Веројатно на клупа пред зграда, затворенa дома пред компјутер или заблеaна во зрачниот смартфон... Кој ќе владее со светот и што велат пророштвата не e нималку тема на статијава. Но доколку ја читаат родители, знајте едно, нема подобра инвестиција во вашата челад од спортот. Запишете ги да скокаат, трчаат, да се натпревруваат, да губат и победуваат, за да израснат со правилен психолошки и телесен израз, со самодоверба и истрајност за да се соочат со сите предизвици во животот, и да изградат навики што постојано ќе ги облагородуваат. На видеово направено во Храмот Шаолин - Кун Фу Академија (Мејд ин Чајна)…
| | веќе видена

Најпрвин е важно да се роди идеја.Тоа е нешто непроценливо.Но, не вреди ништо доколку за истата не се разработи добар проект... ...и кога тој проект на крајот ќе блесне во полн сјај и ќе се реализира, во тој случај прераснува во нешто што го носи симболот на најголем станбено-деловен објект во Источна Македонија. Не можете да погрешите.Станува збор за ТОП ИНВЕСТ - Станбено-деловниот објект кој се наоѓа во населбата Сењак 3, во Штип кој денес беше пуштен во употреба.Што и да се каже ќе биде премалку за да се опишат 25.000 метри квадратни простор за живеење или вкупно 160 Апартмани,…
сите 12 | | | веќе видена

Додека сите сме во очекување на осмиот студиски албум “Anti“, или барем датум кога тој ќе се појави, Ријана реши да не изненади со уште еден производ под своето име... Имено “PopCrush“ пишува дека Ријана наскоро ќе продава марихуана наречена МаРијана - MaRihanna. Таа тоа наводно, го најавила на High Times Cannabis Cup кој се одржа на Јамајка, но од нејзиниот тим сеуште нема официјална потврда. Ова нема да биде нејзиниот прв “сајд“ проект, всушност Ријана има една линија чорапи, парфеми и модната агенција Fr8me. Ријана со фотографии на својот Инстаграм профил со години ја прикажува склоноста кон марихуана. Таа…
сите 4 | | | веќе видена

На подрачјето на Гевгелија на неколку километри долж границата со Грција утрово е подигната трослојна ограда од жица за контрола на влезот на мигрантите и бегалците. Поставувањето на оградата следеше откако МВР во средата од Словенија доби официјално соопштение дека во иднина нема да ги пропушта мигрантите од подрачја во кои нема вооружени конфликти и дека тие ќе се сметаат за економски мигранти. По овој допис, во средата вечерта започна селекцијата на мигранти кои ќе се пропуштаат на границата со Грција, а истото ќе го направи и полицијата на Република Србија. Од средата, српската полиција запреа повеќе од 300 мигранти…
сите 326 | | | веќе видена

1. Концерт на Јоце Панов. Терористите се глупави, но не до толку да нападнат празна сала 2. Втора проекција на секој македонски филм. На првата поминаа сите да се сликаат и за да видат глумците дека најблиските им поминале на промоцијата и ги поддржуваат. На втората се само кино операторот и редарите и играат карти 3. Болница. Знаат терористите дека за да има повеќе жртви треба само да ги остават докторите да работат на раат 4. Библиотека. Да знаеа терористите каде има библиотека не би биле терористи 5. Вегетаријански ресторан. Понекогаш ни персоналот не оди на работа и никој не…
сите 2 | | | веќе видена

Во некои земји жените се многу поважи од мажите, па имаат идеални услови за живот. Доколку ве интересира во кои земји жените се најмногу ценети, процитајте во продолжение. Исланд – оваа земја има најмала разлика помеѓу половите. Финска – во оваа земја жените имаат голема моќ на сите полиња. Норвешка – кога е во прашање економската моќ нема разлика помеѓу половите. Шведска – има најголем број на жени во парламентот. Филипини – жените имаат огромна моќ во политиката. Ирска – кога станува збор за примањата во оваа земја нема големи отстапувања помеѓу половите. Нов Зеланд – и во оваа земја жените се речиси рамноправни со мажите. Данска – во Данска жените имаат еднаква позиција во политиката како мажите. Швајцарија – просечните примања на жените се многу поголеми, за разлика од другите земји. Никарагва – жените имаат голема политичка моќ во оваа земја.
сите 11 | | | веќе видена

Претседателот на мадридскиот Реал, Флорентино Перез е спремен да се одрече од првата ѕвезда Кристиано Роналдо, но само во случај доколку го донесе Серхио Агуеро од Манчестер Сити, тврди угледниот весник Ас. Роналдо во последно време се почесто се води во врска со Парис Сен Жермен и се шпекулира дека пребогатиот клуб на лето повторно ќе се обиде да го оствари трансферот, како што кон крајот на август понуди 150 милиони евра. Познато е дека Перез со години се обидува да го донесе Агуеро, додека беше член на градскиот ривал Атлетико, и сеуште има желба да го види во дресот…
сите 116 | | | веќе видена

Од “чиста мира“, земјата се отвори и проголта 12 паркирани автомобили! Граѓаните на Меридијан (Мисисипи) се во шок. Очевидците им раскажаа на медиумите дека се слушнале неколку експлозии пред да се исклучи струјата во таа област, а тогаш земјата ненадејно се отворила. Повредени нема.
сите 2 | | | веќе видена

Познатата ирска изрека ве води на местото кое не може да ве остави рамнодушни.Темното ирско пиво во дебела кригла и бучните гостилници со клизави подови и загушливиот воздух со весел ритам од ирските песни, се сон на многумина кои сакаат да ја посетат мистичната земја на Келтите.Повелете на едно возбудливо патување во Даблин - Престолнината на Ирска, позната по бројните пабови, пивото, виските и волшебните зелени паркови! Градот е основан од Викинзите во 841 година на реката Лифи која денес ја красат голем број мостови.Престолнината на Ирска - Даблин е град на забавата, а особено на пабовите кои ги има…
| | веќе видена

Терористите на Исламската држава во Сирија признаа дека руската авијација ликвидирала тројца од нивните тројца команданти во провинцијата Алеп, изјави началникот на главната оперативна управа на рускиот Генералштаб Андреј Картаполов. - Милитантите ја признаа ликвидацијата на командантот Абу Нурлбагаси, Мухамед бен Хајрат и Ел Окаба, кои беа активни во реонот Алеп, во текот на ракетните удари и бомбардирања од страна на руската авијација, изјави тој. Руската авијација изведе три интензивни удари на позициите на терористичките групи во Сирија, соопшти Кортаполов. - Денес во 7 часот по средноевропско време Воено-Воздушните сили на Русија изведоа три интензивни авијациони напади по незаконити вооружени…
сите 13 | | | веќе видена

Недофатливата Г-точка е една од најмногу дискутираните теми кога станува збор за сексуалното здравје на жените. Во основа, тоа е наука спроти женските анегдоти : некои студии заклучија дека тоа едноставно не постои, кои ги збунуваат жените кои кога ќе ги слушнат резултатите од ваков вид си помислуваат : „Добро, тогаш што по ѓаволите правев синоќа?“. „Има многу жени кои велат дека тоа е место кое е енормно ерогено и различно од други места во вагиналниот канал,“ вели Ивон К. Фулбрајт, доктор по медицина, воспитувач по сексологија и автор на книгата „Жежок секси разговор за заведување на било кој љубовник“.…
сите 2 | | | веќе видена

Совршен избор доколку овој викенд треба да сте послаби за – 5 килограми. Внесувате многу малку калории но благодарение на компирот ќе се чувствувате сити и задоволни во деновите додека сте на оваа диета. Ден 1Појадок: 1 варен компир без сол, 1 чаша јогуртРучек: 2 варени компири без сол, 1 чаша јогуртВечера: 2 чаши јогурт Ден 2 Појадок: 1 чаша јогуртРучек: 2 варени компири без сол, 1 чаша јогуртВечера: 1 варен компир без сол, 1 чаша јогурт Ден 3Појадок: 1 варен компир без солРучек: 1 варен компир без сол, 1 чаша јогуртВечера: 1 чаша јогурт ВАЖНО: Диетата е многу строга…
сите 5 | | | веќе видена

Подготвени ли сте да ги облечете омилените панталони со низок струк? Дали вашето „стомаче“, кое веројатно “тајно“ се создало, ќе ве попречи да уживате во вашата облека? Не грижете се, со правилна исхрана, многу вода и следните вежби, ќе се ослободите од “непожелните” остатоци. Заземете расчекорен став во ширина на рамениците, со рацете испружени надолу веднаш до телото (1). Спуштете ја едната рака на долу кон колената додека другата бавно поткренете ја на половината. Осигурајте се дека вашиот грб цело време е во правилна (истегната) позиција (2). Вежбајте наизменично едната , а потоа другата страна. За да постигнете уште подобри…
сите 2 | | | веќе видена

Мал број од нас имаат навика да пијат сокови од зеленчук, а тоа е една голема грешка.Овие сокови содржат доволни количини на хранливи нутритиенти, а многу малку шеќери отколку овошните сокови.Ако сакате да ги вметнете соковите од зеленчук во својата исхрана, можеби не би било лошо да започнете од сокот од морков.Еве поради што. Корисен е за јетрата Морковот ја подобрува работата на јетрата и му помага на телото полесно да ги исфрли отровите. Помага во спречувањето на настанувањето на тумори Големите количини на каротеноид кои се содржат во морковите можат да помогнат да се спречи создавањето на специфични видови…
сите 4 | | | веќе видена

Во Париз е потврдено дека Абделхамид Абуд, кој е означен како “мозок“ на нападите во Париз, е убиен во вчерашната акција во Сен Дени.Белгиските власти покренале рации на шест локации во областа Брисел во Франција. Долниот дом на францускиот парламент денес изгласа закон за продолжување на вонредната состојба на три месеци.Од различни страни пристигнуваат наговестувања дека и други градови во Европа и САД би можеле да бидат мета на терористички напади. Францускиот министер за внатрешни работи Бернар Казнев денес изјави дека Франција не знаела дека главниот организатор на терористички напади во Париз Абделхамид Абуд во тој момент се наоѓал во…
сите 19 | | | веќе видена

Неколку згради на Европскиот универзитет на Кипар во Никозија биле евакуирани утрово поради бомбашка закана, јави ТАСС. Според полицијата, утрово добиле сигнал за поставена бомба во една од зградите на универзитетот.Полицајците ги провериле сите згради на универзитетот. При пребарувањето не е пронајдено ништо сомнително. Се очекува истрагата да заврши во текот на денот.
сите 7 | | | веќе видена

Абу Мухамед AL-Shimali е еден од главните лидери на терористичката организација ИСИЛ, осомничен за регрутирање на нови членови помагаwe во движење низ Турција и Сирија Соединетите Американски Држави (САД), велat дека оние кои ќе помогнат во пронаогање на локацијата на еден од лидерите на терористичката организација ИСИЛ, Абу Мухамед аl-Shimalija,ќе добие пет милиони долари, пренесува агенцијата Анадолу (АА). Shimao бил дел од Ал Каеда, а сега е познат како една од клучните фигури во терористичката организација ИСИЛ. Властите веруваат дека Shimao регрутирал членови на Изида при што им помагал во преминување на Газиантеп,во Турција и Jарабулус, во Сирија. Во рамките…
сите 6 | | | веќе видена

Денес е Светскиот ден на мажите, а се одбележува во 50 земји ширум светот. Меѓународниот ден на мажите е годишен настан кој се слави денес, на 19-ти ноември. Од 1999 година во Тринидад и Тобаг, овој ден ја доби подршката од многу поединци и општества во Австралија, на Карибите, во Северна Америка, Азија, Европа, Африка и ЕУ. Меѓународниот ден на мажите има за цел да ги истакне позитивните машки примери значење за грижата за здравјето, кое мажите често го занемаруваат. Денот на мажите се одбележува со цел подигање на свеста за здавјето на мажите, старите и младите, бидејќи нивниот животен век…
сите 2 | | | веќе видена

Поголемиот дел од луѓето кои пушат марихуана немаат претерано големи здравствени проблеми и лесно моат да престанат, но некои корисници развиваат зависност од оваа дрога.Научниците оваа недела успеале да откријат една од причините, кои делимично имаат генетска природа. Посебно се загрозени оние личности кои во детството биле злоставувани, но одредена генетска варијација очигледно ги штити од зависност. Научнциите од Универзитетот Вашингтон во Сент Луис набљудувале 1.558 Австалијанци кои во детството доживеале траума, пред се сексуално зслоставување. Меѓутоа, не сите меѓу нив станале зависни, но оние кои станале имаат карактеристична варијација во ендоканабиноидниот систем на кој делува канабис. Одамна знаеме дека…
сите 2 | | | веќе видена

next