Прегазеното дете во Ѓорче Петров е во стабилна состојба на неврохирургија, жителите ја блокираа улицата


Десетгодишното дете, кое вечерва беше прегазено на улицата Борис Сарафов во Општина Ѓорче Петров, е во стабилна состојба. Дежурните на Клиниката за неврохирургија, каде детето е однесено со повреда на главата и на рамото, велат дека тоа има скршеница на главата, крварење во мозокот и повреда на рамото. „Детето е во стабилна состојба, контактибилно е, и оценето е дека нема потреба од операција. Има повреда на главата и повреда на рамото“, велат од Клиниката за неврохирургија, каде ќе биде задржано на опсервација. Сообраќајната несреќа се случила околу 19 часот, кога возило со скопски регистарски таблички удрило во детето. Жителите на Ѓорче Петров по несреќата го блокираа сообраќајот на улицата, во знак на протест. САКАМЕ УЛИЦА ЗА ЖИВЕЕЊЕ, А НЕ ЗА ДИВЕЕЊЕ, ПРОТЕСТ НА ЖИТЕЛИ НА СКОПСКАТА ОПШТИНА ЃОРЧЕ ПЕТРОВ, ГРАДОТ ВЕЌЕ ПОСТАВУВА СЕМАФОРИ Ѓорчевчани лани на неколку наврати протестираа, бидејќи на оваа улица за кусо време се случија неколку сообраќајни несреќи. Во близина е и основното училиште Мирче Ацев и ...
| | веќе видена | слични
8 копии

Автомобилот „опел астра“, со кој во неделата бил прегазен десетгодишникот на улицата „Борис Сарафов“ во Ѓорче Петров, го управувала жена без возачка дозвола, а по несреќата на нејзиното место седнал сопругот-полицаец, дознава „Нетпрес“. Според очевидци на несреќата, затоа ниту сообраќајците не го направиле увидот според правилата за да го заштитат колегата. Сопружниците наводно го преместиле автомобилот од местото каде што се случила сообраќајката, што е спротивно на Законот за безбедност во сообраќајот, па и полицајците на увид вршеле мерења на погрешно место, што предизвикало револт кај очевидците. Во меѓувреме, како што дознава Нетпрес, биле сменети браниците на возилото. Според последните информации, здравствената состојба на прегазеното дете е подобра, но се чека да се извршат нови испитувања за да се утврди понатамошното лекување. Родителите на детето, велат нивни блиски, подготвуваат тужба за учесниците во сообраќајката, но и против институциите за неправилно водена истрага и увид. Жителите на Ѓорче ...
| | веќе видена | слични

Со автомобилот „опел астра“ со кој во неделата беше прегазено 10-годишно дете во населбата Ѓорче Петров, на улицата „Борис Серафимов“ управувала жена која немала возачка дозвола, а по несреќата зад возачкото седиште седнал нејзиниот сопруг-полицаец, објави . Како што пишува Нетпрес, сопружниците направиле рокада и се преместиле на местото каде што се случила несреќата што е спротивно на Законот за безбедност во сообраќајот, па и полицајците на увид вршеле мерења на погрешно место, што предизвикало револт кај очевидците. Нетпрес информира и дека во меѓувреме биле сменети и браниците на возилото. Според последните информации прегазеното дете е во добра здравствена состојба, но се чека да се направат нови испитувања, со цел да се утврди понатамошното лекување. Родителите на детето, велат нивни блиски, подготвуваат тужба за учесниците во сообраќајката, но и против институциите за неправилно водена истрага и увид. Во меѓувреме се поставени неколку заштитни столбови на тротоарите покрај училиштето, но граѓаните ...
| | веќе видена | слични

Неодамнешната „успешна“ акција на МВР на Оливер Спасовски во скопското село Грчец, всушност била изведена по пријава на пријавениот чешки граѓанин со иницијали О.К. на возраст од 58 години, кој инаку имал легален влез и престој во Македонија, дознава НетПрес од извори во истрагата. Нашите информации велат дека чешкиот државјанин, во соработка со сопственикот на куќата триесет и шестгодишниот Б.М. од селото Грчец и со неколку негови соселани, кои се претпоставува дека сите до еден се блиски со раководството на ДУИ, во импровизирани услови имале намера да почнат со производство на метамфетамин, синтетичка дрога позната како кристал мет, особено популарна во САД, а за што беше снимена и светски мегапопуларната серија „Breaking Bad“. Информации од истражните органи за НетПрес велат дека првата серија на производство на кристал мет во Грчец пропаднала поради грешна пресметка на притисокот во хемискигот процес, па целата смеса станала неупотреблива и морала да се фрли. Незадоволен од ова, Б.М. и неговите соселани ...
| | веќе видена | слични

Се прават првите мерења за поставување семафори на улицата „Борис Сарафов“ во населбата Ѓорче Петров. По многуте реакции, властите започнаа со спроведување мерки за поголема безбедност на пешаците. На оваа улица за пет месеци се случија четири сообраќајки. Иван Велевски – раководител на Секторот за сообраќај при ЈП„Улици и патишта“, рече дека семафорите кои ќе бидат поставени ќе бидат со напредна технологија. Според него, 100 метри од семафорите ќе бидат поставени сензори, кои ќе ја мерат брзината на возилата, со што кога некој вози над дозволеното, семафорот автоматски ќе почне да трепка црвено. Граѓаните ја поздравуваат акцијата. Тие се надеваат дека со ова тие ќе бидат побезбедни, но сепак додаваат дека возачите треба да ги почитуваат правилата. Граѓаните кои живеат во близина преку социјални мрежи неколку дена организираат протести со блокирање на улицата „Борис Сарафов“. Тие бараат поставување на соодветна сигнализација и т.н лежечки полицајци. Пред четири дена во последната во низа сообраќајни незгоди ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Жителите од скопската населба Ѓорче Петров за денес попладне во 18 часот повторно најавуваат нов протест поради безбедност, односно против сообраќајниот хаос кој се случува во нивната населба. Протестот како и изминативе денови ќе се одржи на улицата „Борис Сарафов" пред основното училиште „Мирче Ацев". „Ги повикуваме жителите на Ѓорче Петров на мирен протест на улицата „Борис Сарафов" пред ОУ „Мирче Ацев" за регулирање на сообраќајниот хаос и поставување на лежечки полицајци и семафор на самата улица со цел зголемување на безбедноста на сите граѓани", стои во повикот на загрижените жители. Инаку, десет годишно момче во неделата беше удрено од автомобил на оваа улица. Истото се наоѓа надвор од животна опасност, но поради сериозните повреди е задржано во болница. Жителите по несреќата револтирани од големиот број сообраќајни несреќи во кои најчесто жртви се нивните најмили ја блокираа улицата и ги отпочнаа протестите.
| | веќе видена | слични
2 копии

Во неделата, во сообраќајна несреќа во општина „Ѓорче Петров“ беше повредено десетгодишно момче, кое е надвор од животна опасност, но поради сериозноста на повредите сè уште е во болница. Револтирани од таквиот развој на настаните, жителите од оваа населба излегоа на улица да протестираат против лошиот сообраќаен режим. Денеска со почеток во 18 часот повторно ќе се протестира против сообраќајниот хаос пред ОУ „Мирче Ацев“ во Ѓорче Петров. „Ги повикуваме жителите на Ѓорче Петров на мирен протест на улицата „Борис Сарафов“ пред ОУ „Мирче Ацев“ за регулирање на сообраќајниот хаос и поставување на лежечки полицајци и семафор на самата улица со цел зголемување на безбедноста на сите граѓани“, стои во повикот на загрижените граѓанки и граѓани. извор: тв21
| | веќе видена | слични

Веќе три дена граѓаните на Ѓорче Петров протестираат пред основното училиште „Мирче Ацев“ , каде што во неделата беше прегазено десетгодишно дете. Веќе три дена граѓаните на Ѓорче Петров протестираат пред основното училиште „Мирче Ацев“ , каде што во неделата беше прегазено десетгодишно дете. Меѓу другото, граѓаните на протестите бараат да се постават семафори на улицата „Борис Сарафов“ поради брзото возење. Инаку, оваа улица е во надлежност на градот Скопје, од каде во минативе денови никој не отиде да поразговара со жителите на Ѓорче Петров. Попладнето од градот најавија дека семафорите биле во план и ќе се постават во догледно време. Граѓаните тоа на терен го протолкуваа како очаен обид на град Скопје да ги спречи и смири натамошните аргументирани протести во Ѓорче Петров.
| | веќе видена | слични

Зошто се политизира граѓанскиот собир за безбедни улици – прашуваат младите од Ѓорче Петров кои два дена протестираа поради прегазеното дете. Од младинската организација „Младите за Ѓорче“ велат дека денеска нема да се јават во улога на организатори бидејќи постојат обиди да се политизира нивното граѓанско учество. „Како младинска иницијатива на вчерашниот протест ги искажавме нашите ставови. Бидејќи не сакаме протестот да се користи за политички поени од една или од друга страна се повлекуваме од организација на истиот. Но, го поддржуваме секој спонтан собир за безбедност на улицата и ќе учевствуваме на истиот.“ - велат од „Младите за Ѓорче“. Битката на младинците за безбедност на улицата Борис Сарафов на која се наоѓа и осовно училиште, трае веќе неколку години, а истата младинска организација организираше протести и поднесуваше барања за поставување сигнализациии и до претходните власти. За телевизија 24 велат дека на вчерашниот протест забележале луѓе од други општини за кои се сомневаат дека се пратени ...
| | веќе видена | слични

Од Град Скопје се правдаат дека годинава двапати барале да се постави тука семафор. МВР дури во петокот им дало одобрение. Да се направи анализа, за да се утврди дали семафорот ќе биде соодветно решение за улицата „Борис Сарафов“, вели Ристо Манчев од републичкиот совет за безбедност во сообраќајот. Легнатите полицајци, за него, мора да ги има таму каде што има училиште. Десетгодишниот од ден во ден е во подобра здравствена состојба. Полицијата регистрирала дека на улицата „Борис Сарафов“ во Ѓорче Петров, за три месеци имало пет сообраќајки, повредени пешаци, возачи и совозачи.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

На снимките се слуша како тој бара контакт со Вице Заев, брат на премиерот Зоран Заев и вели дека ако не се заврши работата, „ќе крварат сите“. „Ако треба крв, ...
сите 674 | | | веќе видена

Претреси биле направени во 34 домови, а приведени се вкупно 12 лица, кои  се товарат за предизвикување општа опасност, загрозување на сигурноста на службено ...
сите 168 | | | веќе видена

Денес караванот „Обнова на Македонија“ се наоѓа во Дебар на отворени и директни средби и разговори со граѓаните на Дебар и жителите на околните села. Токму ...
сите 391 | | | веќе видена

Иако работата е завршена околу членот 11 од Законот за помилување, во емисијата „Вин Вин“ на Телма телевизија пратеникот Антонијо Милошоски истакна дека ...
сите 251 | | | веќе видена

По масовниот протест од минатата недела, членови и поддржувачи на локалната иницијатива Fridays for future и овој петок се собраа да продискутираат за ...
сите 69 | | | веќе видена

Додека енергијата на Месечината во Овен се движи директно, се движиме во квадратот на Сонцето и Нептун, што ни дава сосема поинаква насока. Затоа и ...
сите 117 | | | веќе видена

Владата ќе ја почитува препораката од Венецијанската комисија. Законот за употреба на јазиците по трет пат се враќање пред пратениците. Откако Комисијата ...
сите 98 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Прегазеното дете во Ѓорче Петров е во стабилна состојба на неврохирургија, жителите ја блокираа улицата

Од:
До кого (е-маил):
Порака: