Министерството за Образование на РМ денес донесе нова одлука во врска со високото образование на идните студенти. Се работи за доделување на стипендии на сите оние ученици кои од своите конкурирања на најдобрите 100 Универзитети во светот ќе бидат примени. Министерството за Образование нагласи дека обврска на овие ученици ќе биде враќањето во Република Македонија по завршување на студиите.
сите 9 | | | веќе видена

Снимките од сигурносните камери се едни од клучните докази во случајот против Филип Чизм (16), кому му се суди поради убиство на наставничката по алгебра Колин Ричер (24) во средното училиште во Денвер, Масачусетс. Тинејџерот го изнел телото на наставничката во канта за ѓубре. Чизм во моментот на убиството имал 14 години, а на видео снимката се гледа како влече количка во која, според тврдењата на обвинителството, се наоѓало безживотното тело на наставничката. Обвинителите овој доказ го предочија недела дена по првата снимка, на која се гледа како Чизм ја следи наставничката и влегува по неа во тоалетот, каде наводно…
сите 16 | | | веќе видена

Претставниците на руската Државна дума ја поддржаа идејата православната црква Аја Софија во Истанбул да и биде вратена, соопшти претседателот на комитетот Дума за прашањата на имот, координатор на меѓупартиската парламентарна група за заштита на христијанските вредности Сеpгеј Гаврилов. Гаврилов истакна дека руската страна смета дека е неопходно да се потсети на најстариот храм на целиот христијански свет, Света Софија Цариградска во Турција, старата византиска црква, чија историја е поврзана со историјата на Васеленскиот собор, јавуваат руските медиуми. “Очекуваме дека Турција треба да го превземе тој пријателски чекор - да ја врати Аја Софија на христијанската црква.Руската страна е спремна…
сите 4 | | | веќе видена

Џиџи Хадид (20) важи за една од најсексапилните жени на светот, но по само три недели откако раскина со Џо Џонас манекенката веќе има нов дечко.Овој пат во прашање е дечкото поради кој многу мажи ќе се изнервираат. Се шушка дека убавата Џиџи ја започнала романсата со поранешната ѕвезда на групата One Direction, Зејн Малик (22).Пејачот по кого лудуваат девојките ширум светот успеа, и покрај сите изгледи, да ја занесе една од најубавите манекенки во светот, а мажите се прашуваат - како? Веста за тоа дека тие двајца се заедно прво протече од американскиот таблоид Us Weekly, но набрзо стигнаа…
сите 6 | | | веќе видена

Крајот на 2015 полека наближува, но сигурно и веќе е време се да се среди.Еве што ве очекува во наредниот период... Овен Зад вас се главните тестови кои моравте да ги поминете токму во врската, љубовта и интимноста.Повеќе не сте толку загрижени, затоа што знаете што ви одговара, а што не.Односите кои се темелат на доверба и силна припадност ќе поминат сосема неповредено во овој период.Сеедно, никако не откажувајте се од дијалог и разговор за се што ве мачи или ве загрижува.Се чувствувате многу поопуштено кога е во прашање блискоста со некој.Доколку имавте некое разочарување во текот на минатите месеци,…
сите 3 | | | веќе видена

Пропагандниот сајт на ИД на “мрачната страна на Интернет“ е хакирана и е заменета со реклама за таблети вијагра со порака терористите да се смират. Овој сајт пред недела дена се појави на мрачната страна на интернетот за да ги привлече екстремистите така што им покажале дека се на нивна страна.За многу краток период, страницата е срушена и е заменета со оваа порака: - Контролирајте го бесот.Многу луѓе се заинтересирани за пропагандата на ИСИС.Погледнете ја оваа преубава реклама, ова е токму она што ви е потребно, гласела пораката која ја оставила хакерската група Ghost Security Group. “Мрачниот интернет“ е дел…
сите 4 | | | веќе видена

Познатата руска фитотерапевтка доктор Ирина Стефановска на гостување во една емисија објасни дека со помош на нејзиниот револуционарен мелем, жените може да намалат 10 центиметри во обем за десет дена!Најдоброто од се е што рецептот е исклучително едноставен и воопшто нема да ви бидат потребни скапи состојки. Тајната на нејзиниот рецепт е во ренот, за кој тврди дека особено го поттикнува слабеењето, а тоа е само една од точките поради кои му помага на вашиот организам.Најчесто го користиме како додаток во храната, но бидејќи содржи Витамин Ц, Б1, Б6, Б12, железо, калциум, магнезиум и фосфор, оваа билка не само што…
сите 8 | | | веќе видена

Хостелите повеќе не се пренатрупани, ефтини преноќувалишта од кои би сакале да избегате што побргу можете, туку тренди центри за посетители, уредени со стил, кои се напреваруваат едни со други во креативноста и понудата. Ако патувате низ Европа, хотелите можат да бидат прилично скап избор, а хостелите се одлични ако сакате да се сретнете со млади луѓе и да заштедите на сместување. Лаванда Циркус Хостел во Будимпешта, Унгарија Овој хостел е уреден во винтиџ стил и сместен е во имот од 19тиот век во самото срце на Будимпешта. Со топла и пријатна атмосфера, Лаванда циркус нуди соби со брачен кревет…
| | веќе видена

Пилатесот не ги дефинира само вашите мускули. Ако вежбите ги работите правилно, тој ќе ви помогне и да согорите поголем број калории плус. Подготвени сте да се потите? Ова се најдобрите вежби за согорување на вишокот калории. Погледнете! Пливање Легнете долу со лицето кон земјата. Карлицата притиснете ја убаво на подот а бутовите стиснете ги цврсто еден до друг. Рацете истегнете ги напред со дланките надолу. Кренете ги рацете, нозете, градите и главата и држете. Почнете наизменично да ги кревате десната рака/левата нога, па левата рака/и десната нога. Не спуштајте ги на земја. Дишете нормално и во ритамот на движењето…
сите 7 | | | веќе видена

Исламската држава објави нова закана упатена на адресите на дури 60 земји, меѓу кои се западните земји, Русија, Иран, но и земјите од Балканскиот регион.Во новото видео кое денес осамна на интернет, џихадистите им порачуваат на Србија, Македонија, Хрватска и другите дека ќе бидат “запалени од огнот на војната“. “Ние му се покоруваме само на алах.Америка вели дека ја има најголемата војска во историјата.Вие можеда биде силни во бројки и оружје, но вашите војници се исплашени.Се враќаат дома, секоја година 6.500 од нив извршуваат самоубиство“, вели во видеото машки глас. На видео снимката се прикажани знамињата на таа “коалиција“ која…
сите 12 | | | веќе видена

Турската телевизија Фокс денес ја објави аудио снимката, на која како што се тврди, се предупредувањата кои турските ловци Ф-16 ги упатиле до руските пилоти на авионот Су-24, по што тој бил соборен. „Се приближувате во турскиот воздушен простор, променете го правецот на југ, веднаш“, се слуша гласот на англиски. Аудио снимката, чија автентичност не можела да биде проверена, била пропратена со архивска снимка од руски авион.
сите 60 | | | веќе видена

Слушнал необичен звук од внатрешноста на лименката и одлучил да ја отвори, а сето тоа го снимил и го ставил на Јутјуб, за предупредување. А тоа што се наоѓало внатре го оставило без текст. Изненадувачки е тоа што ова и се случило на популарна фирма на сокови во Америка.
сите 4 | | | веќе видена

Не знам колку сте свесни за тежината на настанот кој денес се случи на границата Турција - Сирија ? Владетелите на западниот свет од сенка, кои очигледно отворено посакуваат Светска војна, во која на една страна ќе бидат САД и Британија и остатокот од НАТО, од друга Русија, со поткрепа од Кина, се доста близу до остварување на тоа сценарио. Поради нивните умови, сиве овие години се случува тоа што се случува на Блискиот Исток и Северна Африка, а последно во Сирија. А таа земја е точката која ја претури чашата за Русија, која има мнооогу национални интереси да го…
сите 2 | | | веќе видена

Во Експлозија на автобус со членови на претседателската гарда на Тунис и во истоимениот град бројот на загинати достигна на 12 , а 17 лица се повредени, пренесува агенцијата Анадолу (АА). Претседателот на Тунис, Беџи Каид Есебси по нападот прогласи едномесечна вонредна состојба во земјата и полициски час во главниот град Тунис и градовите Aryana, Mennuba и Bin Аrus. Министерството за внатрешни работи на Тунис, рече дека ова е самоубиствен напад во близина на автобусот. Се тврди дека нападот се случил во моментите кога во автобусот влегувале припадниците на претседателската гарда . Канцеларијата на претседателот на Тунис, потврди дека во…
сите 24 | | | веќе видена

На самиот врв на листата топ пет зимски дестинации, која ја составил „ US News Travel“ се наоѓа градот со карактеристичка холандска архитектура, канали и мостови – Амстердам. Тоа исто така е и град на дијаманти, сирење и кафе шопови. Веднаш зад Амстердам се наоѓа и Цирих. За сите љубители на чоколадо, сирење и часовници Швајцарија и Цирих се вистинскиот избор. Покрај тоа швајцарските Алпи се „рај на земјата“ за многу љубители на скијањето и сноубордингот. На третата позиција на споменатиот избор се наоѓа и австрискиот град Инзбурк. Овој град е опкружен со планини и во зима добива посебен магичен…
сите 2 | | | веќе видена

Поголемиот дел од нас само се шегува кога вели дека љубовта на животот ни е пица, но за овој 22-годишен Русин тоа не било шега. Тој се оженил со пица. Во еден момент сфатив дека половината од моите пријатели се жалат од својата поубава половина, додека останатите жалат што ги немаат.Љубовта измеѓу две лица е комплицирана и „дива“ работа, но љубовта измеѓу човек и тесто??? Тоа ги поедноставува работите. Руските власти секако одбиле да го признаат бракот во матичната служба, а разбирливо истото го направила и црквата. Како резултат на тоа, церемонијата е одржана во пицерија во Томск, родното место…
| | веќе видена

Запознавањето нови луѓе на Фејсбук звучи како интересна идеја? Секако дека е. Запознавање на истите надвор од вирутелниот свет не е баш некоја паметна идеја. Истото им се случило на сестрите Ејми и Никол Рајс кои оваа порака доцна ја сфатиле. Овие сестри се соочиле со трагичната одлука. Прифаќање на барање за пријателство од страна на непозната личност на Фејсбук е она што сите сме го направиле барем еднаш во животот и во тоа нема ништо чудно. Откако биле пријатели на социјалната мрежа веќе некое време, одлучиле да излезат. Сестрите се обиделе да заминат кога момчињата започнале да се однесуваат…
сите 4 | | | веќе видена

Дали е можно древните култури да имале меѓусебен контакт пред повеќе од илјада години? Според илјадниците подземни тунели кои се протегаат од Северна Шкотска кон Медитераност, одговорот е големо ДА. Додека причината која стои зад овие софистицинарни тунели е сеуште мистарија, многу експерти веруваат дека оваа мрежа која е стара над 12 илјади години е изградена како заштита од предаторите и друг тип на опасности. Некои експерти ги поврзуваат дека истите се користени како денешните автопатишта и овозможувале преминување на луѓето помеѓу меѓусебно поодалечени места ширум Европа. Во книгата „Тајните на подземните врата кон древниот свет“, германскиот археолог др. Хајнрих…
| | веќе видена

Во француското место Роубаикс во тек е заложничка драма, пренесува агенцијата Ројтерс. Станува збор за град кој се наоѓа на самата граница меѓу Франција и Белгија. Според првичните информации на местото на настанот се слушаат пукотници, а наводно има и жртви. Како што наведуваа очевидците напаѓачите држат наоружени со калашникови неколку луѓе во заложништво. – Дојде до пукање, целото подрачје е блокирано – кратко изјавил еден извор од полицијата за агенцијата Ројтерс. На самото место пристигнале бројни полициски и медицински екипи. Француските обвинители рекле дека најверојатно се работи за вооружен грабеж кој тргнал на лошо, објавила медиската мрежа MSNBC и…
сите 2 | | | веќе видена

Македонската Радио Телевизија ја донесе одлуката за следниот Евросонг во 2016 година претставник на Република Македонија да биде поп пејачката Калиопи. Овогодинешното издание на Евровизија ќе биде 61-то по ред, а во мај ќе се одржи во Стокхолм, Шведска. Не се сомневаме дека со изборот на Калиопи за македонски претставник на Евросонг 2016 ќе се добие комплетен “евровизиски музички пакет” – спој на атрактивност, автентичност и исклучителни вокални можности во контекст на достојното претставување на Македонија пред европската и светска културна јавност – пишува на стајтот на МРТ.Инаку Калиопи е веќе добро позната на европската музичка сцена по својот настап…
сите 13 | | | веќе видена

next