Од Сирија стигна кожна болест- Дојде во Македонија и Црна Гора оди кон Србија, се пренесува од животни на човек!

Заразна кожната болест "Cutaneous leishmaniasis", која се прошири во Сирија и Блискиот исток, се приближува и на Балканот. Оваа болест, кои главни пренесувачи се кучиња, муви и крлежи и која на заболените им предизикува отворени рани, крвавење од нос, тешко голтање и дишење, спрема зборовите на епидемиолозите, кои се диагностицирана во Македонија, Црна Гора... "Ако сеуште не е дојдена, ќе дојде. Тој фак апсолутно стои. Таа се шири преку домашни животни, пред се преку кучиња. Значи се работи за блест со која се занимаваат ветеринарите. Со обизир на тоа дека имаме потврда за нејзиното присуство во Македонија и Црна Гора, и ако има луѓе кои се заболени во тие земји, тогаш секоја приказна дали ќе ја имаме е одповеќе.", вели проф.др. Тиодоровиќ. Можат да ја пренесат и крлежи, но главен пат за пренесување е од куче на човек. Не се пренесува од човек на човек. Може само теоретски по пат на крв, односно по пат на трансфузија.
| | веќе видена | слични

Министерството за економија на Црна Гора ја соопшти промената на цените на нафтените деривати во Црна Гора и кажа дека тоа е предизвикано од растот на цените на нафтените деривати на светската берзам како и јакнењето на доларот во однос на еврото. Новата цена на дизелот сега ќе изнесува 1,30 евра, односно 154 динари, а безоловниот бензин БМБ 98 кој поскапе за 3 центи сега чини 1,44 евра односно 177 динари. Цената на БМБ 95 е зголемена за 4 центи и сега чини 1,41 евра, односно 167 динари.
| | веќе видена | слични

Во Хрватска и Црна Гора се вози на најскап безин во регионот, нешто поефтин е во Словенија, додека, пак, најскап дизел се продава во Хрватска, Србија и Словенија, пишува црногорскиот портал Bankar.me. Традиционално, најефтино гориво се точи во Македонија и Босна и Херцеговина. Цената на еуросупер 95 и еуросупер 98 во Црна Гора се на ниво на цените во Хрватска и Словенија, кои се членки на ЕУ и со далеку поголема куповна моќ од црногорските потрошувачи. Иако цената на дизелот е пониска во однос на Хрватска, Србија и Словенија, таа е сепак 15 центи повисока отколку во БиХ и 20 центи од Македонија, држави кои што ја субвенционираат цената на дизелот. Цените се движат отприлика вака: Црна Гора: еуросупер 95: 1,37 евра еуросупер 98: 1,41 евра еуродизел: 1,23 евра Словенија еуросупер 95: 1,351евра еуросупер 98: 1,366 евра еуродизел: 1,296 евра Хрватска еуросупер 95: 1,40 евра еуросупер 100: 1,46 евра еуродизел: 1,32 евра Србија еуросупер 95: 1,24 евра еуросупер 98:1,30 евра еуродизел: 1,31 евра ...
| | веќе видена | слични

Црна Гора најави поставување ограда со жица на границата со Албанија ако се зголеми бројот на бегалци од Блискиот Исток. Веста ја пренесуваат албанските медиуми, кои се повикуваат на изјава на раководителот на Дирекцијата за надгледување на границата на Црна Гора, Воислав Драговиќ, дадена за црногорската РТВ. „Можноста за поставување ограда од жица се разгледува со цел да се сопре масовното минување на границата во случај ако има масовни движења на бегалците“, изјавил Драговиќ. Засега нема официјална реакција на Тирана околу најавите на Подгорица за можна изградба на ограда на границата со Албанија. Медиумите пренесуваат дека во последно време мигрантите како нов коридор за нелегално влегување во земјите на ЕУ ги користат Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина за да влезат во Хрватска бидејќи Унгарија целосно го стопираше влегувањето на најзина територија преку Србија.
| | веќе видена | слични
11 копии

Коалицијата „За добро на граѓаните на Подгорица“ на Мило Ѓукановиќ, оствари убедлива победа на локалните избори во Подгорица, со освоени 47,9 отсто, покажуваат податоците на Центарот за демократска транзиција, по 100 отсто обработени податоци. Коалицијата, чиј носител на листа е Иван Вуковиќ освои 32 мандата во градскиот парламент, јави РТЦГ. Коалицијата Подгорица за 21 век, во која се демократите и УРА, освои 25,5 отсто гласа, односно 17 мандати додека коалицијата Демократски фронт – СНП, освои 12,2 отсто, односно осум мандати. На социјалдемократите им припаднаа три мандати, а на Албанска алтернатива со освоени 1,6 отсто гласа – едно одборничко место во Собранието на Подгорица. Лидерот на Демократска Црна Гора, Алекса Бечиќ, оцени дека локалните избори во Црна Гора повеќе потсетувале на избори во Сомалија или во Камбоџа отколку во земја-кандидат за Европската Унија. – Денешниот изборен ден мина во антидемократски амбиент – оцени Бечиќ. Тој оцени дека на локалните избори имало и голем број апстиненти. – ...
| | веќе видена | слични

Жителите на Подгорица и на 11 од вкупно 23 црногорски општини, денеска гласаат за избор на нови органи на локалнта власт. Жителите на Подгорица и на 11 од вкупно 23 црногорски општини, денеска гласаат за избор на нови органи на локалнта власт. На изборите право на глас имаат 306.722 лица, што претставува речиси 60 проценти од вкупниот број избирачи во Црна Гора. Главната битка се очекува да се води меѓу три блока - првиот предводен од владејачката Демократска партија на социјалистите, втроиот на чело со опозицискиот Демократски фрнот и третиот на Српската коалиција. Изборите ќе ги набљудуваат претставници на невладините организации Центар за демократска транзиција и Центар за мониторинг и истражувања.
| | веќе видена | слични
5 копии

Граѓаните на десет црногорски општини, меѓукои и најголемата – Подгорица, денеска избираат претставници на локалната самоуправа. Право на глас имаат 306.000 избирачи, што е речиси половина од вкупниот број жители. Само во Подгорица право на глас имаат 130.000 избирачи, што е четвртина од вкупното избирачко тело. Граѓаните на Подгорица ќе избираат помеѓу 10 изборни листи. Локалните избори ги надгледуваат домашни набљудувачи.
| | веќе видена | слични

Македонска судиска четворка ќе ја дели правдата на пријателската средба меѓу БиХ и Црна Гора. Димитар Мечкаровски ќе биде главен судија, додека негови помошници ќе бидат Дејан Неделкоски и Гоце Петрески, четврти судија ќе биде Дејан Јакимовски. Инаку овој натпревар се игра во понеделник во Зеница на стадионот „Билино Поље" со почеток од 18 часот.
| | веќе видена | слични

Останато

Мекалистер особено ја поздравува најавата на Хрватска, прашањето за проширувањето да биде една од главните теми на претседавањето на Хрватска со Советот на ...
сите 602 | | | веќе видена

Зголемувањето на пензиите во јануари 2020 година, социјалната пензија и други актуелни прашања беа тема на денешната средба на министерката за труд и социјална ...
сите 187 | | | веќе видена

Протестот на судската администрација повторно ги отвори прашањата за функционирањето и ефикасноста на македонското судство. Нивните барања добија јавна ...
сите 119 | | | веќе видена

Селекторот на македонската фудбалска репрезентација, Игор Ангеловски во пресрет на утрешниот дуел со Израел, посакува добар резултат и по можност да се освои ...
сите 211 | | | веќе видена

Според финансии 170 илјади граѓани чекаат поврат на ДДВ. За јули, август и септември едно лице ќе може да земе максимум 1 800 денари. Министерката за финансии ...
сите 59 | | | веќе видена

Проблемот со заостанатата жива во напуштениот погон за електролиза во ОХИС, која како индустриски отпад се уште ја загадува Скопската котлина, може да се реши ...
сите 129 | | | веќе видена

Политиките на Зоран Заев и на картелот на власт се политики без визија и концепт, политиката на политички прогон, притисок, поткуп, корупција, политики кои што ...
сите 233 | | | веќе видена

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски, заедно со секретарот за меѓународна соработка Тимчо Муцунски денеска оствари средба со амбасадорката на ...
сите 113 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Од Сирија стигна кожна болест- Дојде во Македонија и Црна Гора оди кон Србија, се пренесува од животни на човек!

Од:
До кого (е-маил):
Порака: