниот, па и деловниот стил. Погледнете го видеото, во кое детално ќе ја видите постапката за изработка на овие импресивни чевли.
сите 2 | | | веќе видена

Немате пинцета за кубење на веѓите ? Земете конец!Сите сме свесни за значењето кое го имаат веѓите, за целото лице… И за правилното истакнување на цртите на лицето, и за соодветноста со неговата форма, и за изразот кој го создаваат… Ви се случило ли да ви ја снема пинцетата за кубење на веѓите ??? Вистински кошмар!!! Сакате сами да го средите обликот на Вашите веѓи, на малку поинаков начин?? Би се одлучиле ли за кубење на веѓите со конец, на практичен и интересен начин, кој што ќе направи да бидете задоволни од новата промена??? Погледнете го следново видео…
сите 3 | | | веќе видена

Сода бикарбоната има многу корисни својства кои помагаат во различни цели. жените ја користат за нега, чистење и во готвење. Најефикасните маски за нега на лице во себе содржат и сода бикарбона. Доколку имате проблем со подочници, пробајте го овој раствор кој навистина делува против нив. Во чаша топла вода или пак чај од камилица додадете една лажичка сода бикарбона и измешајте. Натопете памук во подготвениот раствор, ставете го под очи и оставете го да делува 15-тина минути. Потоа измијте го лицето, нанесете хидратантна крема и ќе бидете навистина изненадени од резултатите.
сите 6 | | | веќе видена

Пратеникот на Европскиот Парламент од Чешка Милослав Рансдорф и тројца словачки државјани ги уапси швајцарската полиција поради измама, изјавија денес чешките и словачки претставници. - Тројца словачки државјани се уапсени заедно со Рансдорф откако се обиделе со лажни карти од швајцарската банка да повлечат 350 милиони евра, изјави денес словачкиот министер за внатрешни работи Иван Нетик. Чешкиот министер за внатрешни работи Милан Чованец го потврдил апсењето на четирите лица, но не сакал да искоментира подетално. Групата се обидела да повлече пари од банка во Цирих но документите не се поклопиле со податоците. Рансдорф, кој е професионалец да делото на Карл…
сите 16 | | | веќе видена

Во богатиот „амбасадор“ на торти се наоѓаат и омилените желе бомбомни, но и ароматичните карамелизирани лешници кои даваат декоративен изглед. Состојки: 10 јајца 14 лажици шеќер малку сол 5 лажици какао во прав 10 лажици брашно кесичка прашок за пециво Фил: 7 дл. млеко 7 лажици шеќер 8 лажици брашно 250 г. маргарин или путер 150 г. шеќер во прав 250 г. исецкани желе бомбони Глазура: 250 г. чоколадо 2,5 дл слатка павлака Подготовка: Изматете ги белките во цврст снег. Додадете шеќер, жолчки, сол и какао. Во оваа пенеста смеса додадете брашно помешано со прашок за пециво. Во голема тепсија…
сите 7 | | | веќе видена

next