Седницата за разрешување на Зврлевски продолжува утре


Утре во 11 часот ќе продолжи собраниската расправа за предлогот на Владата за разрешување на државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. продолжувањето за утре. Предлогот за разрешување на Зврлевски е поднесен поради, како што се наведува во образложението, незаконито, ненавремено и недоволно стручно вршење на функцијата. Во документот се наведува и дека Зврлевски со своето однесување и дејствување покажал дека не е способен за извршување на функцијата, како и поради тоа што не поднел барање за покренување кривична постапка за случаи предвидени со закон и нарушување на угледот на функцијата. Пратениците од мнозинството во Собранието најавија дека ќе се откажат од нивните говори со цел побрзо законски и легално да биде разрешен Зврлевски и да биде избран нов државен јавен обвинител за да почнат реформите во правосудството. За пратениците од опозицијата барањето е неосновано и неаргументирано. Тие се повикуваат на членот 8а од Изборниот законик со кој, како што велат, е истакнато дека сите постапки за ...
| | веќе видена | слични

Трајче Димков на партиска прес конференција на ВМРО-ДПМНЕ посочи дека СДСМ станале синоним за хаос, непочитување на законот и дрскост. Постапката за разрешување на Зврлевски била незаконска и надвор од процедурите, па така треба да следи и одговорност. – Постапката за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски која вчера ја истуркаа пратениците на СДС и Талат Џафери во Собранието на Република Македонија е целосно незаконска. Тоа го потврди и антикорупциската комисија. Постои законска пречка да се разрешуваат и именуваат носители на јавни функции откако се распишани изборите. СДС не го интересира законот. На Зоран Заев му се брза. Целата јавност виде како бара поткуп од 100.000 евра за Вицето. Затоа СДС мора час поскоро да ја отпочне процедурата за избор на нов јавен обвинител. Човек кој ќе биде послушник на Заев. Човек кој ќе се обиде и по трет пат да го спаси и аболицира, како што беше сторено и за случаите „Глобал“ и „Пуч“, рече Димков. Како што рече тој, на СДСМ и на Заев не им одговарал јавен ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Постапката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски во Собранието на Република Македонија е целосно незаконска, а тоа го потврди и Антикорупциската комисија, смета ВМРО-ДПМНЕ. – Постои законска пречка да се разрешуваат и именуваат носители на јавни функции откако се распишани изборите. Мислењето на Антикорупциска комисија во кое се вели дека не може во период на кампања да се разрешува или именува јавен обвинител е доказ за аргументираната и принципиелна расправа на ВМРО-ДПМНЕ и пратениците од коалицијата „За подобра Македонија“, рече Трајче Димков од ВМРО-ДПМНЕ на денешната партиска прес-конфеенција. Тој ги обвини Талат Џафери и СДСМ дека го кршат Уставот и законите со разрешувањето на Зврлевски. – Тоа преставува институционално насилие. Џафери и СДС свесно го игнорираат законот и Уставот. На Заев му треба јавен обвинител кој ќе функционира под негова команда и ќе испрати порака дека криминалот на СДС е неказнив, потенцира Димков.
| | веќе видена | слични

1 Кога ќе се врати ВМРО-ДПМНЕ на власт, ќе го врати Марко Зврлевски за јавен обвинител. Затоа што е најдобар. И затоа што ќе побара да им се вратат пасошите. И после, тој ќе ги уапси сите што гласале за негово разрешување. И по вертикална и по хоризонтална линија. Како што од собраниската говорница се закани пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ. Само, пред да се врати ВМРО-ДПМНЕ на власт, Илија ќе треба да каже за кого нарачувал притвор кај Маркота. И пред да се врати ВМРО-ДПМНЕ на власт, ќе треба да се вратат и избеганите службеници од МВР што го прислушувале и Илија меѓу илјадниците граѓани кои им биле на списокот. И после ја уништиле опремата со која го прислушувале и Илија Димовски. Седницата за разрешување на јавниот обвинител Зврлевски нè чинеше 250.000 евра. Четврт милион евра чинеше тоа што месец и пол ги гледавме пратеничките и пратениците на ВМРО-ДПМНЕ како се пресоблекуваат за настап на телевизија, како си прават фризури и како си ласкаат едни на други: „Почитувана колешке, во право сте колега, ...
| | веќе видена | слични

Пратениците во Собранието на Република Македонија денеска ќе одмораат, откако вчера помина гласањето за разрешување на, сега веќе, поранешниот државен јавен обвинител, Марко Зврлевски, пишува „Мета“. Според келендарот на интернет-страницата на Собранието, „за денеска нема закажано пленарни седници и седници на работни тела“. Вчера на дневен ред беа преостанатите точки од петтата, шестата и осмата седница, но, пратениците одработија само околу половина час, во кој со 64 гласа „за“, и без присуство на пратениците од ВМРО-ДПМНЕ во пленарната сала, го разрешија Зврлевски. Расправата по останатите точки од дневниот ред на трите седници, претседателот на Собранието ги одложи, поради немање на услови за расправа, а нивното продолжение, рече, ќе го закаже дополнително.
| | веќе видена | слични

Со 64 гласови „за“ и ниту еден против и воздражан Собранието на Република Македонија денеска попладне на продолжението на шестата седница го разреши државниот јавен обвинител Марко Зврлевски. На гласањето не присуствуваа пратениците од ВМРО-ДПМНЕ. Собранието требаше да започне со работа по осмата седница на која на дневен ред беше Предлог-одлуката за именување на функцијата заменици на генералниот секретар на Собранието на Република Македонија. Координаторот на пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ Илија Димовски процедурално на почетокот од седницата побара таа да се прекине и се повика на ставот на Антикорупциската комисија дека постои законска пречка да се именуваат и разрешуваат лица за државни функционери. Според него, како и вчера така и денеска Собранието продолжува со кршењето на законите и се повика на член 178 од Изборниот законик, како што рече, којшто предвидува кривична одговорност за секој оној којшто нема да го почитува членот 8а. Посочи и дека пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ и пратениците ќе ...
| | веќе видена | слични
7 копии

СДС стана синоним за хаос, непочитување на закон и дрскост. Постапката за разрешување на јавниот обвинител Марко Зврлевски која вчера ја истуркаа пратениците на СДС и Талат Џафери во Собранието на Република Македонија е целосно незаконска. Тоа го потврди и Антикорупциската комисија. Постои законска пречка да се разрешуваат и именуваат носители на јавни функции откако се распишани изборите, велат од ВМРО-ДПМНЕ. -СДС не го интересира законот. На Зоран Заев му се брза. Целата јавност виде како бара поткуп од 100.000 евра за Вицето. Затоа СДС мора час поскоро да ја почне процедурата за избор на нов јавен обвинител. Човек кој ќе биде послушник на Заев. Човек кој ќе се обиде и по третпат да го спаси и аболицира, како што беше сторено и за случаите „Глобал“ и „Пуч“. На СДС и на Заев не им одговара јавен обвинител кој отвори случаи за поткуп на избирачи во Струмица и во Куманово. На Заев му треба јавен обвинител кој ќе ги затвори овие предмети и ќе го испере СДС. Јавен обвинител кој ќе функционира под негова команда ...
| | веќе видена | слични

Трајче Димков од ВМРО-ДПМНЕ денеска одржа прес-конференција на која што рече дека СДСМ станале синоним за хаос, непочитување на законот и дрскост.– Постапката за разрешување на Јавниот обвинител Марко Зврлевски која вчера ја истуркаа пратениците на СДС и Талат Џафери во Собранието на Република Македонија е целосно незаконска. Тоа го потврди и антикорупциската комисија. Постои законска пречка да се разрешуваат и именуваат носители на јавни функции откако се распишани изборите. СДС не го интересира законот. На Зоран Заев му се брза. Целата јавност виде како бара поткуп од 100.000 евра за Вицето. Затоа СДС мора час поскоро да ја отпочне процедурата за избор на нов јавен обвинител. Човек кој ќе биде послушник на Заев. Човек кој ќе се обиде и по трет пат да го спаси и аболицира, како што беше сторено и за случаите „Глобал“ и „Пуч“, рече Димков.Како што рече тој, на СДСМ и на Заев не им одговарал јавен обвинител кој отворил случаи за поткуп за избирачи во Струмица и во Куманово и според Димков на Заев му требал ...
| | веќе видена | слични

Со 64 гласа за и ниту еден против, но во отсуство на опозицијата, Собранието попладнево го разреши досегашниот државен јавен обвинител Марко Зврлевски. Пред гласањето, пратениците на ВМРО-ДПМНЕ ја напуштија седницата, бидејќи не се согласуваат со тоа што спикерот Талат Џафери не го прифати мислењето на Антикорупциската комисија дека разрешувањето е незаконско поради тоа што веќе се распишани локални избори.Предлогот на Владата за разрешување на Зврлевски беше ставен на расправа во Собранието на 12 јули, а дискусијата во 12 продолженија траеше до завчера, кога пратениците на ВМРО-ДПМНЕ се откажаа од понатамошна дебата.По разрешувањето на Зврлевски следува процедура од најмалку еден месец за избор на негов наследник. Трката за оваа функција неофицијално е почната, а во јавноста се шпекулира со имиња на неколку кандидати.Во меѓувреме, Советот на јавни обвинители треба да определи јавен обвинител што ќе ја врши функцијата до именувањето на нов државен јавен обвинител.
| | веќе видена | слични

-СДС не го интересира законот. На Зоран Заев му се брза. Целата јавност виде како бара поткуп од 100.000 евра за Вицето. Затоа СДС мора час поскоро да ја отпочне процедурата за избор на нов јавен обвинител. Човек кој ќе биде послушник на Заев. Човек кој ќе се обиде и по трет пат да го спаси и аболицира, како што беше сторено и за случаите „Глобал“ и „Пуч“. На СДС и на Заев не им одговара јавен обвинител кој отвори случаи за поткуп на избирачи во Струмица и во Куманово. На Заев му треба јавен обвинител кој ќе ги затвори овие предмети и ќе го испере СДС. Јавен обвинител кој ќе функционира под негова команда и ќе испрати порака дека криминалот на СДС е неказнив, истакна Трајче Димков од ВМРО-ДПМНЕ на денешната прес-конференција. Мислењето на Антикорупциска комисија, додаде тој, во кое се вели дека не може во период на кампања да се разрешува или именува јавен обвинител е доказ за аргументираната и принципиелна расправа на ВМРО-ДПМНЕ и пратениците од коалицијата „За подобра Македонија“. -Талат Џафери и СДС го ...
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Фактот што денеска специјалната јавна обвинителка Катица Јанева влезе на распит за истрагата за „Рекет“, заедно со адвокат, го проблематизираат голем број на ...
сите 1185 | | | веќе видена

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски вечерва беше на роденденот на организацијата во Прилеп. Вечерва бев на роденденот на Општинскиот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ ...
сите 441 | | | веќе видена

Вчера во 12.30 часот во СВР Скопје, А.А.(51) од Скопје пријавила дека нејзин познаник И.Н. се обидел да изврши обљуба врз нејзината ќерка, но не успеал. Се ...
сите 413 | | | веќе видена

За Денот на нашата Армија ни пристигнаа и честитки од Кабул, Авганистан од нашите учесници во мисијата “Одлучна поддршка”. По повод празникот се одржаа ...
сите 158 | | | веќе видена

Валканите пари од аферата Рекет, кој ја тресе Македонија, но и целиот регион, оделе во Сојузот за Србија(СЗС) и тоа преку Вук Јеремиќ, открива српски ...
сите 140 | | | веќе видена

Го контролира ли некој експрес лонецот кој на Балканот врие? Се тресе и татни лонецот, а никако да се најде вентил за да не експлодира. А, се започна ...
сите 181 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Седницата за разрешување на Зврлевски продолжува утре

Од:
До кого (е-маил):
Порака: