Црна Гора најави можност за поставување ограда на границата со Албанија

7 копии

Црна Гора најави поставување ограда со жица на границата со Албанија ако се зголеми бројот на бегалци од Блискиот Исток. Веста ја пренесуваат албанските медиуми, кои се повикуваат на изјава на раководителот на Дирекцијата за надгледување на границата на Црна Гора, Воислав Драговиќ, дадена за црногорската РТВ. „Можноста за поставување ограда од жица се разгледува со цел да се сопре масовното минување на границата во случај ако има масовни движења на бегалците“, изјавил Драговиќ. Засега нема официјална реакција на Тирана околу најавите на Подгорица за можна изградба на ограда на границата со Албанија. Медиумите пренесуваат дека во последно време мигрантите како нов коридор за нелегално влегување во земјите на ЕУ ги користат Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина за да влезат во Хрватска бидејќи Унгарија целосно го стопираше влегувањето на најзина територија преку Србија.
| | веќе видена | слични

Македонска судиска четворка ќе ја дели правдата на пријателската средба меѓу БиХ и Црна Гора. Димитар Мечкаровски ќе биде главен судија, додека негови помошници ќе бидат Дејан Неделкоски и Гоце Петрески, четврти судија ќе биде Дејан Јакимовски. Инаку овој натпревар се игра во понеделник во Зеница на стадионот „Билино Поље" со почеток од 18 часот.
| | веќе видена | слични
2 копии

Заразна кожната болест "Cutaneous leishmaniasis", која се прошири во Сирија и Блискиот исток, се приближува и на Балканот. Оваа болест, кои главни пренесувачи се кучиња, муви и крлежи и која на заболените им предизикува отворени рани, крвавење од нос, тешко голтање и дишење, спрема зборовите на епидемиолозите, кои се диагностицирана во Македонија, Црна Гора... "Ако сеуште не е дојдена, ќе дојде. Тој фак апсолутно стои. Таа се шири преку домашни животни, пред се преку кучиња. Значи се работи за блест со која се занимаваат ветеринарите. Со обизир на тоа дека имаме потврда за нејзиното присуство во Македонија и Црна Гора, и ако има луѓе кои се заболени во тие земји, тогаш секоја приказна дали ќе ја имаме е одповеќе.", вели проф.др. Тиодоровиќ. Можат да ја пренесат и крлежи, но главен пат за пренесување е од куче на човек. Не се пренесува од човек на човек. Може само теоретски по пат на крв, односно по пат на трансфузија.
| | веќе видена | слични

Црна Гора ќе формира на планината Сињајевина вежбачко-стрелачки полигон за потребите на војската на Црна Гора.Министерот за одбрана на Црна Гора Предраг Бошкович порачал дека на территоријата на таа земја нема да се гради база на НАТО бидејќи за тоа нема потреба.Тој рекол дека планира полигон на планината Сињајевина каде што нема да да го загрози животинскиот и растителниот свет на тоа подрачје.Владата на Црна Гора решила да формира на планината Сињајевина вежбачко-стрелачки полигон за потребите на војската на Црна Гора.Меѓутоа, дел од оппзицијата и невладиниот сектор како и мештаните од ова подрачје се спротивставиле на Владата на оваа идеа планина да биде место за формирање полигон за боево стрелање.Противниците за градење на воен полигон предходните денови тврделе дека трајно ќе биде нарушена животната средина, како и оневозможување да се занимаваат со земјоделство и туризам, а некои се сомневаат дека позади овие планови власта ја крие намерата да се прави НАТО база, пренесува РТЦГ.По тој повод се огласи ...
| | веќе видена | слични
2 копии

Црна Гора ја разгледува можноста да постави ограда долж границата со Албанија за да ја запре илегалната миграција. Според службата за обезбедување на црногорската државна граница, земјата се соочува со значително зголемување на бројот на мигранти чијашто крајна цел се богатите земји на Европската унија. Потенцираа дека албанските власти постојано одбиваа да ги примат мигрантите вратени од Црна Гора и покрај постојниот билатерален договор за реадмисија. Според службата за обезбедување на црногорската државна граница, земјата се соочува со значително зголемување на бројот на мигранти чијашто крајна цел се богатите земји на Европската унија.
| | веќе видена | слични

Во текот на последните години, Црна Гора се соочува со значително зголемување на бројот на мигранти, што ја минуваат земјата за да стигнат до побогатите земји на Европската унија. Илјадници мигранти од Африка и Блискиот исток во текот на годината се обидуваат да стигнат до Средна Европа, користејќи ја новата балканска рута, која минува низ Грција, Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, до членката на ЕУ –  Хрватска.
| | веќе видена | слични
2 копии

Црна Гора ја разгледува можноста да постави ограда долж границата со Албанија со цел да ја запре илегалната миграција, изјави Војислав Драговиќ, началник на службата за обезбедување на црногорската државна граница. Тој како причина за ова наведува дека во текот на последните години, Црна Гора се соочува со значително зголемување на бројот на мигранти, што ја минуваат земјата за да стигнат до побогатите земји на Европската унија. Илјадници мигранти од Африка и Блискиот Исток во текот на годината се обидуваат да стигнат до Средна Европа, користејќи ја новата балканска рута, која минува низ Грција, Албанија, Црна Гора и Босна и Херцеговина, до членката на ЕУ – Хрватска. – Во случај на поголем миграциски бран, може да направиме ограда од бодликава жица на границата со Албанија, рече Драговиќ. Тој додаде дека албанските власти постојано одбиваа да ги примат мигрантите вратени од Црна Гора и покрај постојниот билатерален договор за реадмисија.
| | веќе видена | слични

Останато

Сите мерки се преземени и сите институции се вклучени за да откријат што се случи во петокот (8 ноември) кога во кругот на фабриката „ОХИС” истече вода од ...
сите 189 | | | веќе видена

Како што соопшти владината прес-служба, министрите за транспорт и врски и за економија, Горан Сугарески и Крешник Бектеши, и директорите на Јавното ...
сите 107 | | | веќе видена

Мотивиран, задоволен наставен кадар е сигурна гаранција за спроведување на отпочнатите проекти за подобрување на квалитетот на образованието во сите нивоа – ...
сите 193 | | | веќе видена

 Некои луѓе едноставно се исполнуваат кога им упатуваат критики на другите, без да се погледнат себеси, а во хороскопот има три знаци кои се познати по тоа. ...
сите 155 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Црна Гора најави можност за поставување ограда на границата со Албанија

Од:
До кого (е-маил):
Порака: