Повеќе вести како оваа (25)

Унгарската снимателка Петра Ласло доби отказ од работното место, откако беше снимена како ги сопнува и удира бегалците. Телевизијата Н1 ТВ информираше дека снимателката е отпуштена од работа поради нејзиното однесување.
сите 12 | | | веќе видена

Унгарската снимателка Петра Ласно доби отказ од работното место, откако беше снимена како ги сопка бегалците да паднат, а потоа како клоца и удира малолетно момче и девојче.Телевизијата Н1 ТВ информираше дека снимателката е отпуштена од работа поради нејзиното неприфатливо однесување.-Една колешка од Н1ТВ постапи на неприфатлив начин во прифатниот центар Реска, соопшти на Фејсбук главниот уредник на телевизијата Саболч Кисберк, и додаде дека нејзиниот договор од денеска е поништен, а за телевизијата Н1 тоа е конечна одлука.Мигрантите вчера се обидуваа да се вратат во Србија, откако унгарците не ги пуштаа кон Германија, но и тоа им беше забрането. Во напливот на емоции и желбата да се вратат назад во Србија, бегалците го пробија полицискиот кордон, а снимателката на Н1ТВ сопна еден човек со дете, кој потоа падна, а подоцна удри со ногата едно малолетно момче и девојче додека бегаа.Унгарија после овој инцидент има сериозен проблем со нејзиниот рејтинг во светот, ако се има предвид дека и претходно земјата беше ...
| | веќе видена | слични

Хајка против унгарската снимателка Петра Ласло се појави на социјалните мрежи откако беа објавени снимки на кои се гледа како таа безмилосно удира и сопнува деца и повозрасни мигранти кај прифатниот центар Реске, во Унгарија. Настанот беше објавен на интернет медиумите во текот на вчерашниот ден, а на снимките се гледа како снимателката на своја рака одлучи да удри по мигрантите кои во тој миг го пробија полицискиот кордон. Таа удри прво по жена, а потоа и по девојче кое трчаше покрај неа. На втората снимка, пак, снимателката е прикажана како подмолно сопнува човек кој со своето дете во рака се обидува да се измолкне од полицајците. Човекот се сопна од намерно поставената нога и сосе своето дете тресна на земја. Унгарска снимателка шутира мигранти (Принтскрин) Нејзината постапка предизвика гнев на социјалните мрежи, а поради жестоките реакции, таа била експресно отпуштена од локалната телевизија во која работела.
| | веќе видена | слични

Обвинителството во Унгарија денес поднесе обвинение против камерманката Петра Ласло поради сопнувањето и шутирањето на мигрантите кои минатата година бегаа на унгарско - српската граница од унгарската полиција. Ласло доби отказ од телевизијата N1, откако на интернет се појави видео снимка од нејзиното најблаго кажано, непристојно однесување кон мигрантите на унгарско - српската граница. На видеото може да се види како таа удира и сопнува мигранти додека тие бегаат од унгарската полиција. На унгарската камерманка ќе ѝ се суди во пресрет на референдумот закажан за 2-ри октомври на кој што Унгарците треба да се изјаснат дали ќе ги прифатат квотите на Европската унија за примањена мигрант во нивната земја. Во процесот против Ласло е наведено дека таа ја вршела својата работа додека стотици мигранти го пробиле полицискиот кордон и тргнале кон Сегедин, додека Ласло која што била зад полицајците го снимала сето тоа. „Додека снимала, таа шутира некоку мигранти“, стои во обвинението, а нејзините адвокати сметаат дека ...
| | веќе видена | слични

Унгарската снимателка која удираше и им поставуваше сопки на мигрантите се извини за своите постапки. Таа се правда дека нешто во неа се случило во тој момент и дека не може да верува дека така постапила. Во писмото објавенo во десничарскиот весник “Magyar Nemzet”, Петра Ласло кажа дека била во состојба на шок по инцидентот во вторникот и ги негираше обвинувањата за расизам, објави Al Jazeera. -Камерата снимаше, стотина мигранти го пробија полицискиот кордон. Еден од нив се затрча кон мене и се уплашив. Тогаш нешто се случи во мене..мислев дека сум нападната и дека морам да се заштитам. Тешко е да се донесат добри одлуки во момент кога сте во паника, реча таа. Ласло кажа дека е подготвена да ја преземе одговорноста за своето однесување. Јас не сум бесчувствителна, расист, снимател кој удира деца. Не заслужувам политички прогон, дамки, ниту закани по живот. Јас сум само невработена мајка на малолетни деца, која донесе лоша одлука. Навистина ми е жал, рече таа. Унгарското обвинителство во четвртокот покрена ...
| | веќе видена | слични

Снимателка на унгарска телевизија, од медиумите идентификуван како Петра Ласло, три пати нападна бегалци кои се обидоа да го пробијат полицискиот кордон. Таа сопна човекот со дете во рацете и клоцаше девојче и момче. На снимките на унгарската телевизија N1TV се гледа како снимателката сопнува човек со детето и на тој начин им помогна на полицајците да го фатат. Друго видео покажува како снимателката шутира еден млад човек, а потоа и една девојка. Наводно, снимателката по серијата инциденти беше отпуштена од телевизијата во која работела.
| | веќе видена | слични

Унгарската снимателка која удираше и им поставуваше сопки на мигрантите се извини за своите постапки. Таа се правда дека нешто во неа се случило во тој момент и дека не може да верува дека така постапила.Во писмото објавенo во десничарскиот весник “Magyar Nemzet”, Петра Ласло кажа дека била во состојба на шок по инцидентот во вторникот и ги негираше обвинувањата за расизам, објави Al Jazeera.-Камерата снимаше, стотина мигранти го пробија полицискиот кордон. Еден од нив се затрча кон мене и се уплашив. Тогаш нешто се случи во мене..мислев дека сум нападната и дека морам да се заштитам. Тешко е да се донесат добри одлуки во момент кога сте во паника, реча таа.Ласло кажа дека е подготвена да ја преземе одговорноста за своето однесување.-Јас не сум бесчувствителна, расист, снимател кој удира деца. Не заслужувам политички прогон, дамки, ниту закани по живот. Јас сум само невработена мајка на малолетни деца, која донесе лоша одлука. Навистина ми е жал, рече таа.Унгарското обвинителство во четвртокот покрена ...
| | веќе видена | слични

Унгарската снимателка, Петра Ласло, која минатиот месец предизвика гнев во меѓународната јавност откако беше објавена снимка на којашто се гледа како таа ги шутира и сопнува бегалците, најави дека ќе го тужи еден од бегалците, но и Facebook. Taa го соопшти ова во интервју за рускиот весник Известија, тврдејќи дека популарната социјална мрежа не ги отстранила негативните и заканувачки пораки кои ѝ биле упатени и забранила група на Facebook за нејзина поддршка. Ќе го тужи Осама Абдул Мохсен, педесет идвегодишниот бегалец од Сирија кој падна на земја заедно со дете во рацете откако снимателката го сопна. Петра Ласло објаснува дека причината за тужбите е прашањето на чест, обвинувајќи го Мохсен дека го сменил исказот што довело до силни негативни реакции против неа. „Тој ја смени изјавата откако претходно ја обвини полицијата. Мојот сопруг сака да ја докаже мојата невиност“, изјавила снимателката. Снимателката најавува дека постои можност со семејството да се пресели во Русија, бидејќи често се чувствуваат ...
| | веќе видена | слични

Снимателката од унгарската телевизија Н1ТВ вчера беше отпуштена поради снимката на која се гледа како ги шутира бегалците, вклучително и децата, додека тие бегаат од полицијата во прифатниот центар „Реске“, на југот од земјата, пренесе „Спутник“. - Една колешка од Н1ТВ се однесуваше на неприфатлив начин во прифатниот центар „Реске“ – соопшти на „Фејсбук“ главниот уредник на телевизијата, Саболч Kуцберк, додавајќи дека нејзиниот договор за вработување е поништен и дека телевизијата смета дека таа работа е завршена. На снимките може да се види како Петра Ласло сопнува човек кој трча, а кој в раце носи дете, а потоа во друг инцидент шутира едно дете кое бега. Снимката од инцидентот се појави на интернет-телевизискиот канал Н1ТВ. Иако снимателката цело време носела маска преку лицето, таа е идентификувана како Петра Ласло. Снимените инциденти се случиле во моментот кога стотици бегалци го пробиле кордонот полицајци во прифатниот центар „Реске“, во близина на границата со Србија.
| | веќе видена | слични

ВИДЕО: Снимателка шутираше мигранти - снимка која сите ги згрози На снимка на унгарската телевизија N1TV се гледа како снимателка шутира мигрант кој лежи на земјата. Снимателката Петра Ласло по серијата инциденти наводно добила отказ од работното место. Таа брутално го нападна мигрантот, а потоа шутираше и девојче, со цел да избега од полицијата.Оваа снимка го згрози светот.
| | веќе видена | слични

Унгарската снимателка Петра Ласло која удираше и сопнуваше мигранти на унгарската граница се извини за своите постапки. Таа вели дека нешто во неа се случило во тој момент и дека не може да верува дека така постапила. Во писмото објавенo во десничарскиот весник „Magyar Nemzet”, Петра Ласло кажа дека била во состојба на шок по инцидентот во вторникот и ги негираше обвинувањата за расизам. „Камерата сними стотина мигранти како го пробиваат полицискииот кордон. Еден од нив трчаше кон мене и се исплашив. Тогаш нешто пукна во мене… мислев дека ќе бидам нападната и морав да се заштитам. Тешко е да се донесе добра одлука во момент кога луѓето се во паника“, навела таа. Ласло наведува дека е подготвена да преземе одговорност за своите постапки „Јас не сум бесчувствителна, расистка, снимателка која удира деца. Не заслужувам политички прогон, омраза или смртни закани. Јас сум само невработена мајка на малолетни деца, која донела лоша одлука. Навистина ми е жал за тоа“, вели Ласло. Унгарското обвинителство во ...
| | веќе видена | слични

Снимателка на унгарска телевизија физички нападна бегалци кои се обудувале да го пробијат полицискиот кордон, кај унгарскиот прифатен центар Реске. Таа сопнува човек кој трча и држи дете во раце и шутира девојче и момче. На снимката од унгарската телевизија N1TV се гледа дека полицајците го стигнуваат човекот со детето, бидејќи претходно снимателката го сопнува и тој паѓа. Оваа снимателка, која унгарските медиуми ја идентификуваа како Петра Ласло, после инцидентот, наводно, добила отказ, пренесе РТС. Мигрантите од прифатниот центар Реске се обиделе да се вратат назат во Србија, но унгарската полиција не ги пуштила.
| | веќе видена | слични

Снимателка на унгарска телевизија физички нападна бегалци кои се обудувале да го пробијат полицискиот кордон, кај унгарскиот прифатен центар Реске. Таа сопнува човек кој трча и држи дете во раце и шутира девојче и момче. На снимката од унгарската телевизија N1TV се гледа дека полицајците го стигнуваат човекот со детето, бидејќи претходно снимателката го сопнува и тој паѓа. Оваа снимателка, која унгарските медиуми ја идентификуваа како Петра Ласло, после инцидентот, наводно, добила отказ, пренесе РТС. Мигрантите од прифатниот центар Реске се обиделе да се вратат назат во Србија, но унгарската полиција не ги пуштила.
| | веќе видена | слични

Снимателка на приватната телевизиска станица во Унгарија доби отказ откако на Интернет се појави снимка на која се гледа како со нога ги удира бегалците и им подметнува нога. На одделни снимки се гледа дека прво удира една девојка, а потоа поставува нога на еден маж кој во раката држи дете додека стотина емигранти, меѓу кои и голем број сириски бегалци бегаат од полицијата на унгарската јужна граница со Србија. Еден портал во Унгарија ја идентификувал снимателката како Петра Лазло.
| | веќе видена | слични

Унгарската телевизиска снимателка која сопнуваше и удираше миграти на унгарско-српската граница по инцидентот се извини, велејќи дека нешто во неа „пукнало“ и дека не може да поверува дека го направила тоа. Во писмо за десничаркиост весник „Маѓар немзет“, Петра Ласло рекла дека била во состојба на шок по инцидентот во вторникот, но ги негирала обвиненијата за расизам, пишува „Ал Џезеира“. - Снимав со камерата, стотици мигранти го пробија полицискиот кордон. Еден од нив тргна кон мене и се исплашив. Тогаш нешто „пукна“ во мене...мислев дека сум нападната и дека морам да се заштитам. Тешко е да донесеш вистинска одлука во момент кога луѓето се во паника - рекла таа. Ласло изјавила дека е спремна да преземе одговорност за своите постапки. - Јас не сум бесчувствителна, расистка и снимателка што удира деца. Не заслужувам политички прогон ниту смртни закани. Јас сум само невработена мајка на малолетни деца која донесе лоша одлука. Навистина ми е жал - рекла таа. Унгарското обвинителство вчера добило кривична ...
| | веќе видена | слични

Снимателка на унгарска телевизија три пата физички ги нападна мигранти кои неуспешно се обидуваа да го пробијат полицискиот кордон кај унграскиот прифатен центар Реске. На снимките се гледа како таа сопнува човек со дете и како клоца едно момче и девојче. Снимателката, која унгарските медиуми ја идентификуваа како Петра Ласло, по серијата инциденти добила отказ. „Една колешка од Н1ТВ денеска се однесуваше на неприфатлив начин во прифатниот центар Реске“, соопшти на Фејсбук главниот уредник на телевизиијата Саболч Кисберк, додавајќи дека нејзиниот договор за вработување од денеска е поништен и дека Н1ТВ таа работа ја смета за завршена. Мигрантите од прифатниот центар Реске се обидуа да се вратат назад во Србија, но унгарската телевизиија не ги пушти. Многу од бегалците преспаа на отворено небо, во полето, на ниски ноќни температури и се надеваат дека ќе бидат превезени во центарот за регистрација.
| | веќе видена | слични

Покренато е обвинение за унгарската снимателка Петра Ласло, која минатата година е снимена како удира и турка мигранти близу до границата со Србија, јави БТА.Подоцна, Ласло се извини за дејствијата и се обиде да се оправда.Таа беше уловена од камерите на телевизијата „Ен Ти Ви“, и потоа видеото беше објавено на социјалните мрежи.Ласло изјави дека нападот го извршила во паника. Таа се почуствувала нападната, откако бегалците и мигрантите пробиле низ полициската ограда близу до нејзината позиција.На снимката се гледа како Ласло турка момче и девојче, и потоа се обидува да препне маж.Таа за рускиот весник „Известија“ изјави дека животот и е уништен и планира да се пресели во Русија.
| | веќе видена | слични

Унгарската снимателка, Петра Ласло, која минатиот месец предизвика гнев во меѓународната јавност откако беше објавена снимка на којашто се гледа како таа ги шутира и сопнува бегалците, најави дека ќе го тужи еден од бегалците, но и Facebook. Taa го соопшти ова во интервју за рускиот весник Известија, тврдејќи дека популарната социјална мрежа не ги отстранила негативните и заканувачки пораки кои ѝ биле упатени и забранила група на Facebook за нејзина поддршка. Ќе го тужи Осама Абдул Мохсен, педесет идвегодишниот бегалец од Сирија кој падна на земја заедно со дете во рацете откако снимателката го сопна. Петра Ласло објаснува дека причината за тужбите е прашањето на чест, обвинувајќи го Мохсен дека го сменил исказот што довело до силни негативни реакции против неа. „Тој ја смени изјавата откако претходно ја обвини полицијата. Мојот сопруг сака да ја докаже мојата невиност“, изјавила снимателката. Снимателката најавува дека постои можност со семејството да се пресели во Русија, бидејќи често се чувствуваат ...
| | веќе видена | слични

На снимка на унгарската телевизија N1TV се гледа како снимателка шутира мигрант кој лежи на земјата. Снимателката Петра Ласло по серијата инциденти наводно добила отказ од работното место. Таа брутално го нападна мигрантот, а потоа шутираше и девојче, со цел да избега од полицијата. Оваа снимка го згрози светот.
| | веќе видена | слични

На снимка на унгарската телевизија N1TV се гледа како снимателка шутира мигрант кој лежи на земјата. Снимателката Петра Ласло по серијата инциденти наводно добила отказ од работното место. Таа брутално го нападна мигрантот, а потоа шутираше и девојче, со цел да избега од полицијата. Оваа снимка го згрози светот. Оцени ја веста
| | веќе видена | слични

Унгарската снимателка Петра Ласло која стана позната по своето жално и срамно поведение, кога во близина на унгарско-српската граница, додека снимаше, со нога сопна мигрант кој во раце држеше дете, е осудена условно на три години затвор. Судот во Сегедин одлучи дека нејзиното однесување било непреимерно, откако детално ги проучи снимките. -Поротата немаше сомнеж да одлучи дека обвинетиот е виновен за нарушување на мирот, како што стои и е казниво според кривичнот закон, член 339, параграф 1. Настанот се случи на 8 септември 2015 година, неколку дена пред унгарскиот премиер Виктор Орбан да нареди подигање на ѕид од бодликава жица на границата со Србија. Ласло во случајот се обиде да сопне повеќе бегалци, но тоа и успеа со сиријскиот бегалец Осама Абдул Мошен, додека се обидуваше да побегне од унграската полиција носејќи го во раце својот син. Човекот паѓа, по што со доза на револт и неверување ја погледнува жената, додека неговиот мал син Заид се расплакува. Ласло не присуствуваше на изрекување на пресудата, ...
| | веќе видена | слични

Унгарската снимателка Петра Ласло која стана позната по своето жално и срамно поведение, кога во близина на унгарско-српската граница, додека снимаше, со нога сопна мигрант кој во раце држеше дете, е осудена условно на три години затвор. Судот во Сегедин одлучи дека нејзиното однесување било непреимерно, откако детално ги проучи снимките. -Поротата немаше сомнеж да одлучи дека обвинетиот е виновен за нарушување на мирот, како што стои и е казниво според кривичнот закон, член 339, параграф 1. Настанот се случи на 8 септември 2015 година, неколку дена пред унгарскиот премиер Виктор Орбан да нареди подигање на ѕид од бодликава жица на границата со Србија. Ласло во случајот се обиде да сопне повеќе бегалци, но тоа и успеа со сиријскиот бегалец Осама Абдул Мошен, додека се обидуваше да побегне од унграската полиција носејќи го во раце својот син. Човекот паѓа, по што со доза на револт и неверување ја погледнува жената, додека неговиот мал син Заид се расплакува. Ласло не присуствуваше на изрекување на пресудата, ...
| | веќе видена | слични

Снимателка на унгарска ТВ, блиска до владејачката партија Јобик, трипати физички нападна бегалци кои се обидуваа да го пробијат полицискиот кордон на унгарскиот прифатен центар Реска. Таа сопна човекот со дете во рацете и со клоци удри девојче и момче. На снимка на унгарската телевизија N1TV се гледаат полицајци како стигнуваат еден човек со дете во прегратки, откако снимателката му става сопка и тој паѓа на земја. На друга снимка се гледа како снимателката шутира еден млад човек, а потоа и една девојка од бегалците. Снимателката од унгарските медиуми беше идентификувана како Петра Ласло, по серијата инциденти за кои доби отказ, јавија агенциите. „Една колешка од N1TV денес се однесуваше неприфатливо во прифатниот центар Реске“, објави на „Фејсбук“ главниот и одговорен уредник на таа телевизија, Саболч Кисберк. Според него, нејзиниот договор за вработување бил веднаш поништен и за N1TV, предметот е затворен.(Ал џезира)
| | веќе видена | слични

Јавноста е шокирана од најновата вест од кабинетот на унгарскиот премиер Орбан – да се постави порта на железничката пруга Суботица Сегедин, која е главен коридор на бегалската рута. Власта сака на тој начин да ги спречи илегалните преминувања и повторно да се воспостави железничкиот сообраќај. Трпението меѓу мигрантите ескалираше денеска – 500 од нив го пробија полицискиот кордон, која се обиде да ги задржи во т.н. собиралиште на границата со Србија, близу селото Роске. Откако ноќта ја минаа во собиралиштето се судрија со единицата за справување со немири, за да стигнат до магистралата, која води до Будимпешта. После еден час застој патот М5 повторно беше пуштен за сообраќај. Унгарската полиција уапси двајца за кои смета дека манипулираат со останатите мигранти. Велат дека морале да употребат солзавец зашто мигрантите фрлале со шишиња кон полицијата. Мигрантите не сакаат да се регистрираат во Унгарија и бараат да им биде дозволено да го продолжат својот пат. Во регионот на Роске, еден од главните пунктови ...
| | веќе видена | слични

Уште повеќе ...