Отказ за снимателката која удираше по мигрантите


Унгарската снимателка Петра Ласло доби отказ од работното место, откако беше снимена како ги сопнува и удира бегалците. Телевизијата Н1 ТВ информираше дека снимателката е отпуштена од работа поради нејзиното однесување.
| | веќе видена | слични

Несреќниот човек кого го шутна унгарската снимателка бил прволигашки тренер во Сирија. Сириецот Осама Ал Абда ал Монсех бегајќи пред ИСИС ја напушти својата татковина во која работел како тренер на една прволигашка екипа. Тој работел во екипата на Ал Фотува и бил еден од првите револуционери кои го заробиле и измачувале припадниците на режимот на Башар ал Асад. Светот го запозна овој човек преку видео снимката на која снимателката на унгарската телевизија Петра Ласло го сопна човекот со дете кој се обидува да ја премине границата. По овој срамен чин таа доби отказ.
| | веќе видена | слични

Медиумите низ светот ја пренесуваат приказната на човекот што заврши под нозете на унгарската снимателка Петра Ласло. Бегајќи од војната во родната Сирија, од силите на Асад, но и од џихадистите на Исламска држава, човекот заедно со неговото дете заврши под нозете на унгарската снимателка, која денес во писмо изјави дека „во неа нешто пукнало“. Петра Ласло ги клоцаше и ги сопна мигрантите Во Унгарија пред два дена се случи инцидент кога камерманката на телевизијата Н1ТВ Петра Ласло ги клоцаше и ги сопна мигрантите што се обидуваа да побегнат од полицијата во прифатниот центар Реска. Меѓу нив имаше и деца, а снимката што остави најсилен впечаток е онаа на која беше прикажан човек кој трчи заедно со детет во прегратките и паѓа заедно со него во моментот кога таа му ја подметна ногата. Според една сириска Фејсбук страница човекот од снимката учествувал во опозициските демонстрации против Башар ал Асад и неговиот режим. Наводно тамошните власти го измачувале и го затворале, а потоа бил пуштен на слобода по ...
| | веќе видена | слични
3 копии

Петра Ласло, која што буквално се изживуваше над Сириецот кој што го носеше во раце и своето дете, беше отпуштена од телевизијата N1TV, a би можела да добие и затворска казна во времетраење од пет години. Унгарската снимателка Петра Ласло која што го шутна и му подметна нога на несреќниот сириски бегалец недалеку од унгарско-српската граница, е всушност десничарка и жена која што драматичната состојба со мигрантите се обидела да ја искористи за лична промоција. Меѓутоа, видео записот кој што прикажува како таа се изживува над луѓето и притоа го турка и соборува човекот со мало дете во своите раце, го заобиколи светот и предизвика лавина од негативни коментари и обвиненија на нејзина сметка. Многу корисници на друштвените мрежи повикаа и на нејзин линч. Инаку, Ласло во моментот на изживувањето над бегалците работела за унгарската телевизија N1TV која што е во сопственост на антимиграционата ултрадесничарска странка Јобик. Сепак, и покрај тоа, таа веднаш после обелоденувањето на видео-записот на кој што турка ...
| | веќе видена | слични

Снимателка на унгарска ТВ, блиска до владејачката партија Јобик, трипати физички нападна бегалци кои се обидуваа да го пробијат полицискиот кордон на унгарскиот прифатен центар Реска. Таа сопна човекот со дете во рацете и со клоци удри девојче и момче. На снимка на унгарската телевизија N1TV се гледаат полицајци како стигнуваат еден човек со дете во прегратки, откако снимателката му става сопка и тој паѓа на земја. На друга снимка се гледа како снимателката шутира еден млад човек, а потоа и една девојка од бегалците. Снимателката од унгарските медиуми беше идентификувана како Петра Ласло, по серијата инциденти за кои доби отказ, јавија агенциите. „Една колешка од N1TV денес се однесуваше неприфатливо во прифатниот центар Реске“, објави на „Фејсбук“ главниот и одговорен уредник на таа телевизија, Саболч Кисберк. Според него, нејзиниот договор за вработување бил веднаш поништен и за N1TV, предметот е затворен.(Ал џезира)
| | веќе видена | слични

Снимателката од унгарската телевизија Н1ТВ вчера беше отпуштена поради снимката на која се гледа како ги шутира бегалците, вклучително и децата, додека тие бегаат од полицијата во прифатниот центар „Реске“, на југот од земјата, пренесе „Спутник“. - Една колешка од Н1ТВ се однесуваше на неприфатлив начин во прифатниот центар „Реске“ – соопшти на „Фејсбук“ главниот уредник на телевизијата, Саболч Kуцберк, додавајќи дека нејзиниот договор за вработување е поништен и дека телевизијата смета дека таа работа е завршена. На снимките може да се види како Петра Ласло сопнува човек кој трча, а кој в раце носи дете, а потоа во друг инцидент шутира едно дете кое бега. Снимката од инцидентот се појави на интернет-телевизискиот канал Н1ТВ. Иако снимателката цело време носела маска преку лицето, таа е идентификувана како Петра Ласло. Снимените инциденти се случиле во моментот кога стотици бегалци го пробиле кордонот полицајци во прифатниот центар „Реске“, во близина на границата со Србија.
| | веќе видена | слични

Постојано се појавуваат снимки во кои унгарската полиција го згрозува светот со своите брутални потези кон мигрантите. Овој пат светот е згрозен од снимката на која се гледа како снимателка шутира мигрант кој лежи на земјата. Снимката е на унгарската телевизија N1TV, а на неа јасно се гледа дека снимателката се поставува како дел од полицијата и мисли дека таа треба да ги попречува мигрантите. Снимателката Петра Ласло по серијата инциденти наводно добила отказ од работното место. Таа брутално го нападна мигрантот, а потоа шутираше и девојче кое се обидуваше да побегне од полицијата. Знаевме дека полицијата во оваа земја е брутална со мигрантите, но не очекувавме тоа да го видиме и од медиумските работници кои само треба објективно да ја пренесат состојбата од теренот.
| | веќе видена | слични

На снимка на унгарската телевизија N1TV се гледаат полицајци како стигнуваат еден човек со дете во прегратки, откако снимателката му става сопка и тој паѓа на земја. На друга снимка се гледа како снимателката шутира еден млад човек, а потоа и една девојка од бегалците. Снимателката од унгарските медиуми беше идентификувана како Петра Ласло, по серијата инциденти за кои доби отказ, јавија агенциите. „Една колешка од N1TV денес се однесуваше неприфатливо во прифатниот центар Реске“, објави на „Фејсбук“ главниот и одговорен уредник на таа телевизија, Саболч Кисберк. Според него, нејзиниот договор за вработување бил веднаш поништен и за N1TV, предметот е затворен.
| | веќе видена | слични

Хајка против унгарската снимателка Петра Ласло се појави на социјалните мрежи откако беа објавени снимки на кои се гледа како таа безмилосно удира и сопнува деца и повозрасни мигранти кај прифатниот центар Реске, во Унгарија. Настанот беше објавен на интернет медиумите во текот на вчерашниот ден, а на снимките се гледа како снимателката на своја рака одлучи да удри по мигрантите кои во тој миг го пробија полицискиот кордон. Таа удри прво по жена, а потоа и по девојче кое трчаше покрај неа. На втората снимка, пак, снимателката е прикажана како подмолно сопнува човек кој со своето дете во рака се обидува да се измолкне од полицајците. Човекот се сопна од намерно поставената нога и сосе своето дете тресна на земја. Унгарска снимателка шутира мигранти (Принтскрин) Нејзината постапка предизвика гнев на социјалните мрежи, а поради жестоките реакции, таа била експресно отпуштена од локалната телевизија во која работела.
| | веќе видена | слични

Унгарката Петра Ласло, која работела како снимател за локалната телевизија Н1ТВ, доби отказ, откако беше обелоденет нејзинот однос кон сириските бегалци во пограничниот реон кон Србија, каде била испратена да направи репортажа. Еден германски камерман ја снимил Унгарката како т урка и намерно сопнува еден бегалец, кој во рацете носел дете. Станува збор за татко и син, кои биле дел од толпата од 1.500 лица, кои чекале десетина часови на една локација покрај самата граница за бидат регистрирани, а потоа префрлени во некој собирен логор. Гледајќи дека унгарските власти ништо не прават, луѓето самите почнале да трчаат кон внатрешноста, бегајќи пред полицијата која тргнала да ги запре. Без употреба на поголема сила, полицајците ја запреле толпата, но во таа работа активно се вклучила и снимателката Ласло, која не знаејќи како да помогне за да ги запре луѓето да влегуваат во нејзината земја. почнала да турка некои од нив кои трчале покрај неа, а потоа и го сопнала Сириецот кој трчал со другите, носејќи го својот ...
| | веќе видена | слични

Останато

Адвокатот Јовица Страшевски, бранител на обвинетиот поранешен градоначалник на Гази Баба Тони Трајковски предуредува дека во случајот ТНТ ќе се случи уште едно ...
сите 336 | | | веќе видена

Европското ракометно првенство влегува во втора фаза. Денеска започнуваат решавачките пресметки за местата на што водат до распределбата на медали. ...
сите 290 | | | веќе видена

Ова се кадрите на Спасовски и Славјанка. СДСМ криминална продолжува со коалицијата со мафијата. Љупчо Трајковски – лице кое е главен осомничен во шверц на ...
сите 27 | | | веќе видена

Целата работа околу начинот и условите на користење на службените возила на МВР се сведува на фактот што истите беа несоодветно и непрофесионално користени. ...
сите 55 | | | веќе видена
Сподели ја оваа вест на е-маил

Отказ за снимателката која удираше по мигрантите

Од:
До кого (е-маил):
Порака: