Јапонскиот архитект Кота Мизуши дизјанираше куќа со површина од 55,24 метри кавдратни, која на прв поглед делува неудобно и „сплескано“. Мизушу ја проектирал ваквата двокатна куќа за да може да биде сместена на триаголна парцела, каде се сечат река и улица, кои создаваат акутен агол. На горниот кат на куќата се сместени дневниот престој, кујната со трпезарија и помошна соба. Кујната која е опремена со сите непходни елементи и трпезариска маса се наоѓа во западниот дел на куќата, додека централната позиција ја зазема дневата соба кој има спуштен таван. Скратувањето на просторот поради спуштениот таван е надоместено со големи прозорци од двете страни, како и со балкон, што на дневната соба и дава чувство на флуидност. Во источниот дел на горниот кат е сместена помошната соба, која се стеснува во правец кон реката. Несвојствено за традиционалниот дизајн, главната спална соба и бањата се наоѓаат на долниот кат, кои се адевкатно прилагодени на целата структура на куќата. И покрај сите предизвици што ги дава ...
| | веќе видена

Девојките обожаваат луди работи во спалната! Не дека е оваа е некоја си новост, но сепак добро е да се повтори. Нели? Во претпоследниот број на Mens Health има една интересна фотографија, која е дело на Archives of Sexual Behavior, за тоа кои настрани работи девојките почесто ги преферираат за време на сексот, а кои работи ги преферираат поретко. Удирање (нормално, нежно) Влечење за коса (исто нежно) Лисици Умерено, лагано врзување Играње со градите Играње со мраз Фантазија господар и робинка Користење пердуви или крзно Секс помеѓу градите Физичко, вербално понижување Играње со восок од свеќа (ова боли) Екстремно врзување Борење, рвање Значи првата половина од наведените работи се оние кои девојките почесто ги преферираат, додека последните се тие што многу поректо ги преферираат. Сепак, да се стопиш човече.
| | веќе видена

Никола Тодоров сепак ќе остане министер за здравство откако вчеранавечер нешто пред полноќ, Собранието со 56 гласа „против“ и 29 гласа „за“ не ја прифати интерпелацијата за неговата работа, поднесена од пратениците од опозицијата. Тие побараа оставка на министерот Тодоров, поради, како што наведоа, несоодветното и нестручно управување со здравствениот систем и системски пропусти. Според интерпелацијата, Тодоров треба да си даде оставка поради смртта на неколку пациенти во измината година, нереализацијата на низа проекти, како и за заминувањето на околу 700 доктори од Македонија. Пратениците од ВМРО¬-ДПМНЕ сметаа дека интерпелацијата е неоснована и без аргументи, а како аргумент ги посочија инвестициите реконструкција и изградба на здравствени објекти, набавката на современа медицинска опрема, проектите со кои е подобрена здравствената услуга на граѓаните, намалени цени на лекови и вработен е медицински кадар. Во времето на расправата во Собранието, граѓани со протест побараа негова оставка. Изјава за ...
сите 34 | | | веќе видена

Во пресрет на католичкиот Божик, на социјалните мрежи кружи видео под наслов „The Other Christmas Gift“, во кое неколку момчиња и девојчиња од семејства со ниски примања кажуваат што сакаат да добијат за празниците и каков подарок посакуваат нивните родители. Тие ќе добијат два подарока – едниот е подарокот што тие го посакувале за себе, а другиот – подарокот што би го сакале нивните мајки или татковци. Погледнете во остатокот од видеото каква одлука ќе донесат дечињата.
сите 4 | | | веќе видена

Како што информира МВР, во последното деноноќие, во ТЦ Гевгелија издадени се потврди на вкупно 1.492 странски државјани, од кои најбројни се државјаните на Сирија – 739, Ирак – 404 и Авганистан – 349. Во периодот од 19 јуни заклучно со вчера, издадени се потврди на вкупно 357.713 странски државјани, додека во текот на последното деноноќие, до Секторот за азил не е поднесено барање за признавање на право на азил. Од започнувањето на издавањето на потврдите до 21 декември, до Секторот за азил се поднесени 83 барања за признавање на право на азил.
сите 80 | | | веќе видена

Старата мудрост „Она што за некого е ѓубре, за друг е богатство“ во овој случај го има својот најапликативен пример и доказ за вистинитост. Овој ’рѓосан и во распаѓање модел на Dodge Daytona што за некого претставува само отпад во шталата, може да премине на друго ниво на вредност, бидејќи неговата вредносна цена може да достигне до 180.000 долари, според проценките кои се прават. За газдата тоа ќе биде одлична зделка за инвестицијата од 3.993 долари, колку што го платил возилото. Добро читате. Оваа „крнтија“ од 1969 година, кога ќе биде дадена на аукција следниот месец, се очекува да достигне сума помеѓу 150.000 и 180.000 долари, проценува duPont Registry. Тоа е така бидејќи стариот Dodge Deytona откриен во штала во Висконсин, е супер-редок моќен автомобил од кој биле изработени само 503 примероци. Под оваа „канта“ лежи 440 Magnum V8 мотор со трибрзински TorqueFlit автоматски менувач. Оваа моќна машина цели триесет години го нема почувствувано отворениот пат пред себе.
| | веќе видена

Кинеската компанија Оукител во јануари ќе лансира на пазарот смартфон К10000, чија батерија без полнење наводно може да издржи 15 дена, објави Си Ен Ен. Станува збор за батерија со капацитет од 10.000mAh, што на пример е четири пати повеќе од батеријата во Самсунг Галакси С6 или пет пати повеќе од Ајфон 6. Производителот тврди дека може да издржи од 10 до 15 дена со „нормално“ користење. Смартфонот, како што тврдат Кинезите, може да се употреби и за полнење на други уреди. Стручњаците се засега скептични, бидејќи К10000 не отскокнува од другите уреди според големината и тежината, па претпоставуваат дека има и други компромиси за да се создаде простор за толку супериорна батерија. Испораката започнува на 21 јануари, а смартфонот чини 240 долари.
сите 32 | | | веќе видена

Секоја сезона модните куќи се натпреваруваат чија чанта ќе биде не само најпродавана, туку и најскапа. На ниту една досега не ѝ успеало да ја симне од тронот култната чанта на „Биркин“, на која и понатаму ѝ е загрозено славното име по тужбата од француската актерка Биркин, која побарала чантата веќе да не го носи нејзиното име. Оваа недела француската престижна куќа „Луј Витон“ ја претстави својата екстравагантна убавица. 30.11.lujviton Култната марка одлучи пред почетокот на божикните и новогодишните празници да ја покаже најскапата чанта во историјата на оваа марка. Станува збор за чанта од крокодилска кожа во боја на шампањско и ванила. Чантата чини 55.500 долари. Има класична форма, со кратки рачки и со златен катанец.
| | веќе видена

На Клиниката за онкологија во тек е селекција на пациентите и оние кои ќе ги исполнат условите ќе ја добијат кубанската вакцина против рак на белите дробови. Во селекцијата се вклучени и претставници од Куба кои ја донираа таа вакцина. Ова вчера го истакна директорката на Агенцијата за лекови и медицински средства на Република Македонија, Марија Дарковска-Серафимовска, која рече дека постојат точно одредени протоколи по кои мораат да се приддржуваат, односно протоколи кои даваат насоки за тоа кој пациент има оправданост за примена на оваа вакцина, а кај кои нема. – Оние кои имаат оправданост за примена на вакцината, се пациенти кои се новодијагностицирани во трети или четврти стадиум на болеста, таму каде немате алтернативна друга терапија која треба да ја понудите и кои претходно не примале хемотерапија. Тоа се условите кои треба да бидат исполнети за еден пациент да може да ја добие оваа кубанска вакцина, посочи Дарковска-Серафимовска. Појасни дека до крајот на годинава очекува да стигнат количините, што, ...
сите 47 | | | веќе видена

Иако не е сигурен дека како и претходните години ќе ја објави својата листа на најдобрите 10 филмски остварување во изминатите 12 месеци, Квентин Тарантино, режисерот на исчекуваниот вестерн The Hateful 8 се согласи да го каже името на неговиот омилен филм во 2015 година. Според него, во годината што изминува надобар филм бил Mad Max: Fury Road. Тарантино изјави дека најновото продолжение на популарната франшиза многу го импресионирала и оти 35-милиметарската копија на филмот на Џорџ Милер три пати го гледал овој викенд во неговата куќа.
сите 8 | | | веќе видена

Најновата научна студија која ја спроведоа истражувачите од Универзитетот „Стони Брук“ во Њујорк покажала дека во 90% од случаите модерниот начин на живеење е главниот предизвикувач на канцерогените заболувања кај луѓето. Споерд истражувањата, лошата исхрана, недостатокот од физичка активност, стресот и загадувањето се наведуваат како главни фактори кои допринесуваат за рак на белите дробови, дојката и простатата. Истражувачите за време на студијата ги проучувале и генетските „отисоци на прстите“ од неколку видови карциноми како би се обиделе да сфатат колкаво е влијанието на околината во неговиот развој, пренесуваат британските медиуми. Според истражувањето чии резултати неодамна беа објавено во едно научно списание се проценува дека 90% од ракот е предизвикан поради надворешните фактори во однос на клеточните грешки во организмот. Резултатите на двете сутдии укажуваат на тоа дека здравиот начин на живот е клучен во намалувањето на ризикот од добивањето на канцерогени заболувања.
сите 3 | | | веќе видена

Новото истражување презентирано на неодамнешниот состанок на Американската геофизичка унија покажува дека една точка во Венецуела е необјасниво привлечна за молњите. Станува збор за езеро, кое е погодено од молња барем еднаш дури 297 денови годишно. Езерото се вика Маракаибо и е особено познато по своите необични електрични активности. Сепак истражувањето, кое го презентираше Рахел Албрехт од Универзитетот во Сао Паоло укажува на конкретна точка, која ги привлекува најголемиот број удари. Catatumbo lightening, Venezuela Благодарение на сателитит ТРММ (Tropical Rainfall Measuring Mission) Албрехт упеал да ја одреди локацијата на ударите на молњите, користејќи ги податоците во периодот меѓу 1998 и 2013 година. Заклучено е дека молњите најмногу ги привлекува место на устието на реката Кататумбо во самото езеро Маракаибо. Причините за овој природен феномен најмногу се припишуваат на топографската композиција на подрачјето. Езерото е сместено во близина на Андите и Карипското Море, поради што е под влијание на ...
сите 2 | | | веќе видена

Познатиот виртуоз на рускиот реализам, Фјодор Михајлович Достоевски покрај своите безвременски дела е познат и по другарувањето со коцката. Достоевски бил страстен коцкар, а за време на неговото живеење во Германија, посетата во коцкарница била негов секојдневен ритуал. Имено, во коцкарницата во Висбаден, Достоевски оставил долг во висина од денешни 240.000 евра. Во коцкарницата се до 2013 година стоела табла на која било напишано: „Во оваа коцкарница, Ф.М. Достоевски е должен толку и толку пари.“ По однос на тој долг и таа објава се јавил сопственикот на Челзи, рускиот магнат Роман Абрамович кој го платил долгот до последно евро, а како објаснување за тоа зошто токму тој го плаќа долгот стар 150 години рекол: „Достоевски никому ништо не е должен. Веднаш да ја симнете таа срамна табла!“
сите 2 | | | веќе видена

Нова комплилација од руски момци е објавена на канал Јутјуб, не за да се восхитуваме, туку само да се потсетиме по стоти пат за тоа колку лугето понекогаш знаат сами да си ја провоцираатт судбината.
сите 2 | | | веќе видена

Објавено е видео во кое се прикажуваат најчесто поставуваните прашања за пребарувачот на „Гугл“ за годината што изминува. Доколку ве интересира што луѓето најмногу пребарувале и прашувале погледнете го видеото и видете дали и вие сте го прашале „Гугл“ истото.
сите 13 | | | веќе видена

1. "Имагинацијата е поважна од знаењето. Знаењето е ограничено, додека имагинацијата го опфаќа целиот свет, го стимулира напредокот, раѓа еволуција." 2. "Големиот дух е секогаш со силен отпор од страна на просечните умови. Просечниот ум не е способен да разбере човек кој одбива да се поклони слепо на конвенционалните предрасуди и избори наместо да ги искаже своите ставови храбро и искрено. " 3. "Човеково знаење и вештини сами по себе не можат да допринесат кон човештвото за среќен и достоинствен живот. Човештвото ја има секоја причина да ги одржи соопштувачите на високи морални стандарди и вредности над откривачите на објективната вистина. " 4. "Малку луѓе се способни за изразување со леснотија на мислења кои се разликуваат од предрасудите на нивната социјална средина. Поголемиот дел од луѓето се уште неспособни за формирање на вакви мислења. " 5. "Јас, во секој случај, сум убеден дека Тој (Бог) не фрла коцки." 6. "Важно е да не престанете да прашувате ; љубопитноста си има своја причина за постоење. " 7. ...
сите 10 | | | веќе видена

Доста само слушаме дали постојат GENTLEMAN особи, иако се поретко постојат такви, сега прочитајте неколку манари на GENTLEWOMEN. Помага на тотални странци околу тешките ќеси или багажот. Заддржува врата на друга жена. Не постира/твита се што ќе и дојде на памет. Поседува барем еден убиствен црн фустан. Не го прекинува разговорот на својот соговорник. Способна е да направи вечера со она што останало во фрижидерот. Не носи халахопки или хеланки во јаки бои. Редовно се јавува на пријателките без некоја посебна причина. Знае како на љубезен начин да ја врати порцијата во ресторант. Има цврст и сугурен стисок на раката при ракување. Ниту доцни, ниту стигнува прерано. Секогаш и секаде се појавува на време. Не јаде на биро. Не прашува „Што работиш?“, туку „Во што си навлезен во моментот“? Внесува свој креативен момент при организација на забава. Флертува…и со жени. Кога им чита книга на деца, го прилагоува својот глас на ликовите кои ги имитира. Не се прејадува. Учтиво прима комплимент и кажува: „Благодарам“ ...
| | веќе видена

Едногодишно бебе, кое е примено завчеравечер на Ургентниот центар во Белград поради тешки повреди, починало и покрај борбата на лекарите да му го спасат животот. Несреќното бебе било претепано од таткото, а починало вечерта во доцните часови, пишуваат српските медиуми. На Ургентниот центар била и мајката која изјавила дека повредите на бебето ги нанел таткото. К.К (25), татко на едногодишното бебе кое вчера го претепал во Земун, во полицијата изјавил дека не бил свесен што прави. Тој завчера е уапсен, поради насилство во семејство над едногодишно дете, соопштиле од полицијата.
сите 14 | | | веќе видена

Во многу култури, Исус Христос најчесто е опишан како значајно висок, слабичок, со долга, светлосмеѓа коса, светла кожа и очи. Колку и да ви е позната оваа слика за него, дефинитивно е погрешна, барем така тврдат експерти. Личноста со овие црти на лицето и физички карактеристики значително би се разликувала од останатите од делот каде живеел Исус. Сигурно авторите на „Библијата“ би го споменале тој голем контраст. Повторно се наметнува прашањето како Христос изгледал, поради фактот што никаде во Новиот завет не се појавува неговиот опис, ниту се пронајдени било какви цртежи кои тоа би го прикажале. Освен тоа, се јавува и проблем со непостоење на скелет или некој друг вид на остаток кој би можел да се испита. Во недостаток на докази, физичкиот изглед на Исус Христос останал само на фантазијата на умот на уметникот низ вековите. Меѓутоа, научното поле на форензичката антропологија може да даде одговор. Користејќи методи слични на оние кои полицијата ги користи за разветлување на злочини, британските научници ...
сите 4 | | | веќе видена

Додека сатанизмот избегнува обележување на свети места, богови и други начела кои се најголеми светии работи во останатите религии, истовремено силно ја вреднува симболиката и уметноста. Кога некој ќе ви го спомене зборот сатанизам, прво нешто што ќе помислите се ѓаволи, оган и демони, но сепак не е баш така. Многу сатанисти всушност се повеќе заинтересирани за тоа каок да се вклучат во активизмот на заедницата и да дознаат повеќе за индивидуалната слобода отколку да поминуваат низ бизарни ритуали. Верувале или не, поголемиот број сериозни сатанисти не ја обожава сотоната, ниту некоја друга форма на ѓаволот, туку всушност се атеисти. Сотонината црква која е основана кон средината на 1960-те години, тоа го објаснува на својата интернет страница: Сотоната за нaс претставува симбол на гордост, слобода и индивидуализам, тоа е метафоричка проекција на нашиот најголем личен потенцијал. Ние не веруваме во сотоната како суштество или личност. Сатанистите немаат ништо против прослава на Божиќ Дедо Мраз дошол за да го ...
сите 2 | | | веќе видена

next