Уште еден обид за преврат - Во Eрменија вооружени лица упаднаа во полициска станица и држат заложници

Еден полицаец е загинат, а најмалку двајца се повредени, кога вооружена група од 30 вооружени лица го завзема министерството за внатрешни работи во главниот град на Ерменија. Неколку лица се држат како заложници. Меѓу нив се заменик-началникиот на државната полицијата, генерал-мајор Егиазарјан и заменик-началникот на полицијата во Ереван. Според досегашните информации нападот е поврзан со опозицискиот лидер Жираин Сефилијан, кој е во затвор од 20-ти јуни годинава. Тој е обвинет поради обид да завземе неколку згради и телекомуникациски центри во Ереван. Од соопштението на официјалните владини лица се вели дека зградата е под контрола на вооружена група, и дека се водат преговори за нивно предавање и ослободување на сите заложници. Вооружената група тврди дека тие го имаат окупирано главниот полициски штаб како и областа Еребуни која се наоѓа во јужниот дел на главниот град на Ерменија и бил под нивна контрола. Минатиот октомври водачот на опозицијата во оваа држава Сефилијан и неговото движење “Нова Ерменија“ ...
| | веќе видена | слични
5 копии

Ерменските власти ќе направат се за да дојде до мирна резрешница на ситуацијата со заземената полициска станица во Ереван, што ја држи една вооружена група, изјави денеска премиерот на оваа кавкаска република Овик Абрамјан. Како што јави ТАСС, ваквиот свој став Абрамјан го искажа на отворањето на денешната седница на владата. – Ситуацијата е крајно загрижувачка, констатира тој. – Тоа што се случи во полицискиот полк, е недозволиво и е за секоја осуда, затоа што реални промени не можат да се постигнат со насилство, забележа Абрамјан. Веќе петти ден трае тензичната ситуација околу полицискиот полк, каде терористи држат четворица заложници, а меѓу нив и двајца високи полициски старешини. Во близина на блокираниот реон околу станицата, опозицијата продолжува да организира митинзи, инсистирајќи властите да не преземаат насилна операција за ослободување на заложниците и неутрализирање на вооружената група. Доцна синоќа крај полицискиот објект избувнаа судири меѓу демонстрантите и полицијата, во кои 51 лице беа ...
| | веќе видена | слични

Десетици демонстранти и полицајци беа повредени, а повеќе од 136 демонстранти беа уапсени во судирите во ерменската престолнина Ереван откако полицијата постави кордон околу демонстрантските барикади пред полициската база, која во неделата беше окупирана од вооружани лица и с` уште е под нивна контрола, пренесува „Панерменијан “. Судирот почнал откако полицијата ги спречила демонстрантите, кои сакале да им однесат храна и вода на напаѓачите во базата, да влезат во окупираната зграда. Луѓето фрлаа камења кон полицијата, додека полицијата пукаше предупредувачки истрели и користеше шок-гранати за да ја потисне толпата. Најмалку 51 лице беше повредено во судирите, од кои 25 се полицајци, соопшти ерменското Министерство за здравство. Демонстрантите, според наводите, се поддржувачи на киднаперите кои се во полициската станица, и кои петти ден држат во заложништво четири лица, пренесе „Њуз Ерменија“. - Ситуацијата е многу алармантна, а властите вложуваат максимални напори да најдат мирно решение на кризата. ...
| | веќе видена | слични

Најмалку 50 лица беа повредени во ерменската престолнина Ереван по судирите меѓу полицијата и демонстрантите, соопшти Ројтерс. Меѓу повредените се 25 полицајци. Демонстрантите се обидоа да си пробијат пат до полициската станица, каде веќе 5 дена нивни истомисленици држат како заложници заменик-шефот на полицијата и уште тројца полицајци. Киднаперите бараат владата да го ослободи од затвор опозицискиот лидер Жирарир Сефилјан
| | веќе видена | слични
9 копии

Во судир меѓу ерменската полиција и демонстрантите ноќеска во Ереван се повредени 45 лица, Демонстрантите протестираа пред полициската станица, која пред неколку дена беше заземена од вооружени лица. Меѓу повредените 25 се полицајци, информира ерменското Министерство за здравство, пренесе ТАСС. Демонстрантите, кои протестираа пред полициската станица во ерменскиот главен град, врз полицајците фрлаа камења, додека припадниците на полицијата одговорија со истрели на предупредување и шок-бомби. Во судирот тешко е повреден лидерот на Социјалистичката партија на Ерменија, Мовсес Шавердијан (64), наведува ТАСС. Во еден момент полицијата ја оттурнала масата на одалеченост од околу 80 метри од зградата, пренесоа руските медиуми. Полицијата вчера доведе дополнителни сили во близина на заземената зграда. Подоцна пред полицискиот кордон се одржа акција во која учествуваа околу 200 лица. Демонстрантите планирале на полицијата да не и дозволат да ја спроведе специјалната операција против вооружената група, која ја зазеде ...
| | веќе видена | слични

Демонстрантите протестираа пред полициската станица, која пред неколку дена беше заземена од вооружени лица. Меѓу повредените 25 се полицајци, информира ерменското министерство за здравство, пренесе Тасс. Демонстрантите, кои протестираа пред полициската станица во ерменскиот главен град, врз полицајците фрлаа камења, додека припадниците на полицијата одговорија со истрели на предупредување и шок-бомби.
| | веќе видена | слични

Во судирот тешко е повреден лидерот на Социјалистичката партија на Ерменија, Мовсес Шавердијан Во судир меѓу ерменската полиција и демонстрантите ноќеска во Ереван се повредени 45 лица, Демонстрантите протестираа пред полициската станица, која пред неколку дена беше заземена од вооружени лица. Меѓу повредените 25 се полицајци, информира ерменското министерство за здравство, пренесе ТАСС. Демонстрантите, кои протестираа пред полициската станица во ерменскиот главен град, врз полицајците фрлаа камења, додека припадниците на полицијата одговорија со истрели на предупредување и шок-бомби. Во судирот тешко е повреден лидерот на Социјалистичката партија на Ерменија, Мовсес Шавердијан
| | веќе видена | слични

Меѓу повредените 25 се полицајци, информира ерменското Министерство за здравство, пренесе ТАСС. Демонстрантите, кои протестираа пред полициската станица во ерменскиот главен град, врз полицајците фрлаа камења, додека припадниците на полицијата одговорија со истрели на предупредување и шок-бомби. Во судирот тешко е повреден лидерот на Социјалистичката партија на Ерменија, Мовсес Шавердијан (64), наведува ТАСС. Во еден момент полицијата ја оттурнала масата на одалеченост од околу 80 метри од зградата, пренесоа руските медиуми. Полицијата вчера доведе дополнителни сили во близина на заземената зграда. Подоцна пред полицискиот кордон се одржа акција во која учествуваа околу 200 лица. Демонстрантите планирале на полицијата да не и дозволат да ја спроведе специјалната операција против вооружената група, која ја зазеде зградата на полицијата, јавија руските медиуми. Вооружената група на 17 јули ја зазеде зградата на полицијата и како заложници задржа неколкумина полицајци во Ереван. Групата, која и натаму ги држи ...
| | веќе видена | слични

Како резултат на судирите во Ереван се повредени 51 лица, вклучувајќи и 28 полицајци. Во судир меѓу ерменската полиција и демонстрантите ноќеска во Ереван се повредени 51 лица, Демонстрантите протестираа пред полициската станица, која пред неколку дена беше заземена од вооружени лица. Меѓу повредените 28 се полицајци, информира ерменското Министерство за здравство, пренесе ТАСС. Демонстрантите, кои протестираа пред полициската станица во ерменскиот главен град, врз полицајците фрлаа камења, додека припадниците на полицијата одговорија со истрели на предупредување и шок-бомби. Во судирот тешко е повреден лидерот на Социјалистичката партија на Ерменија, Мовсес Шавердијан (64), наведува ТАСС. Во еден момент полицијата ја оттурнала масата на одалеченост од околу 80 метри од зградата, пренесоа руските медиуми. Полицијата вчера доведе дополнителни сили во близина на заземената зграда. Подоцна пред полицискиот кордон се одржа акција во која учествуваа околу 200 лица. Демонстрантите планирале на полицијата да не и ...
| | веќе видена | слични
7 копии

Ерменските власти се обидуваат да ги убедат вооружените опозиционери, кои зазедоа полициска станица во Ереван да ги ослободат четворицата заложници и да се предадат. Ситуацијата околу зградата на полицискиот полк во Ереван е мирна, а реонот е блокиран од полицијата. Опозицискиот пратеник Никол Пашињан инсистира за ситуацијата да се разговара во Парламентот и апелира да се превенира крвопролевањето, односно да не се дозволи насилна операција за ослободување на заложниците. Претставници на опозицијата изјавија дека денеска биле исклучени мобилните телефони на опозиционерите кои ја зазедоа полициската станица и наведоа дека стравуваат оти се подготвува насилна операција за ослободување на заложниците. Киднаперите бараат ослободување на ерменскиот опозиционер Жираир Сефилијан, кој беше уапсен во јуни и обвинет за незаконско поседување оружје, како и оставка од претседателот на Ерменија, Серж Саркисјан.
| | веќе видена | слични
повеќе

Останато

Нова ера за Македонија. Ера на просперитет, напредок и исполнети ветувања најави лидерот на ВМРО ДПМНЕ Никола Груевски на конвенцијата на која коалицијата ги ...
сите 75 | | | веќе видена

 Не секогаш се потребни зборови за да ги покажете чувствата или ставот за нешто. Ако некој не ви се допаѓа или напротив, ви се допаѓа, ако лажете или пак ви е ...
сите 37 | | | веќе видена

Премиерот Зоран Заев денеска не сакаше да го коментира брифингот на шефот на грчката дипломатијата Никос Коѕијас со грчките новинари во Њујорк, на кој истакнал ...
сите 211 | | | веќе видена

Брана во Порторико може да пукне и да загрози над 70.000 жители во два соседни града. Властите се обидуваат да ги мобилизираат сите ресурси. Ова се случува ...
сите 252 | | | веќе видена

Македонија денес повторно е демократија, исправена на патот на ЕУ и НАТО, каде што припаѓа, истакнал премиерот Зоран Заев во обраќањето на Универзитетот ...
сите 284 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Уште еден обид за преврат - Во Eрменија вооружени лица упаднаа во полициска станица и држат заложници

Од:
До кого (е-маил):
Порака: