Ѓукановиќ ја презеде функцијата претседател на Црна Гора

Мило Ѓукановиќ денеска во Цетиње положи заклетва и официјално ја презеде функцијата претседател на Црна Гора.– Се колнам со мојата чест на Уставот на Црна Гора дека должноста претседател на Црна Гора ќе ја извршувам совесно и одговорно за доброто на сите граѓани на нашата татковина. Како претседател на државата ќе се посветам на чувањето на независноста и суверенитетот на Црна Гора и нејзината афирмација како граѓанска, демократска, еколошка и држава на социјална правда, заснована на владеење на правото, истакна Ѓукановиќ во заклетвата.Освен пратениците во црногорскиот Парламент, пред кои Ѓукановиќ положи заклетва, на свечената седница присуствуваа највисоки поранешни и сегашни државни функционери и челници на државни институции.На седницата беа поканети и членови на Владата, верски лидери, ректори на универзитети, членови на дипломатскиот кор, нерезидентни амбасадори, воени аташеа и претставници на меѓународни организации.Црногорската опозиција ја бојкотираше инаугурацијата на Ѓукановиќ, кој на функцијата ...
| | веќе видена | слични
10 копии

Коалицијата „За добро на граѓаните на Подгорица“ на Мило Ѓукановиќ, оствари убедлива победа на локалните избори во Подгорица, со освоени 47,9 отсто, покажуваат податоците на Центарот за демократска транзиција, по 100 отсто обработени податоци. Локални избори се одржаа вчера во Подгорица и во уште 10 општини во Црна Гора. На изборите право на глас имаа околу 300 илјади лица, што претставува речиси 60 проценти од вкупниот број избирачи во Црна Гора.
| | веќе видена | слични

Жителите на Подгорица и на 11 од вкупно 23 црногорски општини, денеска гласаат за избор на нови органи на локалнта власт. Жителите на Подгорица и на 11 од вкупно 23 црногорски општини, денеска гласаат за избор на нови органи на локалнта власт. На изборите право на глас имаат 306.722 лица, што претставува речиси 60 проценти од вкупниот број избирачи во Црна Гора. Главната битка се очекува да се води меѓу три блока - првиот предводен од владејачката Демократска партија на социјалистите, втроиот на чело со опозицискиот Демократски фрнот и третиот на Српската коалиција. Изборите ќе ги набљудуваат претставници на невладините организации Центар за демократска транзиција и Центар за мониторинг и истражувања.
| | веќе видена | слични
5 копии

Граѓаните на десет црногорски општини, меѓукои и најголемата – Подгорица, денеска избираат претставници на локалната самоуправа. Право на глас имаат 306.000 избирачи, што е речиси половина од вкупниот број жители. Само во Подгорица право на глас имаат 130.000 избирачи, што е четвртина од вкупното избирачко тело. Граѓаните на Подгорица ќе избираат помеѓу 10 изборни листи. Локалните избори ги надгледуваат домашни набљудувачи.
| | веќе видена | слични

Македонска судиска четворка ќе ја дели правдата на пријателската средба меѓу БиХ и Црна Гора. Димитар Мечкаровски ќе биде главен судија, додека негови помошници ќе бидат Дејан Неделкоски и Гоце Петрески, четврти судија ќе биде Дејан Јакимовски. Инаку овој натпревар се игра во понеделник во Зеница на стадионот „Билино Поље" со почеток од 18 часот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Заразна кожната болест "Cutaneous leishmaniasis", која се прошири во Сирија и Блискиот исток, се приближува и на Балканот. Оваа болест, кои главни пренесувачи се кучиња, муви и крлежи и која на заболените им предизикува отворени рани, крвавење од нос, тешко голтање и дишење, спрема зборовите на епидемиолозите, кои се диагностицирана во Македонија, Црна Гора... "Ако сеуште не е дојдена, ќе дојде. Тој фак апсолутно стои. Таа се шири преку домашни животни, пред се преку кучиња. Значи се работи за блест со која се занимаваат ветеринарите. Со обизир на тоа дека имаме потврда за нејзиното присуство во Македонија и Црна Гора, и ако има луѓе кои се заболени во тие земји, тогаш секоја приказна дали ќе ја имаме е одповеќе.", вели проф.др. Тиодоровиќ. Можат да ја пренесат и крлежи, но главен пат за пренесување е од куче на човек. Не се пренесува од човек на човек. Може само теоретски по пат на крв, односно по пат на трансфузија.
| | веќе видена | слични

Црна Гора ќе формира на планината Сињајевина вежбачко-стрелачки полигон за потребите на војската на Црна Гора.Министерот за одбрана на Црна Гора Предраг Бошкович порачал дека на территоријата на таа земја нема да се гради база на НАТО бидејќи за тоа нема потреба.Тој рекол дека планира полигон на планината Сињајевина каде што нема да да го загрози животинскиот и растителниот свет на тоа подрачје.Владата на Црна Гора решила да формира на планината Сињајевина вежбачко-стрелачки полигон за потребите на војската на Црна Гора.Меѓутоа, дел од оппзицијата и невладиниот сектор како и мештаните од ова подрачје се спротивставиле на Владата на оваа идеа планина да биде место за формирање полигон за боево стрелање.Противниците за градење на воен полигон предходните денови тврделе дека трајно ќе биде нарушена животната средина, како и оневозможување да се занимаваат со земјоделство и туризам, а некои се сомневаат дека позади овие планови власта ја крие намерата да се прави НАТО база, пренесува РТЦГ.По тој повод се огласи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Црна Гора најави поставување ограда со жица на границата со Албанија ако се зголеми бројот на бегалци од Блискиот Исток. Веста ја пренесуваат албанските медиуми, кои се повикуваат на изјава на раководителот на Дирекцијата за надгледување на границата на Црна Гора, Воислав Драговиќ, дадена за црногорската РТВ. „Можноста за поставување ограда од жица се разгледува со цел да се сопре масовното минување на границата во случај ако има масовни движења на бегалците“, изјавил Драговиќ. Засега нема официјална реакција на Тирана околу најавите на Подгорица за можна изградба на ограда на границата со Албанија. Медиумите пренесуваат дека во последно време мигрантите како нов коридор за нелегално влегување во земјите на ЕУ ги користат Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина за да влезат во Хрватска бидејќи Унгарија целосно го стопираше влегувањето на најзина територија преку Србија.
| | веќе видена | слични

Во црногорската престолнина Цетиње со положување на заклетвата избраниот претседател Мило Ѓукановиќ официјално ја презема должноста. Ѓукановиќ претседателската заклетва ја даде пред пратениците од Собранието на Црна Гора. -Се колнам во својата чест дека должноста претседател на Црна Гора ќе ја извршувам совесно и одговорно за доброто на сите граѓани, рече Ѓукановиќ во заклетвата. Покрај пратениците , на свечената седница присуствуваа и поранешните претседатели на Црна Гора, премиери и претседатели на парламентот, како и највисоките државни функционери и челници на државните институции.
| | веќе видена | слични

Црна Гора ја разгледува можноста да постави ограда долж границата со Албанија за да ја запре илегалната миграција. Според службата за обезбедување на црногорската државна граница, земјата се соочува со значително зголемување на бројот на мигранти чијашто крајна цел се богатите земји на Европската унија. Потенцираа дека албанските власти постојано одбиваа да ги примат мигрантите вратени од Црна Гора и покрај постојниот билатерален договор за реадмисија. Според службата за обезбедување на црногорската државна граница, земјата се соочува со значително зголемување на бројот на мигранти чијашто крајна цел се богатите земји на Европската унија.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Ја добивме писмената правно-формална гаранција, изјави пред извесно време премиерот Зоран Заев, во врска со добивањето датум од ЕУ во октомври. А вчера, кога ...
сите 515 | | | веќе видена

Присуството на пет лидери од албанскиот блок на лидерската средба кај Претседателот Стево Пендаровски ја покажа сликата колкава е поделеноста кај партиите на ...
сите 315 | | | веќе видена

- Многу подобро ќе беше веднаш после референдумот да одеа на избори, многу повеќе ќе добиеа. Ако ги гледате сите анкети после референдумот, рејтингот на СДСМ ...
сите 126 | | | веќе видена

Вчера во 16.55 часот на магистралниот пат Охрид– Кичево, во близина на крстосница со регионален пат за Битола, патничко возило „југо“, со кичевски регистарски ...
сите 271 | | | веќе видена

Ова е уште еден удар за британскиот премиер Борис Џонсон, кој има намера да ја изведе земјата од ЕУ до крајот на месецот, пишува АП. Претставничкиот дом, со ...
сите 434 | | | веќе видена

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ Александар Николоски во гостувањето на утринската емисија на Алфа ТВ изјави дека Македонија не доби датум затоа што Зоран Заев ...
сите 58 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Ѓукановиќ ја презеде функцијата претседател на Црна Гора

Од:
До кого (е-маил):
Порака: